UPDATE

Lista Guvernului Cîțu. Liberalii au validat, cu unanimitate, miniștrii noului cabinet și programul de guvernare

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 28 februarie 2020, 7:11 Actualitate | Esenţial


Cabinetul Orban
Foto: gov.ro
Biroul Executiv al PNL a validat, cu unanimitate, vineri lista Cabinetului condus de premierul desemnat Florin Cîţu şi programul de guvernare. Singura schimbare în lista guvernului este la Ministerul de Finanțe, portofoliu ocupat până acum de Cîțu. În locul său va veni deputatul Lucian Heiuș.

Lista miniștrilor din noul cabinet:

​Premier - Florin Cîțu

Vicepremier - Raluca Turcan

Cabinetul de miniștri:

1. Ministerul Afacerilor Externe -Bogdan Aurescu

2. Ministerul Afacerilor Interne - Marcel Vela

3. Ministerul Apărării Naționale - Nicolae Ciucă

4. Ministerul Finanțelor - Lucian Heiuș

5. Ministerul Economiei - Virgil Popescu

6. Ministerul Dezvoltării - Ion Ștefan

7. Ministerul Justiției - Cătălin Predoiu

8. Ministerul Agriculturii - Adrian Oros

9. Ministerul Muncii - Violeta Alexandru

10. Ministerul Mediului - Costel Alexe

11. Ministerul Educației - Monica Anisie

12. Ministerul Fondurilor Europene - Ioan Marcel Boloș

13. Ministerul Tineretului și Sportului - Ionuț Stroe

14. Ministerul Transporturilor - Lucian Bode

15. Ministerul Culturii - Bogdan Gheorghiu

16. Ministerul Sănătății - Victor Costache


„La ora 9:00, avem convocată reuniunea conducerii statutare a PNL în care vom lua două decizii: una fiind decizia legată de candidatul la Primăria Capitalei şi doi - lista Guvernului şi programul de guvernare”, a anunţat preşedintele PNL Ludovic Orban, joi, într-o conferinţă de presă.

În ceea ce priveşte candidatura la Primăria Capitalei, Orban a anunţat că a luat decizia de a-l propune pe Nicuşor Dan candidat susţinut de PNL.

„PNL a efectuat o cercetare sociologică amplă la nivelul Municipiului Bucureşti şi la nivelul fiecărui sector al Capitalei. În urma acestei cercetări a rezultat clar că toţi candidaţii PNL au şansa de a câştiga alegerile pentru Primăria Capitalei, dar nu avem această garanţie că vor câştiga bătălia cu PSD. (...) În urma discuţiilor pe care le-am avut cu Nicuşor Dan, care au vizat problematica Bucureştiului, soluţiile pentru rezolvarea marilor probleme ale Capitalei, am luat decizia de a-l propune pe Nicuşor Dan ca şi candidat la Primăria Capitalei susţinut de PNL”, a precizat Orban.

Referitor la programul de guvernare cu care premierul desemnat Florin Cîţu va veni în Parlament, Orban a arătat că acesta va fi actualizat prin eliminarea chestiunilor care deja au fost rezolvate. „Nu pot exista modificări decât problemele pe care le-am rezolvat dintre problemele care erau introduse în programul de guvernare şi pe care le-am prezentat”, a explicat Orban.

Întrebat dacă viitorul Guvern va fi unul monocolor sau vor fi cooptate şi alte partide, precum USR, el a răspuns: „Am văzut că au propus şi premier. Degeaba atunci când se dă bătălia eşti plecat în vacanţă şi vrei să participi la sărbătorirea victoriei. Sigur că ne dorim să continuăm parteneriatul cu formaţiunile politice din Opoziţie în condiţiile pe care le-am stabilit prin acordurile politice pe care le-am semnat şi noi suntem consecvenţi acestei atitudini”.

