Coronavirus în România: Bilanțul îmbolnăvirilor a ajuns la 367 / Cele mai multe cazuri confirmate într-o singură zi: 59 / Pacienți vindecați: 52

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 martie 2020, 13:01 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Agerpres
Bilanțul infectărilor cu coronavirus în România a ajuns la 367, raportarea oficială de sâmbătă anunțând alte 59 de noi cazuri, marcând astfel ziua cu cele mai multe îmbolnăviri din țara noastră de la începutul crizei epidemiologice. Potrivit informării făcute sâmbătă, la ora 13, de Grupul de Comunicare strategică, din totalul pacienților, 52 sunt vindecați și externați - 36 la Timișoara, 11 la București, 3 la Craiova, unul la Constanța și unul la Iași).

Cei 59 de pacienți nou confirmați sâmbătă au vârsta cuprinsă între un an și 74 de ani.

La Terapie Intensivă, în acest moment, sunt internați 14 pacienți, din care 3 în stare gravă.

Starea de sănătate a celorlalți pacienți este bună, staționară.


Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 4.207 de persoane pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat virusul COVID – 19 (coronavirus). Alte 55.198 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.915 de teste, din care 40 în unități medicale private.





Cazurile de coronavirus confirmate în România:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















49945 vizualizari

  • +9 (23 voturi)    
    de (Sâmbătă, 21 martie 2020, 13:09)

    costelo999 [utilizator]

    unde deaqu sunt infectatii, scrieți si dati informații complete si valabile, nu ascundeți adevarul, ratzi ai dreaqu, de pinguini galbeni
    • +10 (14 voturi)    
      Grupul lui peste... (Sâmbătă, 21 martie 2020, 13:21)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      ...prajit a decis sa nu mai comunice nici localitati nici judete.Cica s-ar crea panica,ceeace nu-i exclus.Pe de alta parte nu stiu daca nu se creaza mai multa panica afisand secretomania asta de tip comunist.
    • +5 (11 voturi)    
      Chiar nu conteaza de unde sunt (Sâmbătă, 21 martie 2020, 13:44)

      AliB [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      Infectati, purtatori si raspanditori (fara simptome sau cu simptome usoare) sunt peste tot in Romania, probabil de ordinul zecilor de mii. Romania nu are capacitate de testare, asa ca e imposibil sa cerem ce nu putem evea. Intr-o saptamana, doua o sa inceapa sa se vada efectul in spitale - multi pacienti cu probleme respiratorii. Si ala o sa fie momentul in care ne transformam in Italia...si mai nou Spania. Urmeaza Germania, US, Elvetia (tara asta are 8 mil de locuitori se deja 5700 de cazuri). Insulele Faroe - tara cel mai usor de batut la fotbal. are 50000 de locuitori se deja peste 90 de cazuri. Toti vom deveni Italia pentru ca nu suntem in stare sa instituim tipul chinezesc de carantina - ala care atenteaza la drepturile si libertatile noastre. Daca-am face ca ei, toate tarile ar ingheta timp de 3 luni, virusul ar ramane fara potetiale noi gazde si la sfarsitul periodei am iesi din barlog liberi sa incepem sa reconstruim economia. Dar n-o sa se imtample asta - o sa luam jumatati de masura care inca permit contactul uman rezultand in noi infectati si decedati in timpul carantinei. Si pentru ca tipul asta de masura nu e eficienta va trebui sa fie mentinuta luni si luni de zile. La nivel mondial. Ce se alege de economie in timpul asta? O depresie tip 1929?
      • +2 (6 voturi)    
        cum sa (Sâmbătă, 21 martie 2020, 14:50)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui AliB

        nu stiu unde sunt iresponsabili care se plimbă si infectează oameni, ca sunt tot felul de deștepți fără minte cică unii au ieșit in grup la iarba verde in starea de necesitate cind ficusu zice sa stăm acasa, deștepți foc
    • +3 (5 voturi)    
      arafatul tău, (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      cel care cam decide ce și cum în toate privințele prvind covid-19, că doar el e șeful DSU, e roșu până-n cerul gurii lui pesedace. Nu că gălbejiții de care pomenești, nu ar fi departe.
      Ce te faci că uiți este USL-ul care i-a reunit și juridic acum ceva ani.
      • 0 (0 voturi)    
        cel (Sâmbătă, 21 martie 2020, 19:02)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        care decide e vela al tau pinguin galben
      • 0 (0 voturi)    
        asta (Sâmbătă, 21 martie 2020, 19:24)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        te freaca pe tine acum ca arafatu e rosu in ceru gurii?
  • +2 (8 voturi)    
    Timișoara (Sâmbătă, 21 martie 2020, 13:13)

    of of [utilizator]

