Universitatea din Bucuresti a amanat pana in septembrie discutarea in Senat a verdictului: "Victor Ponta a plagiat"

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2012, 14:36 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: AGERPRES
Universitatea din Bucuresti a amanat pentru luna septembrie luarea unei decizii in ce priveste trimiterea unei propuneri catre Ministerul Educatiei de retragere a diplomei de doctor prim-ministrului Victor Ponta. Miercuri, 25 iulie, Senatul Universitatii Bucuresti a fost convocat intr-o sedinta extraordinara pentru a decide ce se intampla mai departe cu verdictul: "Victor Ponta a plagiat", pe care Comisia de Etica a Universitatii l-a anuntat pe 20 iulie.

La sedinta de astazi nu a fost intrunit cvorumul necesar, asa ca nicio decizie nu a fost luata, au declarat pentru HotNews.ro reprezentantii Universitatii din Bucuresti.
Potrivit acestora, Senatul Universitatii din Bucuresti se va intruni in luna septembrie pentru a decide daca ii va propune ministrului Educatiei sa-i retraga diploma de doctor premierului Victor Ponta.

Amintim ca vineri, 20 iulie, Universitatea din Bucuresti a anuntat oficial ca "Victor Ponta a plagiat", dupa ce Comisia de Etica a universitatii a analizat teza de doctor a prim-ministrului. Potrivit raportului Universitatii din Bucuresti, "elemente de plagiat pot fi identificate in 115 pagini din cele 297 de pagini" ale tezei de doctorat.

"Cel putin o treime din teza este plagiata. S-a copiat in succesiune. 15 pagini - este cel mai mare bloc copiat. A fost copiat enorm in anumite situatii. Pasajele sunt copiate in succesiunea lor din autorul din care s-a preluat", a anuntat Marian Popescu, presedintele Comisiei de Etica.

Mircea Dumitru
Foto: Agerpres
In ce priveste pasii urmatori pe care Universitatea din Bucuresti trebuie sa ii parcurga, dupa anuntarea acestei decizii de plagiat, rectorul UB, Mircea Dumitru, a declarat urmatoarele:
  • Saptamana viitoare (saptamana aceasta - n.red.) vom avea o sedinta a consiliului de administratie si o sedinta extraordinara a senatului. Voi aduce la cunostinta colegilor mei toate aceste elemente de analiza. In urma consulatarii pe care o vom avea vom lua o decizie care va fi in acord cu actuala legislatie.
  • Este adevarat ca rectorul Universitatii din Bucuresti semneaza diploma, dar diploma este emisa numai dupa ce exista un ordin de ministru. Prin urmare rectorul nu poate sa retraga o diploma, decat daca se intrunesc si celelalte elemente. Pe scurt, numai dupa ce Ministerul Educatiei da aviz.
  • Pentru ca Universitatea din Bucuresti sa emita o diploma de doctorat e nevoie de un ordin de ministru. Pentru a putea retrage diploma, e nevoie de retragerea acelui ordin de ministru. Pe acel ordin de ministru sunt mai multe nume de persoane care si-au luat titlul de doctor.
  • Daca retragi ordinul, retragi si titlul de doctor al unor persoane care nu au nicio problema. E nevoie de interventia ministrului.

Marian Popescu
Foto: Agerpres

Marian Popescu, presedintele Comisiei de Etica:

  • Sunt cateva proceduri de urmat, sedinta consiliului de administratie, senatul si abia apoi se va lua o decizie in privinta trimiterii propunerii catre MECTS de a retrage titlul de doctor.
  • Sistemul universitar din Romania are autonomie. In mod normal, o universitate este datoare sa isi asigure normele si printr-o comisie de etica, dar nu numai, care sa o faca sa isi poata apara propriile valori. Cazul de fata este neplacut. Eu sper ca dl Victor Ponta sa poata repara ce se poate repara, exista exemple
  • Sunt oameni care s-au apucat sa isi faca din nou doctoratul. Chestiunea asta tine de onoare, de integritate.
  • Sunt convins ca dl Victor Ponta va trage singur concluziile care se impun in astfel de situatii. 
  • Eu ma astept sa nu mai avem astfel de situatii, dl Ponta e liber sa faca ce doreste, dar sunt convins ca va trage anumite concluzii.

