Liviu Dragnea, unicul candidat, este noul presedinte al PSD. Prezenta la vot de 81,23%, rezultatele finale vor fi anuntate luni./ Dragnea: Simt o uriasa responsabilitate sa nu repet greselile si compromisurile facute de PSD. / Intrebat despre schimbarea premierului: Voi vorbi despre asta daca apar solicitari

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 11 octombrie 2015, 21:49 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: psd.ro
Liviu Dragnea a anuntat, duminica seara, intr-o declaratie de presa televizata, ca este noul presedinte al PSD. Dragnea a castigat fara emotii alegerile interne din partid, fiind unicul candidat. La scrutinul intern din PSD au participat 81,23% din membrii partidului, adica 435.172 de membri de partid din totalul de 535.699, a anuntat presedintele Comisiei Electorale Centrale a PSD, Florin Iordache, citat de Agerpres. Dragnea a declarat, duminica, dupa incheierea alegerilor interne, ca simte o uriasa responsabilitate de a nu mai repeta "greselile" pe care le-a facut PSD si "compromisurile care au macinat" partidul, fiind nevoie, spune el, de asumarea greselilor din trecut, potrivit Mediafax.

"Simt o uriaşă responsabilitate. Pe de o parte, simt o obligaţie de a nu mai face greşelile care s-au făcut în acest partid, de a nu mai face compromisuri care au măcinat acest partid", a afirmat Liviu Dragnea. El a vorbit despre noul proiect al PSD, în care liderii partidului trebuie să ţină cont şi de lucrurile bune făcute de foştii preşedinţi ai formaţiunii, dar "şi de greşelile care s-au făcut în acest partid, pe care trebuie să ni le asumăm cu foarte multă sinceritate şi cu foarte mult curaj".

"PSD nu trebuie şi nu poate rata oportunitatea de a deveni primul partid din România modern", a adaugat Dragnea.

Intrebat dacă va negocia cu Klaus Iohannis schimbarea premierului, Liviu Dragnea a spus ca va vorbi despre acest subiect doar dacă apar "solicitări" sau "invitaţii" pe această temă, ceea ce nu s-a întâmplat. El a adaugat ca "nu vrea să vorbească" despre acest subiect în acest moment.

"Voi vorbi despre asta dacă se întâmplă, dacă apar solicitări, dacă apare vreo invitaţie. Nu s-a schimbat foarte mult poziţia mea sau nu avea de ce se să schimbe după acest vot. Tot ce am avut de spus pe acest subiect am spus public, fără ezitare şi destul de clar", a spus Dragnea.

Întrebat dacă asta înseamnă că aşteaptă el o invitaţie de la preşedinte, liderul PSD a răspuns: "Nu am de ce să bat la o uşă ca să discut cu cineva cum să ne dăm jos Guvernul".

"Nu voi avea nicio ezitare de a duce la capat toate angajamentele, chiar daca s-ar putea ca la un anumit moment unele actiuni sa produca suparare sau chiar sa poata sa fie dureroase pentru unii dintre noi", a mai spus liderul PSD, potrivit Agerpres. De asemenea, noul presedinte al PSD a anunat ca la sedinta Comitetului Executiv National de luni va propune ca in Statut sa se introduca o prevedere potrivit careia presedintii de organizatie sa fie alesi de toti membrii organizatiei respective, asa cum presedintele partidului este ales de toti membrii formatiunii politice.

"Mâine (luni - n.red., la sedinta Comitetului Executiv Naţional) vom stabili care sunt funcţiile pentru care colegii mei pot să-şi depună candidaturile, respectiv preşedinte executiv, vicepreşedinţi şi celelalte funcţii. Sper ca la Congres să fie o competiţie corectă, sper ca după Congres tot partidul să înceapă să se organizeze pentru alegerile locale. Voi propune colegilor mei ca în noul Statut, aşa cum preşedintele partidului este ales de către toţi membrii din ţară, fiecare preşedinte de organizaţie să fie ales de toţi membrii din organizaţie", a spus Dragnea la sediul central al PSD.

