VIDEO Al patrulea caz de coronavirus, confirmat la Timișoara: Un bărbat de 47 de ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2020, 13:48 Actualitate | Sanatate


Protectie coronavirus
Foto: Pixabay.com
Al patrulea caz de infecție cu coronavirus din România a fost confirmat marți la Timișoara, au declarat pentru HotNews.ro Horațiu Moldovan și Nelu Tătaru, secretari de stat în Ministerul Sănătății. Este vorba despre un bărbat de 47 de ani, care a călătorit în același avion cu femeia din Timișoara diagnosticată săptămâna trecută cu infecție cu coronavirus. Avionul efectua o cursă care se întorcea din Italia.



Bărbatul va fi tratat la Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș din Timișoara, a precizat Nelu Tătaru, secretar de stat în Ministerul Sănătății.

Cei 4 membri ai familiei bărbatului, care au locuit în aceeași casă în perioada în care el a fost izolat la domiciliu, vor fi testați. De asemenea, autoritățile vor încerca să refacă traseul acestuia și să stabilească cu ce persoane a mai intrat în contact, pentru a le testa și izola, dacă va fi necesar.

Bărbatul testat pozitiv cu coronavirus are de 47 de ani, este din Timișoara și a intrat în contact cu femeia depistată pozitiv pe data de 28 februarie 2020 și care s-a întors din Italia. Mai exact, bărbatul a călătorit în același avion cu femeia în vârstă de 38 de ani, în partea dreaptă a acesteia, pe data de 20 februarie 2020, cu o cursă care se întorcea din Italia.

Din data de 28 februarie 2020, bărbatul, considerat contact direct, s-a aflat în autoizolare la domiciliu împreună cu familia. Rezultatele primei probe recoltate la începutul perioadei de autoizolare au fost negative. Rezultatul probei recoltată în ziua de ieri (în cea de-a 12 –a zi de la contactul cu femeia de 38 de ani) a ieșit pozitiv la infecția cu coronavirus COVID 19.

Conform primelor informații din primite de la Direcția de Sănătate Publică din Timiș, bărbatul este asimptomatic și afebril. S-a solicitat transportul lui cu izoleta la Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș din Timișoara.

4 membri ai familiei bărbatului din Timișoara, care au locuit în aceeași casă în perioada în care el a fost izolat la domiciliu, vor fi testați.

În curtea în care locuiește bărbatul mai trăiesc alte două familii pentru care se vor lua măsuri de autoizolare.

Primul român confirmat cu coronavirus în urmă cu o săptămână, un tânăr din județul Gorj, era doar purtător al virusului și a ieșit negativ la ultimele două teste (nu mai are coronavirus), el urmând să fie externat de la Institutul Matei Balș din București.

Ceilalți doi români infectați cu virusul - o femeie de 38 de ani din Timișoara și un bărbat în vârstă de 45 de ani din Maramureș - sunt în continuare internați în stare stabilă la Timișoara, respectiv Cluj.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24615 vizualizari

  • -14 (20 voturi)    
    Sigur sunt mult mai multe (Marţi, 3 martie 2020, 13:51)

    mihaipricop [utilizator]

    cazuri in Romania insa autoritatile le ascund iar mortii sunt trecuti statistic la gripa normala.
    • -1 (9 voturi)    
      se potriveste (Marţi, 3 martie 2020, 15:00)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      De curand, autoritatile romane au auntat o crestere brusca a cazurilor de gripa. Asa ca nu m-ar mira sa musamalizeze situatia reala cu privire la coronavirus sub masca gripei.

      Va amintiti cum minteau managerii de spitale cu privire la infectiile nosocomiale? de ce n-ar face la fel autoritatile si la coronavirus? s-au invatat cu metodele bolsevice.
      • -2 (4 voturi)    
        uite virusoiu (Marţi, 3 martie 2020, 16:22)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

        cum se face ca lumea se sperie de v un amarat de virus?
        S-a dovedit ca oamenii nu mor nici macar de antrax .
  • -13 (23 voturi)    
    Azi în Timișoara, (Marţi, 3 martie 2020, 14:21)

    Mazeta [utilizator]

    mâine în toată țara!
    • 0 (8 voturi)    
      Corect! (Marţi, 3 martie 2020, 14:54)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Din pacate.....
  • +2 (8 voturi)    
    Se livreaza un caz-doua pe saptamana (Marţi, 3 martie 2020, 14:43)