Potrivit Legii Educatiei, rectorul universitatii poate propune Ministerului Educatiei anularea diplomei de doctor, dupa ce s-a dovedit ca Victor Ponta a plagiat, dar "cu aprobarea senatului universitar".

Senatul UB se intruneste in a 3-a zi de miercuri a fiecarei luni, cu exceptia lunii august cand nu se organizeaza sedinta de Senat, potrivit Regulamentului Senatului Universitatii din Bucuresti. Acelasi regulament prevede ca Senatul poate fi convocat in sedinta extraordinara ori de cate ori este necesar. Cel care convoaca Senatul este presedintele Senatului, dar forul poate fi convocat si de rectorul UB.

Presedintele Senatului Universitatii din Bucuresti este Vlad Nistor, care in urma cu o saptamana a semnat, alaturi de alti intelectuali, o "Scrisoare catre UE" in care explica faptul ca in Romania nu are loc o lovitura de stat. "Suntem profund preocupati de recentele acuzatii care pretind ca Parlamentul si Guvernul Romaniei ar fi subminat statul de drept si independenta justitiei in incercarea de a-l demite pe presedintele Traian Basescu", se arata in scrisoarea initiata de Zoe Petre, potrivit unor surse HotNews.ro. 

Citeste si:



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4197 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Google e platit de Basescu!!!! (Miercuri, 25 iulie 2012, 14:51)

    Alex_Marinescu [utilizator]

    Da-ti pe google "lingau" si apoi "plagiator" :)))))))))))))
    • -3 (13 voturi)    
      Se numeste SEO (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:32)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Alex_Marinescu

      Si e usor cand ai cateva site-uri bine clasate sa bagi niste meta informatie care sa prosteasca motorul de cautare. E ingrozitor ca se recurge inclusiv la o astfel de manevra pentru a decredibiliza un om.
      • +7 (7 voturi)    
        ?! (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:50)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        aaa...nu e nimic de decredibilizat?...se descurca singur?
  • +14 (14 voturi)    
    s-a băgat Abramburica pe felie (Miercuri, 25 iulie 2012, 14:54)

    0m [utilizator]

    no comment
    • +5 (9 voturi)    
      vacanta (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:32)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      Pai oamenii astia de la facultate se duc in vacanta. Si-au terminat reprezentatia pe scena si acum isi vad de lucru.
  • +15 (15 voturi)    
    Pacat.... (Miercuri, 25 iulie 2012, 14:54)

    Andor74 [utilizator]

    Au dat un verdict corect, acum curajul se plateste... Tinanand cont ca acuma nu are nimeni timp sa se ocupe de nominalizarea membrilor "potriviti" in comisii, se amana decizia pana la toamna, cand "depolitizarea" comisiei va putea fi realizata.
  • +14 (14 voturi)    
    Senatul lui Gheorghe (Miercuri, 25 iulie 2012, 14:55)

    CezarN [utilizator]

    Presedintele Senatului Universitatii este celebrul profesor universitar doctor Vlad Nistor care pare a-si ocupa mai mult timpul pe la Realitatea sau RTV, nu cu cercetarile sau indrumarea doctoranzilor, de pilda. O fi vazut si el ce periculos este sa indrumi doctoranzi de partid.
    M-am distrat un pic atunci cand i-am vazut numele pe scrisoarea unor intelectuali de sustinere a USL si de spalare a loviturii de stat; atunci am aflat ca il cheama si Gheorghe, nume de care, se vede treaba, ii este cam rusine.
  • +13 (13 voturi)    
    Cazul e inchis (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:01)

    Porcurorul General [utilizator]

    Din cate am inteles, daca o universitate acreditata in Romania acorda lui X titlul de doctor, atunci pentru retragerea titlului nu universitatea respectiva decide, ci Menestrelul Educatiei. Iar onor Menestrelul deja si-a exprimat clar punctul de vedere: "cazul este inchis".

    Concluzie: Ponta ramane cu titlul. Ce valoare are acest titlu fiecare om poate decide pt el insusi, atat roman cat si de la Inalta Poarta Europeana.
  • +10 (10 voturi)    
    le e frica acum ... (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:05)

    exilatul [utilizator]

    sa continue pe aceasi linie...asteapta rezultatul de la referendum..numai ca copypaste o sa faca la referendumuri pina o sa cistige....asa ca..
  • +13 (13 voturi)    
    Victor Ponta a plagiat! Punct! (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:22)

    marvio [utilizator]

    Eu nu inteleg de ce noi, in Romania, o tot dam la intors cu acest caz de plagiat, extrem de CLAR pentru orice scolar! Ne foloseste la ceva?