El a adăugat că va propune de asemenea să le ceară colegilor din CExN să fie de acord ca pentru alegerile locale lista de consilieri locali să fie validată sau invalidată de către cetăţeni printr-o consultare populară largă.

"Vreau să le mulţumesc colegilor care au început distribuirea de chestionare, deja până la această oră s-au încărcat în sistemul online peste 55.000 de răspunsuri la chestionare. Sunt răspunsuri foarte interesante", a precizat Liviu Dragnea.

Noul lider PSD a mai spus ca "Vreau să transmit un gând bun, un gând de prietenie şi respect pentru fiecare membru PSD care s-a prezentat la vot astăzi (duminică - n.r.), chiar dacă a fost o zi grea, o zi cu vreme foarte urâtă, dar au arătat tuturor, mi-au arătat şi mie şi tuturor celorlalţi colegi că pentru ei a fost importantă această acţiune, au venit încrezători la acest vot, au venit să îşi exprime speranţa într-un nou proiect politic. Vreau să le transmit ceva atât lor, colegilor mei de partid, pentru care le mulţumesc, cât şi celor care nu sunt membri în partid şi care cu câteva excepţii de câteva zile îşi exprimă suspiciunea faţă de acţiunile mele şi ale partidului din perioada următoare. Vreau să îi asigur pe toţi că nu voi avea nicio ezitare în a duce la capăt toate angajamentele pe care mi le-am luat în ultima perioadă, toate acţiunile de care am pomenit în ultima perioadă chiar dacă s-ar putea ca la un anumit moment unele acţiuni să producă supărare sau chiar să poată să fie dureroase pentru unii dintre noi."

El a adaugat ca la Congresul extraordinar din 18 octombrie va spune lucrurile mai apăsat şi va încerca să ia un vot de încredere pentru programul politic: "Nu voi avea nicio ezitare pentru că PSD nu trebuie şi nu poate rata oportunitatea de deveni primul partid din România modern şi care îşi construieşte politicile publice printr-o consultare largă cu cetăţenii şi ţine cont de ceea ce cetăţenii în general şi societatea civilă spune. Vreau să îi asigur pe toţi că şi la congres voi spune lucrurile mai apăsat, mult mai bine explicabil şi voi încerca să prezint congresului şi să iau un vot de încredere pentru un program politic care să fie de fapt o piatră de hotar pentru următorul ciclul politic, ţinând cont de tot ceea ce a fost bun în toată această perioadă în PSD, de tot ceea ce au făcut bine toţi preşedinţii PSD până astăzi, dar şi de greşelile care s-au făcut în acest partid pe care trebuie să ni le asumăm cu foarte multă sinceritate şi cu foarte mult curaj."


Citeste mai multe despre   









4868 vizualizari
  • +13 (13 voturi)    
    Sa nu fie ca la Geoana. (Duminică, 11 octombrie 2015, 21:57)

    Gonzales [utilizator]

    Sa candideze singur si sa iasa pe locul 2. (sub 50 %)
  • +8 (8 voturi)    
    News ! (Duminică, 11 octombrie 2015, 22:31)

    didu [anonim]

    dragnea a candidat singur si-a iesit pe locul 2.
  • +7 (7 voturi)    
    si daca "mortii" au votat NU (Duminică, 11 octombrie 2015, 22:50)

    rov [utilizator]

    ce face dracnea ?!?
  • +10 (10 voturi)    
    ha?!?! (Duminică, 11 octombrie 2015, 22:52)

    Nevermind [utilizator]

