Victor Ponta nu mai este doctor in drept / Ministrul Educatiei a semnat ordinul de retragere a titlului

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 1 august 2016, 17:16 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta, avocat
Foto: Agerpres
Ministrul Educatiei, Mircea Dumitru, a semnat luni ordinul prin care lui Victor Ponta i se retrage titlul de doctor in drept, anunta Digi 24.

Victor Ponta a negat tot timpul acuzatiile de plagiat si a incercat sa minimizeze, initial, relevanta revistei Nature, dar la sfarsitul anului 2014 a incercat sa renunte la titlul de doctor in drept acordat in anul 2003 de catre Universitatea Bucuresti.

Victor Ponta si Adrian Nastase
Indrumatorul stiintific al lui Victor Ponta pentru aceasta teza de doctorat a fost Adrian Nastase, care in 2003 era prim ministru al Romaniei. Victor Ponta era la acel moment secretar de stat in cabinetul Nastase.

"Nature a vazut documente compilate de o sursa anonima ("whistle-blower" in original - N.red.) care arata ca mai mult de jumatate din teza de 432 de pagini in limba romana a lui Ponta consta in texte duplicate", se arata in articolul din Nature, primul care a vorbit despre plagiat in cazul lui Victor Ponta.

"Mai mult, lucrarea a fost republicata cu foarte mici modificari intr-un volum in 2004, si de asemenea formeaza baza unei carti din 2010, al carei co-autor este o fosta studenta a lui Ponta, Daniela Coman. Parti substantiale din cele trei texte par identice sau aproape identice cu texte aparute in volumele profesorilor de drept Dumitru Diaconu (Diaconu, D. Curtea Penală Internaţionlă, Istorie şi Realitate (Editura All Beck, 1999) si Vasile Cretu Creţu, V. Drept Internaţional Penal (Editura Tempus, 1996). De asemenea, apar traduceri in romana ale unor parti dintr-o carte publicata in limba engleza de profesorul Ion Diaconu Diaconu, I. The International Criminal Court: A New Stage (Nicolae Titulescu Romanian Inst. International Studies, 2002)", scria Nature.

In urma cu patru ani, CNATDCU mai decisese o data ca Victor Ponta a plagiat, dar, in urma unei serii de manevre legislative, nu s-a ajuns niciodata la retragerea titlului.

Iata aici principalele evenimente  in acest caz:
  • Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU) a decis pe 29 iunie 2012 caTeza de doctorat a premierului Victor Ponta este un plagiat. Detalii si aici In aceeasi zi, ministrul interimar al Educatiei Liviu Pop a schimbat componenta si regulamentul de functionare ale CNATDCU, astfel incat Consiliul nu mai are atributii in a stabili daca o teza de doctorat este sau nu plagiat.
  • Pe 19 iulie 2012, Consiliul National de Etica din subordinea Ministerului Educatiei decidea ca Victor Ponta nu a plagiat. Componenta CNE a fost schimbata din temelii de fostul ministru Liviu Pop chiar inainte de a se pronunta in cazul Ioan Mang.
  • In cazul tezei de doctor s-a autosesizat si Universitatea din Bucuresti, care a concluzionat pe 20 iulie 2012 ca Victor Ponta a plagiat
  • In august 2012, Mihail Neamtu, Adrian Papahagi si Augustin Ofiteru au depus la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie o plangere penala impotriva premierului Victor Ponta pentru plagiat. Avocatul Florin Plopeanu a declarat atunci pentru HotNews.ro ca plangerea penala se refera la lucrarea "Raspunderea in dreptul international umanitar", publicata la Editura Universul Juridic in anul 2010 si care ii are ca autori pe Victor Ponta si Daniela Coman. Cartea "include in intregime teza de doctorat a domnului Ponta", plus alte cateva capitole, a precizat avocatul. Detalii aici
  • Pe 14 martie 2013, Parchetul a dispus efectuarea unei constatari tehnico-stiintifice a cartii de catre un expert din cadrul Oficiului Roman pentru Drepturile de Autor (ORDA). Detalii aici. Pe 21 mai 2013, Parchetul General a anuntat ca a decis sa nu inceapa urmarirea penala in cazul presupusului plagiat al lui Victor Ponta.
  • In rezolutia parchetului sunt citate si concluziile expertizei ORDA: "intre lucrarea cu titlul 'Raspunderea in dreptul international umanitar' autori Daniela Coman si Victor Ponta pe de o parte si lucrarile 'Drept international penal', autor Vasile Cretu, 'Curtea Penala Internationala. Istorie si realitate' autor Dumitru Diaconu si 'Dreptul International Penal si Infractiunile Internationale' autor Dumitru Geamanu nu exista identitate totala de structura, ci doar o identitate partiala de structura". / "Nu se poate proceda la calcularea procentului de text identic preluat deoarece formatele lucrarilor, tipul caracterelor utilizate si paginatiile sunt diferite".

