Consiliul National de Atestare a Diplomelor care analizeaza cazul Ponta a fost desfiintat. Liviu Pop: Actualii membri ai Consiliului vor face parte din viitoarea structura

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 29 iunie 2012, 10:47 Actualitate | Esenţial

Liviu Pop
Foto: Agerpres
Ora 12:50 Ministrul Liviu Pop a parasit sedinta Consiliului National de Atestare a Diplomelor, afirmand ca toti cei 20 de membri care fac parte din actuala structura se vor regasi in viitorul Consiliu, format din 45 de persoane. "Am avut o discutie constructiva cu membrii comisiei (...) i-am asigurat ca vor fi nominalizati in viitorul consiliu", a spus ministrul interimar, care a sustinut ca nu a discutat niciun moment despre presupusul plagiat al premierului Victor Ponta.

In opinia sa, competenta in cazul acuzatiilor de plagiat revine Consiliului National de Etica. El a precizat ca la Consiliul National de Atestare a Diplomelor va fi trimis Corpul de Control, deoarece a aflat si "alte elemente grave legate de organizare, de implicarea unor factori".

"Trebuie ca pana miercuri, joi, sa constituim un nou consiliu general din care toti membrii din acest consiliu general vor face parte". Ministrul interimar a sustinut ca a venit la sediul consiliului pentru a transmite "un mesaj pentru mediul academic, sa-i asigur ca nu am nicio problema, sa nu se considere oameni demisi".

El a argumentat ca este nevoie de un numar mai mare de membri in acest consiliu, deoarece "numarul universitatilor e mult mai mare" si nu exista niciun reprezentat al unor universitati straine in acest consiliu. "Este nevoie ca in forurile de decizie sa aducem si experti din exterior, nu numai din interior", a adaugat acesta.

Ministrul interimar al Educatiei, Liviu Pop, a participat la sedinta Consiliului National de Atestare a Diplomelor. Consiliu general al CANTDCU este intrunit in sedinta de la ora 9:00 pentru analiza acuzatiilor de plagiat aduse tezei de doctorat a premierului Victor Ponta. Surse apropiate situatiei au declarat pentru HotNews.ro ca in sedinta CNATDCU au incercat sa intre mai multi reprezentanti ai Ministerului Educatiei, in aceasta dimineata.
 
UPDATE 10:52 Regulamentul de organizare a Consiliului National de Atestare a Diplomelor care analizeaza cazul Ponta a fost modificat. Ordinul de ministru a fost publicat in Monitorul Oficial  

Monitorul Oficial a publicat la ora 10:52 Ordinul ministrului Educatiei privind aprobarea Regulamentului de organizare si functionare a Consiliului National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare si a structurii acestuia. Ce schimba ordinul de ministru in functionarea CNATDCU

In prezent, Consiliul general al CANTDCU, cel care analizeaza inclusiv acuzatiile de plagiat aduse unor teze de doctorat, are 20 de membri. Noul ordin emis de Ministerul Educatiei si care a fost publicat in Monitorul Oficial prevede: "Numarul membrilor Consiliului general este de maximum 45". Deci ministrul Educatiei suplimenteaza, astfel, numarul membrilor consiliului cu inca 25.

Ordinul prevede de asemenea ca "Consiliul general si panelurile sunt convocate de catre ministrul educatiei. De regula, Consiliul general se intruneste cel putin o data la doua luni"

Noul Ordin al Ministerului Educatiei face ca din Regulamentul CNATDCU sa dispara urmatoarele prevederi:
  • Orice persoana, inclusiv membrii CNATDCU, poate sesiza in scris, prin intermediul UEFISCDI, Consiliul General al CNATDCU cu privire la nerespectarea standardelor de calitate sau de etica profesionala, inclusiv cu privire la existenta plagiatului, in cadrul unei teze de doctorat, indiferent de data sustinerii acesteia.
  • In cazul in care, in urma unei sesizari sau prin autosesizare, Consiliul general al CNATDCU decide ca nu au fost respectate standardele de calitate sau de etica profesionala, presedintele CNATDCU propune ministrului educatiei una sau mai multe dintre urmatoarele masuri:
  • A) retragerea calitatii de conducator de doctorat
  • B) retragerea titlului de doctor
  • C) retragerea acreditarii scolii doctorale


Citeste si:


Citeste mai multe despre   






















​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anunta ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari au raspuns Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste inregistrarea VIDEO in articol

16658 vizualizari

  • +64 (66 voturi)    
    ????? (Vineri, 29 iunie 2012, 10:49)

    Rasmus [utilizator]

    da' ce cauta mangafaua acolo?!
    • +60 (62 voturi)    
      a auzit (Vineri, 29 iunie 2012, 10:52)

      valabill [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      declaratia lui Miclea cum ca se va da verdict de plagiat si acum fuge cu pieptul gol si mucii in vant sa se puna in calea glontului de argint. Ca doar el nu e ministrul educatiei ci badigardul lui Ponta pe linie de doctorat.
      • +52 (52 voturi)    
        Greata (Vineri, 29 iunie 2012, 11:09)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui valabill

        Daca nici asta nu este manipulare uslagista, atunci eu nu mai stiu definitia cuvantului "manipulare". Mi-e greata.
        • +35 (35 voturi)    
          Daca nu facem ceva... (Vineri, 29 iunie 2012, 11:32)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          ...sa-i scoatem pe romani la vot, cu greata vom ramane.
          Astia sunt pusi pe distrugere totala...nu putem fi chiar atat de ignoranti. Nu e momentul.
          • +24 (24 voturi)    
            Probabil (Vineri, 29 iunie 2012, 11:51)

            Skalid [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            In primul rand, acum ar trebuie sa iasa profesorii la proteste in fata guvernului.

            Liviu Pop (mai nou cunoscut sub numele de Balaban-Grajdan Jr.) a aratat cum actuala guvernare a aruncat Educatia in buda si a tras apa dupa ea:

            - reintroducerea cotizatiilor pe statul de plata
            - magaria cu CNATDCU
      • +16 (16 voturi)    
        Cred că (Vineri, 29 iunie 2012, 11:15)

        MarkoGeo [utilizator] i-a raspuns lui valabill

        Mai curând, Pop, Nistor și alții de același calapod, sunt pupincuriștii lui Tonta!
      • +15 (15 voturi)    
        E oficial: Victor Ponta a plagiat (Vineri, 29 iunie 2012, 12:11)

        24alex24 [utilizator] i-a raspuns lui valabill

        Comisia a vrut sa anunte ca Ponta a plagiat, cand Ministrul Liviu Pop a intrat peste ei! Vedeti firul evenimentelor pe Adevarul:
        http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/# sau
        http://www.adevarul.ro/

        Daca Monitorul Oficial nu a fost publicat, ci doar postat pe Internet, sunt considerate pana la printare pe hartie valabile legile respective?

        Pentru ca daca nu, atunci Liviu Pop a comis un abuz in serviciu, a incalcat legea si trebuie sa fie de urgenta anchetat penal.
    • +43 (43 voturi)    
      Cursa contra cronometru (Vineri, 29 iunie 2012, 10:54)

      Skalid [anonim] i-a raspuns lui Rasmus

      Mai mult ca sigur ca se cauta intarzierea lucrarilor ca sa se publice in Monitorul Oficial misculatiile facute de bilbistrocul interimar de la Educatie.
      • +19 (19 voturi)    
        HALUCINANT USL cloneaza oameni!!!! (Vineri, 29 iunie 2012, 11:12)

        Skalid [utilizator] i-a raspuns lui Skalid

        Breaking news!!!!

        USL a reusit sa il cloneze pe Balaban-Grajdan in functia de ministru interimar al Educatiei.
      • +16 (16 voturi)    
        Mai rau! (Vineri, 29 iunie 2012, 11:15)

        Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui Skalid

        E posibil ca, gasit vinovat astazi, Ponta sa ceara invalidarea verdictului, pe motiv ca acesta s-a dat fara respectarea modificarii statutului CNATDCU, publicate (deja!) in MO.

        MO a fost transformat intr-o simpla institutie de manevra. Astazi ''s-a intamplat'' doar sa publice putin mai prompt decat acum 2 zile, cand cu hotararea CCR, legata de reprezentarea la Bruxelles.
        • +2 (2 voturi)    
          PANICA (Vineri, 29 iunie 2012, 15:57)

          Dogaru [anonim] i-a raspuns lui Jane Doe

          PANICA. Acesta este motivul masurii smecheresti de a modifica compozitia Comisie de Atestare. Iar panica izvoraste din sentimentul acut al culpabilitatii. V:P. are deja pe caciula doua muste penale: plagiatuil si uzurparea unei functii publice.
        • +1 (1 vot)    
          imposibil!! (Vineri, 29 iunie 2012, 16:34)

          foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Jane Doe

          nu se poate modfica legea educatiei nationale prin ordin de ministru. OM est enul de drept! Pop si juristul ministerului pot fi sanctionati, Abramburica are un cartof fierbinte MARE in mana!
      • +20 (20 voturi)    
        Este in pregatire un ordin de ministru... (Vineri, 29 iunie 2012, 11:43)

        mariage [utilizator] i-a raspuns lui Skalid

        Prin care se urgenteaza inchiderea revistei Nature pentru lipsa de probitate stintifica. Este semnat de Liviu Pop si Andrei Marga, avizat juriodic de Corlatean.
        • +19 (19 voturi)    
          Cu putina grija... (Vineri, 29 iunie 2012, 11:52)

          Skalid [utilizator] i-a raspuns lui mariage

          pana deseara e gata votat si publicat in MO.