    Singurul lucru major pe care-l obtinem este decredibilizarea unor institutii ale statului si deci decredibilizarea Romaniei.

    Da domnilor, Victor Ponta a plagiat! Nu ne trebuie academicieni si experti in grafologie pentru asta! Cata vreme vom continua sa acoperim impostura, vom ramane si din acest punct de vedere o tara de mana a doua.Sau a treia.

    Eu as zice ca cei care, din motive politice, sustin ca omul asta nu a plagiat, sa fie penalizati, intr-un fel sau altul. Altfel vom avea tot timpul unii care vor spune ca afara ploua cand de fapt este soare si invers.

    Astfel de atitudini nu pot contribui la insanatosirea noastra sociala.
  • +11 (11 voturi)    
    UB bate in retragere? (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:23)

    AleDr [utilizator]

    L-a trimis d-l Ponta pe celebrul domn Pop la UB sa stopeze transmiterea documentelor catre d-na ministru Andronescu?
    Poate a intrerupt si sedinta de la UB, asa cum a facut-o cu CNADCU sau poate d-l Ponta a anulat autonomia universitara printr-un OUG?
    Ar fi foarte grav daca UB nu ar finaliza toti pasii in plagiatul d-lui Ponta.
    Pozitia UB a fost apreciata si a reusit sa mai atenueze efectul dezastruos al modului cum a fost tratat plagiatul de catre ministerul invatamantului si de catre prim-ministru.
  • +7 (7 voturi)    
    Explicație (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:40)

    VI10 [utilizator]

    UB e o comunitate mai largă și pur și simplu o parte din membri Senatului nu au dorit să participe ca să se întrunească acum cvorumul.

    Decizia de a aplicat standarde academice serioase aparține noului Rector. Însă există o anumită rezistență, care s-a văzut și din faptul că o parte din membri Comisie i de Etică s-au retras din Comisie. Comisia de Etică e formată prin delegarea câte unui membru din fiecare facultate de către facultatea respectivă. E de presupus că acele facultăți care și-au retras omul din Comisia de Etică nu au trimis nici suficienți oameni la Ședința de Senat.

    În septembrie însă vor veni vrând nevrând, pentru că sunt și multe alte decizii obișnuite de luat.
  • +4 (4 voturi)    
    Chiar asa? (Miercuri, 25 iulie 2012, 16:00)

    manon [utilizator]

    Lasitate? Facatura?
  • +5 (5 voturi)    
    Adevar absolut (Miercuri, 25 iulie 2012, 16:57)

    raphaelengouch [utilizator]

    Ponta nu a plagiat, cercul e patrat, cainele face miau, broasca zboara, Romania nu are nevoie de UE, bani de pensii sunt cu gramada, Basescu e un tradador, Gadea e un jurnalist onest si decent, Crin e presedinte ales de popor, minerii au fost de fapt niste gradinari carora le placeau pansalutele, Putin e coducatorul celei mai frumoase democratii, Nastase e detinut politic, Vantu e cel mai bun om de afaceri, Voiculescu e o pesoana morala, Ponta are constiinta, in Romania nu e lovitura de stat...etc
  • 0 (0 voturi)    
    de ce ? (Miercuri, 25 iulie 2012, 17:44)

    draq [utilizator]

    nu a fost intrunit cvorumul necesar, dar mai important, de ce pana-n septembrie amanarea?
    • 0 (0 voturi)    
      E vacanță (Miercuri, 25 iulie 2012, 18:16)

      VI10 [utilizator] i-a raspuns lui draq

      în luna august.
  • +1 (1 vot)    
    fara relevanta (Miercuri, 25 iulie 2012, 18:47)

    cred [utilizator]

    Ce va spune in toamna senatul dupa parerea mea nu mai are importanta.Tinicheaua de coada iau agata-o,iar acum pe unde alearga aceasta va zdrangani ca niste zurgalai.Cat priveste titlul de doctor sa-l frece bine pentru al inmuia si sa se stearga cu el la .....