​Marea Britanie: Politistii ii aresteaza pe suspectii identificati din fotografii. Instantele lucreaza non stop pentru judecarea acuzatilor

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 11 august 2011, 8:58 Actualitate | Internaţional

Politisti in Eltham (sudul Londrei)
Foto: Reuters
Dupa patru zile consecutive de violente pe strazile marilor orase din Marea Britanie, noaptea de joi spre vineri s-a dovedit a fi relativ calma, transmite AFP. Niciun incident semnificativ nu a fost raportat in cursul noptii. Mii de politisti au continuat sa patruleze in cartierele din Londra, dupa ce premierul David Cameron a promis miercuri ca autoritatile vor lua "toate masurile necesare pentru a readuce ordinea pe strazile noastre". Prezenta masiva a politiei, avertismentele dure ale premierului Cameron si eforturile voluntarilor par sa fi avut efectul scontat, scrie CNN.

"Am avut nevoie de o riposta si o riposta are loc in acest moment. Am vazut ce e mai rau din Marea Britanie, dar si ce e mai bun din Marea Britanie, cu milioane de oameni care au semnat pe Facebook pentru a sustine politia si oamenii care s-au oferit voluntari ca sa curete", a spus miercuri seful Executivului de la Londra.

Prezenta masiva a politiei, avertismentele dure ale premierului Cameron si eforturile voluntarilor par sa fi avut efectul scontat, scrie CNN.

Parlamentul britanic s-a reunit joi, in sesiune de urgenta, pentru a doua oara in aceasta luna.

Pentru a doua noapte consecutiv, 16.000 de politisti au patrulat pe strazile capitalei. Insa nu toti locuitorii din Londra s-au bazat pe sprijinul politiei: in West London, tineri sikh au facut de paza la templul lor, in timp ce, in Enfield, in nordul capitalei, voluntarii au fugarit huligani.

Oficialii politiei au facut insa apel la grupurile de voluntari, cerandu-le sa nu recurga la acte de violenta impotriva suspectilor. Politistii sustin ca voluntarii ii pot ajuta identificand huliganii din fotografiile postatete pe Facebook sau pe flickr.com.


Evenimentele zilei:


Ora 5:22: Barbatul in varsta de 68 de ani care a fost atacat si ranit grav in timpul violentelor de luni a decedat, au anuntat autoritatile, vineri dimineata. Numarul de decese a ajuns la cinci.

Ora 1:28: David Cameron respinge cererile de a efectua o reducere a bugetului politiei. Parlamentul  promite o revizuire a serviciilor de mesagerie instanta (The Guardian)

Ora 22:56: Haos la Tribunalul din Westminster, Londra: avocatii alerga prin cladire pentru a-si gasi clientii, detinuti in celule, pentru a-i ajuta sa inteleaga acuzatiile formulate impotriva lor. Instantele lucreaza non stop pentru judecarea acuzatilor. (AFP)

Ora 22:25: 1.000 de ofiteri de politie vor iesi in aceasta noapte pe strazile din Birmingham. 389 persoane au fost arestate pana acum in acest oras, potrivit autoritatilor locale. (Daily Telegraph)

Ora 19:26: Fiica unui milionar englez acuzata pentru jefuirea unui magazin de electrocasnice in timpul vandalismelor din Londra.

Ora 18:45: Guvernul britanic analizeaza posibilitatea de a bloca accesul huliganilor la retelele de socializare precum Twitter si Facebook

Ora 18:10: David Cameron admite ca tehnicile folosite de politia britanica "nu au functionat": "Politia a tratat initial situatia ca pe o problema de ordine publica, nu ca pe una de criminalitate".

Ora 17:45: David Cameron anunta, in plenul Parlamentului, ca se vor lua masuri pentru sprijinirea cetatenilor (proprietari de locuinte) si a afaceristilor afectati de actele de huliganism.

Ora 17:30: Premierul David Cameron vorbeste in fata Parlamentului de la Londra.

Ora 15:15: Marea Britanie ar putea "perturba" retelele sociale in timpul tulburarilor sociale (Cameron).

Ora 15:10: Arhiepiscopul de Canterbury a spus ca e nevoie de actiunea "urgenta a guvernului" dupa tulburarile din ultimele zile.

