Situație ciudată în 5 secții din Sectorul 1 în care Tudorache a câștigat la mare diferență față de Clotilde Armand. Procesele verbale nu apar semnate de delegații USR-Plus

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 29 septembrie 2020, 14:59 Actualitate | Politic


Proces verbal de la sectia 152 fara nici o semnatura
Foto: AEP
În cel puțin cinci secții din Sectorul 1 pe care HotNews.ro a apucat să le verifice, conform datelor de pe site-ul AEP, în fotografiile proceselor verbale lipsesc semnăturile delegaților USR-Plus. În toate secțiile câștigător la mare diferență de voturi apare actualul primar PSD, Dan Tudorache. Într-una din secții pe procesul verbal lipsesc chiar toate semnăturile delegaților de la partide.


Secția 140:

Dan Tudorache - PSD - 339 voturi
Clotilde Armand - USR-Plus - 145 voturi

Semnătura delegatului USR lipsește de pe procesul verbal atât în fotografia realizată la PV în secție, cât și la fotografia realizată la PV la Biroul Electoral de Sector.


Secția 145:

Dan Tudorache - PSD - 280 voturi
Clotilde Armand - USr-Plus - 103 voturi

Semnatura delegatului USR apare pe procesul verbal fotografiat în secție, dar lipsește de pe fotografia procesului verbal fotografiat la BES.

Secția 152:

Dan Tudorache - PSD - 266 voturi
Clotilde Armand - USR-Plus - 39 voturi

NU EXISTĂ NICI O SEMNATURĂ, a niciunui delegat, pe fotografia procesului verbal fotografiat în secția de votare. Pe site-ul AEP nu apare fotografia procesului verbal de la BES.

Secția 158:

Dan Tudorache - PSD - 348 voturi
Clotilde Armand - USR-Plus - 124 voturi

De pe fotografia procesului verbal aferent secției de votare (care are o altă încadratură față de restul PV-ului pozat) lipsesc semnăturile delegaților de la USR-Plus, PNL, PPU și UDMR. PV-ul nu are fotografie și la BES.

Secția 160:

Dan Tudorache - PSD - 339 voturi
Clotilde Armand - USR-Plus - 149 voturi

Semnătura delegatului USR lipsește de pe procesul verbal atât în fotografia realizată la PV în secție, cât și la fotografia realizată la PV la Biroul Electoral de Sector.

--

Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24060 vizualizari

  • +51 (61 voturi)    
    >>>> (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:05)

    GemstonePig [utilizator]

    Ba baeti s-a spart buboiul! o sa fie o boxa plina de acuzati ca in procesele alea cu mafioti italieni. Grajdanii trebuie stransi cu usa sa toarne si sa primeasca pedepse ceva mai mici decat snapanii cei mari
    • +39 (43 voturi)    
      Asta-i maxima... (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:20)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Secția 145: Semnatura delegatului USR apare pe procesul verbal fotografiat în secție, dar lipsește de pe fotografia procesului verbal fotografiat la BES.

      Deci... cum? In sectie era semnat iar la BES a ajuns nesemnat? S-a evaporat semnatura pe drum?
      Abia astept sa ne-o explice Tudorache si pe asta...
      • +17 (17 voturi)    
        ... (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:55)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        "Plecase baiatu' cu ea..."
      • -20 (28 voturi)    
        Nu este neapărat fraudă (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:01)

        Barthales [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        În secție se semnează mai multe exemplare. Unul pentru BES și câte unul pentru fiecare observator, reprezentant al partidelor. Este posibil ca reprezentantul USR PLUS să fi uitat să semneze și acel exemplar, sau se gândea că îl ia el pe ăla nesemnat de el. Probabil că din eroare a fost fotografiat tocmai acela, dar la BES a ajuns unul cu toate semnăturile, cum era corect.. Dacă există semnătura lui pe celelalte pv, iar numărul voturilor este același, înseamnă că nu s-a întâmplat nimic acolo.
        • +16 (22 voturi)    
          ... (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:25)

          mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

          Fix unde a facut PSD un numar ANORMAL de voturi?Hai frate!
        • -11 (17 voturi)    
          Aveți argumente? (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:47)

