Articol actualizat

USR-PLUS anunță că a finalizat textul moțiunii de cenzură pe care o depune cu AUR, Cîțu îi amenință pe miniștri

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 3 septembrie 2021, 8:20 Actualitate | Politic


Citu, Barna, Kelemen
Foto: Guvernul Romaniei
O nouă zi în războiul deschis din Coaliție. Și USR-PLUS, și Florin Cîțu, flancat de oamenii săi din PNL, dau semne că nu vor să facă un pas înapoi. Barna și-a desenat planul de atac cu AUR la Parlament și n-ar zice nu dacă în joc ar intra și PSD. Florin Cîțu și-a rezolvat problema de la Ministerul Justiției și a adoptat programul de 50 de miliarde de lei pentru primari.

În cursul zilei USR-PLUS și Cîțu s-au acuzat reciproc. Barna și Cioloș au anunțat că i-au retras sprijinul politic lui Cîțu și dacă acesta nu-și dă demisia vor depune moțiune de cenzură pentru a-l scoate din Palatul Victoria.

Cîțu i-a acuzat că pactizează cu PSD și cu AUR. A negocia cu PSD înseamnă a negocia cu cel mai mare dușman al românilor, a spus el.

Cîțu s-a întâlnit față în față cu Barna și Cioloș la sedința Coaliției, prima de la izbucnirea crizei.


Mai jos toate informațiile din cursul zilei, până la momentul ședinței Coaliției:

UPDATE 17.35 USR-PLUS a decis în ședința Comitetului Politic să-i retragă sprijinul politic premierului Florin Cîțu.

UPDATE 16.40 Textul moțiunii de cenzură este gata, iar cele două formațiuni politice, USR și AUR, sunt pregătite să o depună la Parlament astăzi, după ședința Coaliției, susțin surse politice.

UPDATE 15.30 USR-PLUS are ședință, prin videoconferință, cu toți membrii partidului, pentru a decide mandatul cu care vor merge la negocierile din coaliție, de la ora 18.00


UPDATE 14.04 Cîțu le cere demisia de onoare miniștrilor USR-PLUS, dacă partidul depune moțiune de cenzură

UPDATE 14.00 Biroul Politic Naţional al PNL, inclusiv Orban, a votat în unanimitate susţinerea premierului Florin Cîţu.

UPDATE 13.50 Liderul deputaţilor USR PLUS, Ionuţ Moşteanu, a anunțat că textul moțiunii de cenzură a fost trimis liderului Aur, George Simion, iar documentul este aproape finalizat: "Toţi parlamentarii sunt solidari, am aici lista. Am lucrat pe textul moţiunii, am trimis o propunere pe text lui George Simion şi în cursul după-amiezii vom avea textul finalizat. Suntem pregătiți să depunem, sper să nu fim nevoiți".

UPDATE 13.40 Şedinţa Biroului Permanent Naţional (BPN) a debutat cu replici acide între Ludovic Orban şi susţinătorii lui Florin Cîţu, cărora le-a cerut dovada convocării statutare a şedinţei, reprosându-i secretarului general Robert Sighiartău că măcar din bun simţ ar fi trebuit să îl anunţe şi pe el de convocarea şedinţei din moment ce este preşedintele partidului, au declarat pentru News.ro surse participante la şedinţă: "Bunul simţ, politeţea şi educaţia ar fi trebuit să vă facă să-mi daţi un telefon anterior ca să mă informaţi. Fiecare se comportă cum a primit educaţie".

UPDATE 12.08 Ludovic Orban a declarat că, atâta vreme cât el va conduce PNL, niciun parlamentar liberal nu va vota o moțiune de cenzură împotriva propriului guvern.

UPDATE 12.02 Înaintea sedintei PNL, Florin Cîțu a declarat că orice soluție trebuie discutată în Coaliție și nu în afara ei. A negocia cu PSD înseamnă a negocia cu cel mai mare dușman al românilor, a spus el cu referire la varianta luată în calcul de USR-PLUS de a susține o moțiune a PSD.

UPDATE 11.47 Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat vineri, la Cluj, cu ocazia şedinţei Consiliului Reprezentanţilor Unionali (CRU), că sunt diferenţe de mentalitate între partidele care formează coaliţia de guvernare, însă acum şi în anii următori nu există o alternativă la aceasta.

”Atitudinea ninja de pe Facebook nu ne ajută să ieşim din criza în care ne aflăm. Trebuie să înceteze, cel puţin până ce ambele formaţiuni îşi organizează congresul”, a mai comentat el.

UPDATE 10.40 Ludovic Orban scrie pe Facebook că el este cel care a impus programul „Anghel Saligny” în agenda discuțiilor cu USR-PLUS și UDMR și tot el este singurul care poate scoate Coaliția din impas.

UPDATE 9.25 Ludovic Orban va participa la ședința Biroului Politic Național al PNL programată de la ora 12.00.

UPDATE 8.27 Dacian Cioloș îi invită pe parlamentarii PNL care sunt în dezacord cu premierul Florin Cîțu să semneze moțiunea de cenzură USR PLUS, comentând că textul există și va ajunge la toate partidele. ”Știu că PNL-ului nu îi vine să creadă că vom merge până la capăt. Ne-au subestimat și vor suporta consecințele. (...) Moțiunea USR PLUS există și merge mai departe. Orice interpretare cum că ar fi o moțiune comună a USR PLUS și AUR este răuvoitoare și nu ne intimidează”, a scris vineri, pe Facebook, liderul USR PLUS.