Ora 14:20: Parlamentarii dezbat decizia de reducere a bugetului politiei.

Ora 14:15: Sir Peter Tapsell, un parlamentar britanic, cere ca huliganii sa fie arestati si dusi pe stadionul Wembley. Cameron respinge ideea.

Ora 13:35: David Cameron se adreseaza Camerei Comunelor. Vezi declaratiile sale.

Ora 12:50: Numarul arestatilor este de 1.590 in intreaga tara, cu 888 de persoane retinute la Londra (Telegraph).

Ora 12:10: Un bucatar de mancare organica, studenti eminenti si un angajat la opera, printre vandalii arestati in Marea Britanie, dezvaluie presa.

Ora 11:05: YahooNews elogiaza ca "demna de Pulitzer" fotografia femeii din Londra care sare de la etajul unei cladiri in flacari.

Ora 10:50: Ziarele britanice relateaza despre noaptea trecuta, foarte calma in marile orase. In acelasi timp, publicatiile anunta ca politistii au inceput sa aresteze suspecti identificati in fotografiile din ultimele zile.

Ora 10:10: Politia britanica se declara "dezamagita" de pedepsele prea blande primite de unii dintre huligani.

Ora 09:35: Oficialii politiei au facut apel la grupurile de voluntari, cerandu-le sa nu recurga la acte de violenta impotriva suspectilor.

Ora 09:00: Militantii islamisti cer musulmanilor din Marea Britanie sa rastoarne guvernul londonez.

Protestele violente au inceput sambata seara, dupa ce cateva sute de persoane s-au adunat in fata unei sectii de politie din Tottenham, pentru a protesta impotriva impuscarii mortale, de catre ofiteri, ai lui Mark Duggan, un barbat de culoare.

Marti, premierul David Cameron a cerut intrunirea de urgenta a Parlamentului, dupa ce violentele care au cuprins initial Londra s-au extins apoi si in Birmingham, Liverpool, Manchester si Bristol.

Politia din Manchester a anuntat miercuri seara ca doi barbati implicati in actele de vandalism si violentele de pe strazile orasului britanicau fost condamnati la zece si, respectiv, 16 saptamani de inchisoare.


Citeste mai multe despre   






















4894 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Nedumerire (Joi, 11 august 2011, 12:41)

    Gimmy [anonim]

    Am si eu o intrebare-ntrebatoare: cum de astia pot sa retina o persoana avand ca proba "doar" o fotografie iar la noi nici cu inregistrarea video in mana nu-i poti agata!??
    • -10 (16 voturi)    
      In Syria eroi in Anglia huligani (Joi, 11 august 2011, 18:36)

      Petre [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

      Aceiasi indivizi provocatori de dezordini, aceiasi tineri incendiatori de magazine sunt considerati de catre guvernul englez eroi si luptatori pentru drepturile lor firesti in Syria in timp ce in Anglia sunt portretizati drept simpli derbedei si elemente antisociale care nu stiu ce vor.
      Saracia si lipsa de perspective ii impinge pe oameni la revolta. Asta este adevarul.
      • +13 (13 voturi)    
        saracii (Joi, 11 august 2011, 19:32)

        ok [anonim] i-a raspuns lui Petre

        Mi-as dori ca toti saracii din aceasta lume sa aiba acces la aceleasi resurse sociale ca si "saracii" de care pomenesti in Anglia. Nu am mai avea foamete.
      • +11 (11 voturi)    
        Las-o ca macane (Joi, 11 august 2011, 19:35)

        Madalina [anonim] i-a raspuns lui Petre

        Pe astia nu i-a impins lipsa de perspective la revolta, ci lenea. E foarte greu sa pui osul la treaba si sa muncesti sa te ridici din noroi, mult mai usor urlii ca esti discriminat si nu ti se ofera sanse si apoi dai in cap la altii si furi ce iti doreste sufletul.
      • +3 (3 voturi)    
        complet diferit! (Vineri, 12 august 2011, 1:02)