          Barthales [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

          Cei care dați minusuri aveți argumente? În urmă cu mulți ani am fost observator într-o secție. Nu vorbesc din imaginație.
          Sunt votant USR PLUS. Vedeți că vă duceți după fentă și se poate crea impresia că toate sunt fumigene ca astea și că de fapt nu a fost vorba de fraudă.
          Sunt posibile și fraude. dar hai să le căutăm pe alea reale, altfel riscăm să fie bagatelizat totul.
          • +2 (4 voturi)    
            Stimate domn argumentul este (Marţi, 29 septembrie 2020, 22:30)

            Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

            ca procesul de votare trebuie sa fie o treaba serioasa, chiar foarte serioasa, deoarece priveste soarta unui oras si nu o joaca la care spuneti ca v-ati pretat si dvs cu ani in urma (de-aia am ajuns unde am ajuns - coada europei).
            Treaba trebuia luata in serios si indeplinita ca la carte pana la final!
            Cuvantul conformitate va spune ceva?
            Ma tem ca nu!
        • +9 (15 voturi)    
          Vezi ca e invers (Marţi, 29 septembrie 2020, 17:00)

          aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

          La cel de la BES lipseste semnatura reprezentantului USR-PLUS. Mai mult, codul QR e lipit pe foile de la BES iar la pagina 2 pare sa fie tiparit un cod QR sub cel lipit, asta nu am inteles-o.
        • +2 (4 voturi)    
          Chiar tu pui multe indoieli in text (Marţi, 29 septembrie 2020, 21:27)

          finutza [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

          Sa le enumar:
          - "Este posibil" ca reprezentantul...
          - "... sa fi uitat" sa semneze...
          - "... se gandea ca" il ia el...
          - "Probabil" ca din eroare...
          - "Daca" exista...
          La atatea incertitudini in doar 7 randuri de comentariu, tragi o concluzie clara! Hilar, nu?
          • +1 (3 voturi)    
            Concluzia clara ați tras-o voi! (Joi, 1 octombrie 2020, 10:31)

            Barthales [utilizator] i-a raspuns lui finutza

            Fără să aveți habar despre modul de lucru.
            Eu nu am tras nici o concluzie. Eu am spus: ”Nu este neapărat fraudă!” Și am dat exemplu de situații în care nu este fraudă, ci neglijență, inclusiv din partea reprezentantului usr care nu a semnat toate exemplarele de pv. L-ați auzit cumva pe acel reprezentant să vină să spună că nu e semnătura lui pe celelalte pv, că el le-a semnat pe toate și nu știe de unde apare ăla fără semnătură. Nu l-ați auzit! Apoi ați văzut că nici Barna nu a mai insistat pe chestiunile astea? S-a lămurit că nu aici e frauda, insistând pe intenția de fraudă la sacii cu voturi nesigilați.
            Așa se întâmplă când oameni care habar nu au despre ce este vorba trag concluzii aiurea. Cu astfel de prostii pot fi învăluie în perdea de fum chiar și lucrurile grave. Sunt convins că sunt și cazuri de fraudă pentru că psdeii numai asta știu să facă, dar nu vă mai aruncați după toate fakeurile. Ei tocmai asta vor, să nu se mai înțeleagă nimic, să nu fie nimic clar. Ați ajuns ca ăștia de la antena 3. Diferența este că voi manipulați din prostie și din neinformare.
      • -2 (6 voturi)    
        Nu este adevarat (Marţi, 29 septembrie 2020, 20:09)

        dianaav [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        Vorbesc din perspectiba unui presedinte de sectie de votare.

