Coronavirus în România: Bilanțul îmbolnăvirilor a ajuns la 576 / Număr record de cazuri confirmate într-o singură zi: 143 / 73 de pacienți, vindecați

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 23 martie 2020, 12:53 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus
Foto: AGERPRES
Bilanțul infectărilor cu coronavirus în România a ajuns la 576, cu alte 143 de cazuri noi, potrivit raportării oficiale de luni de la ora 13.00. Este cel mai mare număr de îmbolnăviri anunțate într-o zi de la apariția COVID-19 în România. Pacienții nou confirmați au vârsta cuprinsă între 5 ani și 76 de ani. La terapie intensivă, în acest moment sunt internați 15 pacienți, din care 7 în stare gravă. Începând de duminică, în România au fost înregistrate patru decese din cauza coronavirusului.

Până astăzi, 23 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 576 de cazuri de persoane infectate cu coronavirus.

Dintre cele 576 de persoane confirmate pozitiv, 73 au fost declarate vindecate și externate (51 la Timișoara, 17 la București, 3 la Craiova, unul la Constanța și unul la Iași).

Până astăzi, 23 martie, 4 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 și cu boli cronice preexistente, internate în spitale din București, Craiova Iași și Suceava, au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 143 de noi cazuri de îmbolnăvire - număr record.

Unul dintre cazuri este cel al unui deținut care în 11 martie a fost transportat de la Poliția Capitalei la Penitenciarul-Spital București-Jilava pentru probleme medicale. În urma testării realizate astăzi, 23 martie, acesta a fost diagnosticat pozitiv cu noul coronavirus. Grupul de comunicare strategică precizează că deținutul a fost izolat încă de la momentul încarcerării, iar la testarea realizată în 11 martie, pentru depistarea unei posibile infecții cu COVID-19, rezultatul a fost negativ.

Pacienții nou confirmați au vârsta cuprinsă între 5 ani și 76 de ani.

La terapie intensivă, în acest moment, sunt internați 15 pacienți, din care 7 în stare gravă. Starea de sănătate a celorlalți pacienți este bună, staționară.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 5.066 de persoane pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat virusul COVID – 19 (coronavirus). Alte 72.247 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.223 de teste, din care 277 în unități medicale private.

La acest moment, sunt în carantină instituționalizată 5.066 de persoane pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contractat COVID – 19. Alte 72.247 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.073 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 5.134 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Cazurile de coronavirus confirmate în România







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27052 vizualizari

  • -10 (12 voturi)    
    picking up slowly but surely... (Luni, 23 martie 2020, 13:00)

    demaGOGU [utilizator]

    #restezchezvous!
  • +6 (12 voturi)    
    Nr testelor creste, deci si nr cazurile confirmate (Luni, 23 martie 2020, 13:00)

    CezarN [utilizator]

    Interesant ar fi sa stim procentul de cazuri confirmate dintre cei testati, caci este mai bine sa ai 1000 de teste si 240 detectati decat 125 de teste si 45 detectati.

    Altfel, este normal ca numarul celor detectati sa creasca daca testam tot ai multi oameni. Mai ales acuma ca s-au primit 2.000.000 de teste din Coreea de Sud. Procentul celor detectati pozitiv din numarul total de testati este relevant.
    • +4 (4 voturi)    
      .... (Luni, 23 martie 2020, 14:04)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      nu s-au primit inca. Nu doar de-asta creste numarul cazurilor, din pacate. Creste pentru ca multi pozitivi nu au stat izolati. Zecile de mii de veniti vor face ravagii in comunitatile lor.
      Pentru ca s-a mers oficial pe o abordare prea moale. Stii ca intra zeci de mii din Italia si te astepti la ce? O sa platim scump, mult mai scump decat ar fi costat o carantinare a lor. Chiar daca nu avem persoane in varsta in familie si credem ca suntem perfect sanatosi.
  • -11 (19 voturi)    
    Nu zicea iohanis (Luni, 23 martie 2020, 13:02)

    mihaipricop [utilizator]

    acum 8-9 zile ca totul e ok si ca nu e nimic grav ?
    • +4 (6 voturi)    
      Nu...Iohanis zicea sa stam in casa (Luni, 23 martie 2020, 14:09)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Dar ce stie el, noi suntem mai destepti, de noi nu se poate atinge nimic, nu are cum sa ni se intample noua asta ceva...si uite cum incep sa pice ca mustele
  • +1 (9 voturi)    
    avem de toate (Luni, 23 martie 2020, 13:04)

    euue78 [utilizator]

    dupa picnicul din weekend acum ar merge cu placa la munte , doar sa nu stam in casa
  • +2 (10 voturi)    
    timpul ne ajunge din urma (Luni, 23 martie 2020, 13:07)

    cici balerina [utilizator]

