FC Botoșani și Petrolul Ploiești au remizat în penultimul meci al etapei a doua din SuperLiga României (1-1), la capătul unui duel tensionat, încheiat cu un penalty ratat de oaspeți în al 11-lea minut de prelungire.

Florin Pîrvu, PetrolulFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Gicu Grozav, înger și demon pentru Petrolul

Petrolul a ratat șansa de a obține prima victorie a sezonului și a luat doar un singur punct din deplasarea de la Botoșani.

Formația oaspete a deschis scorul prin Gicu Grozav, care a reluat în plasă cu o execuție superbă în minutul 14 al partidei.

Mihai Roman a restabilit egalitatea din pasa lui Dican (min 38) și a stabilit și scorul primei reprize.

În partea secundă a meciului, jocul s-a înclinat în favoarea oaspeților, care au jucat mult mai bine.

Finalul a fost unul de foc. Mai întâi Gicu Grozav a marcat în al doilea minut de prelungire, dar reușita acestuia a fost anulată de VAR.

În al 11-lea minut de prelungire, prahovenii au primit o lovitură de la 11 metri, dar același Grozav a executat lamentabil, iar scorul a rămas 1-1.