        In sectia de votare se fac 2 originalec. Este clar ca la 145 reprezentantul USR a semnat doar pe 1 original, iar el a facut copie de pe cel cu toate semnaturile, iar in sistem reprezentantul STS de la tableta a fotografiat cel de-al 2-lea original. (unde e frauda ca sunt acelasi numar de voturi pe ambele...)
        Pe unul dintre procese a scris presedintele (sau loctiitor sau membru) numele participantilor si ei s-au semnat, pe celalat si-a scris fiecare numele, de aici diferenta (semnaturile sunt identice, numele sunt scrise de persoane diferite).
        Nu stiu de alte sectii, dar la 145, din experienta mea nu e nicio frauda.
        • +1 (3 voturi)    
          Dumnezeu sa ne fereasca (Marţi, 29 septembrie 2020, 22:37)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui dianaav

          pe viitor de asa presedinti de sectii de votare!
          Bataie de joc daca n-ati cascat ochii la ce transmite-ti la BES si motiv legal de contestare.
          Un PV fara toate semnaturile cerute de lege este nelegal, ce mai turavura.
  • +42 (48 voturi)    
    Sectia 145 (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:09)

    Rha-Doo [utilizator]

    Eu as zice ca la Sectia 145 nu doar ca lipseste semnatura reprezentantului USR dar cam toate semnaturile sunt diferite intre cele doua documente.

    Asta vad eu, oare la Politie / Parchet ce se vede? Angajeaza ei un "expert" si le produce hartia care trebuie...
    • +23 (27 voturi)    
      la 145 e clar fals... (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:20)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Rha-Doo

      la 145 e clar fals... a fost rescris ... tot scrisul acolo e diferit.
    • -15 (19 voturi)    
      nu-i problema (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:26)

      cmg_george [utilizator] i-a raspuns lui Rha-Doo

      Faptul ca difera semanturile putin nu este asa o mare problema, PV sunt completate in mai multe exemplare astfel ca fiecare membru din comisie pleaca cu un PV. Se poate ca PV fotografiat sa nu fi fost cel "original" care a ajuns la BES... nu este o problema.
      Ca representantul USR+ nu a semnat pe toate este o problema si/sau neatentie a presedintelui de sectie.

      Problema cea mai mare este daca intre voturile de pe un PV (ramas la reprezentantii partidelor) vs PV de la BES este diferenta!
      • +11 (15 voturi)    
        copia (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:37)

        Rha-Doo [utilizator] i-a raspuns lui cmg_george

        Pai ori se face un PV care se poate copia la cerere or se semneaza X exemplare cu Y semnaturi identice?
        Iar documentul de la BES are clar cheia de siguranta decupata, este in relief fata de cea de la sectie care este printata pe document.
        • +1 (7 voturi)    
          nu (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:57)

          cmg_george [utilizator] i-a raspuns lui Rha-Doo

          Nu stiti ce vorbiti. In majoritatea cazurilor nu exista nici un xerox, este scris PV de x ori si semnat de x ori.
          Ce cheie decupata? Daca va referiti la codul QR nu este nici o cheie, contine un simplu cod (care este acelasi in ambele documente) probabil pentru a intra pe flux la BEJ. (Probabil confundati cu cheia PV care se obtine din numarul de voturi/buletine si care face PV valid si se poate trimite la BEJ dupa numararea voturilor).
          Ca QR este retiparit si pus pe PV a fost deja transat! NU este o problema a fost retiparit pentru ca se scanau greu/deloc respectivele coduri.
          Va uitati la ce NU trebuie! Trebuie verificat numarul de voturi SI ca PV inregistrat de BEJ este cel corect, cu numarul de voturi corect, completat si recunoscut de TOTI membrii comisiei din sectia de votare!
    • +17 (19 voturi)    
      sectia 145 (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:26)

      aanciu [utilizator] i-a raspuns lui Rha-Doo

      de fapt, la 145 nu se potriveste nimic: pozitie si ilizibilitate stampila, cum pozitie si cum sunt scrise numele pres si vice, ...
      • -3 (5 voturi)    
        Ba da (Marţi, 29 septembrie 2020, 17:05)

        aladdin [utilizator] i-a raspuns lui aanciu

        Se potrivesc numerele care de fapt sunt cele mai importante. Am votat USR-PLUS si nu vreau sa se faca de ras cu prostioare. De furat s-a furat, dar nu cu coduri QR identice lipite peste cele care nu se puteau citi.
        E clar ca la BES a ajuns alt pv decat cel semnat, dar cate pv-uri se semneaza in sectie?
    • +9 (9 voturi)    
      hmm (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:34)

