​LIVETEXT

Asaltul asupra Capitoliului: Mike Pence se opune înlăturării lui Trump din funcție / Polițist din legislativul SUA, a cincea victimă a violențelor de miercuri

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2021, 9:25 Actualitate | Internaţional


Suporteri Trump in Capitoliu
Foto: Captura Twitter
Brian Sicknick, polițist în cadrul forțelor de ordine ale Capitoliului american, a murit din cauza rănilor provocate atunci când suporterii președintelui Donald Trump au asaltat clădirea legislativului SUA, ceea ce ridică la 5 numărul deceselor în urma acestor incidente, transmite Reuters.

Cele mai importante informații din SUA de după asaltul asupra Capitoliului, LIVETEXT:

--------------------






15.14 Vicepreședintele american Mike Pence s-a opus cererilor de a invoca al 25-lea Amendament al constituției americane pentru a-l înlătura pe președintele Donald Trump din funcție, potrivit mai multor surse

12.33 Asaltul violent al suporterilor lui Trump asupra Capitoliului și lunga perioadă în care a refuzat să accepte rezultatele alegerilor au pus în pericol viitorul politic al președintelui și au afectat și carierele principalilor săi colaboratori și membrilor familiei sale, au declarat Reuters actuali și foști membri ai Administrației Trump.

11.30 Ministrul american al educației, Betsy DeVos, și-a anunțat demisia joi seara, citând discursul pe care președintele Donald Trump l-a susținut miercuri în fața susținătorilor săi înainte ca aceștia să ia cu asalt Capitoliul american ca un „punct de cotitură”

10.56 Cel puțin doi miniștri din cabinetul lui Trump considerați a fi printre cei mai loiali aliați ai președintelui s-au consultat cu angajații Casei Albe cu privire la invocarea celui de-al 25-lea Amendament după ce Trump a refuzat să ia măsuri în timp ce protestatarii luau cu asalt Capitoliul american.

Secretarul de stat Mike Pompeo și secretarul trezoreriei Steve Mnuchin au avut conversații informale în cadrul propriilor departamente despre al 25-lea Amendament, a cărui invocare ar declanșa un proces pentru înlăturarea lui Trump, potrivit a trei surse familiare cu discuțiile.


”Polițistul Sicknick (…) a fost rănit în timpul confruntărilor fizice cu protestatarii”, a spus poliția într-un comunicat de presă. Acesta a murit joi, la spital, unde fusese dus după ce își pierduse conștiența la întoarcerea la sediul diviziei sale”, potrivit sursei citate.

Acesta era în cadrul Poliției Capitoliului din 2008. Moartea sa va fi anchetată de divizia criminalistică a poliției metropolitane.

Trump, care inițial și-a lăudat suporterii, ulterior a condamnat violențele, spunând că insurgenții au profanat inima democrației americane și trebuie să răspundă pentru faptele lor.

O protestatară a fost împușcată mortal de forțele de ordine, iar alți trei oameni au murit în urma rănilor suferite miercuri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


16001 vizualizari

  • -19 (35 voturi)    
    Albii sunt rai (Vineri, 8 ianuarie 2021, 9:37)

    Victtor [utilizator]

    Ei distrug, intra nepoftiti, fac victime.
    • -11 (33 voturi)    
      4 albi au fost ucisi in Congres si nimeni nimic (Vineri, 8 ianuarie 2021, 11:42)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Victtor

      sunt albi si republicani deci ei nu conteaza pentru 'presa'
  • +12 (32 voturi)    
    Extremistii trebuie marginalizati (Vineri, 8 ianuarie 2021, 11:59)

    galeo [utilizator]