„Când în meniu sunt numai broaște, schimbi bucătarul”. Barna a găsit unul la PNL, mai bun decât Cîțu


După 48 de ore în care au schimbat replici la televizor, Dan Barna vrea să aibă o discuție față în față cu Florin Cîțu, într-o sedință a Coaliției care ar urma să se desfășoare vineri seară, după ședința de guvern la care miniștrii USR-PLUS nu vor lua parte. Cu moțiunea de cenzură în mapa de la partid, USR-PLUS vrea să-i ceară premierului demisia.

Ar fi, spune el, „calea elegantă” de a rezolva criza din Coaliție. Dacă nu, moțiunea discutată cu AUR ar urma să fie depusă, cu promisiunea demisiilor ministrilor USR-PLUS în caz că pică. Nu exclude însă să susțină o moțiune a PSD. Marcel Ciolacu a anunțat că nu o va semna pe a lor, dar le-a dat o speranță de ajutor în demersul de a scăpa de Cîțu: votează PSD moțiunea USR-PLUS -AUR, dacă aceasta va fi depusă.


Strategia USR-PLUS a fost discutată în sedințele continue care au avut loc în ultimele două zile. Dan Barna o explică: nu vrea să plece de la guvernare, pentru că nu merită. A înghițit o broască o dată, la remanierea lui Vlad Voiculescu, și n-o mai face din nou.

„Când în meniu sunt numai broaște, schimbi bucătarul”, a spus el. Ba chiar a găsit unul la PNL, pe Ilie Bolojan.

Cîțu alege „Anghel Saligny”


Valul de amenințări din partea celor cu care, până miercuri, erau prieteni la masa guvernului, nu l-a mișcat deocamdată din loc pe Florin Cîțu. Premierul joacă în forță în continuare.

Oamenii săi au convocat joi o ședință la partid, votând în lipsa lui Ludovic Orban, sustinerea pentru premier. Florin Cîțu nu le-a explicat colegilor cum a gândit ieșirea din impasul provocat de revocarea lui Stelian Ion de la Justiție. Singurul care i-a atras atenția a fost Ilie Bolojan de la Oradea, avertizându-l că mutările sale nu sunt văzute deloc bine.


Cum s-a repliat premierul? Cu încă o ședință convocată vineri la ora 12.00 la PNL, la care ar urma să vină și Ludovic Orban, și una de guvern la ora 16.00, în care să aprobe programul „Anghel Saligny”.

Între timp, interimarul Lucian Bode i-a rezolvat problema de la Justiție, promitându-i un aviz favorabil.

Florin Cîțu se bazează pe susținerea UDMR, care nu a comentat decizia care a provocat a doua criză majoră în Coaliție în mai puțin de un an de guvernare.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















29465 vizualizari

  • -27 (51 voturi)    
    Asocierea Oricarei Iniatiative a USR cu AUR (Vineri, 3 septembrie 2021, 8:25)

    un domn [utilizator]

    Apoi schimbarea macazului catre P$D arata ca Barna si Ciolos vor sa ramana in atentia “publicului”, baiul este ca NU a publicului care a votat USR, ci, unii oarecare. Fiecare Zi Trecuta fara demisia ministrilor USR din Guvern aduce voturi celor de la AUR, sansele USR pentru 2024 scad Considerabil.
    • +16 (34 voturi)    
      Si ce alternativa propui (Vineri, 3 septembrie 2021, 10:09)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      la USR?
      Avem alții mai buni? Asa, de curiozitate.
      • +26 (36 voturi)    
        Citu minte ca Ponta si e ticalos ca Dragnea! (Vineri, 3 septembrie 2021, 11:54)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        PNL si PSD, aceeasi mizerie!
        • +11 (15 voturi)    
          "Dusmanul romanilor" (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:14)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Cam asa erau si comunistii, fascristii si nazistii, aveau "dusmanul poporului", impotriva caruia trebuia sa fie cuagulata ura.
          • 0 (0 voturi)    
            arama de sub preș (Vineri, 3 septembrie 2021, 20:20)

            irys [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

            cică ,,partid antisistem”
            curat antisistem
      • -16 (30 voturi)    
        nu avem (Vineri, 3 septembrie 2021, 12:09)

        Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        nu avem, dar asta nu-i face nici pe departe asa de providentiali cum se cred ei si sustinatorii lor. E chiar contra-productiv pentru USR atitudinea asta belicoasa, e jenant pentru un partit de 15% sa se comporte asta. E la fel cum s-a comportat UDMR-ul de aproape 30de ani incoce: un partid mic care s-a aflat tot impul in postura de a pune conditii si santaja pe toti cu care s-a aliat la guvernare (si au fost toate).

        Sincer nu am vazut nici o realizare mareata din partea USR-PLUS pana acuma, singurul lor atu e varsta si ca sunt noi...
        Pana si muuult laudata initiativa cu Autostrada Moldovei s-a fasait (multi nu stiu, dar ei doar au adus niste amendamente la o lege initiata de blamatul PMP)

        ... ar mai fi si treaba asta cu barbatii insarcinati, dar hai sa inchidem okii cu jena la asta pentru moment...
        • +15 (25 voturi)    
          Daca se lasa calcati in picioare... (Vineri, 3 septembrie 2021, 12:45)

          SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

          Vor ajunge un partid de 5%.

          Sa fim seriosi, PNL vrea "sa discute in coalitie" doar dupa ce deja a dat afara inca un ministru USR. Pentru ei conteaza doar decizile si problemele interne de putere. Restul sa stea drepti.

