Patriarhul Daniel, după liturghia de duminică:  „Cei care nu aţi fost până acum la vot vă rugăm să mergeţi ca să nu fie prea târziu”

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 7 octombrie 2018, 12:50 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: basilica.ro
În cuvântul de la finalul Liturghiei oficiată duminică în Catedrala Patriarhală, Părintele Patriarh Daniel le-a vorbit credincioşilor de importanţa exprimării votului la referendumul pentru familie.

 „Cei care nu aţi fost până acum la vot vă rugăm să mergeţi ca să nu fie prea târziu”, a spus Patriarhul, potrivitBasilica.ro.

„Vă îndemnăm să mergeţi la vot şi să aveţi această onoare, să arătaţi libertatea şi dreptul acesta, să primiţi binecuvântarea lui Dumnezeu pentru toată lucrarea cea bună. Să trăiţi întru mulţi ani”, a spus el.

„Şi ieri am încurajat pe credincioşi să meargă la votul dedicat familiei şi am spus că participarea la vot este un drept, o onoare şi o binecuvântare. Astăzi repetăm aceleaşi cuvinte şi explicăm că această binecuvântare este o binefacere pentru familie şi pentru popor”, a adăugat Daniel.



















3215 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Bravo BOR! (Duminică, 7 octombrie 2018, 12:57)

    ouyang [utilizator]

    Bravo securistule. Ține-o tot așa. Spre irelevanță cu voi. Asta a fost tot timpul menirea voastră. Extrapush-ul înafara campaniei electorale. De asta vă plătim salarii la toți popii, catedrale înfiorătoare și scumpe, merțane de sute de mii de euro, clopote cu moaca ta de turnător securist. Totul pentru supt bani din bugetul public. Ia plătiți voi taxe. Ia trăiți voi din donațiile credincioșilor, nu din bani publici, lipitorilor.
  • +8 (12 voturi)    
    si ai facut recomandarea asta (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:13)

    cristi_an [utilizator]

    imbracat in straiele tale de aur in timp ce romanii more infectati in spitalele din Romania? in timp ce copii nu au scoli? Hai sictir!
  • +6 (8 voturi)    
    $$$$ (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:20)

    stupidu [utilizator]

    de bani n-a zis nimic?
  • +4 (8 voturi)    
    Neparticiparea democratică (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:28)

    Great_Iskander [utilizator]

    Atâta timp cât votul nu este obligatoriu în România și cât timp voturile albe nu sunt luate în considerare, neparticiparea la această mizerie de referendum este democratică și o exprimare validă a opțiunilor cetățenilor. Referendumul însuși este nedemocratic căci atacă drepturile de bază ale omului.
    Să stăm acasă și să le arătăm ce este democrația adevărată!
    Să stăm acasă și să le arătăm gândirea deschisă și vestică a românilor!
    Va veni vremea când să participăm masiv: la următoarele alegeri parlamentare și prezidențiale!
    Domnule Președinte, nu vă duceți la vot!
    • +1 (1 vot)    
      Nu e asa (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:48)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Great_Iskander

      Chiar daca ar fi Votul Obligatoriu, este anti-democratic sa obligi orice individ sa voteze. A nu vota este o optiune politica in sine: Boicotul Sistemului Politic care a organizat votul.
  • +3 (5 voturi)    
    banii inapoi! (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:28)

    Antenistontel [utilizator]

    securistule, cand returnati banii deturnati de la educatie, sanatate si infrasructura?
  • +4 (6 voturi)    
    Pentru matale bat clop[otele,tov.grd.Ciubotea (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:44)

    Plagarus [utilizator]

    Arapasul era mai decent pt. scoala lui putzina, dar " elevetianul " SIE Daniel nu are limite. !!
  • +1 (3 voturi)    
    asta care are copii ilegitimi (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:05)

    Francisc 1 [utilizator]

    si mai e si informator isi permite sa explice ce-i aia familie ?
  • +3 (5 voturi)    
    putere bani si influente (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:26)

    Kosmos [utilizator]

    Faraonul Daniel va privi cum imperiul i se va prabusi..o biserica n-are nevoie de atatia paraziti "slujitori " ai Domnului
  • +1 (1 vot)    
    pupat toti popii (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:27)

    Dedalus [utilizator]

    Altfel spus: "Mergeti si voi la vot, ca sa va aflati in treaba!"

    Problema nu e oricum a bisericii, pentru ca si daca ar fi permisa casatoria homosexuala, un preot ortodox tot nu i-ar cununa pe cei doi (cele doua).

    Dar pupatul in zona referendumului este necesar pentru a primi bani pentru bisertici mari, foarte mari.
  • +1 (1 vot)    
    Patriarhul Daniel, ales sef al BOR prin (Duminică, 7 octombrie 2018, 15:00)

    Rahan5 [utilizator]

    Votul Universal al Sfintilor Ingeri din Rai, indeamna muritorii de rand sa Voteze Universal pe Pamant un Articol Politic din Constitutie, care inseamna asa: Mamele, care batute fiind de barbati, divorteaza si raman singure cu copii nu mai au voie sa fie considerate familii.
    Ele trebuie sa primesca barbatii batausi inapoi in casa pentru a face din nou o Familie. Probabil cu ocazia asta Patriarhul Daniel va imprumuta barbatii, pe rand, cu sceptrul lui de Patriarh pentru a-si bate din nou femeile. Asta ca femeile si mamele sa inteleaga clar ca ,,bataia e rupta din Rai".