          Dupa care se pot trimite minerii sa ajute la inchiderea sediului revistei Nature si sa planteze flori la adresa respectiva.
    • +33 (33 voturi)    
      ce cauta... (Vineri, 29 iunie 2012, 10:54)

      ca_32 [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      trebuie redusi la tacere rapid pana la schimbarea lor
    • +10 (26 voturi)    
      Cauta doctoratul lui Funeriu (Vineri, 29 iunie 2012, 10:55)

      Euunul [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      sa-l compare cu al lui Po(a)nta
    • +17 (17 voturi)    
      oare (Vineri, 29 iunie 2012, 10:58)

      st-an [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      sa se asigure ca nu spun aia vre-o prostie, si sa-i anunte ca au fost defintati, nu cumva sa spuna verdictul.

      ca vine Ctrl+V ponta si face spume
    • +22 (22 voturi)    
      Cauta la sursa ;) (Vineri, 29 iunie 2012, 11:13)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Rasmus

      oricum, este

      ireal,
      ireal,
      ireal

      ce se intampla,

      ... cochetez cu ideea de a-mi face o pancarda si a protesta la Universitate, chiar de unul singur inpotriva dispretului mascaricilor astora fata de orice , justitie, institutii, etc.
      ... sau sa plec in Congo si sa nu mai deschid vr-un ziar din Romania, in veci.
      • +2 (2 voturi)    
        fantana! (Vineri, 29 iunie 2012, 15:46)

        alin [anonim] i-a raspuns lui gigel

        ah, in legatura cu fantana... poate nu stiti, dar primarele oprescu a decis ca tb alta fantana si va deschide acolo santier, fara NICI o aprobare, consultare informare (e zona protejata) , probabil tocmai pt a preveni vreo serie de proteste....
      • -2 (2 voturi)    
        gigele esti cel mai tare (Vineri, 29 iunie 2012, 16:01)

        georgel [anonim] i-a raspuns lui gigel

        asa cochet cum esti ti-as recomanda sa nu iesi singur ci sa mai cauti niste mascarici aici pe forum care vor si ei sa demonstreze.
        Dar cea mai tare chestie e plecarea in Congo.cu asta m-ai turtit . Congo e cam departe gigele si-ti trebuie vreo cateva luni bune daca esti antrenat sa ajungi acolo. Si fi atent la corcodili ca umbla dezlegati prin tara, sa nu te ciupeasca careva de piciorus. Ca sa nu mai vorbesc de musca TzuTzu care daca te viziteaza te apuca tremuriciu.
        Tot mai bine la demonstratie, risti vreo doua pulane de la politie si gata.
    • +24 (24 voturi)    
      PLAGIAT (Vineri, 29 iunie 2012, 11:13)

      Cindrel [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      Acest ministru interimar este un ticalos, un bandit la drumul mare, ce trebuie urgent sa ajunga langa Nastase. Dar si Guvenul in intregul lui a devenit antiromanesc.
      Toti au jurat pe Constitutie la investire si aproape toti au incalcat-o grav.
    • +11 (11 voturi)    
      Sa iesim in strada! Jos guvernul penal! (Vineri, 29 iunie 2012, 12:16)

      24alex24 [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      Trebuie sa dam dovada de simt civic si sa iesim in strada impotriva acestui guvern de infractori care calca in picioare democratia si statul de drept in Romania!
      Nu putem accepta sa fim condusi de niste golani impertinenti care ne fura si ne mint in fata!
      • -12 (12 voturi)    
        Adevar graiesti marlane (Vineri, 29 iunie 2012, 14:07)

        Neculai_ [utilizator] i-a raspuns lui 24alex24

        Iesiti toti in starda, mai scapam si noi de lingai ai kiorului care-si pierd vremea pe aici pt. 5 lei pe zi. Daca treceti pe la Intercontinental dati dovada de simt civic si luati-o si pe blonda cu voi, si incepeti lupta cea mare. Succesuri!
      • +1 (1 vot)    
        Complet de acord (Vineri, 29 iunie 2012, 15:07)

        AndreeaElenaS [utilizator] i-a raspuns lui 24alex24

        Complet de acord cu ideea de a iesi in strada...putin mai lipseste.
  • +58 (58 voturi)    
    abuz in serviciu (Vineri, 29 iunie 2012, 10:52)

    mache [utilizator]

    Art. 248

    Abuzul în serviciu contra intereselor publice

    Fapta funcţionarului public, care, în exerciţiul atribuţiilor sale de serviciu, cu ştiinţă, nu îndeplineşte un act ori îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o tulburare însemnată bunului mers al unui organ sau al unei instituţii de stat ori al unei alte unităţi din cele la care se referă art. 145 sau o pagubă patrimoniului acesteia se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.

    Am zis!
  • +37 (37 voturi)    
    maine (Vineri, 29 iunie 2012, 10:52)

    MamaOmida [utilizator]

    i se termina interimatul, trebuie sa rezolve repede repede tot ce-a mai ramas nerezolvat!!

    Apropos, cine va fi ministrul educatiei? ca n-am mai auzit nimic de abramburica in ultimele zile.
    • +13 (13 voturi)    
      Chiar el va fi (Vineri, 29 iunie 2012, 11:29)

      gyna2ro [anonim] i-a raspuns lui MamaOmida

      A vorbit cu Ponta si in schimbul verdictului de NU la plagitat ii da postul de ministru plin
  • +34 (34 voturi)    
    Comisie desfiintata (Vineri, 29 iunie 2012, 10:53)

    Mobgirl [anonim]

    Antenele tocmai au anuntat ca ordinul de desfiintare a consiliului a fost publicat in Monitorul Oficial.
  • +33 (33 voturi)    
    ce se intampla? (Vineri, 29 iunie 2012, 10:53)

    cristi [anonim]

    pop vrea sa il scoata pe ponta chiar asa, pe fata?

    ce mama dracu vrea sa faca? sa se duca la membrii comisiei si sa le zica: vezi plicurile astea? intr-unul e demisia, in altul e un fisic de bani.
    • +23 (23 voturi)    
      Pai normal ca pe fata. (Vineri, 29 iunie 2012, 11:00)

      Skalid [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Un kil de faina si unu de ulei si uita repede alegatorul, ca nah si Ponta e si el om si mai greseste.
  • +38 (38 voturi)    
    pe ce lume traim? (Vineri, 29 iunie 2012, 10:54)

    iulianbarlad [utilizator]

    cate dovezi mai sunt necesare ca sa vedem superabuzurile pe care guvernul ponta?daca nu ne trezim si nu luam pozitie,va fi prea tarziu,ne vor fi fost deja puse calusurile.
  • +41 (43 voturi)    
    Iesim in strada! (Vineri, 29 iunie 2012, 10:55)

    abcde [utilizator]

    Altfel o sa ajunga sa ne si scuipe astia
    • +5 (5 voturi)    
      DE ACORD!!!! (Vineri, 29 iunie 2012, 13:58)

      paard [utilizator] i-a raspuns lui abcde

      ei se bazeaza pe tacerea noastra. E prea ridicol totul..
      • -5 (5 voturi)    
        Si eu sunt de acord! (Vineri, 29 iunie 2012, 14:51)

        Neculai_ [utilizator] i-a raspuns lui paard

        Vezi marlane ca mai sunt vreo doi care vor sa iasa in strada.
        Faceti in asa fel sa iesiti impreuna si tineti aproape. Nu-i lasati pe ciocoi sa va scuipe si nici sa profite de voi ca taceti. Fiti barbati, ca voi suntei viitorul si speranta noastra!
        Hai la lupta cea mare! Baieti, atentie marita! stclele cu bautura le ascundeti intai in boscheti.
  • +30 (32 voturi)    
    extrafuckinordinary (Vineri, 29 iunie 2012, 10:58)

    extrafuckinordinary [anonim]

    nu o sa neg vreodata ca udrea , videanu si alti pdlisti sunt gunoaie, dar eu n-am vazut asa ceva facut de pdl, astia efectiv desfinteaza orice institutie are curaju sa-i investigheze...e clar ca DNA are zilele numarate...visul lui Voicu o sa se implineasca ...
    • -26 (26 voturi)    
      extrafuckin....... (Vineri, 29 iunie 2012, 11:22)

      sanduionescu2012 [utilizator] i-a raspuns lui extrafuckinordinary

      De ce sustii "gunoaiele "? E pe gratis sau pe grade ?
      • +6 (8 voturi)    
        Raspund eu ... (Vineri, 29 iunie 2012, 13:51)

        rmalu [utilizator] i-a raspuns lui sanduionescu2012

        sper ca @extrafuckinordinary sa nu se supere: pentru ca ceilalti sunt mult mai rai. Si daca vrei argumente, este de ajuns sa citesti presa din ulrimele 2 luni:
        1. 3 ministrii ai educatiei, nici unul ok
        2. un ministru de externe incapabil
        3. ICR
        4. implicarea ministrului de interne in cazul AN
        5. comisia de etica
        6. ignorarea unei hotarari CCR
        sa mai continuu?
  • +18 (24 voturi)    
    Cum a ajuns (Vineri, 29 iunie 2012, 10:59)