    Luk [utilizator]

    Fara panica, va rog! :))
    • -2 (14 voturi)    
      Pai a zis (Marţi, 3 martie 2020, 14:48)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      coronaficusul sa stam linistiti ca vegheaza el.
  • -6 (14 voturi)    
    E o veste (semi)buna. (Marţi, 3 martie 2020, 14:51)

    Marionette [utilizator]

    Exista o sursa clara a virusului, nu este cineva complet fara legaturi cu cei care deja sunt stiuti.
    Din pacate autoritatile nu iau masuri precum in China. Zonele respective trebuie INCHISE. Si la nevoie toata tara trebuie INCHISA.
    • +3 (7 voturi)    
      si tu ar trebui sa fii inchis (Marţi, 3 martie 2020, 15:52)

      Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      in primul rand (de la avion)
      • +6 (6 voturi)    
        Oamenii astia cu "inchisul" (Marţi, 3 martie 2020, 17:08)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

        N-au nicio idee cum se face painea si cum ajunge ea in magazine. Isi inchipuie, probabil, c-o sa manance virtual, prin wi-fi. Chiar si pentru aia iti trebuie electricitate, cineva trebuie chiar trebuie s-o produca, nu e "din aer" si telefoanele mobile sau routerele nu fac fotosinteza.
        Asta ca sa nu mai vorbim de politie, evidenta populatiei, spitale, farmacii, gunoieri si alte alea.
        Nu poti inchide nimic, nimeni un poate (dupa cum se observa).
        Astea-s tampenii de copil care se joaca prea mult pe calc si n-are nicio idee cum se produc lucrurile si chestiile mici care ne ajuta sa traim zilnic.
        Nu stiu ce invata acasa sau la scoala, dar nu pare sa-i ajute cu nimic...
        • -3 (5 voturi)    
          Curios (Marţi, 3 martie 2020, 17:38)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          China a închis tot și în Wuhan nu s-a luat curentul nici măcar o singură dată de la impunerea carantinei draconice. Supermarketurile sunt aprovizionate.

          Se poate închide mult mai mult (în primul rând la noi, ar trebui închise în secunda următoare școlile și bisericile, apoi treptat restul), trebuie doar pus piciorul în prag în fața marilor bănci și multinaționale și spus răspicat: viețile oamenilor și sănătatea lor vin pe primul loc!
          • +4 (4 voturi)    
            Mda (Marţi, 3 martie 2020, 19:20)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            Ori China n-a "inchis tot", ori energia electrica s-a generat si distribuit singura. Alegeti ce varianta doriti, puteti intreba chiar si-un prieten.
            Treaba cu bancile si multinationalele ma plictiseste rau si nu vad ce legatura are. Sunteti pe langa subiect, imi pare rau sa va spun.
    • +1 (5 voturi)    
      Un comentariu în cunoștință de cauză (Marţi, 3 martie 2020, 17:45)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Se vede că ești un om care are un anumit bagaj de cultură generală legat de epidemii, inclusiv despre utilitatea anchetelor epidemiologice în faza incipientă a epidemiilor. Așa este, nu trebuie să ne panicăm decât atunci când există răspândire în comunitate și nu mai pot fi stabilite relațiile de infectare de la caz la caz.

      E chiar deprimant faptul că ai primit atâtea minusuri, se pare că mulți nu se vor trezi decât dacă le mai moare vreun bunic, vreun părinte peste 65 ani, răpus de COVID-19. Și atunci va plânge că nu s-au închis granițele și nu s-au luat măsuri mai drastice. Economia își va reveni dacă câștigăm războiul cu această boală, dar din păcate morții vor rămâne acolo unde ajung.

