Referendumul pentru familie 2018. Ziua a doua de scrutin: Votul s-a încheiat / Procente dezastruoase ale prezenței la vot

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 7 octombrie 2018, 7:01 Actualitate | Esenţial


Referendum familie 2018
Foto: AGERPRES
Votul la referendumul pentru familie s-a încheiat duminică seară, datele oficiale indicând că cvorumul de prezență nu a fost întrunit. Coaliția pentru Familie a acuzat partidele pentru eșec. USR și PNL au acuzat PSD. USR a cerut demisia întregului Guvern. Pentru a fi validat referendumul, prezența la vot trebuia să fie de cel puțin 30% din numărul alegătorilor înscriși pe listele electorale permanente. Potrivit datelor BEC, prezența la închiderea urnelor a fost de 20,41%.



LIVETEXT, evenimentele electorale de duminică:









21.00 Votul la Referendumul pentru Familie s-a încheiat oficial duminică seara la ora 21.00.



19.40 Estimare prezență la vot la ora 19.00, conform monitorizării paralele efectuate de USR: 18,14%




18.35 Cătălin Drulă publică estimarea prezenței la vot la ora 18.00, conform monitorizării paralele efectuate de  USR: 17,06%



17.40 Cătălin Drulă a publicat pe Facebook estimarea prezenței la vot la ora 17.00, potrivit monitorizării paralele efectuate de  USR: 15,70%



16:38 Cătălin Drulă a publicat pe Facebook estimarea prezenței la vot la ora 16, potrivit monitorizării paralele efectuate de  USR: 14,83%


15:42 Cătălin Drulă a publicat pe Facebook estimarea prezenței la vot la ora 15, potrivit monitorizării paralele efectuate de  USR: 13,56%



14:41 Cătălin Drulă a publicat pe Facebook estimarea prezenței la vot la ora 14, potrivit monitorizării paralele efectuate de  USR: 12,40%

14:00 A votat și ministrul de Interne, Carmen Dan: „Am votat pentru familie, pentru normalitate, în spiritul religiei în care am fost crescută”


13:10 La două secții de votare organizate la Colegiul „Matei Basarab” din București, niciunul dintre cei 5.000 de oameni înscriși în listele permanente nu s-a prezentat la vot la referendum. Toți au domiciliul în același imobil și sunt din Republica Moldova

13:06 Patriarhul Daniel le-a cerut credincioșilor, la liturghie, să iasă la vot la referendumul pentru familie. „Cei care nu aţi fost până acum la vot vă rugăm să mergeţi ca să nu fie prea târziu”, a spus Patriarhul.

11:56 Referendum 2018 În satul natal al Patriarhului Daniel prezența la vot este deja de 82% / În comuna unde s-a născut Dragnea prezența e sub media pe țară

11:31 Prezența la vot la referendumul pentru familie 2018, duminică, la ora 10.00, era de 7,24%, potrivit datelor publicate de Biroul Electoral Central.

11.15 Iohannis va vota duminică seara, la Sibiu - surse  

10.47 Cum se poziționează posturile de știri la referendum - ziua a 2-a. Antena 3 găsește "așa da"-uri la Londra, România TV privește mult în viitor 

10.21 Ce procente trebuie să raporteze BEC de-a lungul zilei de duminică pentru ca referendumul pentru familie 2018 să fie pe ritm de validare, potrivit sociologului Barbu Mateescu 

10.10 Ludovic Orban a fost la vot: ”La acest referendum particip pentru că referendumul este instituția cea mai puternică a democrației, prin care fiecare cetățean poate să se exprime direct. Tema este extrem de importantă pentru că este vorba despre cum este constituită celula de bază a societății, familia.” 

08.13 Județul Dolj, „campion” la numărul de votanți cu urna mobilă. În Covasna nu a fost niciunul 

08.04 Dajbog (MAI): Procesul de votare decurge fără probleme în toată țara. Efectivele MAI au asigurat paza peste noapte și au predat secțiile de votare cu sigiliile intacte.

07.50 Expert Forum reclamă nereguli grave în Giurgiu, unde un observator a fost amenințat: "Dacă erau alegeri prezidenţiale, vă mâncam cu fulgi cu tot, vă aruncam şcoala în aer!" 

