Coronavirus în România: Bilanțul îmbolnăvirilor atinge 59 / 6 pacienți sunt din Hunedoara și au fost infectați de femeia care a plecat din izolare și a fost internată în două spitale, fără să spună că a venit din Italia - UPDATE

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2020, 21:05 Actualitate | Coronavirus


Carantina coronavirus
Foto: Agerpres
Bilanțul îmbolnăvirilor a ajuns la 59 joi seară. Ultimele 6 cazuri anunțate sunt din Hunedoara și este vorba despre 6 pacienți - între care 3 cadre medicale - infectate de femeia din Petroșani care a plecat din izolarea la domiciliu și s-a plimbat aproape o săptămână prin județ, timp în care s-a internat la două spitale, fără să spună că se întorsese dintr-o zonă roșie din Italia.

Cele 6 persoane confirmate cu coronavirus au intrat în contact cu femeia de 26 de ani, care nu a respectat izolarea la domiciliu, întocmindu-i-se dosar penal, a anunțat Grupul de comunicare strategică.

Pacienții sunt:
  • o femeie de 58 ani, pacient
  • o femeie de 74 ani, pacient
  • o femeie de 52 ani, pacient
  • o femeie de 45 ani, autoizolata la domiciliu, cadru medical
  • o femeie de 53 ani, autoizolata la domiciliu, cadru medical
  • o femeie de 45 ani, autoizolata la domiciliu, cadru medical
Tot joi seară a fost confirmat cu coronavirus și un bărbat de 53 ani din Covasna. El s-a întors din Trentino, Italia, în 8 martie și era la domiciliu, după ce a intrat în contact cu un caz pozitiv.

Femeia de 26 de ani din judeţul Hunedoara, din Petroșani, a fost confirmată marți cu coronavirus și fuse amendată cu câteva zile înainte, cu 10.000 de lei, pentru că nu a respectat regimul de autoizolare la domiciliu, deşi i se comunicase că trebuie să rămână acasă după ce s-a întors din Italia, din zona Veneto, în 1 martie.

Ea s-a ales și dosar penal după ce s-a plimbat liberă aproape o săptămână, ajungând și în două spitale, unde nu a spus că a venit dintr-o zonă roșie din Italia. Secţia Neurologie a Spitalului Petroşani a fost închisă pentru dezinfecţie, iar 50 de cadre medicale, inclusiv de la Ambulanţă şi de la o clinică privată din Hunedoara, sunt izolate la domiciliu.

Cazurile de coronavirus confirmate până acum în România:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















43538 vizualizari

  • -26 (38 voturi)    
    Se revzolva (Joi, 12 martie 2020, 21:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sica Mandolina si „expertul” Costache le vor rezolva. Incompetenta ăstora e CRIMINALA, mai rea ca Ciuma Rosie
    • +12 (14 voturi)    
      @ochii_pe_voi ... (Joi, 12 martie 2020, 21:28)

      ciuma.rosie [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ...hotaraste-te ? Cu cine esti ? Acum vreo 6 luni erai numai spume impotriva psd, acum i-ai luat pe astia la rand..l-ai macar 3 ani si pe urma scoate ciocu...fraiere !!!
    • -7 (13 voturi)    
      Atenție! Germania raportează fals: 5 decedați! (Joi, 12 martie 2020, 21:53)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      In timp ce Germania și Spania au aproximativ același număr total de îmbolnăviri și cazuri noi, numărul decedaților în Germania este de 86/5=17.2 ori mai mic decât în Spania. Este o imposibilitate statistica, atâta timp cât virusul chinezesc se răspândește cu aceeași viteza în cele doua state.

      total azi decedați
      Spain 3,059 +782 86
      Germany 2,745 +779 5

      Sursa: https://www.worldometers.info/coronavirus/
      • +1 (3 voturi)    
        Au alta infrastructura medicala (Joi, 12 martie 2020, 22:13)

        alien_ [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Probabil ca se explica prin faptul ca au mai multe paturi de reanimare.

        https://www.forbes.com/sites/niallmccarthy/2020/03/12/the-countries-with-the-most-critical-care-beds-per-capita-infographic/

        Văzusem undeva ca România are aproape 25 la 100000, nu departe de cifra din Germania.
      • +1 (5 voturi)    
        Siteul asta l am mentionat ieri (Joi, 12 martie 2020, 22:34)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Azi in URSS :
        Zero Contaminati
        45 Decedati

        @mazeta

        Ai o explicatie ?
  • +15 (15 voturi)    
    ... (Joi, 12 martie 2020, 21:36)

    tirolez [utilizator]

    probabil individa de 26 de ani. Amenda maxima e prea putin fata de ce a facut.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Joi, 12 martie 2020, 22:38)

