Roma - Leverkusen, meci contând pentru prima manşă a semifinalelor din Liga Europa, este programat, joi, 2 mai, de la ora 22:00, pe Stadio Olimpico, şi va fi transmis în direct de Pro Arena şi platforma online VOYO.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Roma s-a calificat în această fază a competiţiei după ce a terminat pe locul 2 în Grupa G, 2-1 (d) şi 3-0 (a) cu Sheriff, 4-0 (a) şi 1-1 (d) cu Servette, 2-0 (a) şi 0-2 (d) cu Slavia Praga, apoi a trecut în play-off de Feyenoord, 1-1 (d) şi 1-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minue, 4-2 după executarea loviturilor de departajare (a), în optimile de finală de Brighton, 4-0 (a) şi 0-1 (d), şi în sferturile de finală de Milan, 1-0 (d) şi 2-1 (a).

În Serie A, echipa antrenată de Daniele De Rossi ocupă locul 5 după 34 de etape, cu 59 de puncte, cu două peste Atalanta, care e pe 6, dar are un meci mai puţin disputat (Italia va avea cinci echipe în viitoarea ediţie din Champions League), iar în cea mai recentă partidă oficială, disputată în campionat, a remizat în deplasare cu Napoli, scor 2-2.

Roma a jucat două finale ale competiţiei, ambele pierdute, în 1991 (0-2 în deplasare şi 1-0 acasă cu Inter în ultimul act din Cupa UEFA) şi în 2023 (1-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 1-4 la penalty-uri cu Sevilla într-o finală de Europa League disputată la Budapesta).

Leverkusen a ajuns în semifinalele din Europa League după ce a câştigat Grupa H, 4-0 (a) şi 2-0 (d) cu Hacken, 2-1 (d) şi 5-1 (a) cu Molde, 5-1 (a) şi 1-0 (d) cu Qarabag, apoi a trecut în optimile de finală de Qarabag, 2-2 (d) şi 3-2 (a), iar în sferturile de finală a eliminat-o pe West Ham United, 2-0 (a) şi 1-1 (d).

În Bundesliga, echipa antrenată de Xabi Alonso este lider, cu 81 de puncte după 31 de etape (este virtual campioană), cu 12 peste a doua clasată, Bayern Munchen, iar în cel mai recent meci oficial, disputat în campionat, a remizat pe teren propriu cu Stuttgart, scor 2-2.

Leverkusen are în palmares un trofeu Europa League, cucerit în 1988 (când competiţia se numea Cupa UEFA), după singura sa finală, disputată cu Espanyol, 0-3 (d) şi 3-0 după 90 şi, respectiv 120 de minute, 3-2 după penalty-uri (a).

Cele două echipe s-au confruntat ultima oară în ediţia trecută din Europa League, tot în semifinale, când Roma s-a impus în tur, pe teren propriu, în faţa lui Leverkusen, scor 1-0, pentru ca în retur să se consemneze o remiză, scor 0-0 (capitolinii aveau să piardă finala, la penalty-uri, în faţa celor de la Sevilla).

Superbet oferă cota 1,30 pentru pronosticul X2: rezultat de egalitate sau victorie pentru oaspeţi în meciul Roma - Leverkusen.