        daroc [utilizator] i-a raspuns lui Petre

        In Siria, precum si in alte tari in care a avut deja loc "primavara araba", tinerii aia de pe strada lupta pentru un scop clar si declarat: inalaturarea regimurilor dicatatoriale sau, ca sa ma exprima bland, sa zicem foarte autocratice in unele cazuri.
        Acolo - poate cu rare exceptii - tinerii si cei care iau parte la proteste NU jefuiesc magazine!
        Dimpotriva, isi pun viata in pericol pentru un ideal! Putin respect, asa din principiu, ai putea avea sa nu compari niste oameni care realmente mor pentru o cauza cu niste pierde vara care jefuiesc, jefuiesc si iar jefuiesc, fara nici cea mai vaga revendicare politica, sociala sau de alta natura!
        Sunt doua situatii diametral opuse!
    • +3 (3 voturi)    
      simplu (Vineri, 12 august 2011, 0:50)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Gimmy

      legea penala romaneasca e facuta de infractori pentru uzul propriu
    • +2 (2 voturi)    
      daca scenariul s-ar repeta in Romania (Vineri, 12 august 2011, 9:05)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

      La noi cred ca s-ar fi intrat intr-un impas. Judecatorii ar fi refuzat sa se intoarca din concediu si care era pe la servici ar fi lucrat traditionalele 2 ore pe zi. Cum sa-i obligi pe ei sa munceasca 16 ore pe zi(cum au facut cei din Anglia). Daca iar obliga cineva in Romania atunci in ora urmatoare ar in invitati cei mai rai de gura dintre judecatori la Antena3... doar sa incalcat constitutia. Felix ar fi distribuit personal, fluturasi cu suspendarea lui Basescu la Universitate. Judecatorii sunt independenti, nu-i poate obliga nimeni la nimic :))). Totul e clar, trebuie suspendat in ora urmatoare Boc, Basescu, si mai ales Udrea(din cauza ca e sexy ar fi fost revoltele de strada).
  • -3 (9 voturi)    
    Pretext si provocare (Joi, 11 august 2011, 13:20)

    dorel [anonim]

    Cam la asta se rezuma toate violentele de zilele trecute. Sunt traitor in UK de ceva timp si cam stiu ce se intampla din punct de vedere social, pe-acolo. In primul rind se duce o lupta acerba impotriva taierilor bugetare care se vor face resimtite incepand cu anul asta. Primul care s-a luptat puternic a fost Metroul Londonez, cu greve, cu neindeplionirea sarcinilor, lasind metroul intr-un "complete meltdown", dupa propriile spuse. Apoi cand a venit randul armatei sa afle despre taieri bugetare, s-a inceput asa-zisul razboi din Libia, care sa justifice fondurile care ar fi trebuit taiate. Acum a venit randul politiei, care a intervenit greu, basca, chiar ar fi provocat aceste scandaluri. Politiei trebuie sa i se taie 2 miliarde de lire sterline din buget!!! Pai cum sa nu fie suparat Scotland Yard-ul!!! De ce au intervenit atit de greu, de ce au lasat sa se extinda atit de puternic violentele astea. Stiau ca au de a face cu niste comunitati usor inflamabile. Vorbim totusi de Scotland Yard, nu de agentura de politie din Nusfalau sau Suplacu de Barcau. Primii au experienta, au traditie, stiu ce au de facut. De ce a trebuit sa dureze atit pana la arestari? Bottom line: Politia s-a razbunat pe Guvern, aratandu-i ca nu e de joaca cu sifonarea de bani, lasandu-ne insa pe noi, cetatenii, neprotejati si cu o factura de platit pentru curatenie si reconstructie, de zile mari! Noi sa fim sanatosi!
    • +1 (1 vot)    
      - (Joi, 11 august 2011, 18:12)

      abc [anonim] i-a raspuns lui dorel

      in Nusfalau sau Suplacu de Barcau e liniste :) adevarul e ca englezii de rand au fost intotdeauna pusi pe betii si pe batai. daca stai in uk sti foarte bine asta. de cate ori n-ai vz femei bete pe trotuare sau batai pe strazi in fata cluburilor?
      cati dintre voi nu au fost prin vacante in destinatii mai mult sau mai putin exotice si nu au vz englezi inchisi in puburi de dimineata pana seara ? adevarul e ca sunt preduspusi la violenta, cu sau fara taieri de buget.
  • +5 (5 voturi)    
    anarhie (Joi, 11 august 2011, 18:16)

    am [anonim]

