Coronavirus în România: Alte 16 cazuri noi / Bilanțul îmbolnăvirilor a ajuns la 184 / 16 pacienți s-au vindecat

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 17 martie 2020, 9:46 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Agerpres
Alte 16 cazuri de coronavirus au fost confirmate în România, astfel că bilanțul îmbolnăvirilor a ajuns marți dimineață la 184, a anunțat Grupul de comunicare strategică. 16 pacienți s-au vindecat, de la apariția COVID-19 în România, iar în cursul acestei zile vor mai fi externați alți trei, precizează autoritățile.


Până astăzi, 17 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 184 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus).

Au fost înregistrate alte 16 noi cazuri de îmbolnăvire, după cum urmează: 7 în Iași, 2 în Suceava, 2 în Neamț și câte unul în Ialomița, Mureș, Botoșani, Bistrița Năsăud și Vrancea.

Persoanele confirmate pozitiv au vârste cuprinse între 21 și 65 de ani.

De asemenea, din cele 184 de persoane confirmate pozitiv 16 au fost declarate vindecate și externate (15 din spitalul din Timișoara și unul de la București). În cursul acestei zile vor mai fi externate alte trei persoane de la Institutul Național de Boli Infecțioase Matei Balș. Menționăm că până astăzi erau 9 pacienți declarați vindecați.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 3282 de persoane pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contractat coronavirusul. Alte 16.610 persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până în prezent, au fost înregistrate 36 de dosare penale pentru infracțiunea de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal.

În perioada 16 martie, ora 08.00 - 17 martie, ora 08.00, au fost înregistrate 1349 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 6187 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Începând de luni, 16 martie, odată cu declararea stării de urgență în România, la nivel național au acționat aproximativ 28.000 de angajați ai Ministerului Afacerilor Interne – polițiști, pompieri, jandarmi și polițiști de frontieră, mai spun autoritățile.

Astfel, doar în ultimele 24 de ore, pompierii și personalul SMURD au efectuat 42 misiuni de transport pentru 153 persoane către diverse unități spitalicești, precum și la centrele de carantină existente în mai multe județe din țară.

Pentru răspunsul la celelalte urgențe medicale sunt asigurate în medie de aproximativ 390 echipaje SMURD, însumând 42 autospeciale pentru transport victime multiple, 340 ambulanțe de prim-ajutor și terapie intensivă mobilă, respectiv 7 autospeciale neonatologie. În total, în misiunile curente au fost angrenați peste 5000 de pompieri. De asemenea, au fost angrenați în misiuni specifice, ordonate de conducerea Ministerului Afacerilor Interne, peste 10.000 de polițiști, 4.500 de polițiști de frontieră și peste 7.000 de jandarmi, precizează Grupul de Comunicare Strategică.

La acest moment, în România sunt instalate 162 de corturi destinate triajului medical, fluidizării traficului la punctele de trecere a frontierei, respectiv asigurării solicitărilor pentru suplimentarea spațiilor de carantină.

Următoarea raportare a Grupului de comunicare strategică va fi la ora 18.00.


Cazurile de coronavirus confirmate în România:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















40570 vizualizari

  • +12 (28 voturi)    
    Corturi pentru politicieni (Marţi, 17 martie 2020, 9:57)

    dandra [utilizator]

    In acele corturi va rog sa triati politicenii, adica cei care au promis 8 spitale regionale.

    Suntem in 2020 si triem pacientii in corturi ca in razboaiele de la 1800.

    bravo PSD, suntem mandrii de voi.
    • +2 (6 voturi)    
      ? (Marţi, 17 martie 2020, 10:36)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      E normal, ce-ar trebui, sa umble prin 3 spitale ca individa de la HD?
    • -10 (22 voturi)    
      Macar n-au inchis spitale (Marţi, 17 martie 2020, 10:38)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      ca idolii vostrii basescu-boc.
    • +6 (12 voturi)    
      sa fim responsabili (Marţi, 17 martie 2020, 10:58)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Nu are nicio legatura cu PSD.

      Cu sau fara spitale regionale, e acelasi lucru.

      Nu avem capacitate suficienta de a re-organiza rapid spitalele de alte specialitati in spitale de boli infectioase. Ne descurcam si cu asta dupa cum se vede.

      Avem patroni care fac masti pe cheltuiala lor, patoni care distribuie celor izolati alimente pe cheltuiala lor.

