ACF Fiorentina s-a calificat miercuri în finala UEFA Conference League, după 1-1 în deplasarea de la Club Brugge în retur, după ce în prima manșă câștigase la limită cu scorul de 3-2.

Fani FiorentinaFoto: Marco Bucco/LaPresse / Shutterstock Editorial / Profimedia

Club Brugge – Fiorentina 1-1 (în tur 2-3), în semifinalele Conference League

Pe stadionul Jan Breydel din Brugge, gazdele au deschis scorul după 20 de minute prin Hans Vanaken și au echilibrat scorul general.

Golul calificării Fiorentinei a fost semnat de Lucas Beltran, care a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 85.

Este al doilea an consecutiv când Fiorentina se califică în finala Conference League. În sezonul trecut, italienii au pierdut ultimul act al competiției în fața celor de la West Ham United, scor 1-2.

În cea de-a doua semifinală se vor întâlni joi Olympiakos Pireu și Aston Villa, după ce în prima manșă grecii au câștigat cu scorul de 4-2.

Finala Conference League va avea loc în data de 29 mai, pe Agia Sophia Stadium din Atena (Grecia).