    Au venit si sutele de bolnavi confirmati pe zi, urmeaza miile saptamana vitoare, cand si mortii vor fi la numarul zecilor.
    Tot prea putine cazuri pentru a motiva "isteria" restrictiilor pentru isterizatii ce vor "libertate" de circulatie sau asteptam luna viitoare cand vom fi in situatia Italiei de azi?
  • -2 (22 voturi)    
    Deci cei vindecati (Luni, 23 martie 2020, 13:09)

    Kosmos [utilizator]

    Incep sa-i ajunga din urma pe cei imbolnaviti.
    Si totusi titlul n-ar trebui sa inceapa cu cei vindecati ? ca pana la urma este ceva f pozitiv? nu? Sau continuati sa agravati si sa induceti stare de panica?
    Si HN de ce continuati sa cenzzrati? Sunteti platiti de companii farmaceutice?
    • 0 (2 voturi)    
      nu te plictisesti (Luni, 23 martie 2020, 13:50)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      de atata conspirationism. fara anxietate nu o sa trecem de asta? sa credeam ca e totul ok sa iesim pe afara ?
      • +4 (6 voturi)    
        totusi (Luni, 23 martie 2020, 14:59)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        E posibil ca anxietatea , panica , mancatul pe stress al populatiei ( la cat cumpara cred ca o si mananca si dau in alte boli de inima si diabet) , lispa medicamentelor din farmacii. produc mai multe victime decat acest coronavirus???
    • +2 (2 voturi)    
      Informatia nu este corecta (Luni, 23 martie 2020, 14:08)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Cei vindecati se refera la cei vindecati de cand a inceput criza, pe cand ce vezi tu la cazuri noi este de la o zi la alta.

      Asadar, cei 73 vindecati ii raportezi la cei 576 infectati. Mai ai si 4 decese, rezulta ca ai 499 de cazuri active.

      @Hotnews, ar trebui sa expuneti informatia intr-un mod mai clar, pentru ca modul actual este inselator.
      • +1 (3 voturi)    
        HN (Luni, 23 martie 2020, 15:04)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        nu prea apreciaza vindecarile . de asta le igonra s-au le adauga la sfarsitul articolelor.
        In schimb asteptam miracolul slavator: VACCINUL. - care si-a dovedit eficienta in fata gripei.
  • 0 (8 voturi)    
    nu mai zice (Luni, 23 martie 2020, 13:14)

    utilizator0527 [utilizator]

    prostu zilei ca nu avem raspandire comunitara? daca nu inchidem tot rapid suntem mancati. Scapa cine poate !
  • +16 (20 voturi)    
    Am ajuns la 10% din... (Luni, 23 martie 2020, 13:15)

    ggiiggii [utilizator]

    testele facute intr-o zi( aprox. 1500 teste prelucrate zilnic) sa fie pozitive.
    Si lumea tot nu intelege ce incearca statul sa faca.
    Statul nu va protejeaza de virus, intr-un final toti vom fi infectati, statul incearca doar sa amane inevitabilul si sa protejeze un sistem sanitar si asa prost).
    Daca fara nicio izolare sociala, sa zicem ca avem 5000 de cazuri intr-o singura zi( cea ce la noi se traduce cu ocuparea celor 2000 de paturi la terapie intensiva in 2 zile)...e bine, cu izolare sociala vom avea doar 500 de cazuri pe zi.
    Asta nu intelege lumea....intr-un an 70-0% vom avea virusul asta....dar nu toti odata...pe rand fratilor...pe rand si astfel sistemul sanitar poate avea grija de noi.
    • -1 (7 voturi)    
      Sacrificam 95% pentru 5% e foarte ilogic (Luni, 23 martie 2020, 14:11)

      mmagic [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Si rau facem ca acum distrugem ce mai era bun in economie.

      Expunem la mult mai multe probleme si lipsuri pe cei 95% decat merita.

      Sa nu uitam ca virusul are un efect pervers dar masiv pozitiv de lunga durata pentru toata populatia tanara:
      - mai putine pensii de platit
      - mai putine tratamente medicale pentru batranii
      - batranii cei morti nu mai costa nimic
      - casele ar putea ramane goale si in consecinta ar scade preturile si chiriile.
  • +2 (4 voturi)    
    Noile cazuri confirmate (Luni, 23 martie 2020, 13:20)

    strutul [utilizator]

    Cate sunt din carantina/izolare/comunitate?

