Claudia Ţapardel (PSD): Cred că se poate depune plângere penală în cazul „asediului” de la Sectorul 1

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 septembrie 2020, 18:46 Actualitate | Politic


Claudia Tapardel
Foto: Facebook
Fostul europarlamentar PSD Claudia Ţapardel acuză USR şi PNL de „presiune” asupra Biroului Electoral al Sectorului 1, susţinând că în acest caz poate fi depusă plângere penală, scrie Agerpres.

„Îmi este teamă că tot acest scandal, toată această presiune, tot acest asediu pe care îl fac asupra Biroului Electoral de Sector nu face decât să pună presiune pe acei oameni să o declare câştigătoare pe doamna Clotilde Armand sau ca aceştia să se simtă sub presiune şi să nu ia deciziile legale şi deciziile corecte pentru a declara şi a consemna cine este câştigător la Primăria Sectorului 1. (...) Procesul electoral nu s-a terminat, pentru că nu avem declarat un câştigător şi nu este normal şi firesc şi, mai mult decât atât, nu este legal ca un partid politic - şi aici, în speţă, USR-ul şi PNL-ul, prin modul în care se manifestă, prin asediul pe care l-au făcut la Biroul Electoral de Sector - să pună presiune asupra unui proces electoral aflat încă în desfăşurare. (...) Ne vom consulta şi cu candidatul, cred că se poate depune chiar o plângere penală împotriva celor care sunt acolo, pentru că se încalcă buna desfăşurare a procesului electoral. (...) E un abuz ceea ce fac şi încalcă legea”, a declarat Claudia Ţapardel într-o conferinţă de presă, la care a participat şi reprezentantul juridic al PSD Sector 1, Mihai Drăgan.

Marţi, Dan Barna, copreşedinte USR-PLUS, a declarat că reprezentanta formaţiunii sale, Clotilde Armand, a câştigat cursa pentru Primăria Sectorului 1, dar că delegaţii partidului vor să se asigure că numărătoarea voturilor se efectuează în mod corect.


CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1691 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Chiar va rugam! (Marţi, 29 septembrie 2020, 18:53)

    nlln [utilizator]

    Depunerea unei plangeri penale inseamna inceperea unei anchete.

    Rostul anchetei ( care nu este facuta de voi, la sediul PSD) este cautarea adevarului.

    Abia asteptam sa depuneti plangere penala!Oricum daca nu depuneti voi vor depune altii.

    PSDul face exact ce stie-fura, minte, manipuleaza, corupe.
    • +6 (8 voturi)    
      Explicatzie DEX = (Marţi, 29 septembrie 2020, 19:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      A Pesediza = A Fura
  • +9 (13 voturi)    
    Duduia Aceasta este Departe de Casa (Marţi, 29 septembrie 2020, 19:00)

    un domn [utilizator]

    Departe de Realitate
    Departe de Bun Simtz
    • +5 (7 voturi)    
      Dar (Marţi, 29 septembrie 2020, 19:46)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Tanara. De asta zic ca romania nu prea are sanse. Prea multi tineri sunt ori impasibili la datoriile civice, ori nemernici fara scrupule (vezi alde tapardica pt care o cariera in politica a fost de preferat) ori retarzii super fericiti ca se angajeaza ca jandarmi sa fie sclavii puterii politice.
  • +7 (11 voturi)    
    Toapa asta inculta apara infractorii din PSD! (Marţi, 29 septembrie 2020, 19:02)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    In loc sa vedem cine a fraudat, madam Tapardel vrea sa se ia de cei care au iesit in strada. Cand ne-om strange din nou in piata si nu mai plecam pana nu plecati de tot din Romania ce-o sa faci, tanti?
  • +7 (11 voturi)    
    ha (Marţi, 29 septembrie 2020, 19:09)

    gelu antigelu [utilizator]

    da țațele alea aduse din Chibrit, asta nu e presiune?
  • +8 (12 voturi)    
    Ţoapărdel... (Marţi, 29 septembrie 2020, 19:14)

    IoPaNet [utilizator]

    Ce atâta presiune, să vă lase să furați în liniște!
    Domne' ce vremuri bune în 2016, când într-o singură noapte, în liniște, ați furat fix cât vă trebuia...
  • +9 (11 voturi)    
    plangerea penala deja exista (Marţi, 29 septembrie 2020, 19:21)

    cristi_an [utilizator]

    pentru fraudare.
  • +7 (11 voturi)    
    ... (Marţi, 29 septembrie 2020, 19:33)

    mihai_mi [utilizator]

    Of! Cand speram ca se curata batranii pcr-isti iata ca vine aripa tanara din urma! E plin de dancilosi in psd-ul asta putrezit!
  • +7 (9 voturi)    
    Asta n-a muncit (Marţi, 29 septembrie 2020, 19:40)

    teo4ro [utilizator]

    Asta n-a muncit o zi in toata viata ei. Facultati de economie si masterate in afaceri, da toata viata ei a fost numa in functii numite politic de la 19 de ani. Asta isi da cu parerea despre plangeri penale impotriva unor oameni ce denunta un flagrant act de coruptie...
  • +6 (8 voturi)    
    Shhh, s-a trezit tanti (Marţi, 29 septembrie 2020, 20:01)

    oxbridge [utilizator]

    Europarlamentara fără activitate la Bruxelles. Din lumea celor care nu cuvânta...
  • +3 (5 voturi)    
    Cand te cheama Tapardel (Marţi, 29 septembrie 2020, 20:13)

    Susufler0 [utilizator]

    apai doar "tapardeli" poti debita :
    Auzi plangere penala pt ca denunti o "tapardeala" in stil pesedist !

    PS. Am folosit un eufemism ferindu-ma cat am putut sa pronunt termenul mai dur : De fapt ai lui Tudorache au "pesedizat" de-a dreptul voturi de la Clotilde si le-au trecut la Tudorache !