Hermannstadt a produs o mare surpriză în etapa cu numărul 29 din SuperLiga, reușind să se impună în fața Rapidului cu scorul de 1-0.

Adrian MutuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

* Click pe numele marcatorului pentru a putea vedea golul *

Rapid, eșec greu de digerat pe teren propriu - Marko Dugandzic a ratat un penalty

Formația antrenată de Adrian Mutu a călcat strâmb în duelul cu Hermannstadt și a pierdut la limită cu scorul de 1-0, la capătul unui meci în care giuleștenii au controlat jocul.

Oaspeții au marcat unicul gol al partidei în prima repriză. Silviu Balaure a reluat în plasă din pasa lui Călin Popescu (min 32).

Rapidul a irosit ocazii foarte mari în a doua repriză, prin Marko Dugandzic sau Costache și chiar a avut și un gol anulat pentru ofsaid.

Costache a mai avut un șut din marginea careului cu câteva minute înainte de final, dar Letica a fost pe minge și a reținut fără probleme.

Marko Dugandzic a irosit și o lovitură de la 11 metri în prelungirile partidei. Letica a ghicit colțul.

Grație acestei victorii, Hermannstadt acumulează 29 de puncte și rămâne pe locul 13 după 29 de etape.

Sunt 4 luni de la ultimul meci în care Rapid nu a înscris pe Giulești. Se întâmpla într-un duel din Cupa României cu Farul Constanța (2-0).