          Dpmv USR procedeaza bine, daca nu se delimiteaza de abordarea asta, nu vor mai fi luati in seriosi de multi din cei ce i-au votat. Intr-un final de ce am vota o extensie a PNL/PDL-ului?
          • -9 (17 voturi)    
            au mai fost unii care au avut aceiasi (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:26)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

            atitudine de fronda, si anume PDL de pe timpul lui Petre Roman si al Conventiei Democratice. In perioada 1996-2000 PDL a fost la putere, impreuna cu PNL si PNTcd, si a avt o atitudine de revolta, de fronda, de diferentiere fata de PNL si PNTcd. A procedat exact cum procedeaza acum USR, in speranta ca oalele guvernarii esuate nu se vor sparge in capul lor.
            Care a fost rezutlatul?? PDL abia a prins parlamentul in legislatura 2000-2004, si acum nu mai exista ca partid.
            Oamenii vor rezultate concrete, nu fronda, revolta si certuri in coalitie, ptr ca oamenii mananca mancare si nu revolta. Dan Barna ar trebui sa fie constient de acest lucru, daca nu e constient USR va rata parlamentul in urmatoarea legislatura.
            • +9 (17 voturi)    
              Mai gândeşte-te (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:45)

              bumble-bee [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              De ce nu mai există PDL. Oare nu din cauza scăderii salarilor şi a pensilor ? Oare nu din cauza faptului că au dat contracte cu dedicaţie, că au făcut aceleaşi mizerii ca PSD în teritoriu? Şi nu au dispărut efectiv, ci trăiesc binemersi în sânul PNL.
            • +7 (13 voturi)    
              atitudine de nevertebrata (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:48)

              CNBC [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              Astra propui, ciocu mic si joc de glezne ? Ei bine, poate la tine la locul de munca in banca se practica astfel de atitudini joase, umile. Pe forum esti un mare vizionar, dar te da de gol atitudinea. Nu! Au facut fix ce trebuiau sa faca de prima oara cand le-au zburat un ministru. Macar sa stim si noi ca sunt sprijiniti oficial la guvernare de PSD, sa existe un USL 2, sa-si dea arama pe fata si sa guverneze cu Bode, ministrul bancheta.
            • +8 (12 voturi)    
              Asta e o judecata stramba (Vineri, 3 septembrie 2021, 14:14)

              vasile78 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              Pai vad ca vorbesti doar de USR. Dar haide sa discutam de la ce a inceput totul, asta daca avem o minima inteligenta. Pai Citu a actionat dictatorial si a demis fara nicio treaba pe un ministru al altui partid din coalitie si asta fara ca partidul sa fie de acord. Asa ceva duce in final la ruperea unei coalitii. Cu exceptia faptului ca esti sustinator sau fan PNL, daca esti rational o sa vezi ca atitudinea lui Citu e de amator in politica. Orban are dreptate cand spune despre Citu ca e amator si nu prea are treaba cu politica. Pana la urma criza asta a fost generata de Citu si nu de PNL ca partid.
              • -5 (7 voturi)    
                Gresesti (Vineri, 3 septembrie 2021, 18:04)

                democtrates [utilizator] i-a raspuns lui vasile78

                Oare Orban (cai nici pana in ziua de astazi nu stiu unde a lucrat ce a facut) nu este "amatorul din politica", Citu a gresit in tinerete dar este un finantist bun.I-am votat pe USR_plus, dar acum imi pare rau. Din pacate, ei sunt tradatorii, daca vroiau intr-adevar reforme stateau acolo. Oricum, iarasi vine PSD-ul cu AUR, ce bucurie , iarasi extremism, iarasi soferi devin ministri, tractoristi secretari de stat. Asta e m-am saturat.
                • 0 (0 voturi)    
                  Hmmm (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 16:30)

                  Sah [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

                  Citu finantist bun?? :))))))
                  Pe ce te bazezi? Bun la imprumuturi si sa provoace dezastre??
                  PS. Poate il numesti ''finantist bun'' pentru ca a fugit cu creditul luat de la banca!! :))))
        • +2 (4 voturi)    
          Ce tot spui Frantz?! (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:04)

          Luke_2002 [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

          Ce mama drq au facut asa maret celelalte partide? Lumineaza-ne pre noi.
      • +10 (14 voturi)    
        Uite ca eu am o propunere… (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:00)

        tedycv [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        Acest COSTISITOR program Anghel Saligny sa fie aplicat doar acelor primarii care au reușit sa încaseze toate impozitele si taxele locale. Altfel este încă o gaura care împovărează doar pe cei buni plătitori. Eu m-am cam saturat sa plătesc si pentru altii.
        Sa auzim numai de bine si sa fim cu toții sănătoși!
      • -6 (20 voturi)    
        alternativa este PeeeSeeeDeee (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:15)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        Singurul partid care cand guverneaza tine tara sub control si nu avem parte de tot felul de anomalii.
    • -3 (19 voturi)    
      nu te duce pe fenta (Vineri, 3 septembrie 2021, 10:20)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Doua motive pt ramanerea in Guv (cel putin la ora asta, vedem ce se mai intampla diseara):
      1. Nu lasi cainele singur in macelarie
      2. Daca ar pica motiunea de cenzura, retragerea ulterioara din Guv (deci schimbarea structurii politice) necesita un nou vot de incredere in 45 de zile. Deci Ioha-Citu trebuie sa depaseasca doua obstacole in visul lor uselist
    • -18 (32 voturi)    
      USRPLUS, va rugam lasati iarasi de la voi (Vineri, 3 septembrie 2021, 10:21)

      relax4 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Da, Citu faulteaza dar intelegeti ca PNL e un partid format in anii 90, a primit membrii PDL, PSD si nu se poate schimba peste noapte. Trebuie rabdare cu ei CA sa inteleaga si toti membrii lot CA daca Romania o sa o duca bine si ei or sa o fie bine fara manevrele cu care aunt invatati.

      Dar procesul asta ia timp si inter timp fac ce stiu. Incasati nedreptatile Astra in numele milioanelor de romani saraci, plecati departe. Intoarceti si obrazul celalalt si explicati de ce indurati si ce principii trebuie urmate, chiar daca PNLul de azi nu se gandeste la ele prea mult.