Orban a dat asigurări că va fi alături de premierul desemnat în toate discuţiile ulterioare pentru a încerca să formeze o majoritate. „Vom purta toate discuţiile necesare pentru a construi această majoritate” a explicat Orban.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15712 vizualizari

  • +2 (24 voturi)    
    Ludo Mandolinaru, (Vineri, 28 februarie 2020, 8:38)

    Susufler0 [utilizator]

    in timpul caror batalii feroce pe care PNL le-a purtat cu PSD a fost USR la ski ?

    Amaratilor, cand USR cerea anticipate, fie radeati de ei, fie le dadeati lectii explicandu-le ca "anticipatele nu se pot face in Romania" ! V-ati trezit acum ca nu puteti face nimic din cauza ca nu aveti majoritate in Parlament si acum ati vrea anticipate !

    Si cea mai tare gluma spusa de Sica Mandolina : USR vrea sa participe la "sarbatorirea victoriei" !
    Care "victorie" Orbane ? Ca esti seful unui guvern interimar care nu poate da OUG, ale carui proiecte de lege sunt aruncate la cos in Comisiile parlamentare, care trebuie sa implementeze "bombele" legislative date de PSD ?

    PS. Deci care "victorie" ca daca se sforteaza PSD nitel, cu ajutorul CCR v-ar tine interimari pana la toamna !
    • -6 (10 voturi)    
      Si cu Vlad Voiculescu si PLUS ce se intampla? (Vineri, 28 februarie 2020, 9:29)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Pai ce-ai facut Nicusoare? Destrami unirea USR+PLUS?
      • +1 (5 voturi)    
        @Miky60: (Vineri, 28 februarie 2020, 10:47)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Macar de-ar fi asa si cred ca s-ar gasi cativa adepti ai liberului arbitru care ti-ar scrijeli porecla pe zidurile bisericilor si ti-ar aduce osanale ! :))))
    • -1 (11 voturi)    
      @Susufler0 (Vineri, 28 februarie 2020, 10:28)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      PNL a facut si face greseli in continuare...
      Se pare ca nu si-a schimbat naravul cooptand psd-isti si ald-ist alaturi de ei.
      Au trambitand in gura mare (la momentul desemnarii lui Orban sa formeze al doilea guvern liberal)ca se duc in fata parlamentului de fapt nu sa ceara votul de investitura ci sa voteze impotriva...pentru ca ei vor anticipate, nu puteau sa taca si sa faca ce era normal....
      Asa se intampla cand te ia gura pe dinainte...si pe Orban si pe Iohannis!
      Dar acum revenind la actualitate asa cum era de asteptat PNL fiind destul de abil a cam “furat “ startul USR si PLUS anuntand sustinerea lui Nicusor Dan pentru alegerile locale in Bucuresti!
      Eu nu am inteles de ce USR si PLUS daca au anuntat ca sunt impreuna intr-o alianta (sau nu sunt?)...de ce nu s-au hotarat ma repede asupra unui candidat (comun) pentru primaria Bucuresti?!
      Se stia ca USR il sustine pe ND si ca PLUS il vrea pe Vlad Voiculescu...pai daca voi o lalaiti atat si nu sunteti in stare sa va hotarati
      pentru o “functie” cum vreti sa va doriti sa castigati alegerile si sa guvernati tara?!
      Eu personal l-as vota (pentru primaria Bucuresti) din toata inima (fara sa ma gandesc o clipa ca as face o greseala)pe Vlad Voiculescu...din foarte multe motive!
      Dar politica este politica si trebuie respectata vointa majoritatii de dreapta....pentru ca sa fim seriosi dreapta are nevoie de un singur candidat si atunci eu il voi vota pe acela.