      adrianbsc [utilizator] i-a raspuns lui Rha-Doo

      Sunt clar falsificate semnaturile.
      Totusi, bizar e ca numarul voturilor este acelasi atat in PV-u fotografiat in sectie cat si la cel ajuns la BES.
      De ce ar falsifica cineva PV-ul si ar lasa numerele la fel ?
      • +2 (8 voturi)    
        copia (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:05)

        cmg_george [utilizator] i-a raspuns lui adrianbsc

        nu este neaparat falsificat, in realitate desi exista un singur PV original in sectie dupa vot nu se face xerox la PV original ci sunt scrise x PV-uri si semnate de fiecare de catre fiecare membru din sectie, astfel fiecare poate pleca acasa cu o "copie" a PV.
        Asa cum spuneam si mai sus nu se cauta ce trebuie, trebuie cautate cazuri de PV unde difera numarul voturilor! Mai rau daca difera intre ce scrie pe copia unui membru (fie el USR sau PSD) vs PV de la BEJ!
        • 0 (2 voturi)    
          aha (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:45)

          adrianbsc [utilizator] i-a raspuns lui cmg_george

          OK, asta mai elucideaza din mister.
  • -34 (40 voturi)    
    usr a premeditat tot (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:14)

    mmmircea [utilizator]

    reprezentantii usr au fost instruiti ca in cazul in care Clotilda pierde la scor in sectia respectiva, sa nu semneze pv-urile, ca apoi sa poata contesta si acredita ideea unei fraude. Parchetul ar trebui sa inceapa sa-i ia la intrebari si pe usr-isti. Foarte ciudat e ca n-a scos nimeni nicio vorba despre frauda timp de 24 ore. De-abia ieri dupa-amiaza, cand si-au dat seama ca pierd, au inceput sa strige hotii.
    • +10 (10 voturi)    
      ... (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:27)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Ce nu ai inteles? PV din sectie au fost semanate de USR, dar PV care apare la BES, nu are semnatura. Adica PV a plecat semnat si a ajuns nesemnat. Sa ma anunti daca tot nu ai inteles, iti fac si un desen.
    • -7 (7 voturi)    
      Nu cred ce spui dar imi suna cumva cunoscuta (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:36)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      miscarea asta, de a striga ca te fura altii cand e comfortabil.
    • +5 (5 voturi)    
      da (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      ”deșteptule”, USR a premeditat să piardă, nu?
      Vorba lui I. L. Caragiale : ”Stimabile, ești un idiot.”
  • +8 (12 voturi)    
    Sectia 145 (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:15)

    lmc55 [utilizator]

    La sectia 145, daca va uitati cu mai multa atentie, scrisul pe ultima pagina difera, desi s-a incercat sa fie asemanator.
    Uitati-va mai ales la cuvantul "sigiliilor", in copia trimisa la BES, cuvantul este mult mai bine incadrat intre randuri.
    • 0 (0 voturi)    
      2 exemplare! (Marţi, 29 septembrie 2020, 17:02)

      teana [utilizator] i-a raspuns lui lmc55

      Scrisul difera pentru ca se incheie procesul verbal in 2 exemplare (la toate procesele electorale!) si ambele se predau la biroul electoral; lipsesc si ghilimelele de la cuvantul ïntacta", deci este clar ca a fost pozat celalalt exemplar...
  • +2 (6 voturi)    
    Statistica.... (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:24)

    Astronautul [utilizator]

    Statistic vorbind asa ceva este aproape imposibil. Repartizarea voturilor in fiecare sectie ar trebui sa fie asemanatoare cu cea totala. 40-40%.
  • -20 (20 voturi)    
    Vrajeala (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:26)

    pipo1 [utilizator]

    Credeti ca au votat mai multi cu Clotilde, in Giulesti, sau Chitila?
  • +22 (24 voturi)    
    e in firea PSD sa fure (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:27)

    tahomir [utilizator]

