Echipa națională de handbal masculin a României a învins miercuri reprezentativa Cehiei, scor 31-30 (15-11), în manșa tur a barajului pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2025.

Romania, nationala de handbal masculinFoto: Marco Wolf / imago sportfotodienst / Profimedia

România – Cehia 31-30 (15-11), în turul barajului pentru CM 2025 la handbal masculin

Meciul disputat la Sala Polivalentă din Baia Mare a început cu dominarea cehilor, care au condus până spre jumătatea primei reprize.

Tricolorii au revenit, au echilibrat duelul, iar la pauză conduceau cu un avans de patru goluri (15-11).

În partea secundă, elevii antrenați de George Buricea au mărit avantajul la șapte goluri pe tabelă, însă finalul de meci a fost unul cu emoții.

Cehia a recuperat diferența în ultimele minute, iar România a atacat fără portar, în speranța obținerii victoriei.

Egalați la 30 cu un gol marcat de portarul advers, tricolorii au înscris pe final pentru un succes la limită, care le păstrază șansele de calificare în meciul de peste patru zile.

Principalii marcatori pentru România au fost Grigoraș (9 goluri), Dedu și Buzle (câte 5 goluri).

Manșa retur va avea loc în data de 12 mai, la Brno (Cehia), de la ora 17:30.

• Campionatul Mondial din 2025 va avea loc în Croaţia, Danemarca şi Norvegia, între 14 ianuarie – 2 februarie.
  • Europa are 11 locuri disponibile la turneul final prin intermediul calificărilor, fiind calificare deja cele trei naţiuni gazdă, alături de Franţa, Germania, Suedia (de la CE 2024). La turneul final vor evolua 32 de echipe.
  • Deţinătoarea trofeului este Danemarca, echipă care a câştigat finalele din 2019, 2021 şi 2023.