      PS: În Lombardia, bătrânii de peste 65 de ani au primit indicație SĂ NU IASĂ DIN CASE DELOC în următoarele 2-3 săptămâni!
      • +4 (4 voturi)    
        Nu inteleg... (Marţi, 3 martie 2020, 19:28)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        ...ce legatura are post scriptum-ul dumneavoastra cu restul postarii?
        Ce legatura exista intre a inchide granitele (adica o tara), un oras sau o regiune si a recomanda celor care ar putea fi afectati foarte rau sa stea in case?
        In primul rand ca nu-i ciuma, holera sau lepra, e doar o gripa extrem de contagioasa si usor atipica. In al doilea rand ca masurile extreme de carantina sunt bune INAINTE sa ai orice fel de bolnav, nu dupa ce-a fugit calul din hambar. In al treilea rand asta e pretul liberei circulatii si trebuie sa-l platim. Adica nu pot sa circuli liber mereu, dar sa-i opresti pe ceilalti sa circule cand ai tu cate o angoasa. Aratati-mi o tara cu granitele inchise sau ganditi-va bine inainte sa scrieti tampenii pe net.
        Nu in ultimul rand: considerand modul nostru de organizare, capacitatea noastra materiala si financiara, sa inchidem cetatenii in marea buda care-i Romania inseamna sa-i condamnam, nu sa-i salvam. Mai ganditi-va.
        • 0 (0 voturi)    
          E mult mai rea decât o gripă (Marţi, 3 martie 2020, 20:35)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Gripa nu necesită spitalizare și oxigen pentru 15 până la 20% din cazuri (unul din șapte sau chiar din cinci). Iar rata mortalității este de 2%, de 20 de ori mai mare decât a gripei.
          • +4 (4 voturi)    
            Poate ca e... (Marţi, 3 martie 2020, 21:40)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            Dar e extrem de contagioasa si are o mortalitate foarte redusa, exista un risc, dar nu-i atat de mare incat sa condamni 15-17 milioane de romani la foamete si lipsuri materiale si financiare majore (chiar si pentru o vreme) doar pentru ca ti-e frica. Ne trebuie lapte praf, pampers, energie, gaz, paine, internet, combustibil, gaz, haine, carti, caiete si rechizite, medicamente, chestii ieftine cu carne si chestii ieftine de mancat. Nu avem hchiar degeaba un deficit de balanta comerciala urias: il avem pentru ca nu prea facem, dar cumparam de la cei care fac.
            Paine facem, dar toate celelalte le cam importam. Ma rog, aproape toate. Inchidem granita si preturile o sa sara pana la cer, euro si US$ se vor duce intre nori si sa nu va inchipuiti ca bancile o sa va taie din dobanda sau n-o sa va ia casa pentru ca va curge nasul.
            Tara asta trebuie sa functioneze, e vital sa continuam sa ne vedem de treaba. E de preferat sa nu ajungem in carantina, in special atunci cand o sa mai fie 2-3.000 de oameni in carantina pentru ca niciun loc nu-i mai bun sa iei boala acolo chiar nu o sa ai parte de niciun tratament, nici macar unul paleativ.
            Am fost langa un om care a murit pentru ca tubuletul care lega recipentul de oxigen de masca era spart. O sa moara oameni, dar indiferent ce-am face acum nu putem opri asta. Trebuia sa incepem sa facem ceva acum 30 de ani, nu azi. Azi incercam sa trecem peste si sa nu mai fim atata de tampiti.
  • -13 (21 voturi)    
    Iar useristi (Marţi, 3 martie 2020, 15:04)

    asistat [utilizator]

    stau cu bratele incrucisate si nu fac nimic in afara sa le colaboreze parintii cu securitatea...
    • -6 (8 voturi)    
      Vocilescu Vlad fiui de bolsevic (Marţi, 3 martie 2020, 16:20)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      venit pe tanc rusesc in ROmania...
    • +5 (5 voturi)    
      Lasa ca fac pesedistii (Marţi, 3 martie 2020, 17:09)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Fura de rup si uite ca-i mai si prind astia :))
  • +8 (10 voturi)    
    Da' sapun si hartie igienica?! (Marţi, 3 martie 2020, 15:07)

    Andy500 [utilizator]

    Cand bagati in spitale?
    • +3 (3 voturi)    
      hartia igienica (Marţi, 3 martie 2020, 15:29)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      e prima care se fura ...si e logic, unii sunt certati cu sapunul
    • +1 (5 voturi)    
      Ba mai mult: (Marţi, 3 martie 2020, 15:46)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      Cand baga si italienii si suedezii? Ca si acolo e coronavirus. Si deci de-aia e si acolo!
      Ce faci aici este de deviezi discutia. Eu inteleg ca sistemul e oribil dar nu despre sistemul oribil se vorbeste acum, ci despre o boala oribila si despre inactiunea statului in fata ei.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu deviez nimic! (Marţi, 3 martie 2020, 16:27)

        Andy500 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Boala pleaca de la lipsa unor masuri elementare!
        Italienii si suedezii au mult mai putine infectii nosocomiale, datorita CURATENIEI!
        Faptul ca au epidemie mai mare de covid19, e datorat unui numar mai mare de infectati, pana s-au impus masuri!
        Daca se intampla la noi chestia asta, probabil era mult mai rau. Vezi epidemiile de rujeola si gripa sezoniera, care sunt inca active la noi!