      Cu demografia, educatia, deficitele si competitia globala impotriva ei, s-ar putea sa fie ultima sansa a Romaniei.
      • +5 (13 voturi)    
        Inteleg parțial discursul tău (Vineri, 3 septembrie 2021, 11:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui relax4

        Ce nu inteleg este următorul fapt : PNL cu cât te plătește sa îmi răspunzi la comentarii ? Politica HN de username arată ca ești un “comentator “ nou, care are menirea de a bate câmpii ( așa cere PNL ul )
      • +12 (14 voturi)    
        Gresesti amarnic.. (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:11)

        faty [utilizator] i-a raspuns lui relax4

        Intorsul obrazului i-ar face pres de sters picioarele (sti expresi americana cu "fool me once, shame on me") .Au intors obrazul o data, cu Voiculescu, dar acum dupa ce s-au semnat clar protocoale ca asa ceva nu se va mai intampla si se vor discuta in coalitie inainte de orice remaniere.. premierul Catu isi face din nou psihozele.. E in totalitate vina lui Catu si a PNL-ului pentru ce se intampla, iar USR trebuie sa mearga mai departe daca mai vrea voturi. Dupa cum observi Dragnea 2 (Catu) si Tudorel2 (Bode) isi fac rapid treaba, in culise, pentru a fura Romania si asa ceva e inacceptabil.
    • +5 (31 voturi)    
      la ce ajuta demisia? (Vineri, 3 septembrie 2021, 11:01)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Blocajul institutional ajuta Romania?
      Chiar daca demisiile le sunt acceptate si Citu numeste de la PNL interimari, ce au castigat cei de la USR-PLUS? Ce are de castigat Romania?
      Vreti sa scapati de Drula cat mai rapid? Ghinea la Fonduri Europene face treaba prea buna si trebuie sa plece?

      Subiectul zilei este jaful de 50 de miliarde din PNDL, fara criterii de alocare, fara transparenta, cu un fost pesedist la finante, mai nou si cu procurori sefi numiti de Bode, care vor "veghea" sa nu-i deranjeze justitia.
      Jaful poate if impiedicat doar cu o motiune de cenzura. Asta conteaza, nu imaginea personala si circul latrinelor tv. Circ si garagara.. pentru prostime.
      • -4 (18 voturi)    
        Regret ca nu ai inteles (Vineri, 3 septembrie 2021, 12:00)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        USR s a definit in politica dâmbovițeană îndrăzneț și diferit, or tocmai in Septembrie 2021 e necesar sa Probeze asta, nu sa Mimeze lupta împotriva grobienilor din PNL
        • 0 (12 voturi)    
          vorbe goale (Vineri, 3 septembrie 2021, 12:52)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Eu ti-am pus o intrebare concreta. Esti in stare sa dai un raspuns concret?
          • -4 (12 voturi)    
            regret ca NU vrei sa citesti (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:17)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            cu atentie ce Ti Am Scris
            • -1 (7 voturi)    
              ramai cu regretele (Vineri, 3 septembrie 2021, 14:07)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Daca nu poti sa legi o propozitie le subiect si doar aberezi cu majuscule aleatorii, poate ar trebui mai intai sa te intorci la scoala primara. Avem prea multi analfabeti functionali...
      • -3 (9 voturi)    
        demisia USR (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:54)

        [utilizator] [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        nu trebuie sa ajute, este apanajul USR sa considere ce poate face la guvernare, din moment ce a fost ales in actuala guvernare si atât PNL cat si Președintele Iohannis au considerat ca sunt un partener serios si au girat împreună pentru ei.
        USR e partid politic, nu Crucea Roșie.

        USR a fost votat de către susținători ca sa guverneze in baza unor anumite principii pe care le-a clamat in timpul alegerilor.Cand acele principii sunt încălcate de partenerii tai, nu mai poți guverna, pierzi susținătorii daca nu îți respecți programul politic.
        E simplu.

        Ce sa alegi, sa devii părtaș la programul cu multa ceata in care apar si dispar bani ( sa fii părtaș prin omisiune si inactivitate) sau sa fii proactiv si sa încerci sa oprești programul in forma toxica?
        Ce poți sa faci este sa încerci sa oprești forma toxica si sa o ajustezi sa poată fi controlabila si performanta.

        Moțiunea de cenzura nu ajuta la îndepărtarea programului clamat.Ajuta la îndepărtarea celui care îl împinge cu obstinație in fata.

        In cazul in care moțiunea nu are șanse de succes , te dai la o parte si treci in opoziție, daca nu ai șanse reale sa îți ții promisiunile fata de electoratul tău.Ai fost votat si ai ajuns acolo ca sa iți respecți programul tău politic, nu al unei coaliții care devine toxica.

        Victima aici știm cu toții cine este, călăul însă, nu este USR , ci PNL-ul nereformat, nedemocrat, nerealist si rupt de realitatea cotidiana.Actualul președinte are si el partea lui de vina pentru ceea ce a ajuns PNL.