    Mulți vindecați la Timișoara, comparativ cu București.
    Ce protocol / tratament este urmat la Timișoara?
    • +4 (4 voturi)    
      Poate e din cauza gratinei si carantinei (Sâmbătă, 21 martie 2020, 13:20)

      gc007 [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Cei mai multi au venit deja infectati la granita din Italia si au fost carantinati acolo in zona. Erau deja intrun stadiu mai avansat a bolii.
      In schimb in alte zone sunt infectii secundare care sunt abia la inceput.
    • +4 (4 voturi)    
      . (Sâmbătă, 21 martie 2020, 13:31)

      VacsAlbina [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Probabil ca numarul de vindecari, mai mari la Timisoara, tine mai mult de faptul ca acolo au fost primele cazuri de infectare.
    • -2 (2 voturi)    
      Fruncea la vingecări! (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:04)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui of of

      E important de știut și de emulat de către celelalte spitale de boli infecțioase din țară!
  • +3 (9 voturi)    
    deznodamantul asteptat se apropie zi cu zi (Sâmbătă, 21 martie 2020, 13:17)

    cici balerina [utilizator]

    17 - 31 - 59, maine probabil 100.
    Iar lumea misuna linistita in continuare pe strazi ca si nimic nu s-ar fi intamplat. Saptamana viitoare vom ajunge la 1000 cazuri pe zi si vor incepe si zecile de morti pe care toata lumea le asteapta ca sa ia in serios situatia.
    Nimic deosebit fata de situatia din Italia sau Spania, singura diferenta e ca sistemul nostru nu va mai face fata mult mai rapid.
    • +4 (4 voturi)    
      loveste la fel pe toti (Sâmbătă, 21 martie 2020, 14:20)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui cici balerina

      Spania, italia nici ei nu au suficiente respiratoare de exemplu, nici o tara de altfel nu are. Ce putem face e sa rarim contactele cu alti oameni ca sa aplatizam curba de infectia. In acest mod nu colapsam urgentele. Stati in casa cu alte cuvinte.
    • +3 (5 voturi)    
      Ca sa nu manipulam (Sâmbătă, 21 martie 2020, 15:30)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui cici balerina

      In ultima saptamana:
      20, 25, 49, 43, 17, 31, 59.
      Unde e progresia exponentiala? Intre timp, s-a dublat numarul celor in izolare la domiciliu si a celor in carantina, deci ar fi de asteptat o dublare.
      • +1 (1 vot)    
        prost sa fi .. (Sâmbătă, 21 martie 2020, 18:53)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui copci

        ca sa te bazezi pe statisticile din ro....avind in vedere starea sistemului de sanatate si cei care conduc tara aia...oare pe soricelul dominic l au testat ????
  • -13 (15 voturi)    
    interesant (Sâmbătă, 21 martie 2020, 13:17)

    Kosmos [utilizator]

    Rata vindecarilor 14% creste semnificativ.
    Se mai justifica starea de urgenta care anunta o recesiune catastrofala pt Romania?
    • +2 (8 voturi)    
      hai (Sâmbătă, 21 martie 2020, 14:16)

      camasa_neagra_la_gat [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      sictir trol rusnac. Asta va doriti: sa nu mai stam alerti, sa ne ducem in cap si sa fim prada usoara ptr voi. stati linistiti ca vine si la voi.
    • +1 (1 vot)    
      Uita-te mai jos, (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:25)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      iti da raspuns utilizatorul "dandra"!
  • +4 (6 voturi)    
    Nepasare gregara (Sâmbătă, 21 martie 2020, 13:28)