Sâmbătă, numărul celor care au votat a fost de 1.046.583, reprezentând 5,72% din românii înscriși în listele electorale permanente. Prezență ridicată la vot s-a înregistrat în Bihor (8,67%), Dâmbovița (8.64 %), Dolj (7.78 %), Mehedinți (7.5%) și Caraș Severin (7.33 %). Prezență redusă la vot a fost în Harghita (2.22%), Covasna (2.31%), Satu Mare (3.45%), Maramureș (3.71%) și Tulcea (3.93%). 

În București procentul de prezență la referendumul pentru familie 2018 a fost de 6,5 %. 

Recordul de prezență în prima zi a referendumului pe familie s-a înregistrat la sectia de votare de la Mânăstirea Sihăstria, din Vînători Neamț, unde procentul a fost de 269,46%, potrivit datelor Biroului Electoral Central.În celelalte trei secții de votare din localitate participarea l-a vot nu a trecut de 5,6%. 

În alte două secții de votare din România prezența a sărit de 100%. Este vorba de Băile Felix, Bihor, cu 106,61%, și Valea Mănăstirii, din Alba, cu 102,89%. 

Vezi aici cum s-a desfășurat prima zi a referendumului pentru familie 2018

CONSULTĂ AICI HARTĂ INTERACTIVĂ Prezență scăzută la Referendumul pentru Familie 2018 în prima zi de vot: Sub 6% / Care e prezența în fiecare județ


Citeste mai multe despre   


















18300 vizualizari

  • +28 (40 voturi)    
    Inchizitoriala BOR,iese in arena astazi !!! (Duminică, 7 octombrie 2018, 7:17)

    Plagarus [utilizator]

    Da-i si lupta,ca se clatina protectorii ei politici.
    • 0 (2 voturi)    
      nicio grija (Duminică, 7 octombrie 2018, 16:25)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Punctul 8 din Decalog nu ridica nicio problema pentru voi !
  • +16 (40 voturi)    
    Primul milion de spalati pe creier... (Duminică, 7 octombrie 2018, 7:30)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...cum poti sa dai curs unui referendum organizat de un infractor "dragnea", in care intrebarea NU are legatura cu familia traditionala ci cu ...schimbarea constitutiei. BOICOT, stam acasa !!!
    • -12 (20 voturi)    
      daca-i jignesti.... (Duminică, 7 octombrie 2018, 10:58)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      crezi ca tu esti mai bun???
      • +5 (7 voturi)    
        Unde este jicnirea tavarashe? (Duminică, 7 octombrie 2018, 15:53)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Tavarashu Zombie?
        • -2 (2 voturi)    
          relax (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:58)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          tot in Gulag vei muri
          • 0 (0 voturi)    
            Asta i Destinul Mujicilor (Luni, 8 octombrie 2018, 0:18)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            Dalinar nu se califica in fatza ta, a mazetei, sau kknarul niuluk
  • +25 (39 voturi)    
    educatie, sanatate nu probleme inventate (Duminică, 7 octombrie 2018, 7:45)

    Dedalus [utilizator]

    Guvernul sa faca bine sa se ocupe de probleme reale, nu de probleme inventate,

    Asta spune neprezentarea la vot. Si bine face.
  • +20 (30 voturi)    
    necromancerul (Duminică, 7 octombrie 2018, 8:18)

    toxx [utilizator]

    ce face, nu scoate armata de scheleti la vot ?ca 5% dupa o zi de vot e cam putin, nu vedem un 20% asa pe la pranz ? puneti mecanismele preotesti in functiune, ca d-aia le platiti....
    • -3 (19 voturi)    
      Vot (Duminică, 7 octombrie 2018, 10:29)

      UrsuYogi [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Asa ati facut si cand s-a votat pentru Parlament, si a iesit omul asta de nimic care ne conduce tara spre dezastru!!!
      • +6 (8 voturi)    
        Practic Neoficial boruu (Duminică, 7 octombrie 2018, 11:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui UrsuYogi

        Conduce Romania de la volanul CLSfinte 4Matic de la Stuttgart
      • +10 (16 voturi)    
        Nu e acelasi lucru (Duminică, 7 octombrie 2018, 11:09)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui UrsuYogi