    de unde dracu' 400000, ca 200000 ingheata ca fraierii la moastele de la iasi...
  • -11 (13 voturi)    
    Dragnea... (Duminică, 11 octombrie 2015, 22:54)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    A copiat PDL-ul, cand dupa alegerile din 2009 au avut un singur candidat la sefia partidului. Rusine, atunci ati fost singurii care ati avut alegeri democratice in partid. PDL-ul s-a comportat asa cum era de asteptat: ca si comunistii. PNL-ul a avut o lupta dezechilibrata. Singurii care au respectat democratia au fost cei din PSD. Pentru ce ? Pentru ca ulterior toata aripa Geoana sa fie indepartata si sa aveti un singur candidat ? RUSINE!
    • +10 (14 voturi)    
      Alegeri democratice in PSD? (Duminică, 11 octombrie 2015, 23:25)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      Are you kidding me?
      • 0 (2 voturi)    
        cauta stirile din perioada aia (Luni, 12 octombrie 2015, 16:10)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Sunt singurii la care s-au facut alegeri si au avut mai multi candidati fara sa se cunoasca rezultatul anticipat. Mai mult, sunt singurii in care s-a schimbat puterea (aripa Geoana a fost invinsa). Cauta si declaratia lui Basescu despre alegerile interne in partide, undeva in februarie-martie 2010.
  • -8 (12 voturi)    
    Pentru ca.......... (Duminică, 11 octombrie 2015, 22:55)

    hahahaha [anonim]

    Nu am fost la vot ! Sunt profesor si membru PSD . Cred ca voi vota cu altii la alegerile urmatoare pentru ca:
    1. Ce vrea PSD prin ministrul Campeanu este doar o reducere de posturi prin Reforma -episodul 20. Ni se spune ca sunt prea multe ore in programul elevului, iar realitatea statele UE si nu numai ne arata ca elevii au mult mai multe ore decat la noi , invatand si dimineata si dupa amiaza de la orele 8 la 16 sau 17 , cu o pauza de masa. La PSD Reforma = reducerea numarului de ore astfel incat elevii si generatiile urmatoare sa fie din ce in ce mai prosti si mai usor de condus ?
    2. Mai grav chiar , se preconizeza reduceri la matematica, iar profesorii de matematica sunt fortati sa tina ore de consultatii neplatiti , in timp ce la celelalte materii nu au aceasta obligatie cu toate ca salariul si orele din norma sunt la fel (deci discriminare la romana si matematica) .
    3.Desi PSD este la putere de 3 ani , directorii si inspectorii sunt tot cei din vechiul PDL , iar acestia protejeaza pe cei apropiati lor. Pentru ce au mai castigat puterea si pentru ce sa-i mai votez eu atunci pe pesedisti, daca ei nu-si readuc oamenii dati jos de PDL?
    4. Pentru cei din educatie nu s-a schimbat nimic in bine in ultimii ani , ministrii si guvernantii producand acelasi stres prin schimbari ilogice si repetate in toate directiile si prin cresterea birocratiei si formalismului. Amplificarea factorilor de stres duce oare la cresterea calitatii ?
    5. Pare surprinzator dar oficialitatile pesediste sprijina mai des pe vechii pedelisti decat pe simpatizantii sau membrii PSD si nu este de mirare pentru ca interesele , aliantele sau alte smenuri sunt dibacite mai bine de cei scoliti de PDL. Domnul Dragnea spera sa atraga intelectualii in PSD ? Cum face asta imputinand cadrele didactice? Pai decat sa prieteni, mai bine dusmani pe fata ca PDL .PSD-ul vrea sa reduca numarul profesorilor dar sa atraga intelectualii? Poate pe cei masochisti.
    • +3 (3 voturi)    
      Un muncitor e mai bine platit (Duminică, 11 octombrie 2015, 23:48)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui hahahaha

      La mine muncitorii castiga dublu sau chiar triplu cat un profesor incepator!!!
      • +1 (1 vot)    
        N-ai nevoie de inginer pe post de muncitor? (Luni, 12 octombrie 2015, 9:06)

        dinica [anonim] i-a raspuns lui Stef_and

        Muncitor cu 4.500 lei venit?
        Vin si eu!
        Imi rup diploma de inginer.
        Poate la vreo societate care are contracte oneroase cu statul se pot da asemenea salarii.
        Sau o fi vreo amanta angajata pe post de muncitor si are spor de noapte si lucru periculos, continuu?
        Ah, nu mi-am dat seama ca de fapt lucrezi in SUA.
        • 0 (2 voturi)    
          eu dau (Luni, 12 octombrie 2015, 12:09)

          bebe [anonim] i-a raspuns lui dinica

          eu dau 4500lei fara probleme la un om pregatit. problema in ziua de azi este ca nu se gaseste forta de munca capabila.
    • +9 (9 voturi)    
      ... (Duminică, 11 octombrie 2015, 23:55)

      Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui hahahaha

      In toata polologhia asta, singurii care nu conteaza sunt elevii.
    • +5 (5 voturi)    
      Profesor (Luni, 12 octombrie 2015, 9:47)

      Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui hahahaha

      Toata stima pentru profesia dvs. In cazul in care va intrebati de ce ati luat atatea minusuri, motivul este urmatorul: gresiti fundamental cerand politizarea invatamantului si apeland la partizanatul politic intr-un domeniu in care n-ar trebui sa existe decat strategii pe termen lung, facute de profesionisti, nu de politicieni.
  • +12 (12 voturi)    
    Stima noastra! (Duminică, 11 octombrie 2015, 23:14)

    marvio [anonim]

    Imi pare rau ca n-am urmarit detaliile "alegerii" lui Dragnea. Sper ca pesedistii au scandat la unison si din tot sufletul, asa cum sunt obisnuiti: "Stima noastra si mandria! Liviu Dragnea, Romania! Tovarasul (Ilici) o fi fost prezent?
  • +10 (10 voturi)    
    Tovarasi, (Duminică, 11 octombrie 2015, 23:58)

    ipolitic [utilizator]

    Terminati cu propaganda contrarevolutionara,
    in slujba imperialistilor si a chiaburilor-
    oamenii muncii din uzine si de pe ogoare
    nu vor tolera asemenea manifestari dusmanoase
    impotriva conducatorului nostru iubit,
    tovarasul Dragnea, ales in unanimitate
    in fruntea Partidului, si care ne va conduce
    neabatut spre victoria finala.
    Traiasca si sa-nfloreasca!
  • +9 (9 voturi)    
    Dragnea> Nastase+Ponta+Geoana (Luni, 12 octombrie 2015, 1:02)

    DreptateDeSus [utilizator]

    Dragnea este cel mai periculos dintre toti de dupa Iliescu, mai rau ca Nastase, Ponta, Geoana este un corupt amabil cu sange rece si asta se vede si din felul dictatorial in care isi guverneaza partidul si vrea la fel sa guverneze tara!
  • +8 (8 voturi)    
    Stalin s-a ales ! Cica va indeplini toate (Luni, 12 octombrie 2015, 1:48)

    deval [utilizator]

    promisiunile !?? Gen sa dea fiecarui baron feuda in stapanire deplina ???
    Stie cineva despre ce e vorba sau transmite mesaje puscariabililor cum ca va modifica codul penal astfel incat
    -coruptia sa fie premiata,
    -coruptii medaliati ca eroi ai neamului iar
    -haita mafiota sa fie recunoscuta ca cel mai democratic sindicat !!
    Circoteca psd-ista va intimida procurorii/judecatorii ? Caci eu cred ca lor li s-a adresat si ma intreb daca va fi condamnat se dizolva psd caci chiar daca ia cu suspendare nu va putea judecatorul sa nu-i interzica activitatea politica (macar) in viitor.
    Cu alte cuvinte azi psd-istii au ales sa sfideze masiv justitia(si cetatenii si bunul simt) printr-o mascarada oribila, un simulacru sinistru care ne arata ca ne pot da alegeri "democratice" pe orice parte, "la tot cartieru' " cand si cum vrea muschii lor....
  • +11 (11 voturi)    
    "Am invins.". (Luni, 12 octombrie 2015, 1:56)

    romaya [utilizator]

    ..Bombonica, dragostea mea !!
  • +5 (5 voturi)    
    Astept sicofantii PSDei,sa-l matraseasca pe Ponta (Luni, 12 octombrie 2015, 8:41)

    Plagarus [utilizator]

    Soooo pe el, ca-i puscariabil 100 %
  • +5 (5 voturi)    
    unicul candidat (Luni, 12 octombrie 2015, 9:05)

    george [anonim]

    Impotriva acestui fapt divers, "unic candidat ", am stat cu pusca in mana, pe acoperisul Electromagneticii - '89

    Mai bine faceam looting ca era mai folositor pt mine.
    Rezultatul se vede azi , adunatura de partide cu candidati mai mult sau mai putin unici ..