    NoFive [utilizator]

    Oamenii nu respecta indemnurile de a sta in casa. Se iese mult, se iese in grupuri, se socializeaza sfidator si nepasator in continuare. Mie nu se poate intimpla, ce daca ies la mici si manele cu prietenii, abia s-au intors dim Italia, nu i-am vazut demult. Daca statul nu gaseste masuri eficiente pentru a ne tine in casa, din cauza ca poporul asta nu e educat nici in scoli si nici acasa sa respecte reguli, in scurt timp vom avea soarta Italiei.
  • +5 (7 voturi)    
    dializa (Sâmbătă, 21 martie 2020, 13:41)

    of of [utilizator]

    Un pacient care făcea dializă la o clinica privată a fost trimis la stat, la Universitar, pentru că tușea și avea febră. Acolo a fost internat cu alte persoane în salon. Ulterior s-a descoperit că avea coronavirus. Pacientul spune că nu a călătorit în străinătate și nici nu știe pe nimeni care să fi călătorit în străinătate. !! Avem deja transmitere comunitară. -- Avem de mai mult timp, dar ies la iveală și cazurile confirmate.
  • +1 (1 vot)    
    mai studiati`!))) (Sâmbătă, 21 martie 2020, 13:47)

    Zett [utilizator]

    https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-china-joint-mission-on-covid-19---final-report-1100hr-28feb2020-11mar-update.pdf
  • +12 (14 voturi)    
    Ca la romani... (Sâmbătă, 21 martie 2020, 14:06)

    dandra [utilizator]

    daca nu testezi nu descoperi, daca nu descoperi, totul va fi bine.
    • 0 (2 voturi)    
      Corect ! (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:25)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      .
  • 0 (2 voturi)    
    Sunt extrem de suparat (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:38)

    Johnny2bags [utilizator]

    Pentru faptul că se ascund informații. Eu de unde să știu dacă în orașul meu nu cumva au fost zeci de cazuri în ultima zi. Turbez de furie pe chestia asta!
    • 0 (0 voturi)    
      N-are rost sa turbezi de furie (Sâmbătă, 21 martie 2020, 19:39)

      AliB [utilizator] i-a raspuns lui Johnny2bags

      Poti sa contezi pe faptul ca transmisia intracomunitara este prezenta in toate orasele din Romania. De la zeci de purtatori (simptomatici sau nu), la sute si mii. Probabil Bucurestiul are cea mai mare concentratie de focare. Cand pustiul ala de 21 de ani venit din Italia cu simptome s-a plimbat cu autobuzul - bam! sursa pentru zeci de infectii primare numai acolo (virusul e viabil pe metal pana la 3 zile - cati calatori au mers cu autobuzul ala in urmatoarele trei zile dupa el? Nu trebuie ca toti calatorii sa se infecteze, e de-ajuns 20%-30%. Se duc acasa, la servici, la cumparaturi, se pupa si dau mana ca asa-i romanul. Si gata, in doua saptamani ai o noua sarja de infectati. Care la randul lor se duc la cumparaturi, in parc la soare, stranuta in metrou sau in autobuz.....Si o luam de la capat....si iar de la capat....si iar de la capat.
  • +2 (2 voturi)    
    Modelul italian (Sâmbătă, 21 martie 2020, 17:08)

    Utilizator5 [utilizator]

    Modelul italian adoptat de multe tari europene nu da rezultatele asteptate. Raspunsul a fost tarziu si slab.
    Italia va incerca sa adopte acum modelul Sud-coreean scrie presa internationala.
    https://www.abc.es/sociedad/abci-italia-cambia-estrategia-seguira-modelo-coreano-ante-catastrofica-situacion-lombardia-202003211341_noticia.html

    Asta inseamna limitarea dreptului la viata privata. Urmarirea telefonului prin GPS, a cardul de plati, urmarirea pe camerele de supraveghere publice si multe teste. Dar pentru asta trebuie sa ai si tehnica si oameni. In Singapore de exemplu cei izolati trebuie sa raspunda la SMS de cateva ori pe zi ca sa confirme locatia, si au parte de vizite acasa regulat.