    Trump si alti extremisti ar trebui sa fie la marginea societatii, sa nu mai aiba acces la butoane.
  • +12 (32 voturi)    
    Trump ar trebui sa fie demis ! (Vineri, 8 ianuarie 2021, 12:26)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Trump ar trebui sa fie demis !
    A reusit sa faca US de rusine, imaginile de la TV sunt specifice unei tari bananiere. Si evident adus in fata justitiei.Sunt morti , raniti, arestati. Vinonvatul se cunoaste.Trump nu va scapa de justitie, doar Iliescu a scapat fara nici un proces pana acum, dar noi suntem o tara bananiera, cu pensii speciale...cu KWI, Ciolacu, Firea , Rares Bogdan ,USR etc
    ....
    • -8 (22 voturi)    
      Pe cind asta-vara cu BLM jefuind slapi... (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:36)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      ... erau culmea democratiei. Mureau cite cinci oameni pe zi in St. Louis, Baltimore, Detroit de la sacose, iPhoane si geamuri sparte.

      Ce se mai leapada lumea-n cor de anatema. Cinta toti in cor ce naspa a fost Trump. Presupun ca restul e tot bine si frumos si doar Donald statea ca Dr. Evil in fata binelui.
      • +2 (6 voturi)    
        Fake News (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 12:51)

        terex [utilizator] i-a raspuns lui ac

        Sa ma anunti si pe mine cand BLM a vrut sa dea lovitura de stat ca nemernicii astia. Niste dobitoci spalati pe creier de Trump care credeau ca apara democratia de "furturile masive de voturi".
        • -1 (1 vot)    
          Cine a vrut sa dea lovitura de stat? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 18:34)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui terex

          Ai vazut pe cineva ca Iliescu-n 89 asumindu-si rolul lui Kamala sau Joe? Cerind inlocuiri, schimbari, revolutii? Sa ma anunti si pe mine care erau revendicarile loviturii tale de stat.
          Erau niste cetateni care se pozau pe-acolo, si ceva imbrinceli. Noroc de tine ca esti vigilent si stai cu ochiu-n propaganda 24 din 24.
  • +9 (27 voturi)    
    Restrictii de calatorie... (Vineri, 8 ianuarie 2021, 14:20)

    mike123 [utilizator]

    Din cauza restrictiilor de calatorie, americanii nu mai pot exporta revolutiile, asa ca au pus de una acasa, ca sa nu-si piarda antrenamentul!!
    • +9 (17 voturi)    
      :))) (Vineri, 8 ianuarie 2021, 15:34)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      La misto nimeni nu intrece romanul :)))
  • +2 (18 voturi)    
    NU, SERIOS ! (Vineri, 8 ianuarie 2021, 14:47)

    dmnt [utilizator]

    Chiar nu s-a distrat NIMENI vazandu-l pe acel personaj imbracat in piei de animale si purtand coarne, in mijlocul cladirii capitoliului si la masa prezidiului ?
    Eu nu mai m-am distrat de mult asa !
    Ar trebui exorcizat capitoliul acum.......
    • -7 (13 voturi)    
      Mi-ai facut ziua beton (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:37)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui dmnt

      Doar gindindu-ma la Kamala, Joe si Colbert dind cu agheasma si zbierind la cornut "the power of Christ compels you !".
  • -8 (24 voturi)    
    Ce nu s-a vazut la televisor (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:43)

    Setalcott [utilizator]

    L-ati vazut pe viking in ziare? L-ati vazut, nu pentru ca ziarele vor sa informeze, ci pentru ca vor sa dezinformeze. Daca ar fi vrut sa va informeze, v-ar fi aratat un esantion reprezentativ din sutele de mii de protestatari. V-ar fi aratat multimea venita din toata America in fata ministerului justitiei, strigand "We want justice. " V-ar fi aratat politia invitand protestatarii in capitoliu. V-ar fi aratat suporterii lui Trump incercnd sa impiedice antifa sa le deraieze protestul. Problema e ca toata naratiunea cu "violentele fara precedent " si maleficul Trump s-ar narui si ar ridica tone de intrebari incomode.
    Adevaratul jurnalism e facut de anonimi cu o camera pe youtube. Jurnalistii cu patalama sunt o operatiune de propaganda si manipulare.
    https://www.youtube.com/watch?v=EPPSMxFMs-0
    • +5 (19 voturi)    
      da, ma setalcoate (Vineri, 8 ianuarie 2021, 19:26)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      https://www.g4media.ro/un-neo-nazist-american-admirator-al-legionarului-corneliu-zelea-codreanu-a-fost-identificat-ca-participant-la-asaltul-asupra-congresului-sua.html

