Coronavirus în România: Alte 10 cazuri noi / Bilanțul îmbolnăvirilor - 168

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2020, 18:16 Actualitate | Coronavirus


fakepath\Situatie cazuri COVID-19, 16 martie ora 18.00
Foto: Hotnews
Bilanțul persoanelor infectate cu noul coronavirus a ajuns la 168, după ce au fost confirmate alte 10 cazuri noi, față de situația de la ora 10.00, a anunțat luni seară Grupul de comunicare strategică. De la apariția COVID-19 în România, 9 pacienți s-au vindecat.


Până astăzi, 16 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 168 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre cei 168 de cetățeni care au contractat virusul, 9 sunt declarați vindecați și au fost externați.

De la ultima informare, au fost confirmate 10 cazuri noi, după cum urmează: 4 în București, 2 în Ilfov și câte unul în Constanța, Teleorman, Neamț și Mureș.

Toate persoanele nou confirmate pozitiv la COVID-19 sunt fie contacți ale unor cazuri pozitive, fie persoane aflate în carantină. Cele 10 persoane au vârsta cuprinsă între 21 de ani și 63 de ani.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 3.078 de persoane pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat virusul COVID – 19 (coronavirus). Alte 14.845 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.708 teste. Dintre acestea, 3.540 au fost cu rezultat negativ, adică persoanele de la care au fost prelevate mostrele analizate nu sunt infectate cu COVID-19. Testele au fost prelucrate în 7 unități sanitare din București, Cluj-Napoca, Timișoara, Craiova, Iași și Constanța.

Până în prezent, au fost înregistrate 36 de dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal.

Începând de duminică, grupul de comunicare strategică comunică aceste cazuri doar de două ori pe zi - la ora 10.00 și la ora 18.00.


Cazurile de coronavirus confirmate în România:


  • 124-139. 16 noi cazuri confirmate în România, în cursul zilei de dumincă. Autoritățile au decis ca Grupul de comunicare strategică să nu mai anunța noile cazuri anunțate pe măsură ce sunt confirmate, ci doar o singură dată pe zi, la ora 18.00. Dintre cei 139 de cetățeni care au contactat virusul, nouă sunt declarați vindecați și au fost externați. Astăzi au fost confirmate 16 cazuri noi, după cum urmează: 4 cazuri în București, 4 în Arad, 3 în Brașov, 2 în Brăila și câte 1 caz în Constanța, Teleorman și Iași.
  • 139-158. Luni, 16 martie, ora 10.00: Alte 19 noi cazuri de îmbolnăvire, după cum urmează: 4 în Arad, 3 în Ilfov, 2 în Vâlcea, 2 în Timișoara și câte unul în București, Cluj-Napoca, Sălaj, Buzău, Ialomița, Hunedoara, Galați şi Suceava. Cele 19 persoane depistate au vârsta cuprinsă între 19 și 54 ani, sunt în carantină sau autoizolare. În continuare cele mai multe dintre aceste noi cazuri au călătorit în Italia, 2 dintre ele în Austria și Germania.
  • 159 - 168 Luni, 16 martie, ora 18.00: Au fost confirmate 10 cazuri noi, după cum urmează: 4 în București, 2 în Ilfov și câte unul în Constanța, Teleorman, Neamț și Mureș. Toate persoanele nou confirmate pozitiv la COVID-19 sunt fie contacți ale unor cazuri pozitive, fie persoane aflate în carantină. Cele 10 persoane au vârsta cuprinsă între 21 de ani și 63 de ani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















45983 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    .... (Luni, 16 martie 2020, 18:23)

    tirolez [utilizator]

    nu ajuta pe nimeni secretomania asta, doar mareste anxietatea.
    Poate ar fi fost util pentru publicul larg, cum a fost cazul de ieri al asistentei de la Marie Curie care lucreaza si la o clinica particulara. Clinica a anuntat pe pagina de FB si mi se pare corect.
    • 0 (0 voturi)    
      ...eu grav afectat de CV- 19... (Marţi, 17 martie 2020, 11:05)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Eu după căutări îndelungi, găsisem servici, la bucătăria unui restarant, dintr-un mal, începe pregătirea pe 28.02 2020, am absolvit, deplasarea la locul de muncă, luni, săptămîna trecută, am fost primit de parcă eram prietenul dispărut și mult așteptat, am uimit... am curățat ceapă roșie fără să plîng și fără să abandonez activitatea, și ieri directorul restaurantului mă invită la discuție, și îmi spune că îi pare rău dar CV-19 a redus încasările cu 90%, și că trebuie să ,,plec"...Am primit o Piza Hut, medie, în semn de recunoștință și de adio și aștept cu nerăbdare ziua de 15.04.2020 să primesc salariul pentru 2 săptămîni, prezență la PH, și 10 bonuri de masă de cîte 15 lei...Ce le doresc eu la ăia care au produs și livrat în lumea asta CV-19 ? Bănuiți....
  • +2 (10 voturi)    
    Deja se mușamalizează? (Luni, 16 martie 2020, 18:31)

    nick24 [utilizator]

    “ 159 - 169 Luni, 16 martie, ora 18.00: Au fost confirmate 10 cazuri noi, după cum urmează: 4 în București, 2 în Ilfov și câte unul în Constanța, Teleorman, Neamț și Mureș. Toate persoanele nou confirmate pozitiv la COVID-19 sunt fie contacți ale unor cazuri pozitive, fie persoane aflate în carantină. Cele 10 persoane au vârsta cuprinsă între 21 de ani și 63 de ani.”

