Carmen Dan: Premierul a dat ieri exemplul concret pe care trebuie să îl dea orice om politic cu o funcție, a fost la vot. Sper să își exprime opțiunea și președintele României

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 7 octombrie 2018, 15:36 Actualitate | Esenţial


Carmen Dan
Foto: mai.gov.ro
Ministrul de Interne, Carmen Dan, a declarat sâmbătă, la secția de votare, că Viorica Dăncilă a dat un exemplu concret prin votul din cadrul referendumului pentru familie și speră ca acesta să fie urmat și de președintele Klaus Iohannis, potrivit Mediafax.

"Premierul Viorica Dăncilă, eu spun că a dat ieri exemplul concret, pe care trebuie să îl dea orice om politic cu o funcție de demnitate publică. A fost la vot și a votat conform propriei conștiințe", a declarat Carmen Dan, întrebată fiind de votul premierului Viorica Dăncilă din 2015, atunci când, în Parlamentul European, dădea un vot favorabil unui raport ce prevedea inclusiv căsătoriile între persoane de același sex.

Cât privește președintele Iohannis, Carmen Dan a spus: "Îmi exprim speranța, ca până la sfârșitul zilei, și președintele României să își exprime opțiunea la referendum. E o inițiativă civică, prima de acest gen. Eu îmi doresc exprimarea cetățenilor la vot e să capepte valențe autentice în conștiința socială".

















644 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    toti idiotii se agata de presedinte (Duminică, 7 octombrie 2018, 15:43)

    Francisc 1 [utilizator]

    l-ați votat mai .......?
  • +15 (15 voturi)    
    carmen dan nu e in pozitia in care sa dea exemple (Duminică, 7 octombrie 2018, 15:45)

    qwerasdf [utilizator]

    decat daca e vorba de batut copii si femei

    singurii 'capabili' s-o inteleaga pe aceasta ilustra sunt dandarmii
  • +4 (4 voturi)    
    Frate, da' asta are o obsesie (Duminică, 7 octombrie 2018, 15:47)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    cu Presedintele. Poate o ia de par, itr-o buna zi, profa de engleza :))
  • -11 (13 voturi)    
    Exemplul de "pasivitate" al Presedintelui e (Duminică, 7 octombrie 2018, 15:48)

    D-or [utilizator]

    dezamagitor. Pacat.
    • 0 (0 voturi)    
      Presedintele e cetatean si are aceleasi drepturi (Duminică, 7 octombrie 2018, 16:38)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      si cateva obligatii in plus.
      Printre obligatii nu scrie nicaieri ca e dator sa participe la orice mizerie de vot.
      Iar ca orice cetatean are dreptul sa nu participe.
      Ce e dezamagitor? care e pacatul?
    • 0 (0 voturi)    
      "graitor" vrei sa spui? (Duminică, 7 octombrie 2018, 17:09)

      Pardel007 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ...
  • +4 (4 voturi)    
    Cunoaștem conștiința (Duminică, 7 octombrie 2018, 15:49)

    feisbuk [utilizator]

    Știm părerile dnei Vioriq despre LGBT, a mai votat pe această temă.

    Ceea ce ne transmite secretara este că profa de tehno nu s-a rătăcit și a nimerit o secție de votare.
  • +5 (5 voturi)    
    Viorica Dancila si Carmen Dan (Duminică, 7 octombrie 2018, 15:53)

    fat.cat [utilizator]

    Doua voci puternice, percutante, de necontestat, ale vietii publice romanesti. Doua repere sclipitoare in bezna ignorantei prin care suntem nevoiti sa navigam. Ne-o dovedesc de fiecare data cand deschid gura, mai abitir decat cucul cand da ora exacta. Cum sa nu le urmezi?
  • +4 (4 voturi)    
    Sa-si exprime Presedintele optiunea ? (Duminică, 7 octombrie 2018, 15:56)

    Rahan5 [utilizator]

    Cata obraznicie din partea unui Ministru de Interne !.
    In mod normal, daca Romania ar fi fost o tara normala, ar fi trebuit arestati pe loc toti cei implicati in Hotararea si Aplicarea Ordinului ca sa se Desfinteze Urmarirea si Centralizata pe calculator a tuturor inregistrarilor la vot cu buletinul. In mod clar acest Ordin este o instigare la furt electoral.
    In mod clar in Constitutia Romaniei trebuie inlaturat dreptul Parlamentului/ Guvernului sa mai aiba dreptul sa faca Legi si Regulamente de Organizare a Alegerilor.
    Trebuie un Organism Ales Democratic si complet separat de Guvern/ Parlament si care sa faca Legislatia si Organizarea Electorala.
  • +5 (5 voturi)    
    Mdama Gazam Oameni (Duminică, 7 octombrie 2018, 15:56)

    Dalinar [utilizator]

    Nu realizeaza ca nimanui nu-I pasa de ce spera o Macuca Femeie de Servici?
  • +4 (4 voturi)    
    Se pare (Duminică, 7 octombrie 2018, 16:00)

    vasile-roaita [utilizator]

    ca doar o parte din pesedisti si jandarmi aserviti lor au fost la vot. Asta inseamna ca romanii nu mai baga botu la vrejelile PSD-ALDE-BOR-Jandarmerie.
  • +2 (4 voturi)    
    ! (Duminică, 7 octombrie 2018, 16:01)

    HChifteluta [utilizator]

    Iohannis, daca te duci sa votezi, al draq daca nu-mi iau likeul inapoi!
    • 0 (0 voturi)    
      Ai un pic rabdare! (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:01)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Abi acum s-a incheiat votarea, stai sa vezi cum apar surpizele!

      Sa vedem ce iese la numaratoare!
  • +5 (5 voturi)    
    eu imi exprim optiunea... (Duminică, 7 octombrie 2018, 16:06)

    liviu_ [utilizator]

    stand acasa!

    voi chemati oamenii la referendum da nu a-ti implementat 300 parlamentari nici dupa 10 (ZECE) ANI!!!
    • +1 (1 vot)    
      Perfect !!!! (Duminică, 7 octombrie 2018, 19:12)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      100 % adevarat !!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Secretara numarul unu (Duminică, 7 octombrie 2018, 16:32)

    mitg [utilizator]

    Cu baiatul cocalar bona fine si barbat "instrainat".

    Gura.
  • +1 (1 vot)    
    Pana isi exprima Presedintele optiunea... (Duminică, 7 octombrie 2018, 19:10)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    .. punei mana si faceti o sedinta sa hotariti cine isi asuma responsabilitatea pentru aceasta actiune. Banii nu au venit din ceri (i-ati luat din taxele noastre) si nu stiu sa va fi mandatat sa va jucati cu ei.