Inter Milano a învins luni rivala AC Milan cu scorul de 2-1 și și-a asigurat matematic titlul de campioană în Serie A, cu cinci etape înaintea finalului de sezon.

Bucuria celor de la Inter MilanoFoto: Sports Press Photo / ddp USA / Profimedia

Inter Milano a cucerit titlul cu numărul 20 în Serie A – Unul mai mult decât rivala AC Milan

În ultima partidă a etapei cu numărul 33 din Serie A, Inter Milano a câștigat meciul considerat în deplasare la AC Milan cu scorul de 2-1 și are un avans de 17 puncte față de locul secund, cu cinci etape înaintea finalului de sezon.

Francesco Acerbi a deschis scorul după doar 18 minute, cu o lovitură de cap după cornerul executat de Pavard.

Avantajul nerazzurrilor a fost majorat de Marcus Thuram în minutul 49, cu un șut la colțul scurt de la marginea careului, care l-a surprins pe Maignan.

În minutul 80, Fikayo Tomori a redus din diferență pentru formația lui Stefano Pioli, cu o lovitură de cap în urma unui corner.

Finalul adus pe teren mulți nervi și trei cartonașe roșii, Hernandez și Calabria de la gazde și Dumfries de la oaspeți fiind eliminați.

Inter Milano a ajuns la 20 de titluri cucerite în Serie A (ultimul în sezonul 2020-2021), unul mai mult decât eterna rivală AC Milan.

Aflat din vara anului 2021 pe banca noii campioane, antrenorul Simone Inzaghi a ajuns la cel de-al șaselea trofeu alături de Inter, după Cupele din 2022 și 2023 și Supercupele din 2021, 2022 și 2023.

Cu fostul atacant pe bancă, Inter a ajuns și în finala Champions League în sezonul precedent, pierdută în fața celor de la Manchester City.