        Diferenta dintre un Referendum de Modificare a Constitutiei organizat dupa Regulile unui borfas cu 2 condamnari, si Alegeri Regulate Parlamentare este ca dintr-o petrecere intr-o carciuma si o slujba la biserica. Toata lumea sta pe un scaun in ambele situatii. Dar e clar ca e o uriasa diferenta.
        Pentru mine, a colabora cu Dragnea si a merge la Referendum este un fel de Tradare Nationala.
        Rusine lui Ludovic Orban ca din obscure interese politice s-a dus pana la urma.
      • +6 (10 voturi)    
        lol (Duminică, 7 octombrie 2018, 11:12)

        toxx [utilizator] i-a raspuns lui UrsuYogi

        ai gresit persoana prietene, eu votez de la 18 ani, nu am lipsit de la vreo runda de alegeri locale,parlamentare, prezidentiale, si nici de la referendumul din 2009. Dar asta e o aberatie, si la asta nu ma duc. Apropo, in 2016 la Parlament am votat la consulat, de la 3500km distanta. Unii au stat la sarmale la 2km de sectia de votare, nu sunt eu ala, ma confunzi.
    • +5 (7 voturi)    
      A iesit cu urna mobila la atac! (Duminică, 7 octombrie 2018, 10:54)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Si ce-a facut el peste noapte (ca hotii)?!
      A iesit cu prezenta 269% si peste 100% in alte locuri. Sa zicem ca erau muzee si manastiri..
  • +15 (27 voturi)    
    Asa da! (Duminică, 7 octombrie 2018, 8:24)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Bravo, Daddy!

    Dracnea nu a bagat tare din prima zi, ca sa ii induca in eroare pe vrajmasi, dar peste nopate, a trecut la atac:

    " Mânăstirea Sihăstria, din Vînători Neamț, unde procentul a fost de 269,46%,
    În alte două secții de votare din România prezența a sărit de 100%. Este vorba de Băile Felix, Bihor, cu 106,61%, și Valea Mănăstirii, din Alba, cu 102,89%."

    Asa mai merge!

    hai , Daddy, ca se poate!!!
    • +6 (10 voturi)    
      La cum se merge la manastitiri (Duminică, 7 octombrie 2018, 11:16)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

      la vot eu as propune formarea ,,Partidului
      Manastirilor" :- )). cu Scaraotchi Secretar General al Partidului. :- ))) Partidul va promova in viitor Legi de Chinuire si Discriminare a altor tipuri de familii.
      Ca sa se obisnuiasca lumea din vreme cum vor fi Chinurile Iadului :-)))
      • +3 (5 voturi)    
        nu-i rea, idee din final! (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:53)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Corect, sa iab necredinciosii un "preview" a ceea ce ii asteapta daca nu se pocaiesc!

        Insa procentele alea fabuloase sunt irelevante, sunt pentru sectii de votare MICI.
        Sa vedem nacar un oras de 300.000 de locuitori ca scoate macar 102%, daca nu chiar 270%, ca la manastire ...
  • +15 (25 voturi)    
    atentie si la furaciunile din strainatate (Duminică, 7 octombrie 2018, 8:30)

    anonim3 [utilizator]

    Conform datelor BEC, in oraselul Trossingen din Germania au votat exact 800 alegatori, adica de doua ori mai multi decat in Stuttgart (tot Baden-Wurttemberg), si mai multi decat totalul ambelor sectii din Munchen, decat totalul celor 3 sectii din Bonn etc. Aceasta intr-un orasel despre care nu a auzit decat putina lume, si care este cunoscut mai ales pentru academia de muzica. Merita monitorizat.
    • +4 (4 voturi)    
      Si in Dublin, Irlanda... (Duminică, 7 octombrie 2018, 18:15)

      matache [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      ... sectie infiintata special pentru acest referendum, cu suportul unui "sponsorizat" de catre parlament (ceva cu "Romanii de pretutindeni", reprezentati fara stire alor), au aparut nitam-nisam fix 1000 de voturi in prima zi, cand, la Ambasada (sediul consacrat ca sectie de votare) nu au votat mai mult de 300 de oameni. Nu dau cu parul, dar mie imi pare ca ar trebui sa fie niste verificari si aici.
  • +14 (22 voturi)    
    Cate GAINARII si FURACIUNI (Duminică, 7 octombrie 2018, 8:40)