      tu erai?
      • -8 (12 voturi)    
        Adevaratul liberalism (Vineri, 8 ianuarie 2021, 21:27)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

        Pana una alta, si Matthew Heimbach are dreptul sa protesteze.
        • +6 (14 voturi)    
          sa protesteze (Vineri, 8 ianuarie 2021, 23:12)

          ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          dar nu in congres sau senat, atita timp cit nu a fost ales. sau te faci iar ca nu vezi elefantul.
    • +7 (19 voturi)    
      Precum si adevarata (Vineri, 8 ianuarie 2021, 20:00)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      dezinformare e facuta de postaci pe forumuri. Esti exemplul perfect. Te rog sa ne dai imaginile (link) cum "protestatarii" - numiti chiar de Republicani huligani au incercat sa impiedice antifa sa le deraieze protestul, sau cum politistii au invitat huliganii sa intre in Capitoliu (aici unii politati e posibil sa fie simpatizanti Trump dat fiind coeficientul de inteligenta redus necesar exercitarii acestei meserii
      • -9 (13 voturi)    
        Ti-am dat deja (Vineri, 8 ianuarie 2021, 21:38)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        La minutul 30:20, in link.
      • -7 (13 voturi)    
        E greu (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 0:15)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Hai, chiar si pe Hotnews a aparut filmuletul, nu-i chiar asa greu sa ne uitam la un film.
        Linkul asta e bun?
        https://www.youtube.com/watch?v=lX2gQsQElJY&ab_channel=JosephMorris
  • -8 (20 voturi)    
    Cum de asa (Vineri, 8 ianuarie 2021, 19:21)

    dincannes [utilizator]

    ...de multi americani sunt convinsi ca alegerile au fost trisate.
    Daca au dreptate, cine nu respecta democratia ?
    Presa nu este libera; cum putem sa aflam adevarul ?
    • +7 (11 voturi)    
      Si daca nu au dreptate? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 11:30)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Chiar, ai observat ca din toata lumea civilizata (si necivilizata), o singura tara ii sustine lui Trump - si inca la nivel oficial! - aberatia cu fraudarea alegerilor? Ghici care si ce interese are sa faca asta:

      <<Democrația americană "șchioapătă cu ambele picioare", a comentat joi președintele Comisiei pentru Afaceri externe din Senatul rus, după haosul provocat de partizanii lui Donald Trump în Capitoliu. "Partea perdantă are motive mai mult decât suficiente să acuze câștigătorii de falsificare, este evident că democrația americană șchioapătă cu ambele picioare", a scris pe Facebook Konstantin Kozacev.>>.

      https://www.hotnews.ro/stiri-international-24525422-violentele-din-washington-bucuria-rusiei-iranului-democratia-americana-schioapata-ambele-picioare.htm
    • +8 (10 voturi)    
      "Presa nu este libera", spuse trumpistul (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 11:33)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Din toata presa de pe lumea asta, chiar nu e liber nici un ziar, nici un post radio ori TV? Pentru ca in incidentele de la Capitoliu au fost atacati inclusiv jurnalisti straini! Fiindca asa i-a invatat (si instigat) Trump pe bizonii sai, cu sau fara coarne.

      https://www.rnd.de/medien/us-kapitol-djv-verurteilt-attacken-auf-journalisten-und-spricht-von-demokratieverachtern-CV2WVEXS32IBZM7C56X2ILYGOY.html