Monitorizare TV - Prezidentiale 2014. Un proiect KAS - HotNews.ro

Victor Ponta la "Viata satului", o ora de publicitate electorala mascata cu un pahar cu lapte in fata

de Brindusa Armanca     HotNews.ro
Luni, 27 octombrie 2014, 9:51 Monitorizari | Prezidentiale 2014


Victor Ponta la Viata Satului
Foto: Captura TVR1
Ca invitat la emisiunea cea mai longeviva a televiziunii publice, asa cum a descris-o moderatorul Gabriel Gherghescu, lui Victor Ponta i s-a oferit prilejul  sa intretina confuzia intre conditia de premier si cea de prezidentiabil si sa isi sporeasca vizibilitatea pe bani publici. Timp de o ora, Ponta si-a promovat asa-numitele succese, cel mai adesea la persoana intai, aratand ca este sustinatorul providential al agriculturii romanesti.
Fara sa fie contrazis, acesta a afirmat: "cererile ministrului (Daniel Constantin, invitat si el in emisiune) absolut toate eu le-am sprijinit, noua din zece eu le-am aprobat" sau "am dat cu ambele maini", referindu-se la subventii, despagubiri pentru calamitarea recoltelor, arierate etc. in timpul emisiunii cei doi invitati au repetat ca banii europeni pentru subventii vor fi platiti pana la sfarsitul lunii, pentru ca premierul "personal" a facut un mare efort pentru a da in avans banii. Cu un pahar cu lapte in fata, intaiul agricultor al tarii a atacat si cu acest prilej justitia, aratand ca, daca exista intarzieri la plata, aceasta se datoreaza procurorilor care ii infricoseaza pe cei 5000 de functionari de la APIA.

Timid contracarat de moderator, desi acesta avea pregatite cifre si statistici si stapaneste domeniul, Ponta s-a lansat in promisiuni ca reducerea TVA la 9% la legume, fructe si carne, exceptarea domeniului agricol de la taxa pe stalp sau rezolvarea accizei pe palinca, mesaje cert electorale intr-o emisiune cu audienta ridicata in mediul rural. intrebat despre Planul National de dezvoltare rurala, candidatul n-a omis sa isi atace adversarii politici, mentionand ca a fost contestat politic fiindca a dat bani primarilor de la buget si din fondul de rezerva. Au fost evitate intrebarile despre primarii traseisti sau cele despre subiecte arzatoare tangente, ca retrocedarea padurilor. Publicitatea electorala nemarcata este interzisa de regulile CNA. Vezi aici integral transcrierea emisiunii Viata Satului.

Nota: Articolele publicate in aceasta sectiune sunt parte a unui proiect de monitorizare a comportamentului televiziunilor in campania electorale. Proiectul este sustinut de Fundatia Konrad Adenauer.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22521 vizualizari

  • piscului ii place laptele (Luni, 27 octombrie 2014, 9:53)

    un domn [utilizator]

    l a savurat !
    • Laptele era acoperit. Cu o umbreluta de la.. (Luni, 27 octombrie 2014, 10:21)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...un cocktail...
      • adica a fost la party ? ambasada uresese ? (Luni, 27 octombrie 2014, 10:23)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        s a sarbatorit Revolutia din Octombrie ? sau ce ?
        • Comment sters de user (Luni, 27 octombrie 2014, 11:26)

          Vuie Pictor Monta [anonim] i-a raspuns lui un domn

          • A dat el cu mainile alea doua? (Luni, 27 octombrie 2014, 14:23)

            Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Vuie Pictor Monta

            Sunt banii lui ? de se tot lauda ca a dat el cu mainile alea doua ???

            Sau a dat chiar el sau agentiile desemnate de lege ??
            • :))) uite aici ce spune desteptu' satului (Luni, 27 octombrie 2014, 20:13)

              liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

              Victor Ponta: Şi mai vreţi şi TVA scăzut atunci?
              Realizator: Staţi că ajungem şi la TVA.
              Victor Ponta: Eu acum eram atent, când am văzut că de patru ori se creşte subvenţia, că tocmai ziceam că avem o prioritate, după ce am avut succes cu TVA la panificaţie, să-l ducem mai departe la fructe, legume şi la carne. Dar acum am aflat de la dumneavoastră că de patru ori subvenţia...
              Daniel Constantin: Nu, o creştem pentru că trebuie să creştem efectivele...
              Realizator: V-a dat-o, aţi semnat-o în şedinţa de guvern, că dacă aţi semnat-o este în regulă.
              Victor Ponta: Am semnat, dar vedeţi acum am aflat exact, că, ştiţi, am dat cu ambele mâini, deci...
              Daniel Constantin: Hai să spunem că este doar în faza de propunere, ca să nu schimbăm decizia domnului prim-ministru.
              Victor Ponta: Domnul ministru, v-am zis, la fiecare şedinţă vine cu 4-5 propuneri, îi tai şi eu una, celelalte trec, aşa încât...
              Realizator: Tăiaţi-o pe aia cu sume mici, lăsaţi-o pe asta cu sume mari.
  • iata (Luni, 27 octombrie 2014, 10:00)

