Cine este Vasile Dancu, propus vicepremier si ministru al Dezvoltarii si Administratiei in guvernul Ciolos

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:18 Actualitate | Politic

Vasile Dancu
Foto: Facebook - Vasile Dancu
Vasile Dancu (54 de ani) este ministrul propus astazi de Dacian Ciolos pentru portofoliul Dezvoltarii si Administratiei, dar si pentru functia de vicepremier. Cunoscut membru al "gruparii de la Cluj" a PSD, fost ministru al Informatiilor Publice in guvernul Nastase, consilier din umbra al lui Liviu Dragnea, Dancu este presedintele casei de sondare IRES, este profesor de sociologie la Babes-Bolyai, profesor la Academia Nationala de Informatii "Mihai Viteazul" a SRI, face parte din Colegiul editorial al Revistei romane de studii de intelligence a SRI si preda si la Scoala politica organizata de UNPR.

Este presedintele Institutului Roman pentru Evaluare si Strategie (IRES), directorul revistei "Sinteza", profesor asociat la Academia Nationala de Informatii "Mihai Viteazul" a SRI, face parte din Colegiul editorial al Revistei romane de studii de intelligence a SRI (sursa), este profesor la Facultatea de Sociologie a Universitatii din Bucuresti, precum si profesor la Facultatea de Sociologie din cadrul Universitatii Babes-Bolyai Cluj-Napoca (sursa). A fost director al Revistei de Cultura "Tribuna" si editor sef al publicatiei "Transylvanian Review".

A detinut un mandat de senator PSD de Cluj in perioada 2004-2008 (sursa).

Vasile Dancu preda si la Scoala politica organizata de UNPR, cursul "Partidele politice romanesti - istorie si contemporaneitate", potrivit unui comunicat al partidului condus de Gabriel Oprea.

Vasile Dancu a fost decorat de presedintele Germaniei, dupa cum a anuntat Ambasada Germaniei la Bucuresti pe 4 noiembrie 2015. Presedintele Germaniei, Joachim Gauck, i-a acordat lui Dancu Crucea de Merit in rang de cavaler a Ordinului de Merit al Republicii Federale Germania, a relatat Agerpres.

Din 2014, Vasile Dancu este membru al Uniunii Scriitorilor din Romania (sursa).

Aktual24.ro scrie ca Liviu Dragnea si Vasile Dancu sunt foarte apropiati, liderul PSD bazandu-se pe sondajele, analiza si strategia politica furnizate de sociolog. De altfel, in vara, Vasile Dancu scria pe Facebook ca "similaritatile" dintre declaratiile sale si cele ale lui Liviu Dragnea nu sunt intamplatoare: "Evident ca am vorbit, vorbim, o sa se consulte cu mine si in viitor. Interesul este unul singur pentru mine: stanga ramaneasca sa ramana in picioare", dupa cum relata Adevarul.

Vasile Dancu i-a consiliat pe Victor Ponta, pe fostul sef SRI George Maior, pe Gabriel Oprea si pe Liviu Dragnea, presedintele PSD, potrivit gandul.info, citat de eclujeanul.ro. In timpul mandatului de sef al SRI, George Maior a semnat prefata unei carti publicate de Vasile Dancu si a fost prezent la lansarea acesteia, in 2011, potrivit Evz.ro.

Sub mandatul de ministru al Dezvoltarii detinut de Liviu Dragnea, Dancu a fost membru al grupului de experti al ministerului pentru pregatirea procesului de regionalizare/descentralizare (sursa).

La inceputul lunii octombrie 2015, inainte ca PSD sa isi aleaga presedintele si noii vicepresedinti, Liviu Dragnea, la acea vreme presedinte interimar al PSD, a facut urmatorul apel: "Il rog pe Vasile Dancu sa se apropie mai tare de partid. Il consider unul dintre cei mai buni sociologi din Romania si cred ca nu doar eu si, te rog Vasile, sa vii mai aproape de partid. Si noi avem nevoie de tine, si societatea" (sursa).