        Iar hartia igienica si sapunul, daca sunt bagate in recipiente de metal, nu se pot fura!
        Si nu stiu cum de la Mall, unde vin mii de oameni, exista hartie igienica si sapun si n-o mai fura nimeni, dar la spitalele din Romania, nu exista.
        Ce dracu', hotii de hartie se duc doar la spitale?
  • -11 (15 voturi)    
    s-a ajuns la paranoia (Marţi, 3 martie 2020, 15:09)

    Kosmos [utilizator]

    mentinuta de mass media care raporteaza fiecare caz de raceala.
    Este etapa deschiderii pietii pt vaccinarea in masa cu noul vaccin ce va urma sa fie produs
    • +6 (12 voturi)    
      paraboia (Marţi, 3 martie 2020, 15:56)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      pai nu te obliga nimeni sa te vaccinezi. eu, in cazul fericit in care o sa apara vaccin, ma voi vaccina. pentru ca stiu despre ce este vorba. tu, in schimb, nu ti-a placut cartea, chiar o urasti, nu poti sa faci diferenta intre o bacterie si un virus si in plus nu trebuie sa te iei dupa mine, faci ce vrei. de curiozitate, nu ai nicio ruda, niciun prieten trecut de 60 de ani sau cu ceva probleme cardiace, pulmonare, renale sau diabet? se spune ca pentru acestia s-ar putea sa fie un risk foarte mare. dar, evident, nu e nevoie sa crezi, ca tu doar asta ai la dispozitie, a crede sau a nu crede, tu nu poti sa judeci, ca e dureros, te doare capul si in plus mai faci si cancer.
      • -4 (6 voturi)    
        gogule (Marţi, 3 martie 2020, 16:13)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        Guvernele spun clar sa lasi organismul sa lupte cu bacteria si recomanda sa-ti imbunatesti starea de sanatate.
        Cineva candva a descoperit mincrosopul si a vazut un potential urias . Virusii ca si becateriile muteaza . De ce am trata vurusul ca si cum ar avea boase de otel? Sistemul imunitar al omului este parte dintr-o evloutie de milioane de ani. Nu e posibil ca vaccnurile astea sa slabeasca sistemul imunitar?
        Avand precedentul cu SV40 din anii 60 cine -mi poate confirma ingredientele din vaccin si ca nu este contaminat cu nu stiu ce virus?
        • +3 (3 voturi)    
          vai ce frumos, viitorul luminos .. (Marţi, 3 martie 2020, 18:42)

          rmos [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          asa spun guvernele?! :))) cred ca auzi voici ... sau poate cel din NK ...bai baiatule, tu nu ai absolut nicio idee ce e ala un virus, o bacterie sau sistem imunitar. pai hai mai sa-l lasam sa lupte singur, sa nu mai folosim nici antibiotice, nu? ca si antibioticele slabesc sistemul imunitar. dar mai bine, de ce nu te duci tu prin africa si sa pescuiesti un mic pui de ebola de exemplu, si sa lasi sistemul tau imunitar sa lupte, ne faci si noua un mare bine :)))
          • 0 (2 voturi)    
            gogule (Marţi, 3 martie 2020, 20:08)

            Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui rmos

            Multumesc pt raspuns.
            P.S cand ai terminat medicina? si cat castigi din bisnita cu medicamente?
            • -1 (1 vot)    
              P.S. esti in drum spre africa? (Miercuri, 4 martie 2020, 12:28)

              rmos [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

              nu am terminat medicina, nu doar medicina studiaza biologia. asta e un domeniu extrem de complex, interdisciplinar. iti trebuie matematica, fizica, biologie. toate aceastea se studiaza chiar si in liceu, dar deh .... e greu cu invatatul, la noi "aia" care invata sunt prosti si mai mult ca sigur o sa faca mai devreme sau mai tarziu cancer, nu? e mai bine sa fi smecher, ca tine, minte odihnita, nu trebuie sa iti mai fortezi retelele neuronale, sa analizezi, sa incerci sa intelegi. e mai simplu cu teoria conspiratiei. am o veste pentru tine, sa nu cumva sa iei medicamente sau sa faci vreun vaccin, ca e o mare conspiratie mondiala care planuieste sa reduca populatia planetei! si btw, prostovane, eu nu vand medicamente sau orice altceva, doar incerc sa mai ajut atunci cand e cazul, cu informatii legate de domeniile pe care le stapanesc cat de cat.
              • 0 (2 voturi)    
                cam agresiv (Miercuri, 4 martie 2020, 14:34)

                Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui rmos

                cu vaccinarea asta . Te inteleg ca vrei binel dar va dati de gol . meschini mai sunteti
      • +5 (7 voturi)    
        Ganditul nu-i pentru toata lumea (Marţi, 3 martie 2020, 17:12)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        Cetatenii de tipul asta au cativa neuroni si toti sunt angajati in descifrarea "Marilor Conspiratii Mondiale". Ma mir ca nu-si dau cu pleopa-n ochi si nu-si inghit limba...
  • +4 (6 voturi)    
    unstoppable (Marţi, 3 martie 2020, 16:22)

    rmos [utilizator]

    ca sa intelegeti cu ce avem de-a face:

    - 20 februarie 2020 - contacteaza virusul in avion stand langa o persoana infectata;
    - 28 februarie 2020 - autoizolare la domiciliu. test negativ;
    - 2 martie 2020 - se recolteaza a doua proba. test pozitiv

    deci in ~ ziua 8 de la infectare, test negativ. apoi, in ~ziua 12 de la infectare, test pozitiv

    opreste din raspandire asa ceva daca poti!
    • +1 (1 vot)    
      Corect, dar ai uitat să spui (Marţi, 3 martie 2020, 18:13)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui rmos

      că a fost izolat la domiciliu împreună cu familia ! În aceeaşi curte locuiesc şi alte familii care probabil au intrat în contact cu membrii familiei lui... Vecini membri ai celorlalte familii care au plecat la serviciu sau la şcoală, etc... Cum puii mei să-l "izolezi" împreună cu familia ? ... Aştia sunt imbecili sau în hipnoză colectivă ? Au generat "n" purtători cu bună ştiinţă.
  • 0 (0 voturi)    
    baaaaaa autorotate refacatoare de traseu (Marţi, 3 martie 2020, 21:31)

    mbembe [utilizator]

    nu ati fost in stare sa refaceti traseul din Caracal sau Apuseni dar aici ba dati mari viteji!

    sunteti simpli traseisti arzatori de buget!
  • -1 (1 vot)    
    stop la paranoia (Miercuri, 4 martie 2020, 10:42)

    Robert Claudiu Florea [anonim]

    Oameni buni. Hai sa nu mai ingeram atata propaganda si paranoia. Ce ar fi daca ne-am vedea de treaba noastra si in schimb sa facem mici schimbari pe partea de stil de viata, sa sustinem sistemul imunitor, sa-i oferim mai putin fast food, mai multa nutritie (vitamine, minerale, etc).

    Tot odata ajuta sa ne si relaxam sa fim pozitivi si increzatori in puterea noastra extraordinare de vindecare. Poate ajuta mai mult sa ne deconectam de la lume, sa scapam de stres, sa facem niste activitati care sa sustina bun functionare a sistemului imunitar. Sa radem mai mult, sa fim mai bun mai iubitori cu altii, sa meditam un pic, si veti vedea ca nici cel mai rau virus din lume nu ne poate afecta.
    • 0 (0 voturi)    
      mare e gradina .... (Miercuri, 4 martie 2020, 12:18)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui Robert Claudiu Florea

      bai frate de unde tot apareti?! mai sunteti multi? in principiu, e ok ce spui, sa mancam sanatos, etc (vezi ca ai uitat fumatul, ca asta e cel mai nociv) dar asta nu ne va proteja impotriva virusilor. si nici impotriva bacteriilor. si nici impotriva cancerului. vezi ca si dinozaurii erau senini, crezi ca-si faceau griji pentru comete sau orice altceva? pur si simplu anumite lucruri nu scapi de ele daca le ignori! acum ceva dreptate ai, nu va rade toata populatia planetei, dar sunt foarte multi pentru care se poate dovedi fatal. si inca ceva, vezi ca in multe cazuri de infectare cu acest virus, ca si cu alti virusi, exact sistemul tau imunitar te omoara, pentru ca reactioneaza extrem de agresiv si disproportionat si distruge totul, nu doar virusii. asa ca intareste-ti tu sistemul imunitar si stai linistit!