Al 9-lea caz de coronavirus confirmat în România

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 6 martie 2020, 17:18 Actualitate | Sanatate


Coronavirus
Foto: sxc.hu
​Al 9-lea caz de coronavirus a fost confirmat în România, un bărbat de 40 de ani din Hunedoara, care se afla în izolare la domiciliu din 26 februarie, când revenise în țară din Bergamo.

Bărbatul va fi internat la Spitalul de boli infecțioase din Timișoara și a fost declanșată ancheta epidemiologică pentru identificarea tuturor persoanelor cu care s-a aflat în contact.

Cazuri de infectare cu coronavirus confirmate în România:

1. Primul caz de infectare cu coronavirus a fost confirmat în România pe 26 februarie. Este vorba de un tânăr de 25 de ani din Gorj, care intrase în contact cu un italian bolnav și care a fost declarat vindecat pe 29 februarie.

2. Cazurile 2 - 3 Pe 28 februarie, au fost confirmate alte două cazuri de infectare cu coronavirus în România. Este vorba despre o femeie de 38 de ani din Timișoara și un bărbat de 45 de ani din Maramureș. Ambii au călătorit recent în Italia. - declarată vindecată pe 5 martie

4. Al patrulea caz de infecție cu coronavirus din România a fost confirmat pe 3 martie la Timișoara. Este vorba despre un bărbat de 47 de ani, care a călătorit în același avion cu femeia din Timișoara diagnosticată pe 28 februarie. - declarat vindecat pe 5 martie

5. Pe 4 martie, a fost confirmat al cincilea caz de infectare cu coronavirus în România. Este vorba despre un adolescent de 16 ani, nepotul bărbatului de 47 de ani diagnosticat pe 3 martie cu infecție cu coronavirus.

6. Un al șaselea caz de infectare cu coronavirus a fost confirmat în România, pe 4 martie. Un bărbat de 71 de ani din Suceava, care s-a întors din Lombardia, Italia, în data de 28 februarie și se afla în autoizolare.

7. O colegă de clasă a tânărului de 16 ani din Timișoara a fost confirmată pozitiv cu coronavirus pe 5 martie, fiind al șaptelea caz din România.

8. Al 8-lea caz de infecție cu noul coronavirus a fost confirmat pe 6 martie: un bărbat de 51 ani din Olt, care s-a întors din Italia. El a călătorit în același autocar cu bărbatul de 71 de ani din Suceava diagnosticat în urmă cu două zile cu coronavirus.

9. Un bărbat din Hunedoara este al nouălea caz confirmat cu coronavirus, pe 6 martie. El revenise în țară pe 26 februarie, din Bergamo.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21981 vizualizari

  • -12 (14 voturi)    
    VA dati seama (Vineri, 6 martie 2020, 17:37)

    Kosmos [utilizator]

    Astia o sa caute virusul si in cotete sa fie siguri ca -l neutralizeaza..
  • -2 (8 voturi)    
    inchideti granitele cu Italia? (Vineri, 6 martie 2020, 18:08)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Inchideti granitele, asa cum vrea dl general Petrov?

    Si cate cazuri or mai fi ,care nu s-au manifestat sau a fost o raceala simpla!

    M.
  • -12 (18 voturi)    
    Diaspora (Vineri, 6 martie 2020, 19:07)

    dx [utilizator]

    Diaspora ne salvează. Înlocuiesc ciuma cu coronavirus. Mortal de data ăsta.
    • -3 (5 voturi)    
      Se vede ca diaspora este generoasa (Sâmbătă, 7 martie 2020, 5:02)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui dx

      cu tara noastra, pe langa ciuma de Johann ne procopseste si cu coronavirus!
  • +2 (18 voturi)    
    În Italia, pe 21 februarie (Vineri, 6 martie 2020, 20:49)

    Nyk1 [utilizator]

    Erau doar 20 de cazuri. Pe 21 februarie, ACUM DOUĂ SĂPTĂMÂNI!!! De doar două ori mai multe decât avem noi în momentul de față. Hai să facem tot posibilul să nu le repetăm soarta.

    Închiderea granițelor până la vară pentru orice în afară de transportul de mărfuri, închiderea timp de o lună a tuturor școlilor, amânarea până la vară a tuturor evenimentelor și activităților la care participă mai mult de 5 persoane - acestea sunt măsuri care au șanse foarte mari să mențină România liberă de coronavirus (vezi China, iar acum și Coreea de Sud se stabilizează timid cu măsuri relativ similare).

    Va fi o lovitură pentru economie, dar carantinele draconice care s-ar impune când nu vor mai fi locuri la terapie în spitale ar face infinit mai mult rău economiei. Așadar, mai bine o lovitură controlată și care să asigure activitatea economică relativ netulburată ÎN INTERIORUL ȚĂRII, decât niște carantine draconice la sute de mii de îmbolnăviri și mii sau chiar zeci de mii de morți.
    • +1 (13 voturi)    
      ce fumezi? (Vineri, 6 martie 2020, 21:35)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      de unde cumperi , e tare ! vezi ca ti cauzeaza!
      • 0 (8 voturi)    
        Dar tu,ce fumezi de ești așa detașat de realitate? (Vineri, 6 martie 2020, 22:24)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

        În Italia, mortalitatea este în prezent de 4% din cazurile raportate și virusul încă se mai răspândește. Dacă scapă de sub control și infectează 50% din populația Europei, depășind capacitatea sistemelor medicale de peste tot (da, acest lucru se poate întâmpla, pentru că nimeni n-are imunitate! Suntem ca indienii americani la sosirea europenilor cu toate bolile din Lumea Veche), asta înseamnă vreo 15 milioane de morți. Fiindcă mortalitatea reală a bolii, fără posibilitate de spitalizare și de tratament la terapie intensivă, este undeva între 10 și 15%.
        • 0 (6 voturi)    
          in germania e 0 (Sâmbătă, 7 martie 2020, 6:43)

          Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          ai uitat sa spui , sau nu ti s-a dat notita!
    • -1 (9 voturi)    
      Cum adica sa nu se permita adunari, (Sâmbătă, 7 martie 2020, 5:04)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      pai ce facem cu anticipatele, degeaba se dadura de ceasul mortii Johann cu penelistii?
  • +3 (9 voturi)    
    De fapt situația e foarte gravă! (Vineri, 6 martie 2020, 21:44)

    constatator [utilizator]

    De ce această izolare la cei infectați?
    Sa spus că e mai puțin periculoasă ca virusul gripal, eu am avut gripă două săptămîni, nimeni nu m a izolat!
    Nu vreau să provoc panică, dar ceva e în neregulă!
  • +1 (9 voturi)    
    E groasa! (Vineri, 6 martie 2020, 22:18)

    Marionette [utilizator]

    Cei aflati "izolati la domiciliu" povesteau la TV cum se strangeau 50 si mancau la comun
    Daca procedam ca si in Italia vom fi ca Italia cu 50 morti pe zi peste 2 saptamani.
    Asa ca trebuie alte masuri:
    1. Toata lumea sta in casa
    2. Politia, spitalele, isi reduc activitatea 2 luni la minimum minimorum.
    Daca nu facem asta vom avea sute de mii de morti.
  • +3 (9 voturi)    
    Sa se inchida granitele odata ! (Vineri, 6 martie 2020, 23:07)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    Dar inchideti granitele odata pentru cei ce vin din tarile cu probleme, ca m-am saturat de "italienii" astia care denigrau tara asta, ca sistemul medical nu le convine, ca e mai bine in Italia, ca ce educatie au aia, etc. Sa ramana acolo cu tot neamul lor, sa se faca bine acolo ! Eu nu vreau ca tara asta minunata sa se imbolnaveasca din cauza unora ca ei, mai mult sau mai putin ignoranti. Ce facem acum, ii asteptam sa vina cu covidul asta? Nu tata, vii dintr-o tara cu risc, NU INTRI ! Nu-ti convine? Scrie la CEDO. Pa si un praz verde!
  • +2 (8 voturi)    
    Apel catre Jegurile Incompetente! (Vineri, 6 martie 2020, 23:29)

    Marionette [utilizator]

    Fac apel catre aparatul de stat plin de tarfe, amante, pretenasi de pahar, veri, cumnati, cuscri.
    Munte de incompetenta!!! Ascultati ce va spun azi si veti vedea ce va fi in 2 saptamani.
    Acum o luna si ceva Singapore avea 1 om infectat, azi au 96, nici un mort, daca nu ma insel, cazuri noi in scadere. De ce a avut acest succes Singapore?
    1. Au blocat circulatia cu tarile cu boala (China, Coreea)
    2. Au inchis Scolile
    3. Cetatenii care s au intors au fost pusi Toti in carantina in zone bine monitorizate, nu acasa cu familia (o imbecilitate)
    4. Au tratat lupta cu boala ca un razboi, s au mobilizat pana la ultimul.
    Rezultatul: Nici un mort, infectii in scadere
    Ce face Italia?
    1. Nu inchide granitele
    2. Nu inchide scolile
    3. Noii veniti nu sunt monitorizati
    4. Atmosfera este de dolce vita si de dolce far niente
    Rezultatul: de la 10 cazuri ca noi acum 2 saptamani 50 morti/zi.
    Nemernicilor! Incompetentilor! Nu ne mai vrajiti ca e o raceala! Faceti ce trebuie vitelor!
    • +1 (7 voturi)    
      Subscriu 100% (Sâmbătă, 7 martie 2020, 0:06)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Chiar nu există niciun politician român care să știe cum arată graficul unei funcții exponențiale și semnificația lui? Informaticianul Paul Graham a scris următoarele:

      „Oamenii nu sunt surprinși când le spun că există 13.000 de cazuri Covid-19 în afara Chinei sau când le spun că acest număr se dublează la fiecare 3 zile. Dar când le spun că dacă creșterea continuă cu acest ritm, vom avea 1,7 milioane de cazuri în 3 săptămâni, sunt uimiți.”

      https://twitter.com/paulg/status/1235247452145451013

      Tocmai de aceea trebuie luate toate măsurile pentru a opri această creștere exponențială.
      • -2 (4 voturi)    
        nu e exponentiala , ba chiar scade! (Sâmbătă, 7 martie 2020, 6:42)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html?fbclid=IwAR1Uf48QvOdId2BJhp7l4VuYKyeTbMfgjf6tBs-zT62CnZD2o8yK5-jxYFs#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6
    • -2 (4 voturi)    
      Vrem ca-n Singapore! (Sâmbătă, 7 martie 2020, 2:27)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Vrem ca muntele de incompetență - statul - să sechestreze pe cine vrea el!
  • +1 (5 voturi)    
    până la urmă (Sâmbătă, 7 martie 2020, 3:41)

    hdd [utilizator]

    Vom fi toți infectați

    singura soluție e să nu se transmită vara.
    Altfel, nu scapă nimeni.
    Așa cum se spune, funcție exponențială.
    Vedeți că se infectau și cei în hazmat suits care furnizau servicii medicale.

    Mai bine te îmbolnăvești la început decât după ce sistemul medical e supra solicitat.