    sipu [utilizator]

    trebuie sa faci sa aduni 1 mil de voturi dar 4.5 mil ...........
  • -4 (18 voturi)    
    poza (Duminică, 7 octombrie 2018, 9:02)

    nash pandelica [utilizator]

    pe ala merita sa'l puneti in poza, e cititorul pasionat, cel care, vitejeste, n'a vroit a da mana cu base !
    un erou al zilelor noastre !
    om de viitor !
  • +21 (27 voturi)    
    Livache îngrijorat de 6% prezență: (Duminică, 7 octombrie 2018, 9:16)

    scaraotchi [utilizator]

    “- Alo, Teleormanu’, Adi Gâdea, tu ești?
    – Da Liviu-boss, io sunt…!
    – Bă Adi, ascultă-mă și nu mă mai intrerupe ca data trecută că iar te cârpesc…!
    – Păi, ești la București șefu, vorbești la telefon, cum ai putea să mă cârpești?
    – Bă, nu mă face să…, fii dracului atent…! E jale mare, bă, cred că trebuie să scoatem toți morții de data asta…!
    – Da sefu’, i-am scos deja in mare parte pe aia din Reînvierea, n-am putut să-i scot pe toți din cauza copacilor. Ce să fac, să tai toți copacii ca să pot intra cu excavatorul, oameni ca să sape “la mană” nu mai găsești nici să dai cu tunu’ ?!
    – Tu ce Dracu’ ai ințeles că trebuie să faci
    , bă boule, atunci când ți-am spus:”Adriane, dacă e nevoie scoatem toți morții si tot trecem pragul Referendumului”..?
    • +6 (10 voturi)    
      @scaraotch” ai citit incantatiile (Duminică, 7 octombrie 2018, 10:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Te chemam p acilea deoarece focul de la cazan da semne ca se reduce....Credeam ca esti Serios..sau iti place sa fi Angelic curtat ))))
  • +19 (23 voturi)    
    Ieri au pregătit buletinele. (Duminică, 7 octombrie 2018, 9:19)

    asavreau [utilizator]

    Azi le introduc în urnă.În Dolj au mers cu urna mobilă și prin străinătate,mulți dintre cei care au votat la urna mobilă sunt în străinătate și nu justifică urna mobilă,sunt sănătoși,plimbăreți,dar,pe la sate primarii știu pe unde sunt consătenii și//pac//votul.
    • +6 (6 voturi)    
      nu, eu cred ca sunt deja bagate in urna (Duminică, 7 octombrie 2018, 12:20)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      le-au bagat noaptea, pt. ca ziua bate la ochi, se vede clar ca nu se apropie nimeni de sectiile de votare si mai sunt si observatorii.
  • +8 (16 voturi)    
    sa nu ne bucuram... (Duminică, 7 octombrie 2018, 9:59)

    liviu_ [utilizator]

    azi e ziua cea mare... si eu inca sunt de parere ca o sa fie validat referendumul....

    noaptea au pregatit buletinele si o sa fie introduse azi in urne + ca azi o sa se implice biserica LA GREU cu oameni adusi cu arcanu direct de la slujba etc.... eu prevad o explozie de prezenta pana in ora 14...

    sa nu uitam ca mortii voteaza noaptea, nu ziua
  • +8 (22 voturi)    
    hehe (Duminică, 7 octombrie 2018, 10:13)

    liviu_ [utilizator]

    orban dovedeste ca usr traieste si ca pnl este orice, numai partid liberal nu!
    • +3 (7 voturi)    
      Orban e o fosila care distruge PNL-ul. (Duminică, 7 octombrie 2018, 11:02)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ASta, presupunand ca mai are ce distruge, ca e distrus deja cu ceta lu' Pitigoi-buldogul si ceata proprie, care toti sunt niste PSD-isti intarziati mintal, adica n-au tupeul originalelor, dar recupereaza repede, dovada si pozitia fata de referendumul actual.
    • +5 (9 voturi)    
      mica corectie (Duminică, 7 octombrie 2018, 11:10)