Scurt istoric al plagiatului lui Ponta:



Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
14440 vizualizari
  • +95 (101 voturi)    
    Erata (Luni, 1 august 2016, 17:19)

    The_Dude [utilizator]

    Niciodata nu a fost "doctor" - a fost "dottore"!
    • +47 (51 voturi)    
      monta - exponentul perfect (Luni, 1 august 2016, 18:31)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      al mafiei roșii pesediste. Un redus minta l cu tupeu si perseverenta care a reușit sa urce pe cele mai înalte funcții în stat. Intr-un stat normal asemenea specimen nu ajungea nici măcar portar la guvern. Hai DNA!
    • +38 (42 voturi)    
      ..... (Luni, 1 august 2016, 18:39)

      geag [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      "dottore impostore"
    • +16 (18 voturi)    
      Nu e destul.... (Luni, 1 august 2016, 19:59)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      Trebuie sa se cerceteze conducatorul si comisia, sa fie sanctionat grajdanul Pop care a dat un ordin de ministru pentru a schimba atributiile CNADTCU in ceea ce priveste plagiatul, a mutat analiza la Comisia de etica in care a numit persoane de incredere, trebuie sa fie sanctionati cei care au dat OUG prin care un doctor poate renunta la titlu. O multime de ticalosii facute numai si numai sa fie salvata o lichea. Situatia in sine nu trebuie tolerata, atatea porcarii, batai de joc si siluirea legii nu este permis sa se mai intample vreodata. Si pentru ce: pentru un neispravit care a copiat cu o rara nesimtire.
    • +8 (12 voturi)    
      dude ce bine zici (Luni, 1 august 2016, 23:20)

      Macarie [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      Poate sa meargă la Cornu să ia un autograf de la Bombonel Îmușcățel. Merita un articol cu enumerarea beneficiilor materiale si profesionale pe care le-a primit necuvenit. Un fel de checklist care sa fie folosit la orice doctorand de carton. Dar cine să o facă? Nu mai e de competența Codruței?Dar a cui? Hai băieți, care vă oferiți. Banii sigur pot fi recuperați.
  • +69 (73 voturi)    
    Liber la Vanat - PokeMonta (Luni, 1 august 2016, 17:20)

    un domn [utilizator]

    hai...sa vedem !
  • +80 (84 voturi)    
    Finally, golanasul o ia pe tobogan (Luni, 1 august 2016, 17:22)

    Locke Lamora [utilizator]

    Hai si cu restul.
    • +34 (36 voturi)    
      Cand...... (Luni, 1 august 2016, 17:37)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      ............. urmeaza sa fia dat afara din barou ?????
      • +13 (15 voturi)    
        cum avem un impostor in barou? (Luni, 1 august 2016, 22:25)

        hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        atunci asta nu e barou.
    • +29 (31 voturi)    
      Vineee-vineee... si cu resturile! (Luni, 1 august 2016, 19:13)

      George2012 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Liber la vânat impostori! Ce greu a fost! PATRU ANI pentru un hoț prins cu rața-n gură încă din 2012!...

      Cei care au condus și confirmat doctoratele - plata prejudiciilor în solidar cu făptuitorii falsurilor intelectuale, plus Comisiile lui Pește Pop care au decis că am avut halucinații!