      KronosTM [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      pacat ca nu suntem in China, ca o impushcau in piata pe duduie
  • -2 (28 voturi)    
    Vor fi mii de cazuri in Romania... (Joi, 12 martie 2020, 21:43)

    Klaus_ [utilizator]

    Evident ca vom avea intre 3-5000 de cazuri in urmatoarele doua luni. Va fi ca si la chinezi, doar ca de 50 de ori mai putin, pt ca suntem de 50 de ori mai putini. Vor muri 50-100 de romani, ceea ce e trist si e pacat. Dar au fost ani cand de gripa obisnuita au murit 150 de romani. Si nu s-au inchis scoli, institutii sau fabrici. In accidente de nasina mor de 10 ori mai multi. De boli cardiace mor de 100 de ori mai multi. La fel si de cancer. Si cu toate astea acum e o isterie generalizata, pe cand frica de infarct, atac cerebral sau cancer nu genereaza nici 1% din emotia generata de coronavirus. Desi, repet, riscul e de 100 de ori mai mare. Parca suntem tampiti, pe cuvant.
    • +3 (3 voturi)    
      Rationament prost. (Joi, 12 martie 2020, 22:04)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Vom fi ca la chinezi daca facem ce-au facut chinezii care aproape au 2 luni de carantina totala.
      Daca nu facem ce fac chinezii adica aceasta incetare totala a tuturor activitatilor si statul in casa un fel de stare de urgenta. atunci vom aveam 200.000 morti.
    • +1 (5 voturi)    
      Da, (Joi, 12 martie 2020, 22:17)

      Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      zici ca a venit ciuma bubonica. Vorba unui coleg al meu: "Nu ma sperie epidemia de coronavirus, cat ma sperie epidemia asta de prostie."
    • +3 (3 voturi)    
      Virus = accident (Joi, 12 martie 2020, 22:30)

      Doby [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Nea Klaus, nu prea ai dreptate - condusul auto, bolile cardiace si gripa sezoniera sunt parte a vietii normale si NU POT FI EVITATE!
      Insa cei 50-100 de posibili romani care pot muri dintr-un ACCIDENT ca acest virus pot fi poate salvati...
      Deci merita tot efortul, nu? Daca poti salva o viata si trebuie sa opresti globul - eu zi ca merita, nu?
    • +2 (2 voturi)    
      totu ok (Joi, 12 martie 2020, 22:58)

      utilizator0527 [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      in logica ta. Dar China cum s-a oprit la 80k? Asta nu ai mai zis.
    • +3 (5 voturi)    
      Ai dreptate partial (Joi, 12 martie 2020, 23:01)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      150 pe an? De Corona virus in Italia mor aproape 200 pe zi pentru ca au fost delasatori. Si poate sa ajunga si la 500 pe zi daca nu iau masuri urgent. Doar in Italia. Problema e ca virusul asta se putea prevenii. Bolile cardiace samd tin de alimentatie, stres si de fitness. Convinge tu populatia, ce nu de mult a iesit din foame, sa manance doar de 4 ori pe saptamana dieta paleo si sa alerge 5km pe zi, asa cu e obisnuit organismul de 5000 de ani. Prea extrem? OK atunci macar sa revina la dieta comunista cu ratie limitata si salam de soia.
  • +29 (31 voturi)    
    cazurile din hunedoara (Joi, 12 martie 2020, 21:51)

    doejohn [utilizator]

    Daca au legatura cu tipa ce trebuia sa stea in izolare si s-a plimbat prin spitale fara sa zica de unde a venit, casa de sanatate, spitalul si clinica privata pe unde a fost si toti cei infectati de ea, o actiune in instanta pe civil nu strica. Asa cat sa-si vanda casa si sa deconteze tot ce castiga pe CNP-ul ei de acum si pana la pensie.

    Ca amenda si condamnarea cu suspendare pe linie penala e parfum.

    poate asa se invata si altii minte
    • +3 (3 voturi)    
      Si daca devine crima? (Joi, 12 martie 2020, 22:35)

      Doby [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      Si daca cumva unul dintre infectati moare, atunci ar trebui sa fie acuzata si de crima, nu? Si poate ar rebui sa plateasca si cheltuielile cu spitalizarea celor infectati ...
  • +7 (7 voturi)    
    Cu siguranta sunt contacti (Joi, 12 martie 2020, 22:00)

    kokos [utilizator]

    ai dobitoacei de 26 de ani care s-a plimbat prin 2 spitale. Ea si cu militianul din Bucuresti merita ani grei de puscarie!
  • +4 (4 voturi)    
    Nemernica fiinta aia! (Joi, 12 martie 2020, 22:06)