    Ghimpeteanu [utilizator]

    REPET
    Monitorul Oficial nu este in subordinea guvernului
    Toata lumea vorbeste de o ordonanta care nu exista.
    UNDE este publicat OUG-ul de trecere a Monitorul Oficial in subordinea guvernului,,cine la vazut? IN Monitorul Oficial nu a fost publicat,,,UNDE ESTE?
    Cum a fost publicat ordinul ministrului Pop ,,prin ce filiera?
    Monitorul Oficial este in subordinea Parlamentului
    • +10 (12 voturi)    
      crezi? (Vineri, 29 iunie 2012, 11:46)

      Dan-IoanDinu1308642225493 [anonim] i-a raspuns lui Ghimpeteanu

      dar te-ai gandit vreodata ca pe linga subordonarea oficiala se poate sa fie si o subordonare personala?
      Altfel spus, crezi ca deja nu s-a discutat cu seful (sefii) de la MOf?
      "Bai baieti, asculta comanda la mine! Care misca in front, va ia dracu! Se publica ce va spunem noi ca se publica!"
      Recunoasteti stilul cazon!?
      Sa stiti ca inca functioneaza.
      Si cu asta inchei:
      ce era cu Basescu si PDL la putere era dictatura ?
      si
      Ce avem acum este democratia "bunului simt"?
    • +8 (8 voturi)    
      catre redactie (Vineri, 29 iunie 2012, 11:54)

      cristihan [utilizator] i-a raspuns lui Ghimpeteanu

      Interesant comentariul, poate verificati daca este intemeiat (daca e in vigoare vreun OUG de trecere a MO in subordinea Guv si daca exista o reglementare legala a publicarii ordinelor de ministru in MO). In cazul asta, ordinul ar putea fi nul de drept.
      • +1 (1 vot)    
        Conteaza?! (Vineri, 29 iunie 2012, 16:44)

        Gambeta [utilizator] i-a raspuns lui cristihan

        Astia oricum vor ignora orice decizie daca au trecut cu atata usurinta peste hotararea CCR-ului. A venit vremea sa ne gandim foarte serios sa iesim ACUM in strada ori sa plecam din tara asta. Sunt singurele alternative. Sper sa ma insel ...
  • +10 (12 voturi)    
    e ca la tenis (Vineri, 29 iunie 2012, 10:59)

    eugen [anonim]

    a fost la fileu, sa vedem ce urmeaza, :)))
    ma duc sa iau niste paine ca avem circ destul
  • +25 (25 voturi)    
    asa si (Vineri, 29 iunie 2012, 11:01)

    st-an [utilizator]

    decizia curtii constitusionale privind reprezentarea Romaniei, pe aia cand o publica?? ha?
    ca vad ca pt voicu si pt asta imediat au fost publicate, la tzanc!!.

    RUSINE!! astia vor sa conduca RO!!!
    • +17 (17 voturi)    
      Exact! (Vineri, 29 iunie 2012, 11:11)

      Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui st-an

      care este ordinea in care se publica actele in MO? Sau se publica cum bate vintul?
  • +31 (31 voturi)    
    e timpul (Vineri, 29 iunie 2012, 11:01)

    valabill [utilizator]

    Pentru Ponta sa asculte vocea strazii. DEMISIA GUVERNULUI MAFIOT!
  • -35 (35 voturi)    
    non (Vineri, 29 iunie 2012, 11:01)

    Mazeta [utilizator]

    Basescu se zvarcoleste de ciuda ca a tinut atata timp dosarul la sertar si nu l-a ars pe Ponta cat inca Funeriu ii lustruia pantofii. Deh, mafiotii batrani sunt inlocuiti de mafiotii mai tineri. C-asa-i in tenis.
    • +15 (15 voturi)    
      ce placere ai... (Vineri, 29 iunie 2012, 11:10)

      eggo [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ....doar sa-ti iei negative, masochistule!
    • +9 (9 voturi)    
      usl-istii de serviciu (Vineri, 29 iunie 2012, 11:37)

      Colebil Clinton [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Comentariile voastre sunt subtirele, parca v-a scolit cineva pentru asta, scrieti de dragul scrisului, doar pentru arunca un scuipat si a va umple de minusuri. Ia spune, va da usl-ul si al treishpelea salariu pentru comentariile astea? Baga mare, ca nu v-ati facut planul si nu luati chenzina a doua.
  • +32 (32 voturi)    
    fratilor... (Vineri, 29 iunie 2012, 11:03)

    moloko [utilizator]

    este incredibil ce se intampla!!!! Astia isi bat joc de toata tara!! Efectivi iti vine sa vomiti si ma mir cum mai sunt unii imbecili care tot o dau cu "basistii" cand aici este vorba de o politica STALINISTA. Este incredibil...
    • +12 (12 voturi)    
      ce nu inteleg (Vineri, 29 iunie 2012, 11:55)

      valabill [utilizator] i-a raspuns lui moloko

      unii ancorati in trecut este ca aici nu vorbim de a fi pro PDL sau USL. Problema e ca trebuie sa iesim in strada nu pentru a-l apara pe Basescu, care se descurca si singur, ci pentru a apara democratia.
  • +24 (24 voturi)    
    Se poate analiza (Vineri, 29 iunie 2012, 11:03)

    Daniels22026 [utilizator]

    Comisia de analiza a plagiatului domnului Ponta, a fost desfiintata de catre Guvernul Romaniei.

    Atentie! Desfiintarea comisiei nu este echivalenta cu desfiintarea acuzatiei.

    In final, daca institutiile Romaniei nu sint in stare sa emita repede verdicte despre plagiat, exista posibilitatea sesizarii Tribunalului International de la Haga. In final, tot vom afla o decizie oficiala, a unei autoritati nationale sau internationale. Plus ca exista numeroase universitati serioase, in tara si in strainatate, care pot analiza plagiatul.

    Intre timp, internautii romani si din afara tarii, si-au dat verdictul: VINOVAT !!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      BUNA IDEE ! (Vineri, 29 iunie 2012, 18:07)

      Evanzo [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Cum se poate face asta ? Se poate cineva interesa ?
  • +32 (32 voturi)    
    Monitorul Oficial (Vineri, 29 iunie 2012, 11:05)

    congovisa [utilizator]

    Acum poate sa scrie direct in el Ciutacu.
    Sa nu si mai piarda timpul pe blog.
    Ar trebui si o sectiune video pentru spagatul lui Mircea Badea.
    Maine poimaine vedem in Monitorul Oficial un articol
    "Toti puscariasii care indeplinesc conditiile de a avea prenume 'Adrian' si nume 'Nastase' sunt liberi incepand de astazi. Cazierele lor vor fi arse accidental.
    Monitorul Oficial spera ca Basescu e multumit acum."
  • +19 (19 voturi)    
    pai si nu poate da verdictul? (Vineri, 29 iunie 2012, 11:06)

    DrInOrice [utilizator]

    Bun, dar sedinta a inceput la ora 9, cand decizia inca nu era publicata!! Asta nu inseamna ca isi poate termina sedinta???
  • +26 (26 voturi)    
    Institutiile statului sa intervina URGENT! (Vineri, 29 iunie 2012, 11:09)

    Trojan.H [utilizator]

    Sa fie opriti urgent acesti nenorociti de infractori ai lui Ponta.
    • +10 (10 voturi)    
      auzi... (Vineri, 29 iunie 2012, 11:24)

      coliva [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      care institutii ale statului sa intervina, nu vezi ca pica mai repede ca blocurile din filme ca " Godzila"? Care mai pot misca, nu vezi ca au internetul decuplat, radioul bruiat, apa si curentul debransate...? care urgent? aaaa, urgent sa le distruga, da...
  • +18 (18 voturi)    
    Rusine! (Vineri, 29 iunie 2012, 11:11)

    ion [anonim]

    Cat de caraghosi sunt! N-au nici un fel de rusine, o fac asa in vazul lumii! Pentru cine stie sa citesca plagiatul e clar ca ziua, lucrarile sunt pe net si orice gospodina le poate pune in paralel! Rusine!
  • +7 (7 voturi)    
    Exact - decizia CCR nu era mai importanta? (Vineri, 29 iunie 2012, 11:12)

    Grammaticus [anonim]

    Poate nu a aparut motivatia dar graba asta cu Ordinul ministrului arata ca sint disperati!
  • +8 (8 voturi)    
    extraordinar (Vineri, 29 iunie 2012, 11:13)

    vlad [anonim]

    e incredibil ce se intampla...
  • +11 (11 voturi)    
    de ras... (Vineri, 29 iunie 2012, 11:15)

    rochiri [utilizator]

    Si Basescu este dictator ! :)))
  • +13 (13 voturi)    
    adunare publica (Vineri, 29 iunie 2012, 11:17)

    gigel12 [utilizator]

    Pentru toti oamenii de buna credinta din Bucuresti, cel putin:

    in fata sediului Consiliului de acreditare a diplomelor: Schitu Magureanu nr 1 (langa Dambovita).