    Privitor.ca.la.teatru [utilizator]

    Ponta foloseste metoda separatistilor pro-rusi, sperie oamenii ca li se vor taia pensiile: "Militantii separatisti din Lugansk, in estul Ucrainei, au impartit manifeste prin care ameninta locuitorii care intentioneaza sa se prezinte la alegerile parlamentare organizate duminica de Kiev, relateaza agentia Zik, in pagina electronica, potrivit Mediafax. Separatistii au impartit manifeste in Rubijne, teritoriu controlat de armata ucraineana, prin care ii ameninta pe pensionari ca daca vor vota li se vor lua pensiile, a declarat politia." http://www.hotnews.ro/stiri-international-18382210-separatistii-prorusi-ameninta-cei-care-intentioneaza-voteze-alegerile-ucrainene.htm
    • ... sau invers ;) (Luni, 27 octombrie 2014, 10:28)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Privitor.ca.la.teatru

      Rusii l-au plagiat pe Pontache :))))))))))))
    • Nici o diferenta (Luni, 27 octombrie 2014, 10:33)

      veduma [utilizator] i-a raspuns lui Privitor.ca.la.teatru

      Credeai ca este vre-o diferenta intre ei?
      In alta ordine de idei, mi se pare mie sau ii cam tremura chiloteii lui Tonta? Parca incearca prea tare sa apara pe sticla cu orice ocazie.
      Tonta, nu vei ajunge niciodata presedintele Romaniei, poate presedinte la Jilava!
    • O postare la obiect. Nota 10 de la mine... (Luni, 27 octombrie 2014, 10:46)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Privitor.ca.la.teatru

      ...ia de-aici...
    • As spune doua lucruri: (Luni, 27 octombrie 2014, 10:50)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui Privitor.ca.la.teatru

      1. Sint convins ca CNA va sari ca arsa la TVR intru
      respectarea regulilor sale!
      2. Cei de la APIA ar trebui sa fie mai intii si mai intii
      infricosati de ceea ce au facut sau vor sa faca, iar
      daca faptele vor atrage atentia procurorilor, asta nu
      e decit normalitate ( intr-n stat de drept)
  • ? (Luni, 27 octombrie 2014, 10:22)

    karula [utilizator]

    Laptele era de vaca?
    Fiecare mama produce lapte pt puiul ei...
  • Un articol scris bine, echidistant, chiar pot... (Luni, 27 octombrie 2014, 10:37)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...spune ca autorul a trait frustrarea intrebarilor nepuse de moderator. Un articol din agricultura scris de... A.Brindusa. Bine punctat: Moderatorul de la VT ar fi trebuit sa-ntrebe totusi de migratia primarilor, Avocatul Poporului, daca se va lua act de demisia lui Hrebenciuc, de manualele scolare, de fai Doina, de barcuta....
    Postare parte a programului Furtatia Komrad Adebauer de monitorizare a comportamentului jurnalistilor on-line si de cenzura a liberei exprimari necalomnioase si critici intemeiate, sau nu, necenzurate...
  • Comment sters de user (Luni, 27 octombrie 2014, 10:41)

    polonyca [anonim]

  • Eh (Luni, 27 octombrie 2014, 10:43)

    QuaD [utilizator]

    Nu aveti ce face, asta e formatul emisiunii. Arata vite in fiecare duminica dimineata.
  • Un "țăran" (Luni, 27 octombrie 2014, 10:51)

    corvus coraX [utilizator]

    Invitat la viața satului...
    • nop (Luni, 27 octombrie 2014, 20:06)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      un taran are o doza de bun-simtz
  • Am vazut emisiunea... (Luni, 27 octombrie 2014, 10:54)

    solar [utilizator]