      +++

      Tinta este de a aplatiza curba infectarilor, indiferent de capacitatea spitalelor. Trebuie sa fortam distribuirea infectarilor pe o perioada cat mai mare de timp.

      Cea mai simpla cale este scaderea distantei sociale. Inclusiv in magazine, unde sunt inca iresposabili ce intra gramada in spatii mici, in loc sa formeze coada afara, cu distanta de 1 metru intre cei care asteapta.

      Asta e de fapt problema majora ce s-ar putea sa zadarniceasca toate eforturile autoritatilor. Ceva similar s-a intamplat in Italia.
    • +7 (11 voturi)    
      sper ca va mai amintiti (Marţi, 17 martie 2020, 11:08)

      panduru [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      cand sorina pintea spunea ca nu e oportun sa construim spitale regionale, ca o sa faca ea un PPP, ca peste doi ani fondurile UE vor fi mai generoase si alte aberatii de genul asta. Nu avea in cap decat spaga. Iar acum, o hoata dovedita se plange ca a fost pusa in catuse.
      Cat de utile ne-ar fi fost acele spitale acum!!!
    • +3 (9 voturi)    
      Amice esti total pe langa (Marţi, 17 martie 2020, 11:08)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Un spital este, prin definitie, locul unde sunt internati oameni bolnavi. Fiecare cu diagnosticul lui, dar destul de serios, din moment ce este internat.
      Ultimul lucru care le trebuie acestor bolnavi este COVID19. Sau personalului medical care ii ingrijeste.
      In fata afluxului de oameni, care, sa fiu iertat, iau cu asalt spitalul pentru probleme care se pot rezolva in alta parte sau pot fi amanate, triajul se face obligatoriu in afara spitalului. Ghici ce, exact la cort…
      Sigur ca ne mai trebuiau spitale, dar sa fi avut 1000 in plus, tot asa trebuia procedat.
  • -4 (10 voturi)    
    :(( (Marţi, 17 martie 2020, 10:04)

    tirolez [utilizator]

    Ziaristii ar trebui sa fie uniti si sa puna presiune sa fie date mai multe detalii. Ce inseamna "Ialomita/Vrancea/etc"? Un sat/comuna sau Focsani? Facem o mare greseala, acum cat sunt putini, adica 1-2 zilnic/judet. Cand or fi cu sutele ar fi de inteles.
    Parca suntem condusi de roboti, au disparut toate persoanele importante. Au COVID si nu fac public?
    Noroc cu Anisie ca e mai activa. Pana si Iohannis a facut eforturi. In rest ca sobolanii si includ si opozitia aici.
    • -2 (10 voturi)    
      relax (Marţi, 17 martie 2020, 10:44)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Cu ce te-ar ajuta sa stii mai multe?Panica si isteria sunt mult mai nocive decat virusul.Stai relax si bea un ceai de musetel si o sa iti treaca si curiozitatea.
    • +10 (10 voturi)    
      cu ce te ajuta? (Marţi, 17 martie 2020, 10:58)

      AM1981 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Cu ce te ajuta sa ai adresa exacta?
      Te speli mai des, nu te mai duci la magazin sa iti iei alimente, te inchizi in casa? sau iti pastrezi obiceiurile sanatoase si te speli in continuare pe maini, eviti locurile aglomerate, etc...(recomandarile se gasesc pe site-ul MS). Pe multi sunt sigur ca nu i-ar ajuta cu nimic (ma includ si eu in acesti multi), Sanatate.
      • -3 (7 voturi)    
        .... (Marţi, 17 martie 2020, 11:15)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

        Pe coreeni pare ca i-a ajutat. Si israelienii fac acelasi lucru ca si ei. Noi, romanii, stim mai bine. Mastile nu folosesc, spirtul nu, doctorii n-au nevoie de echipamente, testari n-are rost sa mai facem. Nu conteaza de unde sunt bolnavii. Sa stam deci acasa inchisi in beci, sa iesim peste 18 luni. Sanatate.
        • 0 (2 voturi)    
          nu iti mai lua informatiile de pe facebook! (Marţi, 17 martie 2020, 11:38)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          daca doresti detalii despre cum sa te protejezi de covid uite ce ni se prezinta pe siteul organizatiei mondiale a sanatatii (www.who.int):