    Câți provin de la milițianul cu dosar penal?
    Sigur după proces va pierde pensia specialâ!
  • 0 (6 voturi)    
    Nu e inca cazul sa rasuflam usurati, dar ... (Luni, 16 martie 2020, 18:47)

    Eu the first [utilizator]

    ... faptul ca cu exceptia a doua cazuri (ma rog, patru, daca vrem sa fim extrem de carcotasi) toate provin din randul celor deja pusi in carantina sau izolare e un lucru tare bun.

    Mai exact, cata vreme cazurile noi provin toate din izolare sau carantina, se incetineste foarte mult raspandirea bolii. Cu cat mai incet se raspandeste boala, cu atat mai putine cazuri internate o sa avem in paralel, si cu cat mai putine cazuri internate sunt in acelasi timp, chiar daca epidemia dureaza mai mult, cu atat mai bine pot fi tratati bolnavii.

    Nu e deloc cazul sa ne culcam pe-o ureche. Faptul ca boala se raspandeste inca lent in Romania e macar in mare parte si meritul celor ce respecta indicatiile de-a sta acasa. Sunt convins ca daca populatia ar deveni delasatoare, instantaneu s-ar vedea in numarul de imbolnaviri zilnice.

    Nu pot io sa zic daca-i noroc sau pricepere, da' fapt e ca pana acuma sistemul medical romanesc face o treaba foarte buna. La ce infrastructura si ce resurse financiare avem, ca stat, singura sansa sa trecem cat de cat mai putin jumuliti prin criza asta e sa isi faca in continuare treaba la fel de bine. Pt. aia tre' sa ajute si fiecare dintre noi, limitandu-si la maxim mobilitatea.
    • -2 (2 voturi)    
      Nu chiar (Luni, 16 martie 2020, 22:02)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      "Faptul ca boala se raspandeste inca lent in Romania e macar in mare parte si meritul celor ce respecta indicatiile de-a sta acasa."

      Mai degraba faptu lca nu avem atractii turistice, TAROM nu e cel mai eficient (dpdv infrastructura) nod de tranzit, iar migrantii ocoloesc tara noastra.

      Fii sigur ca daca am fi fost ca Bulgaria sau alte tari "normale" dpdv turism am fi avut cazuri cel putin triple.

      Parerea mea. Evident ca statul acasa ajuta sau cooperarea cu autoritatile. Nu contest. Ce vreau sa spun e ca nu avem "import" de virus. Ia gandeste-te daca era zona atractiva pentru chinezi de ex., scenariul fiind sa fie un program de apropiere a relatiilor Ro-China. Sau cu Italia. Sau chiar Anglia. Puteai sa stai tu acasa cat voiai daca veneau cate 100 de straini pe saptamana in tara dintre care, statistic (din burta) jumatate infectati.
    • +2 (2 voturi)    
      depinde de abordare... (Luni, 16 martie 2020, 22:29)

      mano74 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      Abordarea noastra e cea a strutului cu capul in nisip, dar mai scoatem din cand in cand capul. La noi s-a facut testarea doar pe firul investigarilor epidemiologice, sau a celor din carantina. Spre deosebire de Corea de Sud, de exemplu, care a testat pe scara larga. La noi, de exemplu, daca nu ai simptome evidente si/sau te-ai intors dintr-o zona rosie sau galbena, NU ESTI TESTAT! Daca eu vreau sa ma testez maine, nu pot! Trage tu concluziile de aici, dar in cateva saptamani va fi si la noi ca in restul Europei. Asa ca nu te culca pe o ureche!
  • -4 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 martie 2020, 19:30)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Felicitari Ungariei (Marţi, 17 martie 2020, 9:00)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui

      care utimele zile ii blocheaza pe diasporezi care vin sa ne invadeze si ne infecteze pe toti.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce se intampla... (Luni, 16 martie 2020, 20:07)

    kiko123 [utilizator]

    ... daca o persoana care nu a venit in contact cu "straini", dar care lucreaza in mediu cu risc, suna la 112 si spune ca are o forma de viroza si vrea sa fie testata pt corona? O interneaza imediat? Vine cineva si ii ia proba de saliva si persoana ramane izolata la domiciliu pana vine rezultatul testului?
    • 0 (0 voturi)    
      OMS a precizat ieri ca si Suspiciunile (Marţi, 17 martie 2020, 7:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui kiko123

      Trebuie investigate
      Principial abuzurile se vor amenda
    • 0 (2 voturi)