BEC ​Referendum 2018, ziua a doua. Prezența la vot la referendumul pentru familie a fost de 11,67%, la ora 13.00

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 7 octombrie 2018, 14:30 Actualitate | Esenţial


Scrutin in Romania
Foto: Autoritatea Electorala Permanenta
​Referendum pentru familie 2018. Până duminică la ora 13.00, 11,67% dintre românii înscriși pe listele electorale permanente au votat la referendumul pentru familie, potrivit datelor BEC.  2.134.579 de români votaseră până la ora 13.00, 53,9% (1.150.6708) dintre aceștia fiind din mediul urban, iar 47,1% din mediul rural. 

În București, prezența la vot la referendumul pentru familie 2018 a fost, potrivit ultimelor date ale BEC, de 10,21%. 

Dâmbovița conduce în continuare în topul prezenței, cu 17,03%, urmată de Bihor - 15.99%, Suceava - 15.59%, Olt - 14.68% și Botoșani - 14.63%. 

Județe în care prezența este extrem de redusă: Covasna - 4,97%, Harghita - 6,19%, Satu Mare - 8,23%, Sibiu - 8,84%, și Mureș - 8,91%.

Potrivit raportării anterioare, la ora 10.00, la secțiile de votare din țară se prezentaseră  1.324.642 de alegători, reprezentând 7,24%. 

Vezi aici HARTĂ INTERACTIVĂ Referendumul pentru Familie 2018, Ziua II - Prezență scăzută duminică dimineața. Situația pe fiecare județ

Secțiile de votare pentru referendumul pentru familie 2018 s-au deschis, pentru a doua zi consecutiv, duminică, la ora 7.00. Ele vor rămâne deschise până la ora 21.00. 

Din totalul de 18.278.496 de votanți înscriși pe listele permanente, în prima zi de referendumul pentru familie 2018 au votat 1.046.583 de oameni, reprezentând 5,72% din total.

Urmărește aici toate informațiile despre referendumul pentru familie 2018


Citeste mai multe despre   


















9495 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Alerta (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:39)

    Kosmos [utilizator]

    Verificati sectiile de votare din zonele Moldovei - . Unele functioneaza cu copii adusi in locul adultilor care nu s-au prezentat
  • +10 (10 voturi)    
    Astept cu real interes (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:40)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    explicatiile de maine ale lui Daddy. Cine e de vina: Statul Paralel, UE, corporatiile, gazul din Marea Neagra?
  • +9 (9 voturi)    
    interesant... (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:40)

    liviu_ [utilizator]

    daca e 2% prezenta / ora de acum incolo tot nu se valideaza referendumul...

    si asta fara sa adaugam faptul ca biserica s-a implicat extrem de violent in promovarea acestui referendum! asta inseamna ca cea mai mare prezenta ca procent pe ore ar trebui sa fie (mortii lui dracnea pot rasturna calculele) PANA in ora 13... cu alte cuvinte... sunt sanse sa nu treaca de 20% prezenta

    nu stiu ce face psd... dar nu arata bine pt ei (dar arata bine pentru oamenii care mai sper sa traiasca in Romania)
  • +9 (9 voturi)    
    Referendumul e cam gata! (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:42)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    La fel si Dragnea.
  • +8 (8 voturi)    
    DANdarmeria a Intrat Traditional (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:42)

    un domn [utilizator]

    In Actiune...
  • -2 (4 voturi)    
    O sa vedeti... (Duminică, 7 octombrie 2018, 14:44)

    Stef_and [utilizator]

    Urmeaza sa creasca mult numarul votantilor din mediul rural.
    Aici foarte multi sunt plecati, inregistrati ca sunt pentru ca primariile sa poata sa existe.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Duminică, 7 octombrie 2018, 15:05)

    radu_b24 [utilizator]

    Acest rezultat este efectul care l-a produs protestele din 10 august.
    Acesti initiatori al acestui referendum sunt aceeasi care au gazat oamenii de la protest.
    Deci PSD este in cadere libera.