Clotilde Armand cere Parchetului General să preia ancheta în cazul voturilor de la Sectorul 1

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 29 septembrie 2020, 11:55 Actualitate | Politic


Clotilde Armand
Foto: Facebook - Clotilde Armand
​​Clotilde Armand a anunțat, marți, că va cere Parchetului General preluarea anchetei privind situația de la Biroul Electoral al Sectorului 1, caz în care candidata susținută de PNL și USR-PLUS a acuzat o tentativă de fraudare a alegerilor de către contracandidatul său de la PSD, Dan Tudorache.

„Aud că prietenul lui Omar Hayssam (Marcel Ciolacu) împreună cu fostul primar bolșevic de la Sectorul 1 (da, este un bolșevic pur sânge care a transformat Poliția Locală în poliție politică și a folosit-o să mă urmărească) vor să renumere voturile pentru că țineți-vă bine: ''voturile reprezintă voința și speranța oamenilor. Iar acestea nu trebuie în niciun caz furate.'' Really? Și în 2016 ce-ați făcut domnilor?! Acum, eu vreau să-i lămuresc pe cei doi în felul următor. Astăzi voi solicita Parchetului General al României să preia ancheta despre situația de la Biroul Electoral al Sectorului 1. Să înțelegem și noi o treabă”, a scris Clotilde Armand pe Facebook.

În cursul dimineții, Dan Tudorache a anunțat pe facebook că va cere Biroului Electoral Central renumărarea voturilor de la sectorul 1.

Clotilde Armand, candidata USR-PLUS la Primăria Sectorului 1 al Capitalei, l-a acuzat luni de tentativă de fraudare a alegerilor pe contracandidatul său de la PSD, actualul primar în funcție Dan Tudorache. Într-o serie de filmulețe postate pe pagina sa de Facebook, Armand susține că în sediul Primăriei au fost descoperite teancuri de procese-verbale originale, necompletate. Reprezentanții USR au sesizat Poliția, care a anunțat că mai multe persoane au fost duse la audieri.

Și deputatul Tudor Pop a acuzat o tentativă de fraudă la Sectorul 1.

„Suntem la Biroul Electoral Sector 1 cu jandarmii care păzesc voturile, whatever that means, iar mai devreme unul din angajații Biroului mi-a confirmat că la unele secții procesele verbale sunt completate greșit, iar asta nu poate însemna decât că nu corespund cu numărul de voturi înregistrate inițial și că procesele verbale inițiale au fost înlocuite pe parcurs. Deasupra BES1 este sediul neoficial de campanie al lui Tudorache care acum este sigilat de secția 4 de Poliție, departamentul de Criminalistică, după plângerea penală a colegilor noștri de la prânz. Colegii mei bănuiesc ca procedura de fraudare a presupus următorul modus operandi: - azi noapte o parte din președinții de secție au băgat voturile nule în sacii cu voturi normale - din cauza asta la BES, angajații erau obligați să desigileze sacii - în sacii desigilați, oamenii lui Tudorache au băgat și urmau să mai bage PV-urile falsificate și să le scoată pe cele originale”, a scris și deputatul Tudor Pop pe Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3637 vizualizari

  • -23 (39 voturi)    
    buna gandire (Marţi, 29 septembrie 2020, 11:58)

    cucuveauamov [utilizator]

    mandatul trebuie primit de la procurori, nu de la cetateni
    • +12 (20 voturi)    
      lol (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:14)

      heimdallr [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Mandatul îl dau cetățenii dar procurorii stabilesc dacă proceserele verbale au fost falsificate sau dacă operatorii au introduc greșit datele. Dacă tot sunt psd-ul și fanii lui așa de puri hai să facem procesele verbale semnate în secție și cele trimise la centralizare publice pe o platformă cât mai simplă cu putință să poată orice cetățean să le verifice și să facă singur adunările voturilor. Ce zici votați în parlament legea dacă tot aveți majoritate?
    • +15 (25 voturi)    
      Tu nu realizezi gravitatea faptelor? (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:15)

      mbratianu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Furtul de voturi este de multe ori mai periculos decat furtul de bani/coruptie. Cu furt de voturi, cel mai odios infractor poate ajunge cel care are cea mai mare putere.