    Apoi in fata ministerului educatiei.(str. General Berthelot nr 28-30).
  • +12 (12 voturi)    
    Mai pune 25 memebri (Vineri, 29 iunie 2012, 11:19)

    emk [anonim]

    CEL MAI CINSTIT GUVERN mai adauga Consiliului Nat. de Atestare a Diplomelor inca 25 de membri (pe langa cei 20 existenti care nu au putut fi schimbati in timp util asa cum s-a intamplat cu Comisia de Etica) astfel cand se decide daca Ponta a plagiat sa se dea negativ - si astfel Ponta poate sa declare in El Pais ca daca se demonstreaza ca a plagiat, demisioneaza. Cine sa mai demonstreze???
  • +8 (8 voturi)    
    Sedinta a inceput la 9 (Vineri, 29 iunie 2012, 11:19)

    daniela [anonim]

    Sedinta a inceput la 9 pe cand nu aparuse niciun ordin. Poate fi desfiintata in plina sedinta? Hotararile eu sunt sau nu lovite de nulitate? Nu trebuie sa li se aduca oficial la cunostiinta membrilor ca nu mai exista comisia in forma pe care o stiau?
    Este halucinant ce se intampla in acest moment in aceasta tara, un ministru poate sa decida prin ordin inclusiv formula chimica a apei, daca tot a schimbat si gramatica.
  • +12 (12 voturi)    
    i got the power my name si Mickey M (Vineri, 29 iunie 2012, 11:19)

    Bartti [anonim]

    jalnic, pe fata, inadmisibil:
    - Nastase sinucigas !!!!!
    - Ponta la Bruxelles !!!!!!
    - Ponta doctor in stiinte !!!!!
    - Liviu Pop dizolva CNAD !!!!!
    - Dan Voiculescu se retrage din parlament!!!!!
    - Monitorul Oficial in subordinea guvernului!!!!
    - Ponta cine esti de fapt tu?????, chiar crezi ca Nastase a intentionat sa se sinucida sau a simulat pt. a incerca sa scape de puscarie???
    • +9 (9 voturi)    
      Sinucidere (Vineri, 29 iunie 2012, 12:11)

      Costi [anonim] i-a raspuns lui Bartti

      Citez din alt comentator pe un forum, ca sa nu fiu acuzat de plagiat: Nastase nu a vrut sa se sinucida, avrut sa-l impuste pe Basescu, ca-i statea in gat.
  • +11 (11 voturi)    
    Mda (Vineri, 29 iunie 2012, 11:20)

    ion [anonim]

    Nu ar fi mai simplu sa se dea o lege care sa spuna ca Ponta are voie sa plagieze?
  • +8 (8 voturi)    
    ILEGAL (Vineri, 29 iunie 2012, 11:21)

    Ghimpeteanu [utilizator]

    CE FILIERA A FOLOSIT POP SA PUBLICE ORDINUL?
    MONITORUL OFICIAL NU ESTE IN SUBORDINEA GUVERNULUI.
    Toata lumea vorbeste de o ordonanta care nu exista.
    UNDE este publicat OUG-ul de trecere a Monitorul Oficial in subordinea guvernului,,cine la vazut? IN Monitorul Oficial nu a fost publicat,,,UNDE ESTE?
  • +9 (9 voturi)    
    INADMISIBIL (Vineri, 29 iunie 2012, 11:22)

    PETRO [anonim]

    trebuie sa facem ceva ...sa ne aparam institutiile statului....astia ne iau de prosti...trebuie sa-i aparam pe oamenii care au curaj sa apere democratia si institutiile din tara noastra......chiar asa am ajuns ...sa rada de noi fostii comunisti si securisti care s-au imbogatitn acum si fac ce vor ca si pe vremea lui ceausescu
    auzi ordinul a fost publicat in MO la ora 10.52 .trebuie sa gasim un for international, trebuie sa existe o competenta internationala care sa nu fie controlata de ponta...sa rada intrega lume de el pana nu ne dau afara din UE
  • +6 (6 voturi)    
    In MO (Vineri, 29 iunie 2012, 11:25)

    catri81 [utilizator]

    s-a publicat la 10.52. La ora 09.00 comisia s-a reunit din cate am auzit. In 2 ore se poate da o solutie la un plagiat evident ca cel in discutie...deci daca au sange in instalatie membrii comisiei se pot pronunta.
  • +1 (1 vot)    
    Once more the Sith will rule the galaxy and we sha (Vineri, 29 iunie 2012, 11:25)

    tao980 [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=WW1h4iKeMZ0
    • 0 (0 voturi)    
      Spon on, brother, spon on. (Vineri, 29 iunie 2012, 14:38)

      Gelum [utilizator] i-a raspuns lui tao980

      sunt sunt din pacate atati de putin "Jedi" ramasi.... :(
  • +10 (10 voturi)    
    Politica Stalinista (Vineri, 29 iunie 2012, 11:28)

    tomcat29 [utilizator]

    Asa ceva nu s-a mai intamplat in tara asta din anii 50! Este incredibil ce face USL-ul acum! Plagiatul e vizibil chiar si de pa luna, evident ca acea comisie ar fi dat verdictul corect, insa ar fi fost penibil sa il dea chiar in timp ce Ponta este la Bruxelles. Acolo si-ar fi dat demisia, sau ar fi fost pus intr-o postura umilitoare. Asa, ca ... hai sa desfiintam comisia!!! Si cand te gandesti ca in USL isi pune speranta mai mult de jumatate din tara. Ce sperati fratilor de la astia!?
  • +8 (8 voturi)    
    apoi mai baietica, (Vineri, 29 iunie 2012, 11:29)

    anton [anonim]

    ti-a dat Ponta o paine, dar esti gata sa tragi pentru el? Uite, eu personal o sa trimit astazi o sesizare la 3 adrese de e-mail pe care le avem de pe onor internet in care o sa reclam abuzul grosolan in serviciu pe care-l faci de cand ai venit, si o sa ma refer cu subiect si predicat, cum iti place, la: modificarea componenetei Comisiei de Etica in timp ce un ministru si apoi (surpriza?) seful tau trebuiau judecati, cu schimbarea regulilor de corectare la Examenul de evaluare, la presiunea electoratului si si cu modificarea regulamentul de organizare a Consiliului National de Atestare a Diplomelor dupa ce aceasta deja se pronuntase prin seful ei asupra evidentei plagiatului sefului tau. Hai ca mai ai timp pana maine, poate ne mai furnizezi ceva.
  • +8 (8 voturi)    
    ba...naspa (Vineri, 29 iunie 2012, 11:31)

    ala_ [utilizator]

    ma bucur ca sunt in romania numai in concediu
    acum se intelege mai bine cum se fac lucrurile in romania....se calca peste toti si nu conteaza legile
    Ponta a invatat bine de la mentorul sau...
    Romani, vedeti-va de drum!
  • +11 (11 voturi)    
    nu mai suport (Vineri, 29 iunie 2012, 11:36)

    mitica [anonim]

    Nu organizam si noi un protest?
    La ce decizii iau USL-amistii e clar ca ne considera fraieri. Sfideaza orice!
    Daca nu actionam inseamna ca asa suntem :(.
  • +7 (7 voturi)    
    POANTA ZILEI .... (Vineri, 29 iunie 2012, 11:37)

    eu [anonim]

    Deci , dupa ce va fi gasit nevinovat de plagiat , pentru a-si recapata reputatia , eu cred ca va da in judecata NATURE pentru grave prejudicii aduse persoanei si personalitatii DOMNIEI SALE ! :)) Se va judeca cu toate institutiile inernationale si intergalactice pentru a demonstra ca nu a plagiat ! :))
  • +7 (7 voturi)    
    de ce stati doar ca spectatori???!?! (Vineri, 29 iunie 2012, 11:41)

    cristi_an [utilizator]

    De ce nu ii taxati? Asta a schimbat legea dupa bunul plac doar pentru ca VOI ATI PERMIS!! DA DA!! Presa se pare va ajuta ....voi de ce doar va vaitati pe forum???
  • +6 (6 voturi)    
    in folosinta (Vineri, 29 iunie 2012, 11:43)

    asada [utilizator]