      murangura [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      usl , nu usr
      in rest de acord cu ce-ai zis!
    • +7 (7 voturi)    
      corectie (Duminică, 7 octombrie 2018, 11:12)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      USL
      • +5 (5 voturi)    
        corect... (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:05)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        imi cer scuze
  • +17 (25 voturi)    
    bai Orbane (Duminică, 7 octombrie 2018, 10:14)

    cristi_an [utilizator]

    esti o carpa USL ..atat.
    • +9 (17 voturi)    
      Completare (Duminică, 7 octombrie 2018, 10:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Este Acea Carpa aruncata de P$D ca sa spurce apele !
  • +3 (7 voturi)    
    ERR (Duminică, 7 octombrie 2018, 11:15)

    dany-ingineru [utilizator]

    femeia si barbatul nu sunt definiti nicaieri.
    o sa avem cazul cind un barbat fost femeie se va casatoorii cu o femeie fosta barbat.
    barbatul are cromozomii xy
    femeia cromozomii xx
    cei care vor parteneriate civile vor fi ältii" si vor avea candva lege speciala
  • +8 (12 voturi)    
    Singura solutie ... (Duminică, 7 octombrie 2018, 11:37)

    utug [utilizator]

    Sa se trimita jandarmeria pentru a scoate lumea la vot !
    • +7 (9 voturi)    
      In Vrancea (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui utug

      Se intampla asta, protv a prezentat stire
  • +4 (10 voturi)    
    saracul soros (Duminică, 7 octombrie 2018, 12:18)

    revo [utilizator]

    Dupa referendumul asta, o sa lase Romania in plata Domnului, n-o sa mai vrea sa auda de ea! Pai va dati seama cat trebuie sa scoata acum din buzunar? Ia socotiti cate 100 de lei pentru fiecare care n-a fost la vot si sa vedeti ca nici n-o stiti sa cititi suma!

    Io asa stiu, ca Soros e ala care plateste demonstrantii si votantii anti PSD, sa iasa sau sa nu iasa la vot!
    Sigur, nu numai el, mai sunt si altii care finanteaza din exterior si trimit drogati aici, sa strice buna si chibzuita randuiala a guvernarii PSD-ALDE-UDMR. Asa a spus d-na prim ministru si eu o cred, pe cuvant ca o cred! Cred ca si voi o credeti ca si mine!

    Acum, stau cuminte si astept 100 de lei a lu' Soros.
  • +8 (14 voturi)    
    Neparticiparea democratică (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:25)

    Great_Iskander [utilizator]

    Atâta timp cât votul nu este obligatoriu în România și cât timp voturile albe nu sunt luate în considerare, neparticiparea la această mizerie de referendum este democratică și o exprimare validă a opțiunilor cetățenilor. Referendumul însuși este nedemocratic căci atacă drepturile de bază ale omului.
    Să stăm acasă și să le arătăm ce este democrația adevărată!
    Să stăm acasă și să le arătăm gândirea deschisă și vestică a românilor!
    Va veni vremea când să participăm masiv: la următoarele alegeri parlamentare și prezidențiale!
    Domnule Președinte, nu vă duceți la vot!
    • -2 (4 voturi)    
      Am votat DA! (Duminică, 7 octombrie 2018, 16:50)

      dacianus [utilizator] i-a raspuns lui Great_Iskander

      "Să stăm acasă și să le arătăm gândirea deschisă și vestică a românilor!".....vesticii tai au distrus deja toata Romania, mai aveai ceva, o mandrie ca noi suntem crestini adevarati pana la capat iar la asta tu si altii ati renuntat fara lupta.
  • +6 (10 voturi)    
    interesant... (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:11)

    liviu_ [utilizator]

    conform calculelor ... referendumul asta se duce cu pasi repezi spre un fiasco total...

    nu princep cum au reusit psdistii sa o dea in bara atat de lamentabil... aveau toate premizele unui furt ca la carte . poate oamenii s-au desteptat, poate e o revolta a psd impotriva lui dragnea... nu stiu... dar este EXTREM de ciodat!