      Pana una alta USR-PLUS trebuie sa se adune, sa-si faca ordine in propria ograda, sa vina cu un program viabil , nepopulist, sa invete sa faca o politica onorabila prin care sa arate ca ei sunt cu adevarat “altceva” decat vechea clasa politica hulita de romani!
      Sa invete ca numai atunci cand ei vor fi cu adevarat profesionisti, persuasivi si vor fi dezirabili romanilor...numai atunci ar putea sa se uite peste gard si sa “loveasca” in adversarii politici.
      Eu le-am oferit votul in dorinta unei motivari si a unei cresteri viitoare....dar atentie cu alegeri anticipate sau fara nu poti ajunge la guvernare cu 15% (sau hai sa fim optimisti cu 22%), tot v-a trebui sa intre intr-o alianta daca vor(USR-PLUS) sa guverneze!
      Si este musai!

      La momentul respectiv se stia ca vor anticipate
      • -2 (10 voturi)    
        a coopta, cooptare (Vineri, 28 februarie 2020, 10:45)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        aiurea. se cheama racolare. iau si ei alaturi, fratii intru gandire si apucaturi. vechii usl'amisti.
        astia sunt mai usor de strunit, cu un oscior, acolo...
        la salvatorii plus nu le ajunge un desht, iti iau toata mana. si de, cu mana e povestea aia, o mana spala pe alta. proverb conservator, incompatibil cu progresismul, cu lupii tineri, care vor tot, nu numai un desht, o mana....plus, plus, si iar plus.
        n'are nimic a face cu idiologia, cu dreapta sau stanga, in gandire.
        e o ciolaniada in toata puterea ei. pt. care vor sa mareasca haita, caci in numar sta puterea.
        haita de dulai, nu de catzei.

        haleluia !
        • +1 (1 vot)    
          @nash pandelica (Vineri, 28 februarie 2020, 17:08)

          paonipao [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Raman totusi la “cooptat...pentru ca presupun ca s-a facut avand consimtamantul celui in cauza!
          Nu cred ca s-a facut racolare pentru ca asta ar fi presupus sa se faca cu presiune (cu forta)asupra celui in cauza!
      • +3 (7 voturi)    
        @paonipao: (Vineri, 28 februarie 2020, 11:13)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        Naravul nu si-l vor schimba niciodata ! Au experimentat guvernarea minoritara din 2007-2008 a lui Tariceanu, cand au fost slugile PSD dar nu i-a interesat pt ca au guvernat pt grupul lor, au experimentat perioada USL cand au fost subalternii (e adevarat, bine platiti ai PSD !) si cand au guvernat tot in favoarea grupului lor, pai, de ce sa nu bage Romania in pamant, guvernand "singuri" dar implementand toate "bombele" legislative trase din Parlament de PSD !
        Stii ceva @paonipao ? Zau ca as vrea sa ma "ingroape" o guvernare USR decat una PSD sau PNL de care m-am saturat pana peste cap ! Dupa care, (daca se mai poate, adica daca imi mai pot permite !! :)) ) o sa o iau de nebun prin lume ! :((

        Revin si eu si iti spun ca intre doi care s-au scolit in strainatate, care au avut profesii de vocatie, pe care le-au parasit amandoi in favoarea politicii, il aleg pe cel care nu poate fi pacalit, prostit, dus de functionarul din subordine, pt ca stie cu ce se mananca papara in care s-a bagat !
        Nu imi place deloc insa ca Nicusor nu procedeaza nici macar ca americanii !! Adica, nu-si anunta fostii aliati ca urmeaza sa le-o "traga", in asa fel incat USR Bucuresti a aflat de la tv despre faptul ca cel sustinut de ea a ajuns decoratia liberalilor !
        Chiar nu stiu acum daca nu cumva PLUS a devenit o piatra de moara agatata de piciorul USR !

        PS. Astazi, pt prima data de cand am votat USR mi-am pus problema a ce fel de chibit sunt : sunt barnist sau pur si simplu habarnist ? :))
        • +1 (1 vot)    
          @Susufler0 (Vineri, 28 februarie 2020, 17:26)

          paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          In nici un caz nu poti sa spui(nici macar in gluma) ca PLUS ar putea fi “o piatra de moara legata de piciorul USR”!!!