          Individuals without respiratory symptoms should:
          - avoid agglomerations and frequency of closed crowded
          spaces;
          - maintain distance of at least 1 meter from any individual
          with 2019-nCoV respiratory symptoms (e.g., coughing,
          sneezing);
          - perform hand hygiene frequently, using alcohol-based
          hand rub if hands are not visibly soiled or soap and water
          when hands are visibly soiled;
          - if coughing or sneezing cover nose and mouth with
          flexed elbow or paper tissue, dispose of tissue
          immediately after use and perform hand hygiene;
          - refrain from touching mouth and nose;
          - a medical mask is not required, as no evidence is
          available on its usefulness to protect non-sick persons.
          However, masks might be worn in some countries
          according to local cultural habits. If masks are used, best
          practices should be followed on how to wear, remove,
          and dispose of them and on hand hygiene action after
          removal (see below advice regarding appropriate mask
          management).
          Individuals with respiratory symptoms should:
          - wear a medical mask and seek medical care if
          experiencing fever, cough and difficulty breathing, as
          soon as possible or in accordance with to local protocols;
          - follow the below advice regarding appropriate mask
          management.
  • +5 (19 voturi)    
    ca de obicei, romanii se descurca (Marţi, 17 martie 2020, 10:12)

    cucuveauamov [utilizator]

    teste putine, cazuri putine
    • +3 (7 voturi)    
      N-are treaba (Marţi, 17 martie 2020, 11:01)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ideea e cam asa:

      Majoritatea infectiilor se stie deja ca sunt usoare. Pe cei cu infectii usoare degeaba-i testezi, ca lor le trece oricum. Ar fi ideal sa-i testezi, intr-adevar, daca testele n-ar fi critic de importante in alta parte - in spitale. Asa, daca vezi simptome, ii pui in izolare sau carantina. Indiferent c-a fost COVID-19 sau gripa, dupa 14 zile, daca n-au ajuns internati, pot sa iasa din izolare, fara pericol pentru cei din jur, si fara ca tu sa fi consumat vreun test cu ei.

      Cei cu infectii serioase se prezinta la spital. Odata ce l-ai luat pe unul in spital la tratament, mai ai nevoie de inca doua sau trei teste pana sa-l externezi. Daca la spital nu ai teste, e nasol, ca nu stii daca e gripa sau COVID-19, si daca nu stii ce e, nu stii care e tratamentul potrivit. Mai rau, nici nu stii daca sa-l pui in carantina in spital sau laolalta cu alti bolnavi. Daca nu-i dai tratamentul care trebuie, si are simptome grave, riscul e mare sa moara.

      De-aia se face economie la teste. Estimativ, o sa avem in urmatoarele 1-2 luni mii de cazuri grave. Daca ramanem fara teste - asta in conditiile in care si alte tari o sa aibe nevoie de teste tot mai multe - situatia va fi mult mai nasoala decat daca facem economie la teste acuma.
  • -2 (8 voturi)    
    ... (Marţi, 17 martie 2020, 10:38)

    tirolez [utilizator]

    In timp ce "Israelul monitorizează telefoanele celor suspectați sau confirmați cu coronavirus" noi nu stim nici de unde sunt macar. Probabil cei 40.000 de italieni incep sa se pozitiveze.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce gluma (Marţi, 17 martie 2020, 11:17)

      Migo [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Israelul monitorizeaza atat de bine, incat are deja peste 300 de cazuri la o populatie de 8,7 milioane de locuitori.
      • -3 (5 voturi)    
        ... (Marţi, 17 martie 2020, 11:57)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Migo

        Abia de azi au inceput tocmai pentru ca doresc sa stopeze. Tu esti convins ca la noi sunt doar atatea cazuri? O sa vedem direct peste vreo 10 zile cum cresc cazurile grave ajunse la spital. De-acolo, Dumnezeu cu mila.
    • 0 (4 voturi)    
      500 de mii de diasporezi (Marţi, 17 martie 2020, 11:37)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      au venit doar din italia ultimele 3 saptamani iar in total peste 750 de mii de diasporezi au intrat in tara - sunt tot mai multe cazurile de infectati veniti din germania, israel...
      • +2 (4 voturi)    
        ... (Marţi, 17 martie 2020, 11:58)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

        gerota era diasporez? Ca pana acum e campion.
    • 0 (2 voturi)    
      ai luat-o pe ulei! (Marţi, 17 martie 2020, 11:39)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      istericule
  • +6 (8 voturi)    
    Nu se mai dau informatii aproape deloc (Marţi, 17 martie 2020, 10:40)

    copci [utilizator]