      O deratizare prea mică, într-un mediu minuscul și puțin însemnat... în comparație cu M.D.P. (Marile Devalizari ale Patriei), care se fac FĂRA DOCTORATE!...
  • +78 (80 voturi)    
    Adio dotore! (Luni, 1 august 2016, 17:24)

    Alelu [utilizator]

    Sa i se retraga si "titlul" de avocat, pentru ca l-a dobandit fara examen, doar pe baza doctoratului.
    Plus sporurile incasate.
    • +33 (37 voturi)    
      si (Luni, 1 august 2016, 17:41)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Alelu

      Alte consecinte pentru plagiat? Plata inapoi a tuturor sporurilor salariale, cu dobanda si penalitati? Cateva luni de puscarie pentru plagiat? Si indrumatorul?
  • +75 (77 voturi)    
    Urmatorul pas - afara din barou (Luni, 1 august 2016, 17:26)

    cartofil [utilizator]

    A intrat in barou fara practica si fara examen pentru ca era doctor (un shortcut bagat in lege de niste ticalosi, tocmai pentru asemenea specimene). Afara cu el de acolo. Si restituirea a 15% din salariu timp de vreo 10 ani cat a incasat nemeritat banii ca angajat la stat. Pentru inceput, caci mai are multe pacate pentru care trebuie sa platesca.
    • +10 (12 voturi)    
      Afara din Barou, Inauntru la Bulau (Luni, 1 august 2016, 21:35)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Ca dupa tunul cu Kaimunaz are parale destule, sa returneze 15% pe 10 ani a maruntzish pt Pontalau.
      ps: si pe impostorul asta l-au votat 4-5 milioane de oameni....
  • +64 (68 voturi)    
    O precizare (Luni, 1 august 2016, 17:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ramine toturi doctor in.... nesimtire
  • +63 (65 voturi)    
    Dar (Luni, 1 august 2016, 17:31)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    conducatorul de doctorat, ce face? Ar trebui sa puna de-o omleta!
    • +28 (30 voturi)    
      Meniul (Luni, 1 august 2016, 17:33)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      De-o ciorba de varza, ca de la puscarias la puscarias
    • +21 (23 voturi)    
      Asta cu omleta, cade. (Luni, 1 august 2016, 18:00)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      L-au lasat fara ele judecatorii care l-au cazat (din pacate prea putin timp) la Brutaria Jilava.
  • +26 (28 voturi)    
    '' Avocat " fara examen ?!!! (Luni, 1 august 2016, 17:33)

    Plagarus [utilizator]

    Oricum nu avea clienti,neterminatul profesional Ponta Viorel,dar nici calitatea de avocat nu o merita.( sa nu prosteasca lumea,care-l vede la televizor in Gorj)
  • +26 (28 voturi)    
    Dottore!.. (Luni, 1 august 2016, 17:34)

    adi.i [utilizator]

    Nimic nu știți să faceți fără să furați, fie că e vorba de avere sau carieră.
  • +27 (29 voturi)    
    Offf (Luni, 1 august 2016, 17:36)

    sigi [utilizator]

    Si cat s-a chinuit mintind toti acesti ani,cum ca nu a plagiat.Si a mai avut si tupeul sa conduca o tara stiindu-se mincinos cu premeditare.
    • +29 (31 voturi)    
      Un caraghios, un pacalici! (Luni, 1 august 2016, 18:53)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui sigi

      In noiembrie 2014 si-a dat o OUG in care se dadea liber la renuntarea din proprie initiativa la titlul de doctor. Ce om cinstit care stie ca a muncit corect la lucrarea de doctorat ar renunta la munca lui daca s-ar sti curat?
  • +19 (23 voturi)    
    mii de pontalaci po-puleaza Romania (Luni, 1 august 2016, 17:39)

    SkyDan [utilizator]

    a inceput exterminarea lor!

    mii de securisti, diplomati, bastani locali si wanna-be sefi in Romania au asemnea titluri.