        Restul sunt discuții.
      • +1 (3 voturi)    
        Intrebarea tre sa o pui la Securitate!!! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 5:07)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Daca tu crezi ca se intampla ceva in tara aia fara incuviintarea Securitatii.....
    • +20 (38 voturi)    
      Vina pt aducerea PSD la guvernare e a lui Cutzu (Vineri, 3 septembrie 2021, 11:06)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      l-a dat afara din guvern fara motiv pe Vlad V. si USR a ramas la guvernare dar asta e deja a 2-a oara cand PNL isi bate joc de USR

      Cutzu si-a luat guvernul in interes propriu si de partid desi el e acolo si cu voturile USR care pur si simplu sunt ignorati
    • +1 (9 voturi)    
      O demisie în masă... (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:51)

      bumble-bee [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Înseamnă 45 de zile în care Câţu face ce vrea muşchiu lui. Acolo e miza USR-ului, da şi-ar putea da demisia şi ce faci pe urmă, stai 45 de zile în care Câţu îşi asigură preşidenţia PNL şi pe urmă PNL-u ( sub forma Câţu NL ) bagă pe gât fie chiar pe el, fie o "Dăncilă" ( O pune pe Turcan :)) )

      Pe când cu o moţiune, well poate pica înainte de congres şi ..., se poate negocia altfel cu PNL pe urmă.
      • +3 (9 voturi)    
        cand PNL ne arata zi de zi cat de P$Dizat (Vineri, 3 septembrie 2021, 14:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui bumble-bee

        este in 2021, Septembrie.
    • -5 (7 voturi)    
      USR Plus AUR ! (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:30)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Urât mai sună !.
  • +16 (28 voturi)    
    catu si klaus... (Vineri, 3 septembrie 2021, 8:39)

    qwerasdf [utilizator]

    klaus le zice sa inceteze cu circul

    catu intelege ca trebuie sa faca ceva, circ de preferinta (daca se poate sa-l includa si pe clown-ul Bode cu atat mai bine)

    klaus aproba totusi circul

    intra in scena psd si aur

    repeat (nu neaparat in ordinea de mai sus)
  • +2 (26 voturi)    
    Gresit titlul articolului ! (Vineri, 3 septembrie 2021, 8:58)

    gmb72 [utilizator]

    Barna si Cîțu nu se joaca cu cărți de joc, se joacă cu România !!!
  • +19 (29 voturi)    
    Do I really look like a guy with a plan?! (Vineri, 3 septembrie 2021, 9:04)

    ember [utilizator]

    Acesta ar trebui sa fie noul motto pe care sa il posteze pe facebook Jokerul penelist.
  • +25 (35 voturi)    
    Strategia (Vineri, 3 septembrie 2021, 9:24)

    Rarara [utilizator]

    Eu chiar nu inteleg ce are Citu in cap. Planurile lui sunt foarte ciudate. Cu ce il ajuta toata nebunia asta ? Pe noi, romanii... deloc.
    • +14 (24 voturi)    
      Betia de putere (Vineri, 3 septembrie 2021, 11:04)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Rarara

      Trece PNDL, imparte miliardele, preia conducerea pnl si ramane la putere daca le da si alora din psd o parte din prada. 50 de miliarde.. ajung la toti.
      • +3 (5 voturi)    
        5 mil bucata (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:58)

        bumble-bee [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Hai să zicem că dă la fiecare câte 5 mil, asta înseamnă 10.000 de guri, E ceva, 1000 la UDMR, 2000 la PSD, rămân 7000 la PNL (aripa Câţu evident ) .
    • +11 (23 voturi)    
      Cîțu n-are nimic în cap (Vineri, 3 septembrie 2021, 11:04)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Rarara

      Cîțu îi manevrat de niște cașchetari care ar trebui să stea în cazărmi, nu să se amestece în politică... https://www.romaniacurata.ro/contributia-serviciilor-secrete-la-criza-asta/
    • +10 (24 voturi)    
      Planul e sa aprobe PNDL3 pt Congres (Vineri, 3 septembrie 2021, 11:07)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Rarara

      Cutzu vrea sa fie presedintele PNL si are nevoie disperata sa imparta bani primarilor PNL ca sa fie votat la Congres.

      si pt asta e in stare sa distruga tot, nu-l intereseaza.

      USR a cerut desfiintarea SIIJ pt aprobarea PNDL3 iar PONL si UDMR refuza sa desfiinteze SIIJ, ei vor sa mute sectia la parchetul general
  • +25 (29 voturi)    
    mda (Vineri, 3 septembrie 2021, 9:48)

    costicatrombon [utilizator]

    Planul ala minune va fi atacat la CCR. Si acolo pnl va ajunge la mana psd. Catu merge la cacialma la rupere cum a mers si in 2008 cand avea pariuri ca leul se devalorizeaza puternic. A iesit tataia Itzarescu de la BNR cu un par in mana a pocnit 2,3 rau de tot si ceilalti s-au potolit instantaneu. Daca ii da unul o fatala lui Catu situatia se calmeaza in doua ore si Bolojan e primministru.
  • +16 (28 voturi)    
    Electricianul de la Justitie (Vineri, 3 septembrie 2021, 9:51)

    subcultura [utilizator]

    Cum se poate pronunta pe teme de legalitate un ministru interimar la Justitie fara studii juridice?

    E un mare pericol joaca asta cu ridicolul si absurdul. usor, usor lumea isi pierde simtul normalului si ridicolul devine acceptabil, aproape norma. Pas cu pas, cum ar zice actualul presedinte.
    • -1 (25 voturi)    
      "Ridicol si absurd" (Vineri, 3 septembrie 2021, 10:19)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      C. Drulă este inginer software. In logica ta, cum se pronunta el in probleme ale ministerului transporturilor fara studii de profil? Mare pericol, n-asa? Noroc ca in cadrul ministerului nu sunt toti IT-isti, mai sunt si profesionisti care ofera informatii ministrului..
      • +8 (16 voturi)    
        Nu e neaparat logica mea (Vineri, 3 septembrie 2021, 12:00)

        subcultura [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        e logica pe care e construit circuitul de avizare si arhitectura Guv.
        MJ da aviz de legalitate nu de oportunitate, avizarea lor are un caracter strict tehnic juridic, de aia avizul lor vine ultimul, ca sa se poata pronunta per ansamblu.
        Min Transporturilor si chiaar si Min Sanatatii sunt un conglomerat de activitati unde capacitatea manageriala primeaza. In cazul MS si Voiculescu, totusi chiar daca nu era medic, nu poate spune nimeni ca nu avea experienta in domeniu.

