Lista oficială a Guvernului Orban

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Joi, 24 octombrie 2019, 14:00 Actualitate | Politic


Ludovic Orban și Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Liberalii au făcut publice astăzi programul de guvernare și lista de miniștri, după ce acestea au fost validate într-o întâlnire dintre premierul desemnat Ludovic Orban și președintele Klaus Iohannis.


​Premier - Ludovic Orban

Vicepremier - Raluca Turcan

Cabinetul de miniștri:

1. Ministerul Afacerilor Externe -Bogdan Aurescu

2. Ministerul Afacerilor Interne - Marcel Vela

3. Ministerul Apărării Naționale - Nicolae Ciucă

4. Ministerul Finanțelor - Florin Cîțu

5. Ministerul Economiei - Virgil Popescu

6. Ministerul Dezvoltării - Ion Ștefan

7. Ministerul Justiției - Cătălin Predoiu

8. Ministerul Agriculturii - Adrian Oros

9. Ministerul Muncii - Violeta Alexandru

10. Ministerul Mediului - Costel Alexe

11. Ministerul Educației - Monica Anisie

12. Ministerul Fondurilor Europene - Ioan Marcel Boloș

13. Ministerul Tineretului și Sportului - Ionuț Stroe

14. Ministerul Transporturilor - Lucian Bode

15. Ministerul Culturii - Bogdan Gheorghiu

16. Ministerul Sănătății - Victor Costache







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















16637 vizualizari

  • -8 (16 voturi)    
    Cine e la finante?!?!?! (Joi, 24 octombrie 2019, 14:46)

    consumator2 [utilizator]

    Mi-e greata...
    • +3 (9 voturi)    
      mda (Joi, 24 octombrie 2019, 15:35)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      Cum sa nu-ti fie greata, speculantule de monede toxice??? Numai la stergerea creditelor iti sta capul. Si tie si lui Piperea sai lui Zamfurt. Nu mai consuma bai, ca nu-ti prieste!
  • -3 (7 voturi)    
    Orbane, (Joi, 24 octombrie 2019, 15:58)

    romania_curata [utilizator]

    cu costel alexe fost ''operator studii piata'' pana sa devina politruc...te mai votez la sfantu' asteapta
  • -1 (5 voturi)    
    Slab rau de tot (Joi, 24 octombrie 2019, 18:29)

    UncleSam [utilizator]

    Cum era de asteptat PNL dovedeste ca nu are oameni de calibru care sa preia guvernarea, au venit cu maxim 3-4 profesionisti si restul sunt politruci hotomani sadea.
    La Interne au venit cu un mincinos, nu are facultate, auzi studii superioare si distinctie de la Papa, adica sef peste militie au pus un flausat, brava.
    La finante au pus un speculator, mai bine il luau pe unul din fratii Becali fosti bisnitari, era mai OK.
    La economie au venit cu un securist marca Petrom, profesoras de inalt calibru prin Oltenia, vai de ei.
    Justitie tot cu Predoiu, de cate ori trebuie sa fie asta ministru ca sa inteleaga toti ca omul este incompetent.
    La Mediu l-au pus pe unul cu master in climatologie care nu a lucrat 1 zi in viata lui pe domeniul ala, a fost bagator de seama la o casa de sondaje.
    La Fonduri UE au pus un hot venit din administratia locala, un fel de Dragnea mai mic, o sa isi aduca toate neamurile in minister acum. Sa vezi fonduri UE pt. amante, cumnate si tot asa.
    La transporturi nu au gasit pe nimeni din domeniu, a venit unul cu electrotehnica, guraliv nevoie mare.
    La Cultura l-au gasit pe unul de la OTV Suceava, mare jurnalisto-actor facut pe branci la privat.

    Daca ar fi urmat sablonul de la Externe, Armata, Educatie si Sanatate ar fi iesit un guvern redutabil, asa e o mare fasaiala.
  • +3 (3 voturi)    
    Probabil ca nu sunt toți okay (Joi, 24 octombrie 2019, 22:48)

    Observatory [utilizator]

    dar pe departe mai buni dacă a-i Ciumei Ciumei !
    • -2 (4 voturi)    
      hai ,fane .... (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:06)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      ...si pe noi fericiti si prezinta-ne si noua guvernul tau (bine inteles toti niste competenti ) !!!
  • 0 (2 voturi)    
    Bănuiesc .. (Joi, 24 octombrie 2019, 22:50)

    Observatory [utilizator]

    mai toți capabili sunt pe undeva pe “afara” și o duc bine....
    Nu mai căutați ! Pierdere de timp !
  • -1 (3 voturi)    
    era de.... (Vineri, 25 octombrie 2019, 11:36)

    asada [utilizator]

    ....asteptat !!!!! Au aparut la comentarii zeci de prim ministrii nedesemnati dar "competenti" nevoie mare !!! Afara de acestia mai sunt si cei care stiu cate ceva despre unul dintre acestia fiind poate fosti colegi de scoala sau munca si care bineinteles la adapostul anonimatului au si ei posibilitate sa dea cu bidineaua de rahat !!!! Succes baieteilor !!!!