    Discutie intre un naiv si un securist:
    - Ai auzit mariane ca doctoratul lui Ponta era copiat 50%/
    - Buff, al meu e copiat 100%
  • +23 (25 voturi)    
    ma bucur (Luni, 1 august 2016, 17:42)

    JohnnyDepp [utilizator]

    Ma bucur si e o veste buna. Dar m-as bucura mai tare ca toti doctorii produsi de indrumatorul lui Ponta sa fie luati la puricat.

    Trebuie sa producem doctori adevarati, de calitate, degeaba ne bucuram ca 2-3 politicieni care si-au ratat cariera raman fara diplome. Nu e suficient, trebuie inceput cu ei, si dezinfectat tot mediul care i-a produs, ca e plin de puroi sistemul.
  • +26 (28 voturi)    
    ne dispar 'telectualii ! (Luni, 1 august 2016, 17:44)

    Francisc 1 [utilizator]

    cand avem intrebari despre drept , la cine mai apelam?
  • +31 (33 voturi)    
    De astazi Victor Viorel a redevenit ceea ce a fost (Luni, 1 august 2016, 17:55)

    Susufler0 [utilizator]

    inca de la momentul absolvirii Facultatii de Drept : un FELCER IN DREPT !

    Dupa ce o sa fie exclus si din Baroul avocatilor va putea sa aplice potrivit aptitudinilor sale la un post de portarel din circumscriptia Tribunalului Bucuresti.

    PS. Daca nu vrea sa se supuna rigorilor unui examen, pt ocuparea acestei functii, il anunt ca sunt libere posturi de aprod pe la Judecatoriile de sector.

    Succes, domnu Ponta !
  • +25 (27 voturi)    
    doctoratul... (Luni, 1 august 2016, 17:57)

    sareta [utilizator]

    Daca avea sange-n instalatie, fostul ministru Curaj era si acum pe scaun ! A fost plasat acolo doar pentru a trage cat mai mult pe turta "doctorilor " ....si a mers ceva ,dar prea putin .
    • +12 (14 voturi)    
      Bine spus. (Luni, 1 august 2016, 18:55)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      Daca...
  • +22 (24 voturi)    
    Salutam decizia ! (Luni, 1 august 2016, 17:58)

    Shto [utilizator]

    ..Si la mai multe !!!
  • -39 (43 voturi)    
    cata munca si bani pierduti (Luni, 1 august 2016, 18:04)

    radiola31 [utilizator]

    De statul roman pentru o hartie amarata.
    • +10 (12 voturi)    
      Gandire de bolshevic (Luni, 1 august 2016, 19:58)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      Tocmai ca nu era o hartie amarata.
    • +7 (9 voturi)    
      Cata dreptate aveti (Luni, 1 august 2016, 19:59)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      Doi hoti, unul care a furat un milion de Euro si celalalt o gaina, sunt prezentati in fata judecatorului - Dumneavoastra. Judecatorul, dupa un indelung proces de gandire, il mustra pe cel care a furat gaina:

      "El cu milionul de Euro a furat niste amarate de hartii. Tu insa cu gaina intri la rapire de persoane!".
    • +7 (9 voturi)    
      Corect! (Luni, 1 august 2016, 20:40)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      Cata munca si bani pierduti, cate minciuni si cate "ajustari" guvernamentale pentru a-i acoperi plagiatul lui Tonta. 4 ani au trebuit sa munceasca lipitorile lui Tonta sa-i spele furaciunea.

      Si totul pentru o hartie amarata ... pe care, la fel ca alti hoti, Tonta si-a dorit-o sa arate ca e mai destept decat arata. Dar nu este.
    • +6 (8 voturi)    
      Si.. (Luni, 1 august 2016, 20:46)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      ..Tonta asta al tau, putea sa recunoasca de la inceput (la fel si ceilalti) plagiatul si sa scuteasca statul de atata pierdere de timp si bani. Dar, asa cum ti-am dat dreptate, statul trebuie sa recupereze banii de la Tonta.

