BEC Referendum 2018, ziua a doua. Până la ora 16.00, prezența la vot la referendumul pentru familie a fost de 15,21%

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Duminică, 7 octombrie 2018, 17:30 Actualitate | Esenţial


Vot referendum 2018
Foto: Agerpres
Referendum 2018 15,21% dintre românii cu înscriși în listele electorale permanente au votat, până duminică la ora 16.00, pentru la referendumul pentru familie, potrivit datelor de prezență prezentate de Biroul Electoral Central (BEC). 

În total, 2.781.918 de români au votat, dintre care 1.426.989 (51,2%) în mediul urban și 1.354.929 (48,8%) în mediul rural. 

Cea mai mare rată de prezență a fost în județele Suceava - 23,8%, Dâmbovița - 21,46%, Bihor - 21,39%, Botoșani - 20,49%, și Neamț 20,29%.

Covasna și Harghita rămân în continuare județele cu cea mai slabă prezență la referendumul pentru familie 2018, cu 6,47 %, respectiv 8,36%. În Tulcea au votat doar 10,86 %, în Satu Mare 11,05%, iar în Sibiu 11,27%. 

Prezența la vot în București a fost de 12,55%. 

Vezi aici HARTĂ INTERACTIVĂ Referendumul pentru Familie 2018, Ziua II - Prezență scăzută duminică dimineața. Situația pe fiecare județ

Potrivit raportării anterioare, până duminică la ora 13.00, 11,67% dintre românii înscriși pe listele electorale permanente votaseră la referendumul pentru familie.

Până la ora 10.00, la secțiile de votare din țară se prezentaseră  1.324.642 de alegători, reprezentând 7,24%. 

Secțiile de votare pentru referendumul pentru familie 2018 s-au deschis, pentru a doua zi consecutiv, duminică, la ora 7.00. Ele vor rămâne deschise până la ora 21.00. 

Din totalul de 18.278.496 de votanți înscriși pe listele permanente, în prima zi de referendumul pentru familie 2018 au votat 1.046.583 de oameni, reprezentând 5,72% din total.

Urmărește aici toate informațiile despre referendumul pentru familie 2018


Citeste mai multe despre   


















7565 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    Cat din Semnatarii Petitiei celor 3 milioane (Duminică, 7 octombrie 2018, 17:34)

    un domn [utilizator]

    S au prezentat la Vot? Aparent Sub Jumatate! Restul fiind semnaturi luate cu violenta sau fals?
    • +3 (3 voturi)    
      Varianta 2 e corecta (Duminică, 7 octombrie 2018, 17:48)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Astia au strans semnaturile cu abordarea: "Sunteti de acord cu casatoria dintre un barbat si o femeie? Daca da, semnati aici!"
      Eventual pozitionati in apropierea marilor cai de acces pietonale, treceri de pietoni etc.
      Si probabil ca nu au fost 3 milioane...
    • -2 (2 voturi)    
      s-au prezentat aproape toti la ora 16.00 (Duminică, 7 octombrie 2018, 18:36)

      blanes [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Conform articolului aproape 3 milioane au votat (2 mil 800) ..nu inteleg cu ai calculat :)
  • +29 (31 voturi)    
    livache, probleme ba?! (Duminică, 7 octombrie 2018, 17:35)

    Filbert [utilizator]

    E cazu' sa umbli la solutia critica, de urgenta, la cimitire, adica! Ai o condamnare pentru asta, ce mai conteaza inca una, se contopesc.
    Ah, sa nu uit: 'La Multi Ani!' pentru miine...
    • +2 (2 voturi)    
      Metoo! (Duminică, 7 octombrie 2018, 18:21)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      ('La Multi Ani!' pentru miine!..)
  • +1 (1 vot)    
    asta e pesedeul (Duminică, 7 octombrie 2018, 17:40)

    cristi_an [utilizator]

    un amarat de procent...umflat de turism electoral, manipulari, constrangeri, furt de voturi... asta e nivelul pesede..CAT NEGRU SUB UNGHIE!
  • +1 (1 vot)    
    Propun (Duminică, 7 octombrie 2018, 17:42)

    Robin_W [utilizator]

    ca cei care au initiat referendumul sa plateasca cheltuielile pentru el.

    Este clar ca lumina zile ca Romania si populatia ei nu aveau nevoie de aceasta cheltuiala INUTILA!
  • 0 (0 voturi)    
    doar Putin sta si rade! (Duminică, 7 octombrie 2018, 17:44)

    Francisc 1 [utilizator]

    pentru el e bine si asa si asa ! Romani idioti !
  • +1 (1 vot)    
    E cam clar cu referendumul asta, nu ? (Duminică, 7 octombrie 2018, 17:48)

    Susufler0 [utilizator]

    Alta data poate !

    Acum guvernantii sa pregateasca referendumul pt "Fara penali in functii publice" al USR !

    Parerea mea ca pot mari pragul la loc la 50% + 1 si pot micsora durata scrutinului de la 14 ore la jumatate si va fi suficient pt validarea referendumului din toate punctele de vedere !

    PS. Pe cat insa ca PSD-ALDE nu se vor grabi deloc, dar deloc cu organizarea lui ! ;))
    • 0 (2 voturi)    
      MateiDobrovie (Luni, 8 octombrie 2018, 0:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Este al N lea exemplu ca usere NU a trecut de Stadiul Gradinitza Iacobina
      • 0 (0 voturi)    
        Oare ? (Luni, 8 octombrie 2018, 16:50)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Acest Dobrovie, nu este cumva unul dintre cei intrati in USR inca de la inceput, fiind adept de-al lui Nicusor ?
  • +2 (2 voturi)    
    s-au "desteptat" mortii? (Duminică, 7 octombrie 2018, 17:51)

    yellowdog [utilizator]

    nu mai simt iubirea necromanului?
  • +2 (2 voturi)    
    Suveranitatea naţională aparţine poporului român (Duminică, 7 octombrie 2018, 18:16)

    ty [utilizator]

    Atata timp cat politicienii nostri au ignorat de 9 ani referedumul valid cu 300 parlamentari si se manifesta ca
    stapanii Ramaniei la ce se pot astepta?
  • +2 (2 voturi)    
    Psd Pcr (Duminică, 7 octombrie 2018, 18:27)

    europeanul2 [utilizator]

    Miza e sa schimbe constitutia asa cum le convine lor. Sper sa nu se intample!
  • +3 (3 voturi)    
    incet, incet se ajunge la 18%, (Duminică, 7 octombrie 2018, 18:35)

    revo [utilizator]

    adica cat a luat PSD la alegerile parlamentare, deci bazinul electoral nu a scazut semnificativ. Astia sunt capusele Romaniei, clientii PSD.
    • +1 (1 vot)    
      eu zic ca a scazut (Duminică, 7 octombrie 2018, 20:45)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui revo

      sunt ceva procente care au votat NU.. sunt alte cateva procente furate..si alte cateva procente bune din bazinul NOT PSD ..ma refer la cei care chiar simt nevoia sa apere "familia traditionala" .. tragand linie - PSD e in implozie
    • +2 (2 voturi)    
      Alegeri Parlamentare Anticipate (Duminică, 7 octombrie 2018, 21:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Cu Dizolvarea P$D Ciuma Roshie si Confiscarea Averilor acestora de MINIM osutademiliardedeeuro