    Vad ca acum nici nu mai anunta daca erau in carantina, izolati sau nu. Ce e cu secretomania asta? E mai rau cu fiecare zi.
    • +1 (7 voturi)    
      decat panica ...mai bine secretomanie! (Marţi, 17 martie 2020, 11:41)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui copci

      Panica si isteria sunt mai nocive decat virusul covid!Mult mai nocive.
    • +3 (3 voturi)    
      Si la ce te ajuta? (Marţi, 17 martie 2020, 12:37)

      Liviu Andrei Sisu [anonim] i-a raspuns lui copci

      Si la ce te ajuta informatia asta? Oricum, la cate cazuri vor fi, devine irelevant cine a avut contact cu cine. Important e sa se focuseze pe cazurile grave, restul nici nu ar tb tratati, ci lasati sa se vindece de la sine.
  • +1 (3 voturi)    
    Exemplul Singapore si Hong Kong (Marţi, 17 martie 2020, 10:42)

    robyzs [utilizator]

    Singapore face publice multe detalii despre persoanele bolnave, in ce clădiri lucreaza, unde au mancat in ultimele 3 zile, in ce complex rezidential locuiesc, astfel cei care locuiesc in zona trebuie sa se autoizoleze si se reduce considerabil numarul celor care se infecteaza

    Aveti graficul pe co.vid19.sg/cases , click pe o persoana infectata si cititi detaliile
    • 0 (2 voturi)    
      da dar (Marţi, 17 martie 2020, 11:43)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      ...Care parte din a te izola nu ai inteles-o?Daca te izolezi nu mai ai treaba cu virusul.
      • +1 (3 voturi)    
        .... (Marţi, 17 martie 2020, 11:55)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        Nu se poate izola toata lumea, ca n-ai mai avea nici curent electric sau apa in final, nu mai zic ca nu ti-ar mai lua nimeni gunoiul. Vine caldura, cu munti de gunoaie pe strazi unde s-ar ajunge?
        Poate ar trebui sa se izoleze si tot personalul medical +politia si gata.
        • 0 (4 voturi)    
          ... (Marţi, 17 martie 2020, 12:21)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Nu cred ca intelegi ce inseamna izolare(izolare fata de ceilalti).Izolarea nu inseamna neaparat sa nu iesi afara.Ci sa nu iei contact mai mult de cateva minute cu alte persoane!!!Cand vine gunoierul si iti ia gunoiul...nu cred ca ia si corona cu el!
  • 0 (8 voturi)    
    o prima victorie (Marţi, 17 martie 2020, 10:59)

    Dedalus [utilizator]

    Am reusit sa intarziem raspandirea virusului,

    Este o foarte mare victorie, curba imbolnavirilor va fi mai plata din acest motiv, fapt esential.
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 17 martie 2020, 11:17)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Am reusit sa nu mai facem teste. De-acum vor ajunge doar cazurile grave (din ce in ce mai multe) la spital.
    • +2 (6 voturi)    
      N-am reusit nimic (Marţi, 17 martie 2020, 11:38)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      in Romania se fac putine teste dupa ce s-au consumat o gramada pe politicienii care au intrat in contact cu parlamentarul PNL infectat.
      • -3 (3 voturi)    
        ba da (Marţi, 17 martie 2020, 11:54)

        123qwe [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

        Ei scapa si noi ne prapadim. Da nu-i problema ca ei sunt doar 600 de speciali si noi prostii multi. Vai de cei ce raman dupa sa plateasca taxe.
  • +1 (5 voturi)    
    Cea (Marţi, 17 martie 2020, 11:24)

    Coco_papagal [utilizator]

    mai buna masca de protectie este cutia de sticla si beton numita casa!
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 17 martie 2020, 12:24)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      gura pacatosului adevar graieste :))
  • +2 (6 voturi)    
    cei de azi (Marţi, 17 martie 2020, 11:49)

    martel55 [utilizator]

    de unde sunt?din carantinaa, din izolare sau nu se stie?asta era informatia cea mai importanta, se pare ca au inceput deja sa le ascunda profitand de starea de urgenta