Dan Tudorache: Bărbatul cu procesele verbale era un curier avea dreptul să le strângă de la reprezentanţii PSD din secţie / USR creează presiune asupra membrilor biroului electoral - UPDATE

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 29 septembrie 2020, 12:26 Actualitate | Politic


Dan Tudorache
Foto: Agerpres
Acuzat de către Clotilde Armand de fraudarea voturilor, primarul în exercițiu Dan Tudorache îi acuză pe reprezentanţii USR că ar crea presiune asupra Biroului electoral de sector şi susține că bărbatul care a ieşit din biroul electoral sector 1 cu procese-verbale era de fapt un curier care "avea dreptul să strângă acele procese verbale de la reprezentanţii PSD din secţie".

"Se creează o presiune de către reprezentanții USR asupra membrilor Biroului Electoral de sector (...) E o țară liberă, pot face câte plângeri vor. Noi am depus aseară solicitarea pentru numărarea voturilor. Să fie de acord cu solicitarea și voturile să fie renumărate dacă vor transparență", a susținut Tudorache la intrarea în sediul PSD, la ședința CEx.

Întrebat cum îşi explică faptul că o persoană, candidată la consiliul Sectorului 1 a fost identificată cu 100 de procese verbale asupra sa în clădire, Tudorache a susținut că, de fapt, era un curier care strângea procesele verbale de la reprezentanţii PSD din secţie.
  • "Era un curier. Avea dreptul să strângă acele procese verbale de la reprezentanţii PSD din secţie. Nu ştiu dacă erau 100. Cu siguranţă avea mai puţine. S-a dus în acel loc pentru că cineva le strângea şi mergea cu ele la partid. Este un reprezentant al partidului care strânge procesele verbale de la reprezentanţii noştri din secţii. Atâta tot. Nimic nu a făcut şi a şi întrebat. Deci s-a dus cu acele procese verbale la preşedintele biroului electoral un procuror şi l-a întrebat «domnule, ce e ilegal aici?». Şi a zis «nu e nimic ilegal»”, a susținut primarul PSD al sectorului 1.
Clotilde Armand, candidata USR-PLUS la Primăria Sectorului 1 al Capitalei, l-a acuzat luni de tentativă de fraudare a alegerilor pe contracandidatul său de la PSD, actualul primar în funcție Dan Tudorache. Într-o serie de filmulețe postate pe pagina sa de Facebook, Armand susține că în sediul Primăriei au fost descoperite teancuri de procese-verbale originale, necompletate. Reprezentanții USR au sesizat Poliția, care a anunțat că mai multe persoane au fost duse la audieri.

Și deputatul Tudor Pop a acuzat o tentativă de fraudă la Sectorul 1.

"Suntem la Biroul Electoral Sector 1 cu jandarmii care păzesc voturile, whatever that means, iar mai devreme unul din angajații Biroului mi-a confirmat că la unele secții procesele verbale sunt completate greșit, iar asta nu poate însemna decât că nu corespund cu numărul de voturi înregistrate inițial și că procesele verbale inițiale au fost înlocuite pe parcurs. Deasupra BES1 este sediul neoficial de campanie al lui Tudorache care acum este sigilat de secția 4 de Poliție, departamentul de Criminalistică, după plângerea penală a colegilor noștri de la prânz. Colegii mei bănuiesc ca procedura de fraudare a presupus următorul modus operandi: - azi noapte o parte din președinții de secție au băgat voturile nule în sacii cu voturi normale - din cauza asta la BES, angajații erau obligați să desigileze sacii - în sacii desigilați, oamenii lui Tudorache au băgat și urmau să mai bage PV-urile falsificate și să le scoată pe cele originale”, a scris și deputatul Tudor Pop pe Facebook.

