UPDATE Încă 8 noi cazuri de coronavirus în București. Este cel mai mare număr confirmat într-o singură zi. Bilanțul îmbolnăvirilor a ajuns la 25 la nivel național

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 10 martie 2020, 15:27 Actualitate | Sanatate


situatie coronavirus 10 martie ora 16
Foto: Facebook
Încă 8 noi cazuri de coronavirus au fost confirmate marți în România, toți pacienții fiind din București. Este cel mai mare număr de îmbolnăviri confirmat într-o singură zi în țara noastră. Bilanțul îmbolnăvirilor a ajuns la 25 la nivel național, iar dintre acestea, 5 pacienți au fost declarați vindecați, a anunțat Grupul de comunicare strategică.

UPDATE 16.07 La nivel național, până acum, sunt 25 de persoane confirmate pozitiv la testul coronavirus (COVID-19). Dintre acestea, 5 sunt declarate vindecate. Astăzi au fost confirmate pozitiv în București 8 persoane, a anunțat sursa citată.

Astfel, numărul îmbolnăvirilor în Capitală a ajuns la 11.

Inițial, autoritățile anunțaseră 7 cazuri de coronavirus confirmate astăzi - "3 sunt în legătură cu cazul Gerota, 1 este contact al primului infectat din București, 3 sunt cetățeni care au călătorit în Israel, Germania și Marea Britanie".

Cei 3 pacienți care au legătură cu bărbatul de 60 de ani care fusese internat la Spitalul Gerota sunt fiul, nora și nepotul bărbatului, potrivit primarului Capitalei, Gabriela Firea. Ea a precizat că nora bărbatului este angajată a Primăriei Capitalei și că toți cei 3 pacienți sunt internați la Spitalul Victor Babeș.

Bărbatul de 60 de ani este fost ofițer în Ministerul de Interne și a fost confirmat pozitiv cu coronavirus luni. El era internat din 5 martie la Spitalul de Urgență MAI Dimitrie Gerota pentru afecțiuni pulmonare. Grupul de comunicare strategică a anunțat luni seară că a fost declanșată ancheta epidemiologică, în special din rândul personalului medical, și a fost dispusă restricționarea accesului în spital, dar și ieșirea persoanelor aflate în unitatea medicală. Pacientul, care este ofițer în rezervă al MAI, susține că nu a călătorit recent în niciun stat din zonele considerate de risc maxim, mai anunță sursa citată. Marți, secretarul de stat în Ministerul de Interne Bogdan Despescu a spus că bărbatul a fost în Israel și s-a întors în țară în 26 februarie.

Cazurile de coronavirus confirmate până acum în România:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















62686 vizualizari

  • -39 (49 voturi)    
    La mai mare !!! (Marţi, 10 martie 2020, 15:40)

    Ozmo [utilizator]

    Asteptam diaspora !!!
    • +3 (3 voturi)    
      la tine (Marţi, 10 martie 2020, 16:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      e un caz incurabil.
  • +38 (40 voturi)    
    Gata (Marţi, 10 martie 2020, 15:41)

    JustinCase [utilizator]

    A inceput raspandirea in comunitate. Rudele lui si angajatii spitalului s-au plimbat in ultimele 5 zile prin oras, metrou, STB, mall, magazin, etc.

    Multă sanatate!
    • -1 (13 voturi)    
      Tot ce e apropiat de Ciuma Rosie (Marţi, 10 martie 2020, 15:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      Este plin de Inconstienta
      • +1 (7 voturi)    
        ce legatura are politica?? (Marţi, 10 martie 2020, 17:35)

        irma [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ?
        • +1 (5 voturi)    
          Apartenența PMB la Ciuma Rosie (Marţi, 10 martie 2020, 18:41)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui irma

          Nu îți spune ceva ?
  • -2 (10 voturi)    
    eu tot zic (Marţi, 10 martie 2020, 15:57)

    utilizator0527 [utilizator]

    ca italia e sigura acum. greu se mai poate pleca. In schimb nimeni nu vede celelate focare. Mare greseala.
  • +4 (12 voturi)    
    Fuguta (Marţi, 10 martie 2020, 16:00)

    dealucaragiale [utilizator]

    La supermarket! Sa vezi acum isterie!
  • +11 (15 voturi)    
    ... (Marţi, 10 martie 2020, 16:09)

    Joe@Black [utilizator]

    Mai nou cei din Italia/Roma, nu mai pot zbura inapoi spre tara fac zboruri cu escala catre vestul Europei si apoi aterizeaza in Romania...

    Atentie si la situatiile astea!

    Roma - Bruxelles - Iasi...
  • +3 (3 voturi)    
    mama prostilor, mereu gravida (Marţi, 10 martie 2020, 16:46)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    sunt curios oare cati dintre cei trimisi in izolare la domiciliu dupa intoarcerea in tzara, au organizat petreceri cu prietenii, rudele,vecinii, valoarea mea, valoarea mea.
  • +2 (2 voturi)    
    Mastile ne protejeaza (Marţi, 10 martie 2020, 16:50)

    dan.spataru [utilizator]

    S-a tot insistat ca mastile sunt inutile . Un studiu facut de chinezi arata ca nu e deloc asa .
    La fel in afara tarii se atentioneaza ca nu este o gluma si situatia se va inrautati grav numai la noi se compara totul cu o gripa .
    Inca mai avem timp sa ne pregatim ... putin.
    Cred ca peste 10 zile ne vom apropia de cifrele din Italia sau poate mai rau.
    • +2 (4 voturi)    
      mmm (Marţi, 10 martie 2020, 17:58)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dan.spataru

      Cel mai tare ne protejeaza disciplina si responsabilitatea.
      - limitarea la minimum necesar a iesirilor din casa
      - autoizolarea la primul semn de viroza/febra
      - spalarea cu regularitate pe maini
      - grija pentru sistemul imunitar (somn sufucient, alimentatie bogata in vitamine, limitarrea exceselor alimentare/bahice)
    • +1 (1 vot)    
      Normal ca protejeaza. (Miercuri, 11 martie 2020, 8:55)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui dan.spataru

      Dar daca nu se gasesc din belsug cleptocratia mondiala nu le poate decat denigra. Si la prostovani tine.
      Ah, da, cele simple de exemplu nu protejeaza 100%, ci doar 80%, dar zic eu este suficient. Iar cele N95 nu 100% ci 95%.
      Dar, sa fim seriosi, protejeaza. Sunt inmarmurit de cantitatea enorma de minciuna emisa de OFICIALI in zilele astea...
      -nu e decat o raceala
      -mastile sunt inutile daca nu se gasesc
      -mortalitatea e ca la gripa
      -nu luati antibiotice
      -nu luati antivirale