      Observatia ta este admirabila: cati bani cheltuiti si cat timp pierdut din cauza unui paduche, care si-a dat o hartie amarata.
    • +8 (10 voturi)    
      patetic tovar'se (Luni, 1 august 2016, 22:43)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      absolut patetic...
    • +8 (10 voturi)    
      Mai tii minte ... (Luni, 1 august 2016, 22:43)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      ... cata munca si bani pierduti pentru a demonstra ca Funeriu nu si-a luat bacalaureatul? Si macar nici nu s-a demonstrat asta. Asta e viata cand esti hot.
    • +3 (3 voturi)    
      Oh... (Marţi, 2 august 2016, 8:03)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      Din pacate, ca tine mai sunt milioane...si din cauza voastra tara noastra e asa cum e.
      Mentalitate de 2 lei...principii 0, ce sa mai... la pamant.
  • +25 (27 voturi)    
    Mai departe (Luni, 1 august 2016, 18:05)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Cei care au condus si acordat titlul de doctor la dat cu subsemnatul.
    Apoi tot ce decurge din asta: afara din barou, si tot ce a castigat ca avocat confiscat fiind dobandit prin furt.
    Dosar penal pentru inselaciune si furt.
    Mai departe mai completati voi ....
  • +27 (29 voturi)    
    Se impune inca o verificare (Luni, 1 august 2016, 18:07)

    inganduratul [utilizator]

    Si anume, daca Pacaliciul si-a obtinut macar bacalaureatul pe bune!
    • +4 (6 voturi)    
      Să mai dea o datâ bacalareatul? (Luni, 1 august 2016, 23:18)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui inganduratul

      E bună!
  • +26 (28 voturi)    
    Oricum,titlul de "doctor"..... (Luni, 1 august 2016, 18:15)

    gigiN [utilizator]

    ....in minciuni,lasitate si lipsa de caracter ni i-l poate lua nimeni !!!
  • +19 (21 voturi)    
    avand in vedere ca (Luni, 1 august 2016, 18:18)

    nahir [utilizator]

    toata ascensiunea lui are la baza minciuna doctoratului, n-ar trebui ca, in afara restituirilor financiare a beneficiilor obtinute ca urmare a minciunii, sa fie anulate toate actele oficiale care i-au purtat semnatura?
  • +18 (20 voturi)    
    Decaderea ii va fi la fel ca si marirea (Luni, 1 august 2016, 18:32)

    Locke Lamora [utilizator]

    Abrupta si vertiginoasa.
  • +22 (24 voturi)    
    Un hot! (Luni, 1 august 2016, 18:37)

    Adri70 [utilizator]

    Un hot, dovedit! Asteptam finalizarea celorlalte dosare penale, in speranta ca vom scapa de sobolan, pentru urmatorii 20 de ani...
  • +24 (26 voturi)    
    Vaaai, ai noștri ca brazii! (Luni, 1 august 2016, 18:37)

    George2012 [utilizator]

    Și se duc, se duc!...

    Pas cu pas: Oprea, Tobă, Licu, Pandele, Onțanu, Negoiţă, Stănișoară, Loredana (nepoata lui Oprea), Loredana II (secretara lui Oprea), Pârvu, Doina Petrescu, Ramona Lile (Rectorul Universităţii „Aurel Vlaicu” din Arad!).

    Onoarea, funcțiile și banii! Cei care au condus doctoratele - plata prejudiciilor în solidar cu făptuitorii falsurilor intelectuale.
  • +20 (22 voturi)    
    Urmasii savantei de renume mondial-coana leana (Luni, 1 august 2016, 18:43)

    deval [utilizator]

    ceausescu- ne scuipa de patru ani in gura !
    Oare e momentul sa va cer sa sarbatorim (...) in strada acest moment sau astept si Baroul...
    Nasul Izmana zice ca pe vremea lui plagiatul era tolerat/recomandat ...Sa nu credti ca gunoaiele impreuna cu sustinatorii (Campeanu, Andronescu, Nascase-alt savant-, ORDA, Consiliul de etica) si alte batalioane de aratari, analfabeti sau doar grajdani , deselati , imorali, se duc la locul lor ! Nu, o sa vedeti ....
  • +14 (16 voturi)    
    O întrebare (Luni, 1 august 2016, 19:05)

    max# [utilizator]