    Marionette [utilizator]

    Dar ce asteptari sa ai, spre exemplu militianul ala mincinos trebuia sa i se taie pensia pentru ce-a facut.
    • +6 (6 voturi)    
      Astia doi sunt imbecilii clasici (Vineri, 13 martie 2020, 6:57)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      prezenti in orice natiune. N-ai ce le face pentru ca sunt complet idioti si nu le pasa de nimic, nici macar de ei insisi.
  • +4 (6 voturi)    
    Am convingerea ca in Romania situatia e mai (Joi, 12 martie 2020, 22:17)

    deval [utilizator]

    dramatica decat in Italia dar noi nu avem teste si din acest motiv avem atat de putine cazuri si nu avem decese ! Nu poate fi stabilita cauza de deces unuia care anterior nu a fost testat si gasit pozitiv !!!!!!!!
    Este logic ca la noi situatia e mai dramatica daca comparam cu Italia consumul de sapun pe cap de locuitor, educatia, banii bagati in sistemul sanitar de stat !
    In acelasi interval de timp in Italia au fost facute 40.000 teste iar noi am facut 1200 si avem disponibile 2000 pentru luna urmatoare . Italia a debutat cu patru zile inaintea noastra.
    Nu vreau sa ma sperii nici pe mine dar suntem praf si pulbere la mijloace materiale, organizare, masuri , disciplina , educatie .......... Daca in Italia au murit 1000 de covid, la noi cel putin 2000 .......
  • +2 (2 voturi)    
    23 de ani de puscarie (Joi, 12 martie 2020, 22:19)

    dandra [utilizator]

    de ce 23?

    uite ca suna bine 23 de ani de puscarie pentru o nenorocita care si-a bagat picioarele in reguli si restrictii si careia nu ii pasa de restul.

    parca suna ca statul roman, indiferent si cu tupeu.

    da, 23 de ani de puscarie suna perfect.

    sa curga dosarele penale, zic!
  • +6 (6 voturi)    
    Alta idioata (Joi, 12 martie 2020, 22:28)

    fat.cat [utilizator]

    Tocmai cand credeam ca nu-l bate nimeni la c•r pe domnul comisar Lupu de la Bucale, iata ca se poate si in provincie. Bai, guvernul lui peste! Carantina obligatorie pt toti cei care vor sa intre in tara, bre! Cat mai asteptati? Pana avem si noi 2600 de cazuri si 190 de morti pe zi? Nu vedeti ca nu exista bun-simt? Am mai spus ca fiecare oras o sa aiba cel putin un f•cking idiot din asta care o sa se plimbe liber 2 saptamani si-o sa mai infecteze o mie de oameni. Treziti-va, bre! Faceti ceva!
    • 0 (0 voturi)    
      Doar cu stare de urgenta poate fi limitata (Vineri, 13 martie 2020, 20:57)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      libertatea de miscare !! Si e necesara pentru ca suntem indisciplinati si needucati !! Nu foloseste nici la numararea mortilor daca e decretata cand esti in varful crizei !!
  • +1 (5 voturi)    
    Va fi macel daca nu inchideti acum granitele ! (Joi, 12 martie 2020, 22:44)

    matali [utilizator]

    Diasporenii din Italia sunt o amenintare grava la siguranta nationala. Nu ii mai lasati pe diasporenii italieni sa vina in Romania sa ne infecteze pe noi sa murim pe capete. Astia sunt niste inconstienti si niste ticalosi care s-au dus acolo la produs si furat iar acum au fugit repede in Romania. Vom avea zeci de mii de infectati din cauza lor. Alo , domnu presedinte Johannis, faceti-le cale intoarsa, sa fie responsabilitatea guvernului Italian daca tot au plecat acolo .
    • 0 (2 voturi)    
      si cand diasporei ii bagai limbi la alegeri? (Vineri, 13 martie 2020, 8:22)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui matali

      cum era, dulce? acum esti mai gras si nu-ti mai plac!
  • 0 (2 voturi)    
    daca (Joi, 12 martie 2020, 23:01)

    utilizator0527 [utilizator]

    nu inchidem rapid Franta si Germania va fi nasol. Macron si Merkel se gandesc doar la alegerile din wknd. Din ce vad sunt pregatiti sa sacrifice orice pt a le tine. De luni vor lua si ei masuri, dar pana atunci ambele tari se vor lua la intrecere cu Italia.
  • +2 (2 voturi)    
    in ritmul asta ramanem fara cadre medicale (Joi, 12 martie 2020, 23:44)

    revo [utilizator]

    E suficient sa apara un tampit/ tampita ca sa se inchida un spital intreg. Si nu avem prea multe...
  • +1 (1 vot)