    Dar cu huliganii microcefali cum ramane ?......
    foarte bine le face ,trebuiesc urmariti pana in gaura de sarpe.Infractiunea trebuie penalizata. Ordinea lucrurilor mentinuta cu orice pret.Altfel se duce de rapa democratia....................................................
  • +6 (8 voturi)    
    SOARTA (Joi, 11 august 2011, 18:46)

    ANONYMUS [anonim]

    A ajuns cutitul la os, merita soarta, de ce au lasat sa intre in tara lor necivilatii din toata lumea....
    In Franta aceeasi e situatia.
    Urmeaza Germanii cu turcii...
  • +2 (2 voturi)    
    excelent moment... (Joi, 11 august 2011, 22:07)

    me [anonim]

    "Ora 14:20: Parlamentarii dezbat decizia de reducere a bugetului politiei." - excelent moment pentru asa ceva..
  • +4 (4 voturi)    
    ar fi de ras daca n-ar fi de plans (Vineri, 12 august 2011, 1:10)

    daroc [utilizator]

    "Avocatii alerga prin cladire pentru a-si gasi clientii, detinuti in celule, pentru a-i ajuta sa inteleaga acuzatiile formulate impotriva lor".
    Nu vreau sa par deplasat, dar m-a infundat rasul cand am citit fraza de mai sus. Si stiti de ce? Acuzatilor cred ca li se falfaie de acuzatii! Legea in Anglia e atat de blanda incat pot lua cel mult cateva luni de inchisoare! (mult sub un an).
    Am vazut acum vreo doi ani un reportaj despre criminalitatea din Marea Britanie, pe History. Foarte pe scurt. Un grup de 4 persoane (dintre care 3 negri, ca tot veni vorba acum...), erau organizati in furtul de masini. Dupa vreo 2 ani au fost arestati si judecati. S-a dovedit (deci asta sigur) ca au castigat minim 4 milioane de lire sterline. Fiind patru, cum ar veni un milion de lire pe caciula in vreo doi ani! Ei bine, stiti care a fost pedeapsa maxima? 1 an de zile! Fara recuperarea banilor. Apoi mai baieti, pentru un milion de lire aproape ca stau si eu un an in inchisoare. Au filmat in direct cand i-au arestat: atata erau de flexati si calmi cand au fost arestati, nici poveste sa fuga: ca stiau ca pedeapsa e modica, si fiecare era deja milionar. Unul dintre ei pur si simplu fuma linistit o tigara cand se apropia trupa de politisti si se uita plictisit la ei!
    Acolo problema e legea extrem de blanda! Cum zicea si unul dintre jefuitorii de acum, intevievat de BBC: "si daca ma prins, ce-o sa-mi faca?"
  • +1 (3 voturi)    
    Pe langa subiect ... (Vineri, 12 august 2011, 8:25)

    c_brat [utilizator]

    De cateva zile vad comentarii foarte apreciate (cel putin daca judecam dupa numarul de plusuri) care vad vinovati pentru toate belele emigrantii din anumite tari.

    In spatele acestor remarci cei care le fac uita zecile sau sutele de romani care, din punctul de vedere al multor occidentali, nu sunt cu nimic mai presus decat ceilalti emigranti. Le-as reaminti celor care arata cu degetul emigrantii de ce s-a intamplat in Italia acum cativa ani: romanii devenisera sursa tuturor relelor, In Olanda, romanii devin din ce in ce mai blamati in presa si discursul politicienilor.

    Astfel de discursuri duc la o animozitate a populatiei si la atacuri ca cel din Norvegia sau la mai mica scala ca cele din Italia cand o romanca a fost omorata in metrou.

    Cred ca problema este mul mai complexa si deriva din faptul ca societatea de astazi nu este pregatita pentru o societate multiculturala, in care granitele nu mai exista.
  • +2 (2 voturi)    
    romania (Vineri, 12 august 2011, 10:12)

    a [anonim]

    daca la noi era asa ceva va dati seama ca instantele erau blocate vreo 5 ani in ritmul de judecata de la noi...
  • 0 (0 voturi)