"Aud că prietenul lui Omar Hayssam (Marcel Ciolacu) împreună cu fostul primar bolșevic de la Sectorul 1 (da, este un bolșevic pur sânge care a transformat Poliția Locală în poliție politică și a folosit-o să mă urmărească) vor să renumere voturile pentru că țineți-vă bine: ''voturile reprezintă voința și speranța oamenilor. Iar acestea nu trebuie în niciun caz furate.'' Really? Și în 2016 ce-ați făcut domnilor?! Acum, eu vreau să-i lămuresc pe cei doi în felul următor. Astăzi voi solicita Parchetului General al României să preia ancheta despre situația de la Biroul Electoral al Sectorului 1. Să înțelegem și noi o treabă”, a scris Clotilde Armand pe Facebook.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6609 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    Inainte... (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:30)

    Andreas1256 [utilizator]

    ...de a fi renumarate, vor fi reverificate, tovarase. Te asteapta vremuri grele...
    • +5 (5 voturi)    
      Minte (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:06)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      Cu greu un curier profesionist ajunge la 100 pe zi .De obicei lucreaza cu 80 . Politia spune 473 .

      Fraza lunii : "cu jandarmii care păzesc voturile, whatever that means"
    • -2 (2 voturi)    
      GIO PSD/PCR nu-și dezminte reputația (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:13)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      de hoțoman în formă continuată.Ipochimenii care
      au comis frauda trebuie judecați de urgență și,
      in maxim 30 de zile,trimiși la pușcărie lângă
      instructorul lor Liv Jong UNU.
    • +4 (4 voturi)    
      Tudorache o face pe prostu?Sau este? (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:14)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      Curierul ăla,dacă lucra legal trebuia să aibă un ecuson,o legitimație și să fie înregistrat în evidențe ca personal cu acces la p/verbale la alegeri.În lipsa acestora,Dan Tudorache să-și capseze limba și să o pună la dosar.
  • +25 (25 voturi)    
    Legea nu e presiune (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:30)

    neagoe [utilizator]

    LEGEA e o presiune doar pentru INFRACTORI.
  • +24 (26 voturi)    
    Stil psd (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:41)

    marcelp55 [utilizator]

    Acesta e stilul psd. Fuge ca dracul de tămâie de justiție. Dacă se renumără voturile, asta e, pierd votul că tot e pierdut, dar dacă se merge justiție se poate ca unii să piardă mai mult.
  • +19 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:52)

    [anonim]

    • +5 (5 voturi)    
      nici nu cred ca sunt atatea sectii de votare (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:19)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

      In sectorul 1 - din ce stiu eu, poate nu stiu bine, sunt cca. 167 de sectii

      in toata tara sunt cca.18.500-187000
  • +16 (18 voturi)    
    Hai ca e groasa...groasa ca (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:02)

    persuasiv [utilizator]

    conducta.Cine a facut-o,a pus-o.
    • -1 (5 voturi)    
      dar sefu statului (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:21)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      sa doarma inca la ora asta???

      el ar fi trebuit sa fie primul care sa stie ca se pune ceva la cale si primul care sa iasa pe post sa ofere garantii ca cei care au pus-o o sa o ia serios , dar rau de tot de serios...

      Zic si io asa...
  • +16 (16 voturi)    
    dubios (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:12)

    unacare [utilizator]

    Cel mai probabil au schimbat si buletine de vot, de aia cere sa fie renumarate voturile. O sa spuna ca toti delegatii care au semnat procesele verbale au gresit, nu au numarat bine.
    • +6 (6 voturi)    
      Vezi tu (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:48)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui unacare

      Ideea e ca intr-un stat de drept nu tin explicatiile de gradinita . Incet incet ne indreptam catre unul , dar taaare incet .
    • +5 (7 voturi)    
      nu se mai poate iepuras (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:35)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui unacare

      Fiecare reprezentat de la sectie si daca erau si observatori seriosi, dar pare ca nu prea au fost, au o copie dupa PV semnat

      Culmea au asistat la numararea buletinelor asa ca stiu ff bine ce a fost trimis si consemnat in PV.

      matocaria a fost simpla:
      1. au introdus date false in sistem - dupe care
      2. in cortul din fata BEC-ului poate au facut si alte matocarii dar sunt consemnati cei care au depus dosarele si PV -

      asa ca se lasa cu parnaie nasoale pentru presedintii de sectii de votare care au facut matocarii - daca au facut - si pentru aia care evident au introdus date false din pv...