    Cred ca este limpede petru toata lumea de ce le trebuia monitorul oficial ?!!! singurele lucruri importante ce s-au petrecut si care trebuiau publicate de pe o zi pe alta pentru a fi operabile, au fost demisia lui Voiculescu din senat si desfiintarea acestei comisii .Hotararile Curtii Constitutionale din data de miercuri nu sant atat de importante pentru tara si pot astepta pana vor avea chef banditii sa le publice,pentru a deveni obligatorii.
  • +11 (11 voturi)    
    incredibil (Vineri, 29 iunie 2012, 11:46)

    razvan [anonim]

    Imi vine sa vomit cand vad atat de multa ipocrizie si cinism. Sper din tot sufletul sa ne trezim inainte de a deveni o tara preudocomunista. E fantastic ce usor putem fi manipulati. Tara de alcoolici si semianalfabeti ce suntem......Trebuie sa porneasca proteste in masa!!!!!!!!!!!
  • +14 (14 voturi)    
    INSTAURAREA DICTATURII ! ! ! (Vineri, 29 iunie 2012, 11:48)

    BRUMAR IOSIF [anonim]

    Ceea ce se intampla in aceasta tara,de doua luni ,este devastator pentru un stat de drept,pentru democratia si libertatea cetateanului.Sper,Doamne ajuta-i,ca cei care au votat usl-ul sa se trezeasca la realitate.In toamna,spre deosebire de locale,sper sa iese mult mai multi la vot pentru a stopa tavalugul dictaturii usl-iste,care nu mai respecta nici o lege,nici constitutia ,nimic.PDL-ul,cu toate relele si abuzurile pe care lea facut(pentru care sa platesca,justitia sa-si faca datoria daca si unde esta cazul),nu a facut in 8 ani atate abuzuri cate a facut usl-ul in 2 luni.PONTA TREBUIE CONDAMNAT PENTRU INALTA TRADARE PRIN NEGLIJAREA PROBLEMELOR INTERNE SI OBSTRUCTIONAREA ATRIBUTIILOR CONSTITUTIONALE ALE PRESEDINTELUI, ALATURI DE MARGA. RUS,PENTRU INPIEDICAREA ORGANELOR IN DREPT, DE A EXECUTA O HOTARARE JUDECATOREASCA DEFINITIVA.CORLATEANU,PENTRU ATACURI SI PRESIUNI EXERCITATE ASUPRA JUSTITIEI SI CCR. In final,BRAVO pentru PROCURORUL GENERAL AL ROMANIEI!!!.BRAVO pentru CCR!!!. BRAVO PENTRU ELITA INTELECTUALA A ROMANIEI !!!. JOS TRADATORUL PONTA !!!.JOS DICTATURA USL-ISTA !!!. R O M A N I, T R E Z I T I -V A ! ! !.
  • +5 (5 voturi)    
    linkul (Vineri, 29 iunie 2012, 11:49)

    Victor [anonim]

    Are cineva linkul cela unde e demonstrat plagiatul lui Ponta ?! poate yl raspandim noi - sa vada si "gospodina intre doua varste" cat de evidenta si primitiva este hotia lui Ponta!
  • +11 (11 voturi)    
    Piata Universitatii (Vineri, 29 iunie 2012, 11:55)

    benicio [utilizator]

    Daca nu iesim in strada n-o sa-i putem opri pe astia. La alegeri manipuleaza lumea, avand consiliile judetene in mana. Iar dupa alegeri va fi prea tarziu.
  • +8 (8 voturi)    
    clar! (Vineri, 29 iunie 2012, 11:56)

    marius [anonim]

    Acum imi este mai clar decat niciodata ca USL este o adunatura de incompetenti corupti. Atat de incompetenti incat nici macar sa minta si dezinformeze credibil nu sunt in stare. Nu vad cine nu ar putea sa fie atat de orb incat sa nu vada grosolaniile si marlaniile pe care le comit chiar in vazul nostru: ISC, plagiat, Nastase, Voiculescu ("demisionarul - dintr-o coincidenta") , Monitorul Oficial, reprezentarea la Bruxelles, sunt cateva din lucrurile care m-au scarbit peste masura, intr-un timp surprinzator de scurt. Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar face astia din tara asta dupa un mandat intreg. Noroc cu "perioada de proba", poate ne trezim si noi
  • +3 (3 voturi)    
    Invataura din istorie (Vineri, 29 iunie 2012, 12:02)

    Nickmann [utilizator]

    Regimurile opresive pot lua puterea prin abuzul mijloacelor democratiei, la inceput prin lucruri marunte, apoi prin abuzuri mult mai mari, care vor ajunge sa se reverse si asupra populatiei.
  • +5 (5 voturi)    
    Va fi nevoie sa iesim in strada (Vineri, 29 iunie 2012, 12:03)

    cir [anonim]

    Va fi nevoie sa iesim in strada sa gonim urmasii mafioti ai comunistilor. Nu e posibil ce se intampla, suntem in plina trasnformare in stat mafiot cu acte in regula.
    • +2 (2 voturi)    
      neaparat trebuie (Vineri, 29 iunie 2012, 12:53)

      adrian_s [utilizator] i-a raspuns lui cir

      sa le spargem capetele tuturor ...
  • +2 (2 voturi)    
    Nu e clar ! (Vineri, 29 iunie 2012, 12:10)

    Vasile [anonim]

    S-a dat sau nu s-a dat liber la plagiat? Ca nu mi-e clar...
  • +5 (5 voturi)    
    Declaratiile dl. Ponta (Vineri, 29 iunie 2012, 12:12)

    Andreea S [anonim]

    Tocmai am citit din curiozitate ceea ce s-a scris in presa straina, in special in El Pais, despre plagiatul dl. Ponta (inca ii acord acest titlu de domn din respect pentru institutia guvernamentala si nu pentru el). Dl. Ponta utilizeaza o retorica invatata in structurile de partid socialist roman (pentru ca e o problema a stangii romanesti si nu trebuie generalizat) si minte sau exagereaza fara ezitari chiar si in presa internationala. Redau in romana din declaratiile dumnealui in El Pais: "Din ce sa-mi dau demisia, din pozitia de doctor?", "Nu stiu de ce nu s-a obisnuit Basescu cu mine, ca nu cedez in fata unor astfel de atacuri" (nu, caci aveti controlul asupra a din ce in ce mai multe institutii pe care le gestionati ca pe domeniul feudal), "Singurul repros pe care l-ar putea face lucrarii este ca nu am pus autorii in josul paginii, ci doar la bibliografie" (da, domnule, tot plagiat se cheama), "Sa fac ce acum, sa ma razbun pe Basescu? Astea sunt metodele lui prin care a facut sa mai aiba increderea a doar 5% din electorat". Aceasta ultima declaratie mi s-a parut de o nerusinare vexanta, intrucat da, PDL si dreapta, sa zicem, au pierdut in sondaje aprox. jumatate din electoratul lor, dar in 10 iunie au sarit de 15% totusi. Chiar asa, domnule Ponta? Si in plus, tot in acelasi cotidian si pe site-ul Nature, dl. Andruh, fostul sau actualul sau cine mai intelege presedinte al Consiliului din Romania pentru recunoasterea Titlulrilor Universitare, declara: "Dovada plagiatului este coplesitoare". Sa ne mai miram atunci de ce executa ordinul de sus domnul Pop? Bataie de joc...
    • +1 (1 vot)    
      Pana unde? (Vineri, 29 iunie 2012, 15:20)

      sue_ellen [utilizator] i-a raspuns lui Andreea S

      Si pana cand? Cat o sa mai rabdam? Adica ma intreb care este pragul nostru de suportabilitate? Asta iarna au iesit in strada si studenti care erau impotriva lui Funeriu, care s-a batut si cu proprii membrii de partid (care mai apoi au fugit in bratele USL) sa faca o reforma in educatie. Nu exista studenti care sa iasa in strada pentru ca Ponta face de ras si decredibilizeaza tot ce iese din invatamantul din Romania? Exista absolventi romani care trebuie sa se lupte in strainatate sa schimbe conceptia ca romanii sunt incompetenti, invatand si muncind din greu, si vine Mang si mai ales Ponta, incredibil, dar ditamai prim-ministrul, sa stearga cu buretele eforturile cercetatorilor, studentilor, profesorilor si profesionistilor romani. Ca sa nu mai vorbim de grajdeni, TVR, ICR, monitorul oficial, Arhiva Nationala, IICCMER, ORDA...
  • +2 (2 voturi)    
    cine nu e cu noi, e impotriva noastra! (Vineri, 29 iunie 2012, 12:18)

    I [utilizator]

    "bravo" Pop! poti sa-ti dai demisia!
  • -8 (8 voturi)    
    Pai (Vineri, 29 iunie 2012, 12:23)

    sentenced [utilizator]