          USR are nevoie de PLUS, are nevoie de Ciolos...pe care eu il agreez mai mult decat pe Barna, primul avand (dpmv) mai multe calitati de politician decat al doilea.

          USR are nevoie de aliati apropiati de nadejde, are nevoie de prieteni...!
          • +1 (1 vot)    
            @paonipao: (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 16:42)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

            De acord cu tine ! USR are nevoie de prieteni...dar de prieteni SINCERI !
      • -1 (3 voturi)    
        oare (Vineri, 28 februarie 2020, 12:54)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        de ce l-ai vota pe VV ? Insira-mi : competente, antecedente, preocupare (de ani buni) pentru subiect. De IQ ce sa mai vorbim ...
        • +2 (2 voturi)    
          @codrean (Vineri, 28 februarie 2020, 17:44)

          paonipao [utilizator] i-a raspuns lui codrean

          Vlad Voiculescu ar fi fost optiunea si alegerea mea...daca nu s-ar fi retras din cursa pentru Primaria generala a Bucurestiului!
          Iata ce a declarat Voiculescu:

          “Atat timp cat avem un candidat care este onest, care strange sustinerea partidelor de opozitie, atat timp cat avem siguranta ca va castiga alegerile, nu voi merge mai departe cu candidatura”

          In acest caz nemaifiind candidatul ...nu mai are rost “sa-ti insir” aici -asa cum ai cerut -calitatile ce l-ar fi facut pe Vlad Voiculescu eligibil (dpmv)la functia de Primar General al Bucurestiului si pe care l-as fi votat in cunostinta de cauza....cunoscandu-l personal.
          Dar ai putea sa-ti dai seama si singur de cateva calitati doar citind declaratia sa de mai sus...!
    • +6 (10 voturi)    
      In lista asta... (Vineri, 28 februarie 2020, 10:54)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      cu ministrii pe care ii vrea Orban si Catu, adevarul este ca au si astia niste figuri “adormite intelectual “ sau cu alte bube de-ti vine sa-ti dai cu tesla in ...undeva!

      Eu as scoate imediat din lista aceea persoanele propuse la urmatoarele ministere: dezvoltarii, sanatatii, educatiei, culturii ....aaaa si in primul rand viceprim ministra Turcan!

      Hai ma baieti reveniti-va si fiti si voi seriosi...!
      Faceti un guvern care chiar ar putea sa primeasca votul parlamentului....chiar daca voi nu va doriti si visati doar la alegeri anticipate!

      Personal (dar eu nu sunt om politic...nici macar membru in vreun partid) as dori un guvern PNL-USR cu oameni profesionisti care sa guverneze pentru Romania si caruia sa nu-i fie teama ca ar putea pierde urmatoarele alegeri (cele la termen) pe motiv de erodare in timpul guvernarii.

      Bineinteles ca nu am uitat de psd-ciuma rosie ...ei au castigat alegerile in 2016, au guvernat umilindu-i pe romani, au demonstrat ca sunt dusmanii Romaniei si bineinteles dupa ce se vor reforma (daca vor reusi)sa fie prezenti in parlament cu doar vreo 10-15 % si sa ia o pauza(mai lunga...de vreo 20 de ani cel putin) de la guvernare!
      • +3 (3 voturi)    
        @paonipao : (Vineri, 28 februarie 2020, 12:57)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        Asa-i ! Pt Romania ar fi o mana cereasca sa plece de la putere PSD vreme de vreo cateva legislaturi iar sub presiunea noii clase de votanti aparute in ultimii ani (corporatisti si diasporeni) partidele sa inceapa sa se educe in spirit european Nu-ti ascund ca eu cred ca USR trebuie sa ajunga prima vioara si sa colaboreze bine cu PNL si cu Presedintele Romaniei intru schimbarea Constitutiei !