    Caldura mare le urez unicilor aka ardiarfocu
  • +3 (5 voturi)    
    Dacă n-ar fi de râs... (Luni, 12 octombrie 2015, 9:20)

    marki [utilizator]

    „...respect pentru fiecare membru PSD care s-a prezentat la vot astăzi (duminică chiar dacă a fost o zi grea, o zi cu vreme foarte urâtă, dar au arătat tuturor, mi-au arătat şi mie şi tuturor celorlalţi colegi că pentru ei a fost importantă această acţiune, au venit încrezători la acest vot, au venit să îşi exprime speranţa într-un nou proiect politic.”
    Nicio vorbă despre faptul că au fost aduși cu arcanul?
    Nicio vorbă despre cum a fost înăbușită orice concurență?
    Nicio vorbă despre mascarada asta botezată „scrutin intern de alegeri” (cu un singur candidat, și acela condamnat penal)?
    Am o vagă presimțire că pesediștii or să-l regrete pe „inocentul” Ponta...
  • +6 (6 voturi)    
    Slabut, slabut..... (Luni, 12 octombrie 2015, 10:09)

    Cuca [utilizator]

    Ceausescu lua 99.95%. Dragnea, nu se ridica, iata, la nivelul inaintasului sau, desi tot candidat unic a fost.

    Sic transit gloria mundi !!!
    • -2 (2 voturi)    
      inaltime (Luni, 12 octombrie 2015, 12:16)

      andreiana [anonim] i-a raspuns lui Cuca

      nici un politician nu o sa se ridice la acel NIVEL
  • +1 (3 voturi)    
    numai 500.000??! (Luni, 12 octombrie 2015, 11:02)

    hot news [utilizator]

    Las la o parte faza cu candidatul UNIC, dar m-au frapat CIFRELE:
    "de membri de partid din totalul de 535.699"

    cum numai 535 de mii?
    In 1989 erau patru milioane de membrii PCR, ce s-a intamplat cu ei?
    In 26 de ani, poate ca unii au trecut dincolo, dar cu siguranta copii, fratii, nevestele si nepotii lor tot cu pedesereul votezaza!
    Unde au disparut 3 milioane jumate de adepti ilici?!?!
  • -1 (1 vot)    
    Alegeri PSD (Luni, 12 octombrie 2015, 11:17)

    Ioana Cicoara [anonim]

    PSD se afla in momentul in care trebuia sa realizeze in interiorul sau o analiza privind cea mai buna varianta ca impact asupra sanselor acestuia la alegerile de anul viitor. Este, pana la urma, un subiect ce tine ce bucataria interna a PSD.
  • -2 (2 voturi)    
    Liviu Dragnea, unicul candidat, este noul presedin (Luni, 12 octombrie 2015, 11:30)

    Dan Patruica [anonim]

    Îi urez succes în acest mandat si sa nu uite de obiectivele USL !
  • -2 (2 voturi)    
    Dragnea (Luni, 12 octombrie 2015, 11:34)

    gabriel popescu [anonim]

    Faptul ca Liviu Dragnea a fost ales presedinte al PSD-ului a fost obtiunea partidului.
  • -2 (2 voturi)    
    psd (Luni, 12 octombrie 2015, 15:03)

    Ion Artemista [anonim]

    Cu siguranta va duce pe mai departe angajamentele pe care partidul si le-a luat, atat in fata cetatenilor, cat si in fata coalitiei.
  • 0 (0 voturi)    
    s (Luni, 12 octombrie 2015, 15:39)

    Iuliana Constantinescu [anonim]

    Dar DOAR el a candidat!
  • -1 (1 vot)    
    a (Luni, 12 octombrie 2015, 15:53)

    Alex Eftimiu [anonim]

    Sa speram ca desi a fost singurul candidat va schimba ceva!
  • 0 (0 voturi)    
    ce om.... (Luni, 12 octombrie 2015, 16:14)

    bogdanlungu [utilizator]

    daca Ponta este micul Titulescu, Dragnea este micul Ceausescu