    ...si m-a apucat greata !! Daca si asa ceva se mai numeste prestatie de presa serioasa si responsabila, atunci sa o ia dracu de lume, ca-ti vine sa te duci unde vezi cu ochii numai in Ro sa nu fii!Am teren arabil in arenda de circa 9 ha pentru care nici acum nu am primit drepturile banesti de la guvern. Guvernul Boc ( nu spun nimic tendentios!) nu s-a atins de aceste drepturi si totul a decurs normal, pana anul trecut. In anul acesta insa intarzierile ating o culme. Se simte si se observa ca exista tendinta administrarii terenurilor agricole in stil cap de alta data, adica ceausist!! Cum se impaca asta cu proprietatea mea personala asupra acestui teren, numai marele bos PONTA poate pricepe. Daca in emisiunea respectiva nu s-ar fi slobozit intr-o veselie baierele propagandei comuniste (asa e!) ar fi fost multe de intrebat pe acest domn tovaras si plagiator , despre agricultura privata si drumul ei spre rentabilitate si succes. Frecventez mult presa agro din Ro si cu siguranta pot sa-i vad tertipurile stangiste , ba chiar comuniste de-a dreptul!!
    • La obiect (Luni, 27 octombrie 2014, 11:31)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui solar

      Eu nu am urmarit decat inceputul!
      Inspirati realizatorii cu paharul de lapte[ pisic].
      Cred ca in continuare Ponta a oferit si mierea!
  • "Traiti, (Luni, 27 octombrie 2014, 11:30)

    dekar [utilizator]

    do'n Tanase !
  • Lui Tonta chiar ii este frica (Luni, 27 octombrie 2014, 13:31)

    veduma [utilizator]

    Mi se pare mie sau peste noapte 50-60 de oameni au inceput sa fie fani Tonta? Cum se explica ca toate comentariile sunt ascunse?

    Postacii lui Tonta s-au pus pe treaba? Nici o problema baieti, ne vedem la vot. Si pot sa va asigur ca nici unul din prietenii/cunoscutii mei nu va vota cu Tonta.
    Voi dati click, eu dau cu votul!
    • si daca iese... pe 22 12 2014 (Luni, 27 octombrie 2014, 13:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui veduma

      iesim in strada
      • Eu sunt cu tine (Luni, 27 octombrie 2014, 15:00)

        veduma [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Tonta iese presedinte, eu ies in strada!
    • i s-a urcat la cap. (Luni, 27 octombrie 2014, 14:03)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui veduma

      nu mai suporta critica. el care se zbate zilnic sa ajunga pe la toate posturile. 2 ani jumate de prezenta tv si nimeni nu-l crede ca a avut si realizari. atatea camasi schimbate, atatia bani de bilete la baschet, zboruri, barcute de cauciuc, atatea poze cu “vedete”, totul degeaba.

      l-a demascat Liiceanu si acu sufera dand in tot ce mai era normal in online-ul romanesc. ia de-aici domnule Ponta iar si iar pana te innegresti: http://www.contributors.ro/editorial/fie-va-mila-de-noi-domnule-ponta/
    • Am observat (Luni, 27 octombrie 2014, 14:12)

      altRoman [utilizator] i-a raspuns lui veduma

      si eu asta..Parca de cand a facut Monica Macovei reclama site-ului HotNews.ro pe facebook..
  • Rusine TVR, rusine moderatorule! (Luni, 27 octombrie 2014, 13:50)

    ofCAER [utilizator]

    Adicatelea il aduserati pe dr. Ponta la "VIATA SATULUI", ii puserati in fata un pahar cu lapte, da' FLORICELE, de le zice el pop corn, DE CE NU-I DADURATI, ma?!...
    • lapte (Marţi, 28 octombrie 2014, 3:45)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui ofCAER

      Au avut lapte . Floricelele lipsesc !
      Pisoi beau lapte!
  • Miroase a (Luni, 27 octombrie 2014, 14:00)

    Alfabetix [utilizator]

    disperare seria asta de minusuri de la postacii psd :)))
    • jale nene (Luni, 27 octombrie 2014, 14:53)

      AndreyTanase [anonim] i-a raspuns lui Alfabetix

      astia is platiti sa arunce cu minusuri, asa cred ei ca ne conving, mizerii ala psd
    • noi dam cu plus la vot (Luni, 27 octombrie 2014, 15:00)

      MonaB [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      ...si ei sa dea cu minus la postari!
  • Atata poate. (Luni, 27 octombrie 2014, 17:00)

    MagnusLucian1320675938794 [anonim]

    Doar atata-l duce capul.
  • "am dat cu ambele maini" (Luni, 27 octombrie 2014, 20:08)

    liviusmaximus [utilizator]

    asta spune totul despre creierul invitatului. da cu ambii neuroni.