Franța a furnizat surpriza turneului la Campionatul Mondial de polo masculin de la Doha, după ce a învins Ungaria (campioana en-titre), scor 11-10, în sferturile de finală.

Meci de poloFoto: LaPresse / ddp USA / Profimedia

Ungaria, eliminată de Franța în sferturile CM Polo

Ungaria a condus cu 7-3 la jumătatea partidei, dar Franța a revenit spectaculos și a învins marea favorită după ce Thomas Vernoux a marcat golul decisiv cu trei secunde înainte de final.

Cel mai bun rezultat al francezilor până la această ediție a fost locul 6 la Fukuoka, anul trecut.

Franța se va duela pentru un loc în marea finală cu Croația.

CM Polo, rezultate sferturi de finală

Spania - Muntenegru 15-12

Italia - Grecia 11-10

Croaţia - Serbia 15-13

Franţa - Ungaria 11-10.

Finalele pentru medalii vor avea loc în 17 februarie.

Campionatul Mondial din 2024 a oferit şi ultimele patru locuri la Jocurile Olimpice de la Paris, la care erau calificate deja Franţa, Ungaria, Grecia, Japonia, SUA, Africa de Sud, Spania şi Australia. Lor li se alătură Serbia, Croaţia, Muntenegru şi Italia.

România la CM Polo masculin

• România se va duela cu SUA pentru locurile 9-10, după ce a învins China (9-7) în primul meci pentru locurile 9-12.
  • Tricolorii au ratat calificarea la JO de la Paris (aveau nevoie de o prezență în sferturi, dar au fost eliminați în optimi după 9-12 cu Muntenegru).
  • Echipa României s-a calificat la CM de la Doha graţie atingerii fazei sferturilor de finală la Campionatul European de luna trecută, pe care l-a încheiat pe locul 8.
  • România a revenit la Campionatul Mondial după 11 ani, la ediţia din 2013 clasându-se pe locul 13.