      Aici trebuie Parchetul sa verifice iar daca nu-si face treaba trebuie mers pana la CEDO. Va dati seama daca PSD a facut asta in buricul Capitalei intr-unul din cele mai educate sectore ce au facut in restul tarii?
      • 0 (4 voturi)    
        procese verbale secrete (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:57)

        dmnt [utilizator] i-a raspuns lui mbratianu

        Aceste procese verbale, pana la urma, nu sunt secrete. Poate oricine sa umble cu ele pe strada, sa le lipeasca pe pereti, daca vrea.
        Ma intreb cat timp o sa-i ia opiniei publice sa-si dea seama de prostia Clotildei .
  • +14 (22 voturi)    
    ... (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:02)

    mihai_mi [utilizator]

    Ce sentiment neplacut sa simt ca plangerea la parchetul general, si la oricare alta institutie de altfel, reprezinta un mare NIMIC! Multumim psd pentru asta!
    • +1 (5 voturi)    
      Nu mai au nicio putere... (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:22)

      siviufxx [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      ...de cand CCR-ul este controlat de PSD. Cu alte cuvinte, in Romania, la momentul actual, orice demers impotriva PSD este declarat neconstitutional. Tocmai din cauza asta isi permit sa fure, stiind ca nu vor fi trasi la raspundere...
    • +2 (6 voturi)    
      Ei (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:31)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Multumeste romanilor, ca ei permit asta, de vreo 30 ani ...
  • 0 (6 voturi)    
    mie mi-e clar (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:23)

    mmmircea [utilizator]

    ca la renumarare va pierde, de-aia face atat tam-tam. Cand si-a dat seama ca alegerile sunt pierdute a bagat brusc, dupa 24 ore, placa cu furtul. Urat mod de a pierde, sa speram ca parchetul face lumina.
    • 0 (2 voturi)    
      Domna e invatata! (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:45)

      Tambrian [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Si acum oatru ani a pierdut. Si tare greu s-a dat batuta.Nu are numic din tara sa. S-a invatat la hotii in Romania!
  • 0 (4 voturi)    
    PSD a furat voturi in Bucuresti (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:24)

    emil bobu [utilizator]

    Ati vazut deja fabrica de semnaturi PSD din sectorul 5, aveti impresia ca numai acolo se comite frauda? Nu, e peste tot.
  • -3 (5 voturi)    
    Disperarea e maxima... (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:28)

    Gigi Kent [utilizator]

    Care parchet general? Din Romania sau din Franta? Sa se adreseze doamna la ONU mai bine ...
  • +1 (3 voturi)    
    SI totusi (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:41)

    feroviarul123 [utilizator]

    Partidele mari au reprezentați la toate sediile. Ăștia numără voturile și semnează pe procesul verbal și iau o copie pentru ei. Știu ca am fost si eu odată o alegere în comisie. Cum poți sa faci asta si sa crezi ca nu ești prins? Chiar daca datele se baga la grămadă tot exista numărătoarea paralela care te prinde ( fiecare partid are o baza de date și compara datele de la BEC , deia multe partide anunță înainte rezultatele pentru ca ei primesc datele prin telefon mai repede decat BEC-ul care trebuie sa verifice hârtii si procese verbale) cand nu da acelasi număr. Înțeleg la Cucuieți din deal sa nu fi avut reprezentanți dar in București .. disperarea mare la PSD.
    • -1 (3 voturi)    
      au confirmat numărătoarea paralelă (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:53)

      heimdallr [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      USR+ a confirmat deja că și la numărătoarea lor paralelă și la numărătoarea paralelă a unui alt partid (posibil pnl) Clotilde Armand are 1000+ voturi față de Dan Tudorache. Dar știm foarte bine că în Romania oricâ de clare sunt lucrurile lejer poți muri cu dreptatea în mână pentru că legile sunt făcute să apere hoțul nu omul cinstit... Ce să facă USR+ acum să încalce legea? Nu pot face asta, urmează demersurile legale de doi lei care le pot urma.
  • +2 (8 voturi)    
    Sper (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:02)

    A.S [utilizator]

    Sa fie ultimile zvacniri ale acestor oameni care au "distrus" 2-3-4 generatii.
    Vezi cazul L.C. Kovesi care a castigat la CEDO, si ce frumos, a depus ieri juramantul.
    Pacat doar ca se pierde timp. Am pierdut destul timp, cu totii!
  • 0 (0 voturi)    
    Si totusi doamna a pierdut! (Marţi, 29 septembrie 2020, 17:40)

    Tambrian [utilizator]

    Cand adversarii au numarat tot ce a fost in sectii si au gasit ca doamna Clotilde a pierdut, poti chema si pe papa de la Roma sa numere.Adversarii au procesele verbale si justitia nu are ce spune.