In 2012, Vasile Dancu, Arpad Paszkany si Ioan Rus au lansat trustul de presa Transilvania Media Group (TMG), din care fac parte Transilvania L!ve si Look TV (detalii aici). In urma cu un an, Vasile Dancu a iesit din actionariatul Transilvania L!ve (sursa)
 
A fost europarlamentar in 2005-2007, iar in guvernul condus de Adrian Nastase a ocupat functia de Ministru al Informatiilor Publice (2000-2003) - minister care nu a existat pana la cabinetul Nastase si nici dupa el. Vasile Dancu face parte din asa-numitul "Grup de la Cluj" al PSD, alaturi de Ioan Rus, Vasile Puscas si George Maior.

Vasile Dancu si tot "grupul de la Cluj" l-au sustinut in 2005 pe Mircea Geoana sa preia presedintia PSD, in confruntare cu Ion Iliescu. Ulterior, Dancu a avut mai multe conflicte cu Marian Vanghelie, care devenise foarte apropiat de Mircea Geoana, iar in 2007 a demisionat din functia de vicepresedinte al partidului (detalii).

Citeste si:


Citeste si:


    Citeste mai multe despre   























    Material sustinut de LIDL

    FOTO Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Salate de paste

    Pastele integrale sunt cea mai buna alegere in materie de paste, daca doresti un pranz satios si totodata nutritiv: sunt bogate in fibre care stimuleaza sistemul digestiv si micsoreaza nivelul colesterolului rau din sange, contin vitamine, minerale si nutrienti esentiali pentru o stare generala buna de sanatate, sunt indicate pentru persoanele care sunt atente la silueta si isi doresc un mai bun control al greutatii, contin antioxidanti si enzime. In combinatie cu sosul de vinete, salata de paste este un pranz excelent, pe care il puteti lua cu voi la birou!​



    20785 vizualizari

    • +24 (24 voturi)    
      Un "comunist" cu fata umana ? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:33)

      Plagarus [utilizator]

      Domnului profesor cu dragoste si impus de familia sa draga, a PSDerbedeilor
      • +17 (17 voturi)    
        o sa ne ameteasca (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:38)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        ... cu vorbele.

        Imbarligarea romanilor... ocupatia de baza a lui Dancu.
        • +3 (3 voturi)    
          si cu sondajele cu raspuns anticipat !! (Luni, 16 noiembrie 2015, 2:56)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui fit

          Ca toate celelalte jeguri de case de sondare a buzunarelor noastre !!
      • +6 (6 voturi)    
        Pesedist de Cluj (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:24)

        Daniel G. [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        Dar tot pesedel rosu ramane - oricat de vopsit este el.
      • +5 (5 voturi)    
        poze in chiloti (Luni, 16 noiembrie 2015, 0:19)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        nu ii gasiti si astuia cateva? :)
    • -9 (21 voturi)    
      singurul PSD-ist serios (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:45)

      User2 [anonim]

      I se trage pentru ca e de la Cluj (si asta o spune un oltean!)
      • +4 (6 voturi)    
        Detaliaza-ne, cat de " serios " este dansul ? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:53)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui User2