        In cazul Bode, omul a fost la Energie, Transporturi, Interne si acum Justitie (domeniu eminamente tehnic). Ce urmeaza? Cultura?
    • +19 (21 voturi)    
      La fel cum (Vineri, 3 septembrie 2021, 10:50)

      Tyrion.lann [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Un economist poate pe teme de sanatate.

      Acum, dincolo de gluma, adevarul e ca marea majoritate a politicienilor, indiferent de culoare politica, sunt in cel mai bun caz mediocri in meseria/specialitatea lor primara. Daca ar fi fost buni profesionisti, nu s-ar fi bagat in politica.
    • +2 (4 voturi)    
      e electrician, stie sa umble la sigurante (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:11)

      Luke_2002 [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      si daca se supara le ia lumina la justitie
  • -11 (23 voturi)    
    Robert Sighiartau(PNL): (Vineri, 3 septembrie 2021, 10:09)

    Altiro [utilizator]

    "Doar Dragnea şi-a torpilat două guverne cu moţiuni de cenzură. Vrea USR-PLUS să repete experimentul?"..
  • +6 (12 voturi)    
    Oare cat timp trebuie sa mai treaca...? (Vineri, 3 septembrie 2021, 10:29)

    DonaldDuck [utilizator]

    ... pana cand sa nu mai avem rahaturi din astea de tara bananiera? 30 de ani s-au dus ca-n vis.

    Klaus, vezi sa nu se strice de tot caruta in urmatorii 3 ani si fa-te prim ministru in 2024 (daca mai ai chef)
  • +2 (14 voturi)    
    penalii herr-ului. (Vineri, 3 septembrie 2021, 10:41)

    acribion [utilizator]

    ha! ha! ha!
    mai sunt si stultus politic, asta e beeheheton!
  • +8 (16 voturi)    
    se intampla aberatii (Vineri, 3 septembrie 2021, 10:53)

    jescu [utilizator]

    Pana acum am avut explicatia ca imprumutam atat de mult ca sa se relanseze economia, sa se construiasca infrastructura. Cand deodata aflam ca o suma imensa se duce la primarii sa aiba bani de panselute. Intr-o tara normala ar trebui ca parlamentul sa aiba un cuvant de spus cand discutam de sume atat de imense, si mai sunt si imprumutate. Nu poti sa dai skip la parlament la asa ceva. Teoretic sunt o mana de oameni care au decis ca efortul imens care va fi facut in viitor pentru banii imprumutati, va fi facut defapt pentru panselute.
    • -12 (16 voturi)    
      Imagineaza-ti (Vineri, 3 septembrie 2021, 11:52)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Ca macar jumate din banii acestia vor merge in renovari de scoli cu Wc-ul in fundul curtii, in retele comunale de apa si canalizare, in drumuri comunale, dispensare, retele de internet, de gaze, de electricitate pt (inca a)cateva sute de sate, energie verde, sisteme si servicii de protectia mediului, gropi ecologice etc etc.. restul pt panselute. Cu un DNA intarit si bine organizat primarii vor fi mai putin tentati sa duca "panselutele" acasa. Si, cu siguranta, Romania va arata altfel in cativa ani.
      • +6 (8 voturi)    
        DNA era întărit (Vineri, 3 septembrie 2021, 12:43)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        și când construia Udrea stadioane în pantă.
        • -3 (5 voturi)    
          Cu exemple din trecut (Vineri, 3 septembrie 2021, 18:20)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          ajungem la cat de mult construia Ceasca si cat de repede erau prinsi infractorii.
      • +5 (9 voturi)    
        Aceeasi (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:08)

        Rdu [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Filozofie: daca ne da si noua ceva sa fure si ei jumatate! Ajunge parandaratul 50%? Ne mai miram unde am ajuns? Am suferit o “reabilitare a spatiilor verzi “ jaf ale carui urmari se mai vad si azi!
        Cel care a lucrat pt prabusirea leului vorbeste de “dusmanul romanilor”?
        • -4 (6 voturi)    
          Ramane atunci (Vineri, 3 septembrie 2021, 18:24)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Rdu

          Sa faca toate astea USR+Sosoaca si Simion. Bafta!
      • +2 (4 voturi)    
        aiurea (Vineri, 3 septembrie 2021, 14:25)

        jescu [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Primariile sunt supra dimensionate. Au fost cazuri de angajatii vin o ora la servici si dupa aia nu-i mai vezi. In orase cate o masina de politie locala pe fiecare strada, cand inainte nu aveau masini si pazeau doar parcurile si pietele. Se pot reduce o gramada de bani pentru construtia de scoli noi in multe localitati, dar primarul prefera sa dea rudelor si prietenilor de munca la primarie, si sa sifoneze banii prin contracte. A se vedea ca nu prea vor fonduri europene pentru acolo se fac controale, nu e doar unde pot interveni politic. Nu ne trebuie program, ci reforme intai, si apoi vezi daca e nevoie de program.
  • -6 (20 voturi)    
    USR vine si cu Sosoaca? (Vineri, 3 septembrie 2021, 11:47)

    tahomir [utilizator]

    Ca acum USR au aliati de acelasi nivel desi daca se mai dau cocosi risca sa fie mancati de Sosoaca. La propriu.
  • -4 (18 voturi)    
    Cartea (Vineri, 3 septembrie 2021, 12:07)

    autan [utilizator]

