Referendum 2018 În satul natal al Patriarhului Daniel prezența la vot este deja de 82% / În comuna unde s-a născut Dragnea prezența e sub media pe țară

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 7 octombrie 2018, 11:56 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: Facebook/ Agentia de stiri Basilica
În satul natal al Patriarhului Daniel, Dobrești - care ține de comuna Bara din Timiș - prezența la vot a fost, până duminică la ora 10.00, de 81,81%, potrivit datelor centralizate până acum de Biroul Electoral Central.

Astfel, la secția organizată în Dobrești, au votat la referendumul pentru familie 13 de alegători înscriși pe lista permanentă și 14 pe lista suplimentară, în condițiile în care pe lista permanentă sunt 33 de persoane. 

La nivelul întregii comune, prezența la urne este de 50% (129 de votanți, pe listele permanente sunt 258 de oameni). 

În comuna natală a lui Liviu Dragnea, Gratia, prezența la vot este de 6,32%, sub media de 7,24% înregistrată pe țară la prima raportare BEC de duminică. Astfel, din cei 2.117 alegători înscriși pe listele permanente, au votat doar 109, plus 25 pe lista suplimentară.





















3354 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Este posibil,insa,ca in ceea... (Duminică, 7 octombrie 2018, 12:07)

    gigiN [utilizator]

    ...ce priveste gradul,sa fie egali !!!
  • +11 (13 voturi)    
    Deci Daniel poate fi curand noul lider PSD, (Duminică, 7 octombrie 2018, 12:11)

    scaraotchi [utilizator]

    scapam de Dracu' si dam de tata-su...!
    • +4 (10 voturi)    
      Eu zic sa-l facem (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:36)

      Zmache a lu' Rastagan [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      presedinte. Ce dracu...
  • +13 (13 voturi)    
    Adevaratele probleme ale Romaniei (Duminică, 7 octombrie 2018, 12:49)

    Casargoz [utilizator]

    Adevaratele probleme ale Romaniei se vad intr-un sat in care pe lista permanentă sunt 33 de persoane.
    Din Romania pleaca nu numai tinerii, au inceput sa plece si batranii ca sa aiba grija de nepoti.
    In acest timp politicienii au alte probleme: amnistie, legi, protocoale.
    Plang refugiatii sirieni cand ajung in Romania iar partidul majoritar nu are alta grija in afara viitorului lui dragnea.

    Batranii nu mai au ce sa apere la referendum, copiii au plecat de mult.
  • +9 (11 voturi)    
    Ups! (Duminică, 7 octombrie 2018, 12:50)

    fat.cat [utilizator]

    L-a vazut careva pe Preafericitul la vot? Sau pe mitropoliti? Ca televiziunile ii cauta de obicei pe toti. N-am fost pe faza.
    • +9 (13 voturi)    
      preafericitul hot (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:23)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      a fost ieri sa voteze, ca sa dea exemplu la toti. a fost cu duba, ca i-a soptit careva ca nu da bine la imagine sa mearga cu mertanu'
  • +12 (12 voturi)    
    Dobresti, Timis..33 votanti (Duminică, 7 octombrie 2018, 12:52)

    taro [utilizator]

    in total!
  • +10 (14 voturi)    
    P. Daniel (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:15)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Daca Preafericitul era o persoana corectafata de tara si popor, nu permitea , ca pe buletinul de vot sa se traca tampenii: el avea puterea necesara ca sa oblige initiatorii referendumului, ca pe buletinul de vot sa se treaca cu "subiect si predicat" ce trebuie sa voteze prostimea. Daca am avea un politician, partid corect, raspunzator, ar putea cere la CCR invalidarea referendumului, indiferent de rezultate, deoarece coordonatele acestui referendum nu sunt definite: care parlament, data emiterii hotararii,cont9inutul hotararii etc....
    • -6 (10 voturi)    
      Da, referendumul trebuie repetat (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:15)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      Societatea civila trebuie sa ceara repetarea referendumului in conformitate cu ceea ce au cerut cei trei milioane de cetateni.

      Eu personal am fost printre cei trei milioane care au cerut referendumul, dar pe buletinul de vot nu am regasit nicio vorba despre definirea familiei.
      • -1 (3 voturi)    
        Ti-au dat minusuri (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:51)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Pedeseristii ti-au dat minusuri, desi ai sous nu o opinie personala, ci un FAPTȘ
        - da, mai bine de trei milioane am semnat pentru familia NORMALA
        - pe buletinul de vota nu aprea nimci despre familei sau casatorie, ci zice de "Legea votata in Parlament".CARE lege? cand s-a votat?
      • +3 (3 voturi)    
        Nu au cerut cei 3 milioane referendum (Duminică, 7 octombrie 2018, 18:02)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Multi dintre ei au fost acostati pe strada si pacaliti prin vorbe sa semneze sau au semnat ca sa scape de raia de petitionar. Multi s-au trezit la poarta cu ei si sub amenintare au semnat.
        Referendumul a fost initiat de Prostii din PSD, scuzati pleonasmul.
  • +11 (11 voturi)    
    Liviu pe catafalcul politici sale de 2 lei ? (Duminică, 7 octombrie 2018, 13:34)

    Plagarus [utilizator]

    A cazut " carmaciul ' si nu cade epigonul DLN ????
    • -8 (10 voturi)    
      Nu e nicio legatura intre Dragnea si referendum. (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:22)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Asta e capcana. Unii cred ca il boicoteaza pe Dragnea, dar ar trebui sa se intrebe ce isi doresc cu sdevarat pentru copiii lor.
      • +3 (7 voturi)    
        Zăpăciți lumea. (Duminică, 7 octombrie 2018, 15:01)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Sui că nu votează lumea dar bagi chestii aiurea.Ce treabă au copii.Ce va apucat pe unii să susțineți că apărați copii?Ce,se asigură grădinițe,școli civilizate,îmbrăcăminte,locuri de joacă,,mâncare,îmbrăcăminte.Un referendum prost făcut,prost organizat,prost explicat și o întrebare fără răspuns trecută pe buletin.Haos,așa cum este și guvernarea Dragnea-Dăncilă.Mă mir că nu au scris că Dragnea nu trebuie judecat,cercetat,deranjat cu ceva!Bani cheltuiți aiurea.
      • +2 (2 voturi)    
        Se puteau face 50 de gradinite pt copii (Duminică, 7 octombrie 2018, 18:03)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        si tu vrei sa se mai faca un referendum inutil si sa mai cheltui 50 mil E, esti sanatos la cap?
      • +1 (1 vot)    
        cap de rumegus (Duminică, 7 octombrie 2018, 20:55)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        inteleg sa-i fi prostit pe cei tineri fara copii, dar pe cei maturi cu copii mai mari sau cu nepoti, cum ii poti prosti in halul asta ca copiii lor( cu copii la randul lor) vor fi infiati de catre homosexuali !?
  • +5 (7 voturi)    
    semnam o hartie in alb...? (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:22)

    nedumeritul [utilizator]

    Nenorocitii astia de la PSD ne cer practic sa semnam o hartie in alb. Si nu le este rusine.
    Intrebarea pe buletinul de vot poate insemna orice.
    Este ca legea pentru imbunatatirea transparentei, dupa adoptarea careia transparenta s-a inrautatit drastic.
  • +2 (4 voturi)    
    Putzin, foarte putzin (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:29)

    DanBruma [utilizator]

    Sint localitati cu prezente de peste 300%! Rusinica!