VIDEO Guvernul Orban a depus jurământul, la Palatul Cotroceni / Iohannis: „Vă spun sincer, mă tem de ce vor găsi noii miniștri în ministere”

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 4 noiembrie 2019, 18:58 Actualitate | Esenţial


Iohannis si Orban
Foto: Captura Digi 24
Guvernul condus de Ludovic Orban a depus luni jurământul, la Palatul Cotroceni, în prezența președintelui Klaus Iohannis. „Vă spun sincer, mă tem de ce vor găsi noii miniștri în ministere”, a spus Klaus Iohannis, după ceremonia depunerii jurământului. Printre prioritățile Guvernului, Iohannis a notat bugetul pentru 2020, reluarea discuțiilor pe legile Justiției și încurajarea luptei anticorupție.



UPDATE După ceremonia de la Palatul Cotroceni, președintele Klaus Iohannis s-a dus împreună cu membrii Cabinetului la Palatul Victoria.

După plecarea președintelui Iohannis, Ludovic Orban a condus o „reuniune informală a guvernului”, din sala în care au loc de obicei ședințele de cabinet.

Premierul a precizat că ordonanța de urgență pentru organizarea și funcționarea guvernului va fi pregătită și adoptat „cel mai probabil adoptată mâine”.

El le-a cerut miniștrilor să realizeze un „inventar de probleme stringente” pe care le identifică în fiecare minister.

„Să nu uităm de minerii blocați în subteran, să nu le mai punem în pericol sănătatea și viața”, a mai spus Orban, înainte de a cere presei să părăsească sala.

------------------------------

„Vă spun sincer, mă tem de ce vor găsi noii miniștri în ministere”, a spus Klaus Iohannis, după ceremonia depunerii jurământului.

„Chiar dacă este un guvern monocolor, vă doresc să găsiți sprijinul necesar în Parlament pentru a stopa dezastrul lăsat în urmă de guvernele PSD-iste. Vă spun sincer, mă tem de ce vor găsi noii miniștri în ministere”, a adăugat președintele, care a precizat că se așteaptă ca noul Guvern să rezolve câteva probleme foarte urgente, printre care închiderea bugetului pentru 2019, pregătirea proiectului de buget 2020, reluarea discuțiilor pe legile Justiției și încurajarea luptei anticorupție.

Șeful statului l-a felicitat pe Ludovic Orban pentru faptul că a reușit „un lucru incredibil”, respectiv să convingă partidele din opoziție să formeze o nouă majoritate parlamentară și să „înlocuiască majoritatea toxică din jurul PSD”.

„Se termină astfel guvernarea PSD-istă care în diferite variante a durat aproape 3 ani de zile. Guvernări toxice pentru români, pentru România, guverne care au stricat foarte multe proiecte, abordări ale României”, a continuat Klaus Iohannis, care a acuzat că „în ultimii 30 de ani România nu s-a dezvoltat mai mult și mai bine din cauza PSD”.

Șeful statului a subliniat că acestă victorie este una „importantă, mare” dar „este totuși numai o victorie de etapă” în condițiile în care urmează alegeri „grele, extrem de importante pentru România”: Prezidențialele, localele și „poate chiar anticipat” alegerile parlamentare.

Ludovic Orban l-a asigurat pe președinte că va avea în Guvernul pe care îl conduce „un partener de încredere”.

„Suntem după (...) aproape o minune: șapte formațiuni politice și grupuri parlamentare au reușit să se unească, să punem punct unei guvernări care cu adevărat a făcut rău României. A doua minune este învestirea acestui guvern”, în condițiile în care PNL deține în Parlament doar 20% din voturi.

„Ne veți avea parteneri în tot efortul dvs de a întări poziția României pe plan internațional, în toate demersurile în cadrul parteneriatului strategic cu SUA și în cadrul NATO. Suntem deschiși pentru un dialog permanent (...) Contați pe noi”, a mai spus Ludovic Orban.