    Adica acum sunt in carantina 5 000 persoane. E de asteptat un numar semnificativ de confirmari.
  • +2 (16 voturi)    
    A murit vreo persoana sanatoasa de COVID-19? (Luni, 23 martie 2020, 13:20)

    Kivek [utilizator]

    pana acum am vazut doar personae care aveau deja alte afectiuni grave ca au murit SI de COVID-19 crae l-ea agravat starea de sanatate


    dar a murit vreo persoana SANATOASA doar de COVID-19 ?
    • +6 (6 voturi)    
      Da (Luni, 23 martie 2020, 13:43)

      BalanRares1 [anonim] i-a raspuns lui Kivek

      In Romania nu inca.
      Dar pe afara da. Chiar ieri doi din Polonia de 37 si 42 de ani. Si doctorul din China de 30 de ani. Si o fata de 22 ani din Israel parca.
      Mor si cei tineri si sanatosi, doar ca procentul e cam de 0,1% (ca la o gripa urata), la cei batrani si bolnavi e pe la 30%.
      • +2 (4 voturi)    
        Asadar problema unora e sa nu moara pensionarii (Luni, 23 martie 2020, 14:08)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui BalanRares1

        de fapt asta e dis[erarea unora ca cei tineri NU MOR de COVID dar il transmit celor care sunt bolnavi deja adica pensionarii (votantii PSD)
    • +2 (2 voturi)    
      sa inteleg ca pentru tine notiunea (Luni, 23 martie 2020, 13:52)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      de om bolnav inseamna neaparat ca trebuie sa moara. spitalele sunt ceva optional in societate. te-ai imbolnavit poti sa te duci.
    • +3 (3 voturi)    
      chestia este ca... (Luni, 23 martie 2020, 14:21)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Suntem multi raspandaci - ca sa nu o luam ar trebui ca fiecare dintre noi sa se protejam.

      Chestia cu nu iesi din casa sau stai in casa dupa ora 22 sunt dupa parerea mea mari prosti.

      Normal ca nu umbli ca tampitul pe strazi...

      Normal este sa fie interzice prin lege orice adunare tovaraseasca sau religioasa sau doar simplu prietenoasa.

      Si fara lingurita bagate pe rand intr=o multutime de guri ale enoriasilor - o perioada daca nu se poate pentru totdeauna. Lucrurile se pot rafina pentru a asigura masuri de protectie sanitara si cultele nu trebuie sa fie suparate Se pot gasi solutii asa cum medicii au gasit solutii la lingurita aia de se uita in gatul tau...
  • +2 (4 voturi)    
    numarul (Luni, 23 martie 2020, 13:38)

    comentator12 [utilizator]

    infectarilor creste, creste
    recomandarile raman la stadiul de recomandari,
    fiecare le interpreteaza cum intelege,
    si numarul infectarilor iar creste...
  • +4 (4 voturi)    
    Timisoara vs Bucuresti (Luni, 23 martie 2020, 13:47)

    noi2013 [utilizator]

    la Timisoara numarul vindecarilor este mult mai mare decat in Bucuresti, in cifre absolute, brobabil si procentual.

    De ce nu se aplica acum si in Bucuresti aceeasi schema de tratament?
    • +2 (2 voturi)    
      Timisoara (Luni, 23 martie 2020, 14:22)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Au spus si cei de la Timisoara ca au avut cazuri mai usoare, aproape exclusiv pacienti tineri cu sanse mari de vindecare.
      Se centralizeaza toate datele si se vede care schema e mai eficienta, abia apoi se poate uniformiza.
  • +4 (4 voturi)    
    Cadre medicale (Luni, 23 martie 2020, 13:48)

    Electorul [utilizator]

    Stie cineva cate cadre medicale au fost testate pozitiv si cate sunt in carantină si izolare? Dar din Politie?
    Au toate cadrele medicale echipamentul complet de protectie? Il folosesc permanent la serviciu. Stiu sa se dezbrace dupa program. Au o camera speciala unde se face dezechiparea? Sunt constienti ca din cei care ar trebui sa ne salveze pot deveni contrariul?
  • +1 (3 voturi)    
    O momentul sa renuntati la recomandari (Luni, 23 martie 2020, 14:05)

    bogdan1477 [utilizator]

    A sosit timpul unor masuri extrem de dure pentru cei ce nu respecta carantina/izolarea/autoizolarea. Trebuie inchise pietele, care-s focar de infectii, trebuie verificat fiece cetatean care iese pe strada, fiecare grup de peste 3 persoane bagat in carantina sub paza. Si recomandarile alea din ordonanta militara trebuie sa devina obligatii. Acum, pana nu e prea tarziu.
  • +8 (8 voturi)    
    As vrea sa stiu, (Luni, 23 martie 2020, 14:06)

    Romulanul [utilizator]

    Noi mai avem guvern?, ca observ ca toti PNL-istii viteji stau ascunsi ca sobolanii in autoizolare, testandu-se de trei ori pe zi.
    Orban, Rares se aude? Sa nu credeti voi ca nu va vom taxa la alegeri.