    astea fiind spuse ... romanica tv se pregateste de urmatoarea carte de jucat: "acest referendum dovedeste ca politicienii nu trebuie sa se ia dupa un grup de oameni. un miting de 100k oameni nu inseamna nimic" etc etc... democratia este necunoscuyta pt ei!
    oricat de hidos este acest referendum... au votat niste oameni pentru el legal (cel putin teoretic...) deci TREBUIE conform constitutiei sa fie tinut!
    Dar na... fosilele comuniste de la romanica tv se pregatesc pentru o dictatura in floare... pan a la urma referendumul si-a atins scopul... a distras atentia oamenilor de la modificarile prin oug si instaurarea dictaturii merge mai departe.
    Sigur, acest esec care se preconizeaza, poate slabi FOARTE mult pozitia lui dracnea... poate chiar sa intre la puscarie! DAR sa nu ne imbatam cu apa rece... o sa vina in locul lui alt hot care o sa vrea in continuare distrugerea justitiei !

    PS: evident lucrurile inca se pot schimba,... ca doar pot sa fure si pe fata... cu 10 procente adaugate la ora 20:59... dar oricum...
    • +4 (6 voturi)    
      Ba pot foarte bine! (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:56)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      "ca doar pot sa fure si pe fata." - este un optimism excesiv, te asigur ca POT!

      Cum spunea Nastase la alegerile din toamna lui 1992: "votati voi, dar le numaram NOI!"
    • +7 (9 voturi)    
      ba chiar au furat foarte bine (Duminică, 7 octombrie 2018, 15:43)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      chiar si la acest referendum care nu are nicio importanta pentru ei

      pentru ei furtul e prima natura. Referendumul asta reprezinta pentru ei o simulare / o repetitie pentru alegerile care vor urma.
  • +5 (9 voturi)    
    poate scopul a fost altul (Duminică, 7 octombrie 2018, 15:46)

    CIP03 [utilizator]

    acest referendum a fost dat sa loveasca in urmatorul, cel cu penalii din guvern...

    o sa zica ca daca la 3 milioane de semnaturi nu a fost prezenta de minim 30%, la 1 milion nu se mai merita ca iar cheltuim banii aiurea, si din 1 milion semnaturi au grija primariile psd-iste sa mai taie
    • +1 (1 vot)    
      pai (Duminică, 7 octombrie 2018, 16:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui CIP03

      aia de la romanica tv ziceau ca "parlamentul nu ar trebui sa se mai ia dupa grupuri mici de oameni"

      DAR nu stiu cum pot ignora asta... poate doar sa-l amane cum au facut cu 300 parlamentari!
  • -4 (4 voturi)    
    cata ignoranta la romani (Duminică, 7 octombrie 2018, 17:13)

    gtomoiaga [utilizator]

    ....Cand vad cata necunoastere si prostie involuntara au romanii, nu pot sa nu fiu de acord cu zicala :"va meritati soarta'. Si nu ma refer doar la referendumul pt familie, ci la inertia romanilor din ultimii ani de a nu se mai duce la vot , atunci cand sunt alegeri pt una pt alta, dar dupa aceea isi manifesta frustrarea in manifestari de tip rezist.Cu cat romanii au acces la mai multa bunastare, pt ca este evidenta asta, cu atat mai putin se duc la vot, pt ca ei nu mai concep sa se dea duminica jos din pat sau din obisnuintele lor comode de zi cu zi, ca sa isi manifeste dreptul civic de a vota , cu da sau nu. Acum 100 de ani romanii au mers pe jos sute de km ca sa faca Marea Unire, iar acum nu se duc la sectia de votare din colt.Iar apoi cand nu le va conveni ceva vor da vina din nou pe PSD.Abia astept alegerile din 2020 si pot paria de pe acum ca tot PSD va ajunge la putere, pt ca batranii sipensionarii sunt singurii cetateni cu spirit civic din Romania
  • +5 (5 voturi)    
    ba.... (Duminică, 7 octombrie 2018, 17:19)

    liviu_ [utilizator]

    cred ca a ramas dracnea fara mana! nu mai merg magiile cum trebuie si mortii inca nu au inviat... doar asa se explica prezenta la vot...