Lista guvernului:

Premier: Ludovic Orban

Vicepremier - Raluca Turcan

Cabinetul de miniștri:

1. Ministerul Afacerilor Externe -Bogdan Aurescu

2. Ministerul Afacerilor Interne - Marcel Vela

3. Ministerul Apărării Naționale - Nicolae Ciucă

4. Ministerul Finanțelor - Florin Cîțu

5. Ministerul Economiei - Virgil Popescu

6. Ministerul Dezvoltării - Ion Ștefan

7. Ministerul Justiției - Cătălin Predoiu

8. Ministerul Agriculturii - Adrian Oros

9. Ministerul Muncii - Violeta Alexandru

10. Ministerul Mediului - Costel Alexe

11. Ministerul Educației - Monica Anisie

12. Ministerul Fondurilor Europene - Ioan Marcel Boloș

13. Ministerul Tineretului și Sportului - Ionuț Stroe

14. Ministerul Transporturilor - Lucian Bode

15. Ministerul Culturii - Bogdan Gheorghiu

16. Ministerul Sănătății - Victor Costache







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















14400 vizualizari

  • +7 (43 voturi)    
    Kiseleff Zece Trebuie Pichetat ! Halloween incepe (Luni, 4 noiembrie 2019, 19:11)

    un domn [utilizator]

    De Azi !

    Trecerea P$D in Ilegalitate !

    Confiscarea a Minim 40 miliarde euro de la Fruntașii P$D și Familiile lor pana la gradul al IV lea inclusiv

    Naționalizarea latrina trei - creată din banii Crescent
    Apoi închiderea Răitaru Ghiță TV și Realitatea Moscova Plus

    Amin !
    • -11 (39 voturi)    
      Guvernul meu a fost investit (Luni, 4 noiembrie 2019, 19:38)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ce spui tu se va face mai încolo.

      Obiectivul imediat e prăbușirea monedei naționale! Cursul va exploda în maxim 30 de zile.

      Reține că ministrul Finanțelor e Cîțu, care a mai încercat o dată să prăbușească leul. Acum o să-i iasă!!! Că el e șef acolo.

      Habar nu aveți câte offshore-uri au ăștia! Și sunt GOALE! Vor și ei să FURE ca ALȚII! Au stat atâta pe margine fără să vă poată FURA!
      • +7 (15 voturi)    
        Pichetarea Kiseleff Zece (Luni, 4 noiembrie 2019, 20:11)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Va fi urmată de Pichetarea din Modrogan nu avea grija !
        • -2 (18 voturi)    
          Si CDR-ul în 96 tot de dezastrul PSDR vorbea! (Luni, 4 noiembrie 2019, 20:46)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Klaus Iohannis citează pur și simplu din Convenția Democrata care în 1996, după ce a câștigat alegerile, a început sa vorbească despre dezastrul inimaginabil lăsat în urma de PSDR și Ion Iliescu pe care nu și-l imaginaseră înainte de a veni la guvernare. In Ianuarie 1997 însă au reușit performanta sa devalorizeze leul la jumătate iar patru ani mai târziu, țărăniștii, principala componenta a CDR, ieșeau din parlament cu scor de sub 3%.

          Am trăit acele vremuri de sărăcie extrema ale perioadei 1996-2000.

          Citat:
          "„Chiar dacă este un guvern monocolor, vă doresc să găsiți sprijinul necesar în Parlament pentru a stopa dezastrul lăsat în urmă de guvernele PSD-iste. Vă spun sincer, mă tem de ce vor găsi noii miniștri în ministere”, a adăugat președintele"
    • +6 (6 voturi)    
      Marea aşteptare (Luni, 4 noiembrie 2019, 22:39)

      Georgiana1995 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Avem de aşteptat asemenea vise mult şi bine .Îşi vor înnoda cozile între ei
      • 0 (4 voturi)    
        La 22 12 2020 (Luni, 4 noiembrie 2019, 23:09)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