        Lipit interesat de PSDerbedei, are o "poza " de mare strateg din guvernarea celuilalt premier penal Nastase Adrian.(in rol de Ministrul informaţiilor NEpublice 2000-2003 !)
        Versatilul Vasile a fost angajat in1996 al SRR fiind consilierul directorului general Catineanu PSDR cu care a încheiat un contract al Metro Media Transilvania, reprezentată prin Vasile. Contractul avea ca obiect realizarea unor studii referitoare la audienţa Radio România şi editarea unui volum pe această temă.!!?
        Vasile a introdus într-un sondaj referitor la audienţa postului public de Radio întrebări referitoare la intenţia de vot. ??!
        359.500.000 de lei, fără TVA, adică 427.805.000 cu TVA, aceasta reprezentînd echivalentul a aproximativ 140.000 de dolari la cursul leului din iulie 1996. Spus pe scurt, firma lui Vasile primeşte o comandă de 140.000 de dolari din bani publici de la societatea de stat la care Vasile era angajat.
        Prolific autor si al altor sondaje fanteziste, menite să legitimeze liderii şi afacerile PSD, de la cercetări în care cifrele referitoare la încrederea şi intenţia de vot pentru Năstase frizează absurdul, pînă la sondaje care arată entuziasmul cu care românii au primit Proiectul Dracula Park.
        " Decorticat " cu atentie, este departe de tehnocratul care ar putea face fata, ca vicepremier al unui guvern in 2015
        Ce legatura tehnocrata are un sociolog cu ministerul Dezvoltarii ??!
    • +4 (4 voturi)    
      Trezorier . (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:18)

      Marx [anonim]

      Alegerea a fost perfecta . Dancu este unul din cei trei care are cheia la seiful guvernamental . Exact ca la banci . Nu intra unul singur in seif fara ceilalti cu cheia . Pesedistii nu sunt chiar fraieri .
    • +5 (7 voturi)    
      Ce intrebare mai e si asta ????????!!!!!!!!!!!!! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:03)

      polonyca [utilizator]

      Pai o tara intreaga stie cine e VD. !!! Un PSD-ist de vaza .....no comment !! Mare "tehnocrat" mai e si guvernul asta........ Guvernul cu "sula(VD)" in coaste !!!!!
    • -5 (5 voturi)    
      Speranță (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:43)

      marki [utilizator]

      Dat fiind că Vasile Dincu moștenește ministerul Elenei Udrea (cel cu „bugetul urias”), ne exprimăm speranța că nu va „moșteni” și năravurile fostului ministru. Altfel, vai nouă!
    • +9 (11 voturi)    
      Traducere articol :) (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:43)

      CititorulComentator [utilizator]

      - Ministru al Informatiilor Publice in guvernul Nastase = Hoțoman
      - Presedintele casei de sondare IRES = Manipulator
      - Consilier din umbra al lui Liviu Dragnea = Manipulator din umbra
      - Profesor la Academia Nationala de Informatii "Mihai Viteazul" a SRI = Securist de casă
      - Membru al Uniunii Scriitorilor din Romania = Viitor Puscarias
      - Vasile Dancu si tot "grupul de la Cluj" l-au sustinut in 2005 pe Mircea Geoana sa preia presedintia PSD = Dragostea mea

      Ce sa mai, un portofoliu impresionant.
      • +3 (3 voturi)    
        oricum, (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:49)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

        nu e mirel palada.
        • +1 (1 vot)    
          Nimeni nu poate fi MP (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:21)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Nivelul intelectual al acestuia e aproape de "zero absolut"
    • +5 (5 voturi)    
      Un Stefan Gheorghiu al psd,nici macar al stangii (Luni, 16 noiembrie 2015, 2:54)

      deval [utilizator]

      Un sofist gata sa justifice orice in interesul psd, va incerca sa conserve si amplifice pretinsele merite ale guvernarii anterioare , il va calari pe Ciolos si va fi vioara intai ! Functia de vice a fost pretul platit pentru coabitare cu psd si se va vedea ca nu trebuia sa fie platit pentru ca ii apartine direct infractorului Dragnea caruia daca i-a numarat cineva voturile, nu inteleg dar chiar nu inteleg de ce nu ii numara -inca-nimeni averea , banii !!
    • +7 (7 voturi)    
      Un securit psd-ist tehnocrat (Luni, 16 noiembrie 2015, 8:45)

      Bogdan_100 [utilizator]

      O adevarata valoare nationala ce nu trebuie pierduta. Prezenta lui transforma guvernul Ciolos intr-o pacaleala penibila. PSD conduce " de facto" guvernul.