    Era culmea sa dea verdictul oamenii lui El Base :)).
    Si nu inteleg de ce se mai discuta despre asta, din moment ce oamenii de la care ar fi plagiat ponta au respins acuzatiile?
    • +1 (1 vot)    
      pentru ca (Vineri, 29 iunie 2012, 13:54)

      rmalu [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      experti independenti (si aici ma refer la articolul din Nature) au zis ca e plagiat. Doar asta ar fi trebuit sa insemne demisia (vezi cazul Ungariei si Germaniei).
      Faptul ca cei de la care a plagiat si-au dat acordul, nu inseamna ca nu e plagiat. Mai citeste, daca vrei sa aflii mai multe.
  • +4 (4 voturi)    
    mai scrieti voi de manarelile astea (Vineri, 29 iunie 2012, 12:24)

    vlad [anonim]

    si sa vedeti cum vine ordonanta de urgenta cu inchiderea hotnews
  • -10 (10 voturi)    
    nu te lasa (Vineri, 29 iunie 2012, 12:24)

    cosmin [anonim]

    Ponta nu te da batut !!!! nici Roberta nu a demisionat dupa ce a furat.... da vina pe Voltaj!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Sa inteleg ca (Vineri, 29 iunie 2012, 13:55)

      rmalu [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      esti pe principiul: daca unul fura, atunci sa furam toti?
      In cazul asta, de ce nu-i dai in cap vecinului si-i furi tot ce are in casa? Sunt convins ca o sa gasesti precedente.
  • +10 (10 voturi)    
    acasa (Vineri, 29 iunie 2012, 12:31)

    Oana [anonim]

    Nu mai traiesc in Romania de ceva timp, DAR eu vin acasa sa ies in strada!
  • +1 (1 vot)    
    limbricul pop (Vineri, 29 iunie 2012, 12:49)

    adrian_s [utilizator]

    limbricul asta trebuie si el eliminat.

    vai de tine gandacule ...
  • +2 (2 voturi)    
    Cum pot romanii accepta atatea la 'foc automat'? (Vineri, 29 iunie 2012, 12:53)

    vasilica fara frica [anonim]

    USL e pe val.
    Se comporta ca si cum nimeni nu-i poate opri.
    Pana in toamna vor mai pierde din electorat, dar in acelasi timp controleaza aproape toate judetele si capitala. Daca acum fac atatea chestii jegoase pe fata, dar la alegeri? Vor avea 'grija' ca rezultatul sa arate ca au castigat cu un procent mai mare decat la locale.
    Stat de drept - ce-i ala? Alegeri corecte - visati!

    Solutia e doar in strada.
    Demonstratii in toate orasele. Doar asa pot fi opriti...
  • +5 (5 voturi)    
    revolutie (Vineri, 29 iunie 2012, 12:54)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    nu se mai poate astia nu au nici o limita.
    trebuie iesit in strada
    • -4 (4 voturi)    
      Da, sa iesim in strada (Vineri, 29 iunie 2012, 13:09)

      Rocitizen [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Sa-l aparam cu orice pret pe tatal nostru Basescu Traian, farul calauzitor.

      Pentru excelenta guvernare de pana acum si pentru milioanele "nefurate" nu iesim?
      • +3 (3 voturi)    
        Base (Vineri, 29 iunie 2012, 14:17)

        Oana [anonim] i-a raspuns lui Rocitizen

        Mah netotule, daca iesi in strada nu inseamna ca l aperi pe Base, inseamna ca esti nemultumit cu jugul care ti se pune si bataia care ti se aplica in mod constanta ca sa tragi la carul unei natii carmuita de niste nenorociti. Toti. Fara exceptie. Ma apuca greata. Pai pana cand atatea mizerii? Cat sa mai inghitim? Cat sa ne mai facem de cacao in fata Europei si lumii? Daca ne purtam ca niste presuri lumea o sa se stearga cu noi pe picioare. Partea trista este ca nu noi, toti, cei multi, ne purtam ca presurile, ci o mana de analfabeti imputiti care se rup in figuri cu studii fictive la universitati ale caror nume nici macar nu l cunosc. PANA CAND? Asta ma intreb eu si i intreb pe toti cititorii Hotnews, pe toti romanii...
        Cum spuneam mai devreme, eu nu mai locuiesc acasa, dar am o durere aproape fizica atunci cand vad cum sunt tratati conationalii mei. Si pentru o revolutie eu as veni inapoi. M as duce sa defilezintr o camasa rupta in fata Guvernului, Cotrocenilor..peste tot.. pentru ca, incurand, asa vom ajunge toti daca nu ne trezim naiba odata sa taiem tot. TOT de la radacina. Nu om fi frate toti manelisti, smenari, idioti. Mai suntem si ingineri, mai suntem si doctori.. le avem pe toate, dar ne am obisnuit sa stam cu botul pe labe. Fratilor, hai sa ne miscam!!!!
        • -1 (1 vot)    
          Hai draguta sa mai punem de-o revolutie.. (Vineri, 29 iunie 2012, 15:06)

          Gheorghe Huila [anonim] i-a raspuns lui Oana

          Daca as stii ca tu vi la revolutie cu camasa rupta si pieptul gol mai c-as veni si eu.
          Eu am ceva experienta ca am mai fost cu ortacii in Bucale si as putea sa te ajut.
          Facem asa o revolutie si ne miscam pana om obosi.
          Dar la Cotroceni nu as vrea sa mergem ca acolo este o alta revolutionara cu bluza descheiata si nu prea avem sanse.
          Noroc Bun ! si pe curand.
      • +1 (1 vot)    
        Huh? (Vineri, 29 iunie 2012, 14:41)

        Gelum [utilizator] i-a raspuns lui Rocitizen

        mai nene, ce treaba are Basescu aici? Este Ponta vs Statul de drept. Si in caz ca nu stii, Statul sunte noi.
  • +2 (2 voturi)    
    In ultimul hal! Rusinee! (Vineri, 29 iunie 2012, 12:59)

    cutarica [anonim]

    Guvernul Romaniei sfideaza inteligenta poporului roman. Demisia guvernului este singura alegere care poate sa mai spele imaginea Romaniei si abuzurile acestui guvern incompetent.
    Rusinee!
  • +3 (3 voturi)    
    of (Vineri, 29 iunie 2012, 13:02)

    pop [anonim]

    Daca facultatea de drept mușamalizează cazul, poate sa arunce la gunoi 150 de ani de istorie, iar profesorii si absolvenții sai se vor decredibiliza complet in fata colegilor lor din tara si străinătate. Ah, plagiatorii aia ordinari, care dau copy-paste si isi iau titluri doctorale pe banda rulanta...toti o apa si un pământ. Națiune, fii deșteaptă! Unii isi pierd tinerețea prin biblioteci si sunt umiliți de politrucii care isi iau titlurile prin fraude ordinare.
  • +3 (3 voturi)    
    Oameni politici verticali!!! (Vineri, 29 iunie 2012, 13:06)

    SergiuSaftoiu [anonim]

    Unde sunt oamenii politici verticali ai Romaniei??? De ce nimeni nu ia atitudine impotriva acestor golaniii??? Doar vocea civica nu este de ajuns.... PROTESTATI IN STRADA. Strada e a voastra si n-o poate lua nici o putere din lume...scriu toate aceste de departe si cu regretul ca nu pot sa fiu in STRADA in tara mea acum. IESITI IN STRADA!!!!!!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    De ce doar acum? (Vineri, 29 iunie 2012, 13:30)

    Amy Muresan [anonim]

    Multe dintre facultatile din Romania nu mai au prestigiul pe care l-au avut candva. Si asta se datoreaza si d-voastra pentru ca pana acum ati tacut. Cati studenti, masteranzi, doctoranzi NU au plagiat? Daca am lua toate lucrarile la puricat , ii numaram pe degete pe cei care au propriile idei, concepte pe care le-au detailat si care nu au adaugat nimic din alte lucrari. Cati dintre conducatorii de lucrari fie de licenta, de masterat sau de doctorat au citit rand cu rand ce au scris cei pe care ii coordoneaza? Daca ar fi sa ne luam dupa cate responsabilitati au unii profesori coordonatori , atunci nu le-ar ajunge timpul fizic ca sa le poata indeplini cu multa responsabilitate. Oare d-lui Miclea ii ajunge timpul dupa cat de implicat este in atatea probleme...? Le face toate cu responsabilitate? Cati dintre cei pe care ii coordoneaza nu au plagiat? Va spune sau veti spune ca nu sunt in functii publice? Dar sunt PROFESORI si asa au perpetuat acest OBICEI deja, de plagiat! De ce d-l Miclea sau d-voastra si altii ca d-voastra nu ati iesit in spatiul public ( televiziune) la momentul cand ati observat ca se plagiaza, ohooo cu foarte multi ani in urma ? Ce inocenti sunteti! Numai acum ati observat? De ce nu ati lansat atunci petitii sau comentarii? De ce ati lasat atunci sa se amplifice acest fenomen? Daca sunteti persoane care se pretind integre, respectate, formatoare de opinii , de ce nu ati contenit sa luptati pentru o cauza dreapta? Sunteti la fel de vinovati toti cei care acum lansati acuzatii despre plagiat. Si ce facem cu cei zeci de mii de plagiatori ? Ii pedepsim pe toti? Este deja o situatie creata. Trebuie sa indreptam acest rau, dar nu asa. Nu porniti un tavalug care apoi nu mai poate fi oprit. NU APAR SU NU SUSTIN PLAGIATUL, EXAMENELE INCORECTE, dar toate acestea nu se incep cu o persoana ci cu legi aspre si APLICATE care sa fie dezbatute si incepute cu prima sesiune de examene din noul an universitar. Este clara LUPTA POLITICA la care apelati. Lupta d-voastra
    • 0 (0 voturi)    
      pentru ca legea se aplica (Vineri, 29 iunie 2012, 16:05)