        Ar fi cam Ultimul Termen

        Apoi as putea imita gestul lui

        https://en.wikipedia.org/wiki/Jan_Palach

        Alta Scapare/ Rezolvare NU vad !
    • 0 (6 voturi)    
      Romania lui Iohannis e tara stalisnita. (Marţi, 5 noiembrie 2019, 9:35)

      liviau2005 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Este pentru prima oara cand asasinii securiattii stalisnite isi fac guvern impotriva Romaniei noncomunsite.Vinep[remier in acest "govern" este sovietica Turcan , scolita in UIRSS, premier este Ludovic Orban lucrator al politiie politice a securiattii macelarului securist din Brasov Imre Orban, si aceasta pentru ca Presedentia tarii este sub ocupatie nazist/iohannista. Cati romani vor fi asasinati pentru ca acest guvern tradator, ajuns in Palatuil Victoria prin tradarea unor impostori parlamentari romani, sa poata pradui szacaminte, padurile tarii , sa p[oata instituionaliza traficuyl d efiinte umane din Romania?
      • +1 (1 vot)    
        Oho, de cand n-am mai auzit asa limba de lemn (Marţi, 5 noiembrie 2019, 11:16)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui liviau2005

        Lozinci sovietice, "pareri" nefundamentate de culoare rosie tipatoare...
        Nu esti credibil, mon cher, pardon, gospodin.
        • +1 (1 vot)    
          GUVERNUL PNL/IOHANNIS = URSS= CIUMA ROSIE. (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 9:43)

          liviau2005 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          Iata de la cine a primit "iducatia celor 7 ani de acasa Catalin Predoiu, un ins care alaturi d epruna si Macovei s-au oppus eliberarii justitiie romane d e sub ocupatie stalinist /nazist /IOHANNISTA. https://www.bzi.ro/silviu-predoiu-o-adevarata-caracatita-in-sie-unii-zic-ca-ar-fi-penal-601107
  • -1 (17 voturi)    
    ale jurământului (Luni, 4 noiembrie 2019, 19:19)

    clencix [utilizator]

    Suveranitatea, independența, unitatea și integritatea teritorială ALE României.
  • -11 (27 voturi)    
    Ce caută militairi la apărare? (Luni, 4 noiembrie 2019, 19:39)

    prec [utilizator]

    La apărare trebuie să fie un civil, ca în toate țările civilizate!
    • -7 (11 voturi)    
      Asa e ! sa fie (Luni, 4 noiembrie 2019, 20:32)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      un civil si nu un militar ca la tine in Rusia.
      Sa poata fi atacata mai usor Romania.
  • +11 (23 voturi)    
    deratizare (Luni, 4 noiembrie 2019, 20:04)

    middle_brick [utilizator]

    înainte de a prelua portofoliile deratizați stimabililor, deratizați pana la a 7 speță, ce a rămas după PSD nu se scoate asa ușor.
    • +11 (19 voturi)    
      Toate Companiile de Stat in Judete (Luni, 4 noiembrie 2019, 20:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      Sunt infestate de Ciuma Roșie
      In Vrancea este Focarul Angajărilor lui Oprishan
      Apoi Vaslui , Iași

      Oamenii sa Aibă Curajul sa Denunțe Șefii Politici !
  • +8 (14 voturi)    
    ficusule de ce nu le-ai cerut sa faca public !!!!! (Luni, 4 noiembrie 2019, 20:11)

    mnicku [utilizator]

    cea ce vor gasi in acele ministere

    si apoi dat exemple cu dosare penale trimise ininstanta si sa vedem cum ramane cu pomenile psd


    dar tie iti e frica si sa te dai jos din pat
    • +1 (3 voturi)    
      Sa fie judecate toate dosarele lui Iohannis siOrba (Marţi, 5 noiembrie 2019, 9:38)

      liviau2005 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Toate cele 17 dosare de mare crima ORGANIZATA TRANSFRONTALIERA SI DE MARE CORUPTIE EXISTENTE PE NUMELE LUI kLUAS iOHANNIS, DOSARELE DE MARE CORUOPTIE ALE LUI LUDOVIK ORGAN , INCEPAND CU DOSARUL HOTELUIcfrASTRA TREBUIE JUDECATE PE FONDUL FAPTELOR INCRIMINATOARE.
  • +8 (16 voturi)    
    Visteria e goala, mostenirea e grea (Luni, 4 noiembrie 2019, 20:25)