        PS. Urmeaza ca si votantii sa capete constinta de sine sa nu mai fie multumiti cu rolul umilitor cu care i-au obisnuit guvernantii in ultimii 25 de ani !
        • -1 (3 voturi)    
          si (Vineri, 28 februarie 2020, 13:45)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          v'ar pasa voua, diasporenilor si corporatistilor, de milioanele de tzarani destzaraniti, adica dezmosteniti de mostenirea din stramosi, si alte milioane de someri dezmuncitorizati ?!
          nu cred. diasporenii se intorc in masini bengoase, aia aranjati si care nu se mai intorc.
          dar cei plecati la munca, caci ei sunt majoritatea celora numiti .. disaporeni, capsunarii trimit acasa cate ceva, impart coltucul de paine castigat la munca campului sau pe santier. aia nu se pot realiza nici p'acolo, nici intorsi acasa. ca nu sunt compatibili cu...corporatiile si curpoaratistii.
          o sa creada in voi, cum au crezut si in ilici in primii ani nouazeci..dupa care vor vota din nou alt pesedeu, ca macar pe ei ii stiu, fura, dar le da si lor....
          mai draga, mai bine puneti capatzanile la lucru, ganditi niste planuri realizabile, nu minciuni si pacaliciuri.
          incepeti sa reconstruiti sosele, cai ferate, faceti dunarea navigabila si comerciala, deschideti santiere nationale, dati'le de munca, redati'le in primul rand speranta.
          n'o sa'i castigati cu gargara, faceti ceva vizibil, in care sa inceapa sa creada...
          zau...
  • -7 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 28 februarie 2020, 8:42)

    [anonim]

    • +1 (11 voturi)    
      Vorbesti tampenii (Vineri, 28 februarie 2020, 9:29)

      sim18 [utilizator] i-a raspuns lui

      vorbesti tampenii, nu poti proba... asa ca lasa o mai moale... ca prea le stii tu pe toate!
  • -6 (14 voturi)    
    Ha ha ha (Vineri, 28 februarie 2020, 10:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Circul continua... Aceiasi ”liberali” cu trompeta Tircan (ex-colega mafiotilor băsiști Udrea, Blaga & Co), dar in frunte cu gargaragiul demagog Cuțu Cuțu, o nulitate care a imprumutat tara in 3 luni cât psd in 3 ani Din nou Grivco de la Cotroceni si Sica Mandolina ne scuipa in fata. Prabusirea in sondaje a haznalei „liberlae” e de explicat, mai ales de când racoleaza gunoaie pesediste notorii doar ca sa ajunbga la ciolan si sa se apuce de furat dupa exemplul „liberalului” Fenechiu & Vlasov (cei pentru care Gorghiu facea loby prin parlament)

    PNL, PSD= aceeasi mizerie
    • +2 (8 voturi)    
      "aceleasi mizerii" de la Haznaua 3 (Vineri, 28 februarie 2020, 10:57)

      Falx_D [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      pe care voi analfabetii functionali si propagandistii ciumei rosii le repetati in mod obsesiv ca papagalii, nu devin in acest fel argumente. Imi place in deosebi asta cu "in 3 luni cat in 3 ani" care e pentru prosti, da' prosti rau nu asa.. :))
  • -6 (12 voturi)    
    O sa ramana in istorie (Vineri, 28 februarie 2020, 10:28)

    Incomod3 [utilizator]

    guvernul caricatura, sau caricatura de guvern... va rad si curcile..
    • -2 (4 voturi)    
      caricatura (Vineri, 28 februarie 2020, 12:23)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Uita-te in oglinda sa vezi o "caricatura"...
  • -1 (3 voturi)    
    Se confirm vorba romanului, (Vineri, 28 februarie 2020, 15:38)

    xrogo [utilizator]

    la vremuri noi, tot noi!
    • +1 (1 vot)    
      @xgroho: (Sâmbătă, 29 februarie 2020, 18:14)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Exact asa procedati voi pesedacii ! :))))

      PS. Cu varianta mai "intelectuala" : Vom construi o lume noua, nu voua !! :))))