      AndreeaK [utilizator] i-a raspuns lui Amy Muresan

      Exact cum spui, in momentul de fata legea se aplica, sau lui ponta nu trebuie sa ii se aplice pe principiul ca si altii au facut inaintea lui la fel? Pai atunci cu cine incepem, cine o sa se lase facut exemplu?
  • 0 (0 voturi)    
    ponta (Vineri, 29 iunie 2012, 13:46)

    AdiGeorgescu1328518035517 [anonim]

    Nu am vazut nici o reactie serioasa la lideri ue legata de Ponta , asta sa insemne ca nu conteza pt ei ca in tara asta se fura si se instaleaza dictatura ? Acceptarea lui Ponta printre ei este un semn de aprobare a coruptiei si dictaturii in Romania , asa ca mucles sa nu mai aud de comentari legate de justitie via Bruxelles sau rapoarte . Au acceptat furtul si dictatura in Romania .
    • +1 (1 vot)    
      reactia romanilor?? (Vineri, 29 iunie 2012, 13:55)

      oximoron [utilizator] i-a raspuns lui AdiGeorgescu1328518035517

      atata timp cat romanii nu au nici o recatie si distinsii sunt alesi democratic...soarta?
      doar n-oi vrea sa iti faca neamtu' curat in ograda.

      Reactie civila din partea cetatenilor??? Pauza...sa tipe si sa protesteze ca nu-i bun MRU au fost in stare...acum vad ca s-a lasat tacerea
  • 0 (0 voturi)    
    CNATDCU... (Vineri, 29 iunie 2012, 13:46)

    Ariona [anonim]

    A se vedea ce spunea si in data de 19 iunie pe blog-ul lui ;
    http://liviumarianpop.blogspot.ro/2012/06/mult-zgomot-pentru-nimic.html
  • 0 (0 voturi)    
    asta e abuz pe fata!!! (Vineri, 29 iunie 2012, 13:54)

    paard [utilizator]

    Ei se bazeaza pe faptul ca noi "oile" o sa ne agitam cateva saptamani, luni, ei se fac ca ploua si ne trece. PUNCT
    acum abia incepe adevarata dictatura. EI au toate calitatile.
  • 0 (0 voturi)    
    tonta (Vineri, 29 iunie 2012, 13:57)

    philip1 [utilizator]

    eu sper ca in ultimul ceas, Ponta sa-si anunte demisia desi celelalte hiene din coalitie nu sunt de acord cu asta. Daca mai are putina minte si putina decenta si daca inca il intereseaza cariera lui politica, ar trebui sa incerce sa mai salveze ce poate din toate astea. Altfel, cu o pata asa de mare Ponta va ajunge la gunoi. Nu stiu ce-i mai important acum inainte de alegeri, imaginea USL sau dosarele penale ale unor politicieni....
  • +3 (3 voturi)    
    Penibil (Vineri, 29 iunie 2012, 14:14)

    Ana Armanca [utilizator]

    Penibil. Sunteţi cel mai penibil guvern pe care l-a avut România vreodată. Fără ruşine şi fără onoare, fără cuvânt, fără bunsimţ.
    Ce mai treceţi azi în subordinea guvernului, ce UOG mai daţi, mincinoşilor?
  • +2 (2 voturi)    
    inacceptabil (Vineri, 29 iunie 2012, 14:18)

    mitica [anonim]

    Cred ca alaturi de presa, care isi face datoria sa semnaleza gravele abateri de la normele constitutionale si democratice, oamenii ar trebui sa se mobilizeze si sa ceara in strada demisia guvernului. Trebuie doar un pic de curaj, altfel o sa disparem cu totii sub tancul USL-st
  • +2 (2 voturi)    
    legalizarea plagiatului (Vineri, 29 iunie 2012, 14:19)

    plagiat [anonim]

    Un mod elegant de rezolvare a acestei situatii ambigue si sacaitoare pentru actualul guvern ar fi o lege urgenta care nu numai sa legalizeze plagiatul, dar sa-l si faca obligatoriu pentru obtinerea titlurilor universitare.
  • +1 (1 vot)    
    TREBUIE SA IESIM IN STRADA!!! (Vineri, 29 iunie 2012, 14:42)

    puiu [anonim]

    in zilele urmatoare trebuie sa protestam; justitia nesustinuta popular valoreaza mult mai putin.
  • +1 (1 vot)    
    vorba mangaie...matematica tradeaza (Vineri, 29 iunie 2012, 14:44)

    Rontgen [utilizator]

    DA, vor fi cei 20, normal ca vor fi.... vor fi dominati de ceilalti 25. 45 - 20 = 25 de membrii noi nouti, inocenti, apolitici, adevarate maicute academice care sa arunce lumina printre randurile doctoratului Domnului Prim-Ministru. Nu stiu daca sa ies in strada la Universitate sau in fata la cnatdcu....
  • 0 (0 voturi)    
    dom'le.... (Vineri, 29 iunie 2012, 14:44)

    minus [utilizator]

    Propaganda PDL despre "pericolul stangii" si "alianta nefireasca" m-a lasat rece.
    Ba chiar urez PDL sa obtina un scor mizerabil in parlamentare, pentru ce au facut si mai ales pentru ce au refuzat sa faca.

    Recunosc ca eu nu sunt un model de urmat- cred ca vreau sa am memorie proasta si mai am destule alte defecte si naivitati.
    Acum am mai descoperit o naivitate: nu credeam sa va dinamitati singuri cu atat succes!
    Asta este, dati-i inainte- de ce nu!
  • 0 (0 voturi)    
    De ce doar acum? (Vineri, 29 iunie 2012, 14:46)

    Amy Muresan [anonim]

    Multe dintre facultatile din Romania nu mai au prestigiul pe care l-au avut candva. Si asta se datoreaza si d-voastra pentru ca pana acum ati tacut. Cati studenti, masteranzi, doctoranzi NU au plagiat? Daca am lua toate lucrarile la puricat , ii numaram pe degete pe cei care au propriile idei, concepte pe care le-au detailat si care nu au adaugat nimic din alte lucrari. Cati dintre conducatorii de lucrari fie de licenta, de masterat sau de doctorat au citit rand cu rand ce au scris cei pe care ii coordoneaza? Daca ar fi sa ne luam dupa cate responsabilitati au unii profesori coordonatori , atunci nu le-ar ajunge timpul fizic ca sa le poata indeplini cu multa responsabilitate. Oare d-lui Miclea ii ajunge timpul dupa cat de implicat este in atatea probleme...? Le face toate cu responsabilitate? Cati dintre cei pe care ii coordoneaza nu au plagiat? Va spune sau veti spune ca nu sunt in functii publice? Dar sunt PROFESORI si asa au perpetuat acest OBICEI deja, de plagiat! De ce d-l Miclea sau d-voastra si altii ca d-voastra nu ati iesit in spatiul public ( televiziune) la momentul cand ati observat ca se plagiaza, ohooo cu foarte multi ani in urma ? Ce inocenti sunteti! Numai acum ati observat? De ce nu ati lansat atunci petitii sau comentarii? De ce ati lasat atunci sa se amplifice acest fenomen? Daca sunteti persoane care se pretind integre, respectate, formatoare de opinii , de ce nu ati contenit sa luptati pentru o cauza dreapta? Sunteti la fel de vinovati toti cei care acum lansati acuzatii despre plagiat. Si ce facem cu cei zeci de mii de plagiatori ? Ii pedepsim pe toti? Este deja o situatie creata. Trebuie sa indreptam acest rau, dar nu asa. Nu porniti un tavalug care apoi nu mai poate fi oprit. NU APAR SU NU SUSTIN PLAGIATUL, EXAMENELE INCORECTE, dar toate acestea nu se incep cu o persoana ci cu legi aspre si APLICATE care sa fie dezbatute si incepute cu prima sesiune de examene din noul an universitar. Este clara LUPTA POLITICA la care apelati. Lupta d-voastra
    • 0 (0 voturi)    
      de acord (Vineri, 29 iunie 2012, 15:54)