    USR: am pleca dar nu prea, ca e cald in functii. Barna, primul "vaccinator" al tarii, se face frate cu oricine sa ramana pana in 2024 la butoane, pe urma sunt pa.
    Se vor intoarce spasiti in Guwern "pentru binele tarii" a doua oara, a treia, pana vor invata combinatiile. Puterea corupe.
    Nu mai poate USR de inflatie sau cursul euro, important e joaca la varf.
  • +11 (21 voturi)    
    Citu e chiar penibil (Vineri, 3 septembrie 2021, 12:07)

    AndreiGr [utilizator]

    Dupa ce e dovedit mincinos, hot si penal vine cu nonsalanta si spune "sa discutam in coalitie". De cand face el ceva in coalitie?
  • +3 (15 voturi)    
    cu ce difera Citu de Dragnea? (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:07)

    revo [utilizator]

    Si ala a dat afara pe toata lumea care i s-a impotrivit cat de putin ca si Citu, si ala e hot, si Citu e hot, si ala a umblat nu PNDL-uri si banci "speciale", cu OUG-uri 1- 13, cu mita din banii statului (asta mituieste primarii, nu pensionarii, dar tot aia e).

    Este adevarat, e o diferenta de calibru: Dragnea a furat in stil mare, din fonduri europene, din banii statului, a furat chiar si o bucata de Dunare!
    Bai tata, pentru un baiat de la tara, fara grade la SIE, jos palaria!

    Citu e doar un gainar marunt.

    Absolut penibil din partea lui Iohannis si a PNL-ului (gasca de slugi fara coloana vertebrala) ca nu l-au data afara imediat ce a iesit la lumina povestea banilor imprumutati si nereturnati.

    Nici macar nu a avut atata siretenie (nu zic de bun simt, ca asta e clar ca nu are, are doar un sorici gros) incat sa-si ceara scuze, sa invenmteze scuza ca a uitat, si sa plateasca macar acum datoria aia, cu penalitati cu tot.

    SA PLECE!!!
    • -5 (5 voturi)    
      Este o mica greseala (Vineri, 3 septembrie 2021, 18:12)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Dragnea nu era prim ministru. A-l compara pe Citu cu Dragnea este o enormitate, Citu stie finante Dragnea facea ce vroia in partid si fura "in stil mare" , dar ma intreb de ce oare cei doi minitrii demisi au fost de la USR, eu ca prim ministru(si Ponta are dreptate) daca nu fac ce trebuia ii demit, pa . Dar USR-ul prin politica lor actuala, daca vin alegeri anticipate poate nici nu intra in parlament.
  • +4 (10 voturi)    
    USL (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:09)

    Godaro [utilizator]

    Ne indreptam spre USL. PSD nu va vota motiunea si va face guvern de uniune cu PNL si UDMR.

    Este bine ca USR sa iasa din coalitie pt ca de aici incolo va fi asociat cu ciolanul si isi va pierde si bruma de 14%.
  • +5 (11 voturi)    
    Detinator al adevarului absolut acest Florin Citu (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:22)

    galeo [utilizator]

    Stie el cu precizie cine e dusmanul romanilor.

    Dar tu si Orban sunteti prietenii romanilor cand ati imprumutat Romania 20 miliarde de euro in 2 ani?
    Voi sunteti prietenii romanilor cand va laudati cu cuantumul amenzilor date in starea de urgenta romanilor ce mergeau pe strada?
    Ce nesimtiti.
  • +3 (9 voturi)    
    cateva comentarii (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:41)

    programatoru [utilizator]

    -UPDATE 12.08 Ludovic Orban a declarat că, atâta vreme cât el va conduce PNL, niciun parlamentar liberal nu va vota o moțiune de cenzură împotriva propriului guvern.

    oare chiar crede ca mai conduce PNL ?

    - Kelemen se erijeaza in a fi un soi de mediator?

    cred ca lectia 0 a mediatorilor e impartialitatea, nu te apuci sa injuri o tabara (ninja pe FB e clar ca o sageata in USR+)

    - ca catz zis " A negocia cu PSD înseamnă a negocia cu cel mai mare dușman al românilor", imi denota disperare ..

    dar ca PNL are metehnele PSD nu e acelasi lucru?


    DE CE PSD e mai rau decat PNL?
    - numirile pe baza de PileCunistinteRelatii familiale sunt la ordinea zile (fata lui velea, nevasta lui bodea, chelenrite, animale politice, lipitori de afise, pompe funebre ..)
    - atitudinea lor e FIX ca a PSDistilor (BODE, "grinda")
    - IOHANIS a demis alaturi de PSD pe KOVESI
    - IOHANIS nu a tinut cont de Avizele CSM .. FIX CA PSD
    - PNLD 3 e la FEL CA PNDL PSDraknea
    - ataurile la JUSTITIE sunt la fel (chiar daca mai subtile)
    - IOHANIS si PNL pe timpul OUG 13, au parut ca sunt contra (dar se citea pe fata lor ca mai degraba sunt alaturi de PSD)
    - PNL si PSD au format USL
    - PNL si PSD in USL au facut MARTEA NEAGRA !!!!!
    • -3 (5 voturi)    
      De remarcat (Vineri, 3 septembrie 2021, 18:15)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui programatoru

      Orban vorbeste prostii , nu mai are sprijinul liberalilor.Pe de alta parte UDMR nu a tradat nici o alianta fie ca fost cu PSD fie cu alt partid. Dar ce face USR-Plus acum este o tradare .
    • -3 (5 voturi)    
      PLUSR=Dragnea (Vineri, 3 septembrie 2021, 18:27)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui programatoru

