Coronavirus în România: Un al doilea deces confirmat duminică - un pacient de 74 de ani internat în București / Autoritățile nu știu cum s-a infectat bărbatul

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 22 martie 2020, 12:50 Actualitate | Coronavirus


Covid 19
Foto: Digisport.ro
Un al doilea deces din cauza coronavirusului a fost confirmat duminică, fiind vorba despre un pacient de 74 de ani din București internat la la Spitalul de Boli Infecţioase "Victor Babeş". Potrivit Ministerului Sănătății, nu se știe în acest moment cum s-a infectat cu coronavirus pacientul și este în curs ancheta epidemiologică.

Al doilea pacient, în vârstă de 74 de ani, era internat la Spitalul Clinic de Boli Infecţioase şi Tropicale Dr. Victor Babeş – București, transferat de la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti, având o boală cronică preexistentă pentru care se afla în programul de dializă.

În cazul celui de-al doilea deces, nu se știe în acest moment cum s-a infectat cu coronavirus pacientul din București care a murit astăzi. Ancheta epidemiologică este în curs, au precizat reprezentanții Ministerului Sănătății.

Primul deces din cauza coronavirusului a fost înregistrat tot duminică. Este vorba despre un pacient în vârstă de 67 de ani confirmat cu COVID-19 în 18 martie la UPU din cadrul Spitalului Filiași și transferat în aceeași dată la Spitalul de Boli Infecțioase Craiova. Pacientul avea afecțiuni preexistente foarte grave, patologie neoplazică în stadiu terminal (cancer).

Bilanțul infectărilor cu coronavirus în România a ajuns la 433, raportarea oficială de duminică anunțând alte 66 de noi cazuri. Este cel mai mare număr de îmbolnăviri raportate într-o zi de la apariția COVID-19 în România.

Conform Grupului de comunicare strategică, la terapie intensivă sunt internați în acest moment 14 pacienți, din care 3 în stare gravă, în timp ce starea de sănătate a celorlalți pacienți este bună, staționară. De la apariția COVID-19 în România, 64 de persoane au fost declarate vindecate și externate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26276 vizualizari

  • -18 (38 voturi)    
    De ce mintiti? (Duminică, 22 martie 2020, 13:18)

    sistemulparasimpatic [utilizator]

    De ce mintiti? Doar ca sa atrageti clickuri? Nici macar de dispret nu sunteti demni. O sa incetez de a mai frecventa acest site. Decesele sunt din alte cauze, alte boli foarte grave preexistente, nicidecum din cauza covid 19.
    • +11 (21 voturi)    
      Acest virus a agravat boala (Duminică, 22 martie 2020, 13:26)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui sistemulparasimpatic

      Nu mai frecventa site-ul ar fi bine daca nu ai prea frecventa nici strada.
      • +3 (11 voturi)    
        Cum agravează boala de rinichi (Duminică, 22 martie 2020, 13:54)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        un virus care afectează aparatul respirator (adică plămânii), dle doctor?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu afectează doar aparatul respirator (Duminică, 22 martie 2020, 16:39)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Receptori ACE2 pe care virusul îi poate folosi pentru a infecta celulele umane se găsesc, de exemplu, și la celulele din tractul gastrointestinal.
          • 0 (0 voturi)    
            COVID poate fi considerat în majoritatea cazurilor (Luni, 23 martie 2020, 12:45)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            un catalizator însă în niciun caz nu poate fi considerat CAUZĂ.
            De exemplu, chiar dacă unul dintre efecte este durerea de cap, nu putem spune că virusul acesta atacă sistemul nervos.
      • 0 (2 voturi)    
        Da, virusul a agravat boala (Duminică, 22 martie 2020, 14:11)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        Dar omul deja avea o boala cronica preexistenta si logic, sistemul imunitar slabit.
      • 0 (0 voturi)    
        În cazul primului (Duminică, 22 martie 2020, 14:44)

        cont_nou [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        Cum a agravat virusul un cancer pulmonar terminal care nu prezenta simptome de Covid-19?
      • +1 (1 vot)    
        Hmmm (Duminică, 22 martie 2020, 15:09)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        Mda, cancer in stadiu terminal, apoi este trecut in lista celor morti din cauza coronavirusului!
        Daca nu ar fi rusinos ar fi de ras!
    • +6 (10 voturi)    
      Daca asta te face sa te simti mai bine (Duminică, 22 martie 2020, 13:31)

      AliB [utilizator] i-a raspuns lui sistemulparasimpatic

      ...n-ai decat sa nu crezi ce vezi. N-o sa se schimbe nimic in lumea reala. Ambii pacienti au fost infectati si parte a lantului de transmisie. All is well.
    • +7 (11 voturi)    
      Nu cred ca se minte. (Duminică, 22 martie 2020, 13:40)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui sistemulparasimpatic

      Da, oamenii au fost bolnavi, dar cred ca se numara doar cazurile la care, in urma autopsiei, se dovedeste afectarea plamanilor de covid19. Nu poti sa-l numeri pe unul cu covid19 peste care a dat masina sau care s-a drogat ! Hai sa-i lasam sa-si faca treaba si noi sa respectam legea.
    • +1 (7 voturi)    
      virusul a grabit boala (Duminică, 22 martie 2020, 13:56)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui sistemulparasimpatic

      virusul i-a scazut sistemul imunitar si i-a grabit moartea. Oricum poate persoana murea in urmatoarele luni.
      • +5 (5 voturi)    
        poate cea mai buna formulare sa fie (Duminică, 22 martie 2020, 14:14)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui pmct

        Decedat purtator de virus.