    E vorba de contracte si de profituri de zeci de milioane de euro, fara nici o exagerare. Bani pe care PSDistii ii fura din buzunarele tuturor.
    Disperarea lor e imensa de au incercat sa faca astfel de fraude care sunt atat de usor de descoperit.
    La puscarie cu gasca asta de hotomani. Si aia care inca au mai ramas, la 3,4 si 5 sa se gandeasca de 100 de ori cand mai incearca inca vreo combinatie, o sa le fie mult mai greu.
    Toata saptamana o sa beau sampanie seara si o sa ma uit la Antena 3 si Rromanika TV, sa ii vad cum se chinuie.
    • 0 (0 voturi)    
      hehe (Marţi, 29 septembrie 2020, 19:11)

      vladm9 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Le faci reclama! Ei iau bani din audienta.
      Cu o audienta mai mica nu mai ramane la fel de rentabila nici pentru campanie electorala.
  • +21 (23 voturi)    
    "Ieta pozna", cum ar zice nea Ilici Iliescu (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:27)

    Susufler0 [utilizator]

    in frumoasa limba a lui Maiakovski !

    PS. Tudorache, eu zic sa o lasi asa cum a cazut, sa renunti la renumararea voturilor si sa recunosti victoria lui Clotilde ca poate tu scapi, altfel... :)))
  • +15 (15 voturi)    
    Sector 5 (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:39)

    alinsas [utilizator]

    Cred ca daca se iau toate la puricat or sa se gaseasca la nereguli, pe langa lipsa de semnaturi, caligrafie diferita, QR-uri lipite, etc.

    Si in Sector 5 la sectia 1018 de exemplu par chestii necurate daca te uiti pe procesele verbale.
  • +11 (11 voturi)    
    Calcul rece! (Marţi, 29 septembrie 2020, 15:54)

    Alui [utilizator]

    Intra oricum la parnaie cand se descopera ce au facut in primarie. Pedeapsa pentru frauda la vot se comaseaza cu cealalta, pentru deturnare de fonduri. Deci frauda la vot e gratis pentru ei din punctul de vedere al pedepselor!
    • +7 (7 voturi)    
      Nu e chiar gratis pt ca in cazul savarsirii (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:27)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      mai multor infractiuni se acorda un SPOR de pedeapsa care in functie de infractiunea savarsita (de gravitatea ei), de numarul lor poate fi de la cateva luni la cativa ani (nu multi, dar totusi ani) ce se adauga la pedeapsa finala ( care e cea mai mare dintre toate) !
  • +5 (5 voturi)    
    Parnaie (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:06)

    My50cents [utilizator]

    Mititica, pripon, intristare, facultate, jail, brutarie etc
    PSD-isti alegeti-va sinonimul preferat.
    Si, deoarece trendul economic mondial pare sa duca la scumpirea vaselinei, poate e bine sa faceti un stoc din dimp
    Hasta la vista, baby ��
  • +4 (4 voturi)    
    Nume dna loctiitor (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:10)

    Belle [utilizator]

    La 145, in primul document numele dnei loctiitor al presedintelui biroului electoral e DRAGNE, iar in cea de-a 2 imagine, e DRAGNEA. Oops.
  • +4 (4 voturi)    
    pt. hotnews (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:16)

    heimdallr [utilizator]

    Hotnews, dacă tot aveți date nu faceți și o plângere la poliție. Să zicem că acolo unde lipsește doar semnătura de la USR+ nu au avut reprezentant USR+ deși nu cred (nu știu dacă au avut sau e obligatoriu să aibe), dar la procesul verbal unde a dispărut semnătura persoanei de la USR+ sau la cel unde nici un partid nu are semnătură clar sunt niște probleme serioase. Și faptul că în fiecare secție psd are 200+ voturi în plus face ca scorul să iasă exact cum zice psd. Deci uite unde au recuperat 1000 de voturi și au depășit cu 200. Deci e cazul ca și polițiștii să miște ceva. Da, e neplăcut ce se întâmplă dar e bine că s-a descoperit și e cazul acolo unde s-a greșit intenționat să fie consecințe.
  • +8 (8 voturi)    
    frica e mare (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:19)

    toxx [utilizator]

    daca se intra in primaria S1 si gaseste Clotilde ce e acolo, MULTI vor face puscarie ani buni, din cauza asta sunt DISPERATI sa fure chiar cu riscul sa fie prinsi, e totul sau nimic pentru tudorache.
    • -1 (1 vot)    
      Este prostie ce postezi! (Miercuri, 30 septembrie 2020, 8:58)