    Arminius [utilizator]

    Am vazut visteria, e goala. Am vazut-o asa cum a vazut-o si Boc si cum o va vedea si Orban. Nu Viktor, Ludovic. Omul are personalitate, n-o sa asculte ordinele de la Cotroceni asa cum facea Viorica lui Dragnea.
    • +1 (9 voturi)    
      Cel Târziu la 01 01 2020 DNA+DIICOT+ANAF (Luni, 4 noiembrie 2019, 20:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Pot incepe recuperarea de la politicieni a Minim Un Miliard Euro pana la 31 12 2020

      Apoi noul Parlament cu P$D MAX 15 % restul de miliarde pana in 2024, după 2024 P$D se va dizolva deoarece banii vor Fi Înapoi In Trezoreria Statului

      De la Seby Ghitza minim 200 milioane euro se pot recupera in 2020

      Totul este sa se Vrea !

      Casa lui Dragnea din Alexandria sa fie GRADINITA cu program sportiv ! Are teren de tenis !
    • +2 (6 voturi)    
      Visteria e goala, mostenirea e grea (Luni, 4 noiembrie 2019, 21:48)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Visteria e goala, mostenirea e grea, si para su -te-le sunt multe :)
    • +2 (4 voturi)    
      Sa dea afara bugetari. (Marţi, 5 noiembrie 2019, 8:29)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Oricum nu ii voteaza pe ei.
      • +1 (3 voturi)    
        Corect. (Marţi, 5 noiembrie 2019, 9:28)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Pînă se ajunge la cifra corectă și eficientă de 600.000. Mai mulți bugetari nu avem nevoie.
  • +13 (19 voturi)    
    Tipic (Luni, 4 noiembrie 2019, 20:49)

    galeo [utilizator]

    Incepem cu greaua mostenire ��
    Asa e mereu...
  • +4 (6 voturi)    
    :-)) (Luni, 4 noiembrie 2019, 21:29)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    Să vedeți hohmă! Cum vor curge știri în UE confundând-ul pe Orban al nostru cu cel ungur și viceversa...
  • -2 (10 voturi)    
    In spiritul referendumului pe justitie (Luni, 4 noiembrie 2019, 22:16)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Prima masura ar fi OUG pentru repararea tuturor magariilor facute de PSD - Alde pe justitie. Apoi reformarea CNA, CSM, CCR.
    Dosarul 10 august va trebui solutionat, facut public si trimis in judecata.
  • +9 (15 voturi)    
    lol (Luni, 4 noiembrie 2019, 22:36)

    Georgiana1995 [utilizator]

    deja îşi pregătesc scuzele pentru ceea ce nu vor face:"moştenirea anterioară","pentru că PSD a lăsat în paragină,datorii,etc". Deci vor face nimic
    • +2 (6 voturi)    
      Și după care... (Luni, 4 noiembrie 2019, 23:26)

      doar_un_mesaj [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      PSD-ul vine din nou la guvernare!
      • +2 (6 voturi)    
        Da ti cu Barosul peste Taste (Luni, 4 noiembrie 2019, 23:49)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui doar_un_mesaj

        Si degete
  • +4 (6 voturi)    
    Niciodată... (Marţi, 5 noiembrie 2019, 2:24)

    AlinL [utilizator]

