Aryna Sabalenka a obținut calificarea în semifinalele turneului WTA de la Madrid, după ce a învins-o în două seturi pe Mirra Andreeva, scor 6-1, 6-4.

Aryna SabalenkaFoto: Adam Hunger / AP / Profimedia

Aryna Sabalenka a eliminat-o pe Mirra Andreeva de la Madrid

Aryna Sabalenka s-a calificat în careul de ași al turneului WTA de la Madrid.

Jucătoarea clasată pe locul doi în ierarhia mondială a trecut în două seturi de Mirra Andreeva (43 WTA), în urma unui meci ce a durat o oră și 20 de minute.

Mirra Andreeva avusese un parcurs de excepție la Madrid până să dea de Sabalenka. Rusoaica le-a eliminat pe rând pe Taylor Townsend (58 WTA), Linda Noskova (31 WTA), Marketa Vondrousova (7 WTA) și Jasmine Paolini (13 WTA).

A fost a treia victorie din tot atâtea meciuri pentru Sabalenka în duelurile cu Andreeva. Cele două s-au maj întâlnit în 2023 la Madrid și la un turneu demonstrativ din Emiratele Arabe Unite.

În semifinale, Sabalenka o va întâlni pe Elena Rybakina (4 WTA), cea care a trecut în sferturi de Yulia Putintseva (50 WTA), scor 4-6, 7-6(4), 7-5.

Iga Swiatek (1) - Madison Keys (18)

Elena Rybakina (4) - Aryna Sabalenka (2)

Mutua Madrid Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 22 aprilie - 5 mai. Se joacă pe zgură, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka. Turneul este dotat cu premii totale în valoare de €7,877,020.