        Se confirma si in RO ca cei care au alte afectiuni - scaderea accentuata a sistemului imunitar in faza initiala - preiau fff repede si in mod devastator acest virus.

        Aceasta este LECTIA!

        Ar trebui sa inteleaga acest lucru si sa protejeze maxim, daca nu chiar izoleze.

        Cei aflati in apropierea lor ar trebui sa ii ajute sa depaseasca aceasta perioada - adica sa le asigure, daca se poate, pentru 2 luni cele necesare. Daca ajung in spital lucrurile sunt cu mult mai grave si totul devine cu mult mai periculos.

        imi pare extrem de rau - viata are regulile ei.
        sa incercam sa tinem seama de ele.
      • +1 (1 vot)    
        Același lucru să fie și la bătrâni (Duminică, 22 martie 2020, 14:31)

        trotuar [utilizator] i-a raspuns lui pmct

        Să nu se mai raporteze ca decedat din cauza virusului că oricum murea de bătrânețe. La o adică se poate aplica asta la oricine.

        Orice numai să ne simțim bine și nestresațis. E lucru bine știut că dacă închizi ochii nu mai vezi pericolul iar el dispare.
  • +4 (6 voturi)    
    Sistemul simpatic (Duminică, 22 martie 2020, 13:38)

    Nissan [utilizator]

    Obezitatea si lipsa formei fizice in general, duc la aceste rezultate. La asta se adauga si indisciplina in ce priveste izolarea.
    • +3 (3 voturi)    
      forma fizica este (Duminică, 22 martie 2020, 14:22)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      Ceea care face ca organismul sa fie mai alert, mai antrenat si mai tanar desi pe CI scrie ca...

      Obezitatea mereu a cazut damages.
      este ca si cum ai vrea sa incerci sa tii in mana un pahar dar care este tot slinos - cam asa ar trebui sa ne imaginam inima, ficatul si alte organe acoperite cu ceva care le dauneaza.

      Practic se observa ca obezitatea apare in jurul organelor interne din zona abdominala - daca sistemul digestiv nu mai functioneaza bine cauzeaza intregului organism - nu mai este aprovizionat corespunzator chiar daca teoretic mananci bine... Neasimilarea substantelor necesare organismului duc la reducerea imunitatii sistemului. Un sistem slab imunizat preia mai repede virusul si virusul distruge mai repede corpul.

      Putem face mai mult pentru fiecare dintre noi.

      Izolarea de virus este altceva fata de izolrea care ni se cere acum.

      Vom plati scump aberatiile liderilor nostri - incapacitate de reactia proportionala si punctuala cu cauza.

      dar sunt liderii pe care majoritatea dintre noi i-am ales care se asculta numai pe ei si pe pretenii lor.

      Horror!
    • +2 (2 voturi)    
      pai si CINE a fost "indisciplinat" aici? (Duminică, 22 martie 2020, 14:37)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      Nu medicii care NU au facut testarea? >:
      Cel din Bucuresti prezenta destule simptome!
      Adica pe mine, care nu am nimic, ma tin in arest la domiciliu, pe baza de prezumptii - dar pe astia care au simptome NU ii testeaza!!!
      !!!
      Un ra*at!!
  • +1 (1 vot)    
    dializa (Duminică, 22 martie 2020, 14:11)

    anion [utilizator]

    Acum un an sau doi doctorul Streinu Cercel a prezentat intr-o emisiune TV ca este inventatorul unui nou proces de dializa care are avantajul ca dializa va avea loc la domiciliul pacientului. Teoriei prezentate ii lipsea un dispozitiv de pompare in exteriorul corpului parca, propus pentru executie intr-o firma priceputa. Sponsorizarea o avea (probabil de la Gigi Becali). Se vede treaba ca nu a reusit pana acum. Poate lanseaza din nou inovatia sa fie finalizata in conditiile in care multe lucruri noi se vor face in domeniul sanatatii.
    • 0 (0 voturi)    
      Există de mult timp (Duminică, 22 martie 2020, 14:36)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui anion

      Se cheamă dializă peritoneală și a fost făcută prima dată în 1920.

      Socrul meu a făcut-o ani buni de zile până nu a mai mers și a trecut pe dializă la spital câtiva ani după care a murit.
  • +1 (1 vot)    
    Hmmm (Duminică, 22 martie 2020, 15:08)

    Sah [utilizator]

    Eu zic sa verificati si victimile accidentelor auto...poate sunt unii cu coronavirus, asa ca ii puteti trece pe lista celor morti din cauza coronavirusului!