      Isi torpileaza propriul guvern. Cu adevarat ei vor"progresul" cu orice pret...
  • +2 (6 voturi)    
    Altul care se crede salvatorul Romaniei (Vineri, 3 septembrie 2021, 13:52)

    galeo [utilizator]

    O camasa de forta nu-i strica.
  • +1 (5 voturi)    
    Scenariu (Vineri, 3 septembrie 2021, 14:03)

    x_dion_x [utilizator]

    Uite un scenariu:
    - USR depune motiune, pt ca PNL-ustii vor banii romanilor fara masuri de control si nu vor da inapoi.
    - Ludovic, vrea sa treaca PNDL3, dar sa pice Câțu:"dictator, care nu stie politic sa negocieze ca si lider de coalitie", etc...
    - PSD vrea sa treaca PNDL3 dar sa primeasca si primarii lor, cat mai mult. Dar sa plateasca PNL-ul daune de imagine
    - UDMR vrea PNDL3. nu au nici o problema de imagine. au doar de castigat daca trece chiar si cu prevederile din OUG13

    PSD nu mai depune motiune casa isi pastreze arma de santaj asupra guvernului sesiunea asta.

    In final USRPLUS e dat afara de la guvernare (depune motiune dar nu e votata), guvernul e sustinut din parlament de PSD.
    Banii se impart, PNL/ul tre sa dea mai mult din programul asta PSD/ului ca sa ii sustina din parlament.

    USL redivivus !
    UDMR backing vocals. Tre platit si el.

    Ce ai face daca ai fi lider USRPLUS?
  • +3 (7 voturi)    
    De ce dinamiteaza Câțu guvernarea? (Vineri, 3 septembrie 2021, 14:10)

    x_dion_x [utilizator]

    De ce dinamiteaza Câțu guvernarea?

    Fratia banului joaca tontoroiul pe viata romanilor: Mimând: Spitale, Scoli, Autostrazi. Paduri.

    Cand a venit ultima mare investitie in Romania: Fabrica Mercedes, Rover, VW, Toyota etc..
    Fabrica de electrocasnice, electronice etc?

    Astea aduc salarii mai mari si bani pt cei cu firme de servicii.

    Dar cand au deschis in Ungaria, Slovacia, Polonia chiar si Serbia: cam in fiecare an.
    Acum se discuta relocarea productiei din Asia. N-ar trebui PNL-ul sa se preocupe de asta, cum atragem la noi unitati noi de productie?

    De ce a dinamitat Câțu Romania, cand putea sa negocieze un mecanism de control pt PNDL/ul daca vrea binele țării.
    Sa il auzim si pe patriotul de Rareș Bogdan!

    Sefi peste o tara saraca.
    Halal atitudine de invingatori de lider.
    • +3 (5 voturi)    
      Pentru ca PNL are deja o intelegere cu PSD (Vineri, 3 septembrie 2021, 14:48)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui x_dion_x

      Pentru sustinerea unui guvern minoritar, iar USR ii incurca.
    • +2 (6 voturi)    
      . (Vineri, 3 septembrie 2021, 14:52)

      Godaro [utilizator] i-a raspuns lui x_dion_x

      O fi beat din nou? Trei zile si trei nopti? :)
  • +2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 septembrie 2021, 14:55)

    [anonim]

    • -1 (1 vot)    
      A BIG LIKE! (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:47)

      Luke_2002 [utilizator] i-a raspuns lui

      Excelenta analiza!
  • +3 (9 voturi)    
    acum e clar ca a fost manareala (Vineri, 3 septembrie 2021, 15:14)

    revo [utilizator]

    Tot circul a fost aranjat de servicii si baronii rosii si galbeni. USRPlus au cazut de fazani, ca si noi.
    Iohannis = jalnica marioneta.

    PNL a primit ordin sa intre cu PSD la guvernare.

    Nu exista alta varianta.

    Nu pot fi toti atat de imbecili incat sa nu-si dea seama ca USR oricum rastoarna acest guvern de banditit de drumul mare. Inseamna ca au negociat deja si posturile de ministri - unele insignifiante, pentru ca invingatorul, PSD, ia totul.

    Si atunci, noi in ce sa mai credem?
  • +3 (11 voturi)    
    Actorii politici din Romania (Vineri, 3 septembrie 2021, 15:23)

    Ibit [utilizator]

    Trebuie sa hotarasca deca vor , sau nu vor un primministru :
    - betiv
    - condamnat penal si puscarias
    - manipulator al cursului de schimb al cursului valutar al monedei nationale a Romaniei
    - acuzat in Parlamentul Romaniei de catre Teodorovici ca " fumeaza " si " trage liniute " - adica se drogheaza
    - mincinos
    Problema este ca ii palce lui Iohannis.....
    Asteptam cu interes alegeri parlamentare anticipate , si de ce nu si prezidentiale .
    Oricum nu a facut nimic 6 ani .
  • +2 (6 voturi)    
    pe scurt (Vineri, 3 septembrie 2021, 15:48)

    disraeli [utilizator]

    mare farsor, mari gogomani
  • +1 (5 voturi)    
    pe scurt... (Vineri, 3 septembrie 2021, 16:29)

    liviu_ [utilizator]

    pnl e cel putin la fel de rau ca psd...

    vai de tara asta!
  • -2 (2 voturi)    
    ? (Vineri, 3 septembrie 2021, 16:52)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    A început ședința guvernului?
  • +2 (6 voturi)    
    USL is alive and well (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:13)

    Amariei [utilizator]

    Strutocamila socialist-liberali inca traieste si a inceput sa dea din coada. Primarii sunt ai PSD ului, au trecut la liberali pentru bani si functii iar acum isi vor aduce si restul colegilor la guvernare. E doar o rocada , PNL si PSD scapa de USR de la guvernare si isi pot vedea linistiti de treaba.