    ...nu cred că am avut așteptări mai mici de la un guvern. Mi se pare un guvern mic și trist, cam ca țărișoara noastră. Aș fi surprins să facă ceva consistent. Ce-au furat ăia dinainte nu cred că sunt capabili ăștia să repare că-i mai ușor de furat decât de reparat. Plus că nimeni nu uită USL-ul și modul în care a scăldat-o Crin pe vremea aia. Va fi o încordare de mușchi inițială și pe urmă o mare dezumflare. Doar alegerile parlamentare mai dreg apele, dacă s-or drege.
    • 0 (2 voturi)    
      Funny tu crezi ca au venit la reparat. (Marţi, 5 noiembrie 2019, 8:31)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

      Dar astia vin din foame.
  • -2 (4 voturi)    
    Situatii similare, la nivel politic suprem! (Marţi, 5 noiembrie 2019, 5:29)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ideea de bază a tuturor constituțiilor regale din România, incepand cu cea din 1866 (prima din timpul domniei regelui Carol I al Romaniei).era aceea că 'regele domnește fără a guverna'.
    S-a mai spus ca regele Carol I era 'autocratic' (avea puteri nelimitate, absolute)
    Facand o trimitere la formele actuale de organizare politica a Romaniei, cel mai recent eveniment din politica tarii - succesul uluitor de rapid si de bine inchegat, al presedintelui Klaus Werner Johannis (KWJ), de a-si numi 'guvernul meu', precum si faptul ca primministrul Orban l-a invitat pe presedinte sa participe oricavd vrea la sedintele guvernului (situatie in care ar da, evident, liniile principale ale desfasurarii sedintelor, ale deciziilor ce s-ar lua), acest fapt ne conduce cu gandul la regimul politic de forma 'domneste fara a guverna), practicata de regele Carol I.
    Carol I si KWJ, amadoi de origine germana (primul adus in tara la initiativa Bratienilor - intemeietorii partidului liberal - , iar cel de al doilea nascut in Romania, fiind inscaunat la puterea suprema tot de Partidul Liberal), fapt ce ne conduce la concluzia ca a trebuit ca tara, aflata pe marginea prapastiei politice, sa fie 'salvata' de catre doua personalitati de origine germana.
    KWJ ar trebui, cu forta si talentul politic pe care le-a demonstrat din plin, sa decida ca, in maximum 30 de zile, sa se tina un referendim prin care poporul sa decida ca Romania devine 'Republica Prezidentiala' si, totodata, sa decida ca numarul parlamentarilov va fi 250
    De asemenea, referendumul ar trebui sa stabileasca durata de sapte ani pentru un mandat al presedintelui ales si ca un presedinte poate avea doua mandate consecutive.
    Este de vazut daca KWJ va acepta acest mod de ''autoritarism' benefic pentru tara (daruire totala a KWJ in folosul tarii), sau KWJ va alege o forma de conducere suprema specifica fostului rege Carol I ('domneste fara a guverna,), si acest mod de conducere trebuind sa fie inclus, ca optiune, in referendumul popular.
    • -2 (4 voturi)    
      numai un militar de cariera mai poate (Marţi, 5 noiembrie 2019, 6:03)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      trage romania dupa el, in rest....cred ca nimeni nu ne-a vindut mai bine ideea de speranta ca emil sobolanul rosu si marinarul pirotehnist.ilici ne-a adus linistea de moarte...iar acum asteptam ca altii sa ne trezeasca, asteptati mult si bine. va desconsidera prin faptul ca nu isi prezinta progamul. lasitatea e masiva.
      • +3 (3 voturi)    
        Ce??? Lasă beutura așa de dimineață. (Marţi, 5 noiembrie 2019, 9:30)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        Un „militar” ca izmană maro, Oprea???
  • +3 (5 voturi)    
    fara control, transparenta, etica, (Marţi, 5 noiembrie 2019, 5:54)

    Coco Whistle [utilizator]

    responsabilitate si acontabilitate, doar o sa se schimbe ei intre ei, pina murim cu totii.