      Tambrian [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Ce sa-i faca CA doamnei de la registratura? Da secretareai de la cabinertul primarului? Se va uita la ele si le va zambi,asta daca nu o sa iasa la suprafata ca doamna este pierzatoare!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    sectia 145 (Marţi, 29 septembrie 2020, 16:57)

    teana [utilizator]

    Presedintii sectiilor de votare vin cu 2 exemplare din procesele verbale la birourile electorale .
    La sectia 145 este foarte probabil ca un exemplar sa fi fost pozat in sectie si al doilea exemplar la biroul electoral de sector,
    Cifrele sunt IDENTICE pe ambele exemplare atat in cel fotografiat in sectie , cat si in cel fotografiat la biroul electoral.
  • +4 (6 voturi)    
    Pai asta e deja caz penal (Marţi, 29 septembrie 2020, 17:13)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cum adica sa lipseasca semnaturile si procesul verbal sa fie inregistrat? Asta e caz penal, si primii care ar trebui insfacati de procurori sunt cei de la BEM.

    Oricum, USR ar face bine sa-si dezvolte un sistem integrat de numarare paralela a voturilor astfel incat sa poata face sesizari acolo unde furtul e suficient de mare. Cand candiddezi contra hotilor si talharilor, nu poti porni de pa prezumtia ca n-or sa incerce sa te fure. Va dati seama ce furturi sunt pe la tara, daca la Bucuresti isi permit asha ceva...
  • 0 (4 voturi)    
    Iesim in Strada La Protest (Marţi, 29 septembrie 2020, 17:20)

    Adi_rus [utilizator]

    Daca Johanis, Orban, Predoiu si Helvig nu lasa procurorii sa-si faca treaba si sa-l aresteze pe Tudorache si toata clica lui mafiota trebuie sa iesim masiv in strada.

    Parchetele, Procurorii, Justitia poarta acum botnita pusa de Johanis si e in lesa lui Predoiu si Helvig. Asta trebuie sa inceteze. Justitia si procurorii trebuie sa fie liberi ca sa-si faca treaba pt care sunt platiti. Tara asta trebuie sa scape de mafioti asa cum un organism scapa de o infectie. Procurorii sunt anticorpii.
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Marţi, 29 septembrie 2020, 17:35)

    miculescu-rucar [utilizator]

    ocupantii isi instaleaza propria administratie in Romania.
    azi in Timisoara, maine-n toata tara!
  • +3 (3 voturi)    
    nu e "situatie ciudata" (Marţi, 29 septembrie 2020, 18:08)

    cristi_an [utilizator]

    e frauda si caz penal...se pedepseste cu inchisoarea!
    hai, la puscarie cu ei!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Procesele verbale care au ajuns la BES... (Marţi, 29 septembrie 2020, 18:21)

    Marius2345 [utilizator]

    .... se vede de la o posta ca-s contrafacute. Pozitia stampilei nu mai corespunde pe incadrarea in pagina, se vad ca semnaturile sunt facute cam de aceeasi mana (fals ordinar)......
  • 0 (0 voturi)    
    taticu, e clar ca sistemul a fost creeat (Marţi, 29 septembrie 2020, 19:45)

    Coco Whistle [utilizator]

    cu lacune. de ce? ptr a se fura, denatura votul. asta insemna ca cei care au decis, realizat, intretin, cei care semeneaza procesele verbale sint toti pasibili the inchisoase conform legii. e nevoie de un scanner si un terminal sa care sa valideze 'intrarea' votului in sistem dupa care centralizarea se face electornic. normal fiecare sectie poate sa faca numaratoare paralela ca sa confirme rezultatele sistemului electronic. la noi, cum se recunostea cu mare pompa softul bec e marele excel. chiar romania nu poate achizitiona masini de scanat si sa terminam cu prostia asta de vot in care infractorii isi fac de cap?
  • 0 (0 voturi)    
    Acest trepadus Tudorache incearca marea cu degetul (Marţi, 29 septembrie 2020, 20:52)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    Sa vedem cum va reactiona institutiile abilitate in demantelarea povestii lui Tudorache!!