    știe cineva dacă mai există în istoria doctoratelor din România un titlu retras? Sau are și "onoarea" de a fi primul exemplu de acest gen?
    • +4 (6 voturi)    
      Elena Ceausescu? (Luni, 1 august 2016, 20:04)

      tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui max#

      Din cate imi amintesc i-au fost retrase toate titlurile academice inainte sa fie executata.
    • +6 (8 voturi)    
      ponta PSD sa intre in cartea recordurilor (Luni, 1 august 2016, 22:30)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui max#

      primul impostor care ramane fara diploma.
      • +1 (1 vot)    
        Ponta ramane dottore (Marţi, 2 august 2016, 14:41)

        L. [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

        Caci toti ii vor recunoaste doctoratul in Tupeu, Impostura, Minciuna, Aroganta, Nimicnicie si Pisiceala,,,
  • +15 (17 voturi)    
    Victor Ponta (Luni, 1 august 2016, 19:26)

    potaissa [utilizator]

    nu a fost niciodata doctor in drept.
    • +6 (8 voturi)    
      Exact (Luni, 1 august 2016, 19:59)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      A fost doctor in stang.
    • +5 (7 voturi)    
      Asta vroiam sa spun si eu :) (Luni, 1 august 2016, 20:28)

      za-k [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Semantica asta, de fapt el nu a fost niciodata doctor.
  • +6 (8 voturi)    
    nelamurire (Luni, 1 august 2016, 19:53)

    ecm [utilizator]

    Am inteles ca pe linga Academia Romana activeaza din bani publici alte citeva academii (vreo 7?). Una din ele e si cu dl Curaj si altii care iau vreo 1500 lunar...pentru ce? Ministrul Educatiei trebuie sa faca un control total al acestor asa zise academii...si daca sunt bani publici...sa se faca publice rezultatele, cercetarile etc...
    Daca nu exista nimic concret....banii inapoi!
  • -8 (10 voturi)    
    Doctoratul (Luni, 1 august 2016, 19:55)

    Lucian_Mares [utilizator]

    asta i-a adus lui Ponta numai belele. Foloase? Nici unul.
    • +2 (2 voturi)    
      Crestere de salariu? (Marţi, 2 august 2016, 6:06)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      Asa se mai zice la "nici unul" in romaneste?
    • +2 (2 voturi)    
      Care doctorat??? Poate dottorat? (Marţi, 2 august 2016, 6:27)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      Foloase? Multiple. A intrat in barou direct, a luat spor la salar, parca e si nush ce conferentiar, s-a lansat pe scena politica, a ajuns PM si era mai mai sa ajunga Presedinte. Un golan dottor Mangla cum Fraudae President....rasu plansu.
  • +5 (7 voturi)    
    Ponta n-a fost doctor! (Luni, 1 august 2016, 20:32)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    Spuneti adevarul!
  • +6 (8 voturi)    
    Dottore...! (Luni, 1 august 2016, 21:11)

    astronaut [utilizator]

    ca doctor nu mai esti , dar mandru mai esti ca roman ?
  • -9 (13 voturi)    
    mda (Luni, 1 august 2016, 22:15)

    The Saker [utilizator]

    acum ca ponta nu mai e dottore, Romania nu mai are nici un motiv sa nu isi zborul spre inaltele culmi de civilizatie si progres. Ca daor asta impiedica guvernul pana acum, nu ? nu mai exista nici o justificare :)
    • +2 (4 voturi)    
      Sau altfel... (Marţi, 2 august 2016, 8:08)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

      Ei, da sunt atatia care au copiat lucrarile de licenta. master sau doctorat si nu le-a mai zis nimeni nimic. Asta-i numai mana lui Basescu... Sau o fi si americanii bagati?

      Ti-as recomanda o vasectomie ;)
  • +7 (9 voturi)    
    un impostor ponta PSD (Luni, 1 august 2016, 22:23)

    hopsinoi [utilizator]

    Este un pas enorm pt invatamantul romanesc pe care acest impostor ponta PSD era sa-l compromita definitiv.