      AndreeaElenaS [utilizator] i-a raspuns lui Amy Muresan

      De acord, lucrarile de licenta, disertatiile, lucrarile de doctorat, sunt prost gestionate, sunt plagiate si aceste lucruri nu sunt sanctionate ca atare. Este una din problemele majore ale sistemului universitar, pentru ca se face efectiv inflatie de note mari, care in niciun caz nu reflecta realitatea. Dar vorbiti despre faptul ca ar trebui date legi, corectat acest defect de la nivel inalt. Va intreb, cine sa dea aceste legi? Un premier care a plagiat, un minsitru de invatamant care de asemenea a plagiat? Chiorul sa fie imparat in tara orbilor? Striga hot pe hot? si asa mai departe. Coordonatorul doctoratului actualului premier a fost Nastase (acum ca e delicvent nu mai e necesar sa ma formalizez cu titlul de domn), alt inalt demnitar in statul roman. Acum intelegeti de ce e o chestiune de onoare acest scandal de plagiat? Sistemul e putred de la cap si nu astea sunt exemplele de care avem nevoie ca sa vindecam corpul.
  • +1 (1 vot)    
    O dovada in plus (Vineri, 29 iunie 2012, 14:56)

    ada [anonim]

    Daca mai era nevoie de o confirmare a plagiatului,atunci modificarile aduse compozitiei acestei comisii vin in sprijinul acesteia.
    Cand nu esti vinovat ,nu-i alegi pe cei care demonstreaza nevinovatia ta.
    In comisia respectiva erau niste somitati in a caror parere premierul era dator sa aiba incredere.
  • 0 (0 voturi)    
    Protest (Vineri, 29 iunie 2012, 15:10)

    Maiecineva [anonim]

    Chiar nu sunteti oripilati de acest abuz public si evident al unei institutii a statului pentru a proteja un furt intelectual? Eu vreau sa protestez dar daca nu mai exista opozitie si nu mai exista nici un formator de opinie/persoana publica dornica sa organizeze un protest ca sa demonstram ca nu acceptam astefel de abuzuri ce speranta pot sa mai am pentru tara asta? Nici una. Sper sa se trezeasca cineva...
    • 0 (0 voturi)    
      greseala (Vineri, 29 iunie 2012, 15:23)

      Maiecineva [anonim] i-a raspuns lui Maiecineva

      Va rog sa imi scuzati greseala de mai sus. Am vrut sa zic: "Chiar nu sunteti oripilati de acest abuz public si evident asupa unei institutii legitime a statului de catre ministrul educatiei pentru a proteja un furt intelectual?".


      Am fost asa de suparat de mizeria facuta de Pop ca am facut o greseala de exprimare. Presupun ca era totusi destul de evident ce am vrut sa spun.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa cum zici (Vineri, 29 iunie 2012, 15:35)

      m'ada'm [anonim] i-a raspuns lui Maiecineva

      si eu m-as fi torpilata daca eram de fata cand s-a furat acel intelectual.Sper ca nu l-au furat careva pe Funeriu ca avem o problema cu sfatuitul presedintelui.
      Opozite exist draguta, adreseaza-te doamnei Woodrea dansa se ocupa. Momentan este intr-o delegatie la Cotroceni dar poti incerca in zilele urmatoare.
      • 0 (0 voturi)    
        m'ada'm (Vineri, 29 iunie 2012, 16:55)

        Maiecineva [anonim] i-a raspuns lui m'ada'm

        Imi pare rau ca nu stii ce inseamna furt intelectual. Aparent nici nu stii ce inseamna cercetarea si dezvoltarea altfel nu il dadeai exemplu pe Funeriu. Degeaba ai internetul in fata.

        Opozitia exista doar ca nume. Daca exista o opozitie adevarata, guvernul nu facea astfel de mizerii. USL nici macar nu incearca sa ascunda aceste actiuni care bat la usa ilegalului pentru ca jumatate din populatie nu voteaza si cealalta jumatate e atat de infometata incat isi vinde votul pe pachete de faina cand vin alegerile.
  • +1 (1 vot)    
    Oare de ce? (Vineri, 29 iunie 2012, 15:13)

    sspaga [anonim]

    Oare de ce a marit numarul la 45? Pentru ca sa nu bata la ochi lasa marea majoritate a celor care sunt deja, iar diferenta pana la 45 va fi cu "academicieni" din fabricile lor de diplome, adica din Universitatile private, implicit oamenii USL. Astfel numai cu cei numiti in plus vor avea peste 50% reprezentare in acest consiliu, prin urmare Ponta va iesi academician dottore........ iar cei pe care i-a plagiat vor deveni plagiatori. Hai la puscarie cu agramatul de Pop si toti guvernul asta interlop impreuna cu Ponta.
  • 0 (0 voturi)    
    LOCUL MINISTRULUI SINISTRU E LA PUSCARIE. (Vineri, 29 iunie 2012, 15:40)

    ionanc [utilizator]

    Acest individ are rolul killer-ului din structurile mafiote. El pune in aplicare hotararile nasilor din Cosa nostra: crima, santaj, ingropare in beton, taierea gatului, rapiri, violuri. LOCUL PISTOLARULUI MAFIOT POP E LA PUSCARIE!
  • 0 (0 voturi)    
    In strada! (Vineri, 29 iunie 2012, 15:57)

    ccc [anonim]

    In strada frati romani! Luptati pt drepturile voastre, luptati pt Statul de Drept si respectarea Legii! Atata ne-a ramas
    • 0 (0 voturi)    
      Dragi revolutionari luati-ma si pe mine (Vineri, 29 iunie 2012, 16:14)

      popas [anonim] i-a raspuns lui ccc

      Si eu sunt pregatit sa lupt sa-mi dea patronul si mie drepturile care ni le-a promis.
      Combatem aici pe forum 10 ore pe zi pentru 7 lei de persoana.La inceput ni s-a promis 9 lei. Rusine! Vom face impreuna o revolutie pentru Salariu de Drept !
      Mie nu mi-a mai ramas nimic din banii de ieri.
  • 0 (0 voturi)    
    HALUCINANT! (Vineri, 29 iunie 2012, 15:59)

    Anisia [utilizator]

    Inventivitatea diabolica a lui Ponta & Comp. a atins paroxismul! Citeste cineva dintre ei sau macar dintre consilierii lor aceste comentarii?
  • 0 (0 voturi)    
    Pop lupta pana-n ultimele clipe. (Vineri, 29 iunie 2012, 16:49)

    mircea [anonim]

    Grohaitorul asta,Liviu Pop,intamplator ministrul invatamantului(vai de noi)care trebuie schimbat azi,lupta pana-n ultimele clipe si cu ultimele puteri sa-l apere pe Victor Ponta(crede el).In fapt,prin ce a facut a intarit ideia ca Ponta este un hot,ca nu este nimic de capul lui.Liviu Pop daca vroia sa-l ajute pe Victor Ponta,lasa consiliul asa cum este si-l schimba dupa verificarea lui Ponta,Mang,Ecaterina Andronescu,Corina Dumitrescu.Eventual facea un program de control al diplomelor pentru toti parlamentarii si alti oameni politici cu diplome similare.Cred ca,mai ales plimbaretii politici sunt dispusi sa se preteze la astfel de hotii.Pana la urma,Liviu Pop a reusit sa-l faca si pe Ponta interimar.
  • +1 (1 vot)    
    bibicul pop liviu (Vineri, 29 iunie 2012, 17:05)

    N.O.S. [utilizator]

    Liviu Pop -un bibic , un oportunist gures , un pastos ,un pacalici de fapt .un sindicalist ce tradeaza oricand daca interesele partidului o cer daca incititi pe forumurile din Baia Mare despre el-emm.ro.noi radem de el p-aci prin Maramu' voi prin Bucuresti il puneti ministru.
  • +1 (1 vot)    
    GREVA GENERALA (Vineri, 29 iunie 2012, 17:10)

    Aramis [utilizator]

    in invatamintul superior romanesc
  • +1 (1 vot)    
    incompetent (Vineri, 29 iunie 2012, 17:15)

    cris76 [utilizator]

    vai dle ministru.... v-a lasat dl ponta ceva de facut la plecare (doar trebuia sa ne reprezinte, nu?) si dvs ce ati facut? ati esuat? cum se poate asa ceva? doar totul era pregatit... nu trebuia decat sa puneti 2 paznici la intrare si sa nu-i lasati pe respectivii din comisie sa intre... vai, vai, vai ce ne facem cu atata incompetenta? de aia o sa va ia locul abramburica, ca nu sunteti instare de nimic! atischimbat atatea comisii si comitete si tot degeaba! adevarul o sa iasa la suprafata! eu nu stiu cum se suporta cei cu titlul de doctor si nu ies sa faca scandal in strada ca ponta sa plateasca... probabil ca si-auobtinut doctoratele ca el! de aia invatamantul romanesc este asa de bun, rage de doctori competenti!
  • 0 (0 voturi)    
    sa dai din ras in plans... (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:52)

    kenitza [utilizator]

    Pana azi ma faceau sa rad de cat circ pot face din orice. Mai rau ca la gradinita.
    Insa acum ... e trist ca s-a ajuns aici. Prea multi, prea bine infipti.
    Da-i prostului puterea si se va alege praful.