      Este groasa rau de tot ...
      ESte acum imposbil de carmit mai la vale/deal...

      Unii o sa ia cu executare fraudarea alegerilor.

      PSDistii sunt disperati
      Dar parerea mea este ca PMPistii o sa ia rau de tot in barba.

      Acum putem intelege mai bine jocul dublu al lui TB si al pretenilor lui...

      crezi matale ca 38%, adicalea aprox. 19% din pop cu drept de vot, au votat pentru blonda cu sarma in cur???

      crezi matale ca 11% au votat pentru matelot???

      La mine in sectie am verificat Ioana Constantin a fost votata cica de cca. 100 de persoane iar Turodache de cca. 170 de pers. sUMA acestor voturi s-a dus la Clotilde.

      O sa intreb in zona mea daca au auzit de Ioana Constantin si cine este femeia asta - just for curiosity...
  • +4 (4 voturi)    
    "Demn " de a fi psdist. (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:38)

    Plagarus [utilizator]

    Nici o asteptare de la defectii astia. !
  • +2 (2 voturi)    
    Tu, dorache, de ce îți dai cu părerea? (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:58)

    mr_mojo [utilizator]

    Tu nu ai nimic a zice dacă ești curat.
    Doar că nu ești.
    Puscărie!
  • +4 (4 voturi)    
    vezi ca era candidatul vostru (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    bai minciuna umana !
  • +6 (6 voturi)    
    candidat la consiliul local si curier ?!? (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:12)

    inmono [utilizator]

    Am fost si eu observator sau reprezentant la cateva alegeri in trecut, cand eram student, dar nu am vazut niciodata sa se scoata procese verbale din sectie de catre o persoana neinsotita.

    Sacii sigilati cu voturile si procesele verbale au fost dusi, dupa numarare in prezenta tuturor din comisie, la biroul electoral central din oras (Cluj) de catre presedintele sectiei de votare + 2 persoane. Fiecare de la alt partid. Cu taxiul.

    Povestea asta a PSD-ului e cusuta cu ata alba ...
  • +8 (8 voturi)    
    Transporter 4...all (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:17)

    A.S [utilizator]

    - Sefu, ne lipsesc cateva mii de voturi!!!
    - Liniste tovarasi, curierul este pe drum!

    Cam asa ar putea incepe trailerul de la ultima parte a filmului Transporter, cu actori romani in toate rolurile :-).
    Nu mai fiti rai :-). Poate pana in decembrie vor legifera si drepturile curierilor, in parlament.

    Pam-pam :-)
  • +5 (5 voturi)    
    Probabil la asta se referea (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:21)

    gore474 [utilizator]

    Probabil la asta se referea sotul duamnei Firea cand zicea ca Partidul a lasat-o singura in fata inamicilor necrutatori care au facut campanie murdara. Nu a ajutat-o niciun "curier" de la partid sa care si ea sacii cu procese verbale si voturi... si d-aia a pierdut... ca altfel ea merita sa castige...
  • +8 (8 voturi)    
    bre iepuras (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:39)

    ..13 [utilizator]

    PV care apartin de drept PSD se afla la reprezentatii partidului din sectiile de votare asa ca nu au ce sa caute la BEC.

    Scriu chestiile astea ca sa inteleaga tot neamul ca Minte imbecilul ala si chiar ne crede prosti pe toti.

    LA PARNAIE cu SUPER EXECUTARE!
    Sa dea dracii in toata justitia din RO si in toti magistratii cu toate pensiile lor speciale daca dau cu suspendare alora care au furat voturi!

    Nimeni, dar nimeni, nu se pisa pe votul meu!
    EU contez, votez si ma numeri corect!