    Mai bine de 4 ani acest impostor (ponta PSD) a facut orice ca sa-si pastreze diploma furata.

    Ce g..noi de om.

    Ca sa concluzionam: precedentul s-a produs!

    PS.ar fi distractiv ca celebrul impostor ponta sa conteste in justitie - il incur ajes s-o faca.
  • +10 (12 voturi)    
    alte mizerii (Luni, 1 august 2016, 22:56)

    NL [utilizator]

    Asta cu doctoratul plagiat e numai virful iceberg-ului.
    Mai adinc, mult mai periculoase, sint:
    1/ faptul ca si-a plagiat doctoratul fara sa-i fie frica de consecinte. Ca el sint mii. Prea multi am fura daca n-am fi prinsi.
    2/ faptul ca Adrian Nastase, coordonatorul si -- nu-i asa? -- o somitate in domeniu, nu s-a prins ca e plagiat;
    3/ faptul ca Nastase nu are nici o responsabilitate;
    4/ faptul ca onorata comisie in fata careia si-a prezentat Ponta doctoratul nu s-a prins ca e plagiat si ca, bineinteles, nu va suporta consecintele;
    5/ faptul ca, prins ca a furat, nu si-a dat demisia. Din nou, ca el sint mii;
    6/ faptul ca a putut, de la inaltimea functiei, sa dezintegreze comisia care judeca daca a fost sau nu plagiat. Mie asta mi se pare cea mai periculoasa. Ca e posibil ca un sef sa fie judecat de subalterni (sau, ma rog, de oameni asupra carora are fie si cea mai mica influenta). Instanta care judeca furtul intelectual ar trebui sa fie independenta, ca si cea care judeca furtul unei gaini.
    7/ faptul ca acum vorbim despre retragerea doctoratului dar nu vorbim despre consecintele furtului. Daca unul fura o gaina nu e suficient sa dea gaina inapoi. Asa am fura toti, de toate. Daca ne prind, le dam inapoi si gata, ce mare chestie?
    8/ faptul ca furtul intelectual nu e pe acelasi nivel cu furtul unei gaini;
    9/ in fine, faptul ca am ajuns sa ne bucuram de o intrare in normalitate.
    • +8 (8 voturi)    
      Un ucenic destoinic (Luni, 1 august 2016, 23:55)

      n.dumiritu [utilizator] i-a raspuns lui NL

      Va amintesc ca a fost inculpat si s-a inceput urmarirea penala in iunie 2015 pt. fapte asimilate coruptiei in dosarul alaturi de amicul Sova (Rovinari, Turceni). Aia, da, premiera europeana, prim-ministru urmarit penal in post. Nu s-a deranjat cu demisia. Culpa de furt academic era doar o mica fereastra spre posibilitatile ample ale acestui invatacel cultivat in pepiniera de tinere sperante pentru a prelua intr-o zi stafeta de furt organizat, fara scrupul, fara teama, fara rusine.
  • +6 (8 voturi)    
    Rezolva tata socru de oaresce titlu: (Luni, 1 august 2016, 23:24)

    Miky113 [utilizator]

    Ramane cu titlul de ministru, si nu oricare; primul care a introdus taxa de 0.7eurocenti/litru la pompa. cica pentru infrastructura, si sanchi, era pentru refacerea salariului omului gras !

    Pentru patrie, va activa in continuare ca ofiter descoperit (de Basescu), pe relatia: Turcieani-Rovinari-Dubai-KMG-China-Rassiya-PanamaPempars.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu a fost ... (Marţi, 2 august 2016, 0:15)

    Celbland [utilizator]

    Victor Ponta nu a fost niciodata doctor. Este trist si revoltator ca in 2003 niste maculatura a fost declarata teza de doctorat, iar un terchea-berchea a fost declarat doctor.
    Cei care au facut posibil asa ceva ar trebui sa stea in inchisoare.
    In ultimii ani s-au dat mii de diplome fara acoperire, iar cei care au facut-o si-au batut joc de oamenii cinstiti si au aruncat o pata imensa pe invatamantul romanesc.