Guvernul britanic analizeaza posibilitatea de a bloca accesul huliganilor la retelele de socializare precum Twitter si Facebook. Vezi in text ce alte masuri ia in calcul

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 11 august 2011, 18:45 Actualitate | Internaţional

David Cameron
Foto: Agerpres
Primul ministru britanic, David Cameron, a promis vineri, in fata Camerei Comunelor de la Londra, ca va face "orice este nevoie" sa instituie inapoi ordinea pe strazi si ca a stabilit un set de masuri pe care autoritatile le iau in considerare pentru a opri violentele, printre care si posibilitatea de a opri accesul huliganilor la retelele de socializare Twitter si Facebook, informeaza BBC. Pe langa masurile anti-revolta, Cameron a mai prezentat si planurile guvernului de a ajuta persoanele si afacerile afectate de violentele din orasele din Marea Britanie.

Una dintre masurile prezentate de Cameron in fata parlamentarilor britanici este analizarea posibilitatii de a limita sau bloca accesul posibililor supecti de huliganism la mijloacele de socializare, categorie in care Cameron include Twitter, Facebook si tehnologii  specifice precum mesageria text. Sistemul semi-privat de mesagerie BBM de la Blackberry este considerat a fi fost foarte folosit pe timpul revoltelor.

Premierul britanic a precizat ca desi Facebook-ul sau Twitter-ul pot fi "folosite pentru bine", revoltele din Londra au aratat ca ele pot fi folosite si "in scopuri malefice". Cameron a mai spus ca, in urmatoarele saptamani, secretarul de stat Theresa May va tine intalniri de urgenta cu reprezentantii Facebook, Twitter si Research in Motion (n.r. producatorul Blackberry) pentru a discuta despre responsabilitatile lor in timp de revolta si daca este corect si posibil ca suspectii de huliganism sa fie opriti sa raspandeasca mesaje online, scrie mirror.co.uk

"Oricine se uita la aceste actiuni groaznice ramane blocat de cum au fost organizate prin retelele de socializare. Informatia libera poate fi folosita pentru bine, dar poate fi folosita si in scopuri malefice. Atunci cand oamenii folosesc retelele de socializare pentru violenta, trebuie sa-i oprim. Lucram cu politia, serviciile de informatii si oamenii din industrie sa vedem daca ar fi corect sa blocam accesul oamenilor sa comunice prin aceste retele sociale atunci cand stim ca planuiesc acte de violenta si acte de ilegalitate", a declarat Cameron.

Ideea lui Cameron este privita cu scepticism chiar si de unii membri ai guvernului, potrivit BBC. In plus, sustinatorii drepturilor omului critica puterni o astfel de masura.

Jim Killock, directorul Open rights Group, a declarat ca evenimente precum revoltele din Marea Britanie sunt deseori folosite pentru a ataca libertatile civile.

Killock atrage atentia asupra celui care va decide daca un mesaj sau un tweet reprezinta o incitare la violenta. "Cum stiu oamenii cand cineva planuieste o revolta? Cine ia acea decizie? Singurul rapsuns realistic este ca instantele trebuie sa judece daca da sau nu. Daca procedurile din instanta nu sunt folosite, atunci se pot observa rapid abuzuri din partea companiilor private si politiei", a declarat Killock.

Pe langa acest aspect, Cameron a mai propus si alte masuri pentru a face fata violentelor si pentru a proveni aparitia altor evenimente asemanatoare pe viitor, informeaza BBC.

Care sunt masurile prezentat de David Cameron:
  • Analizarea posibilitati de a bloca accesul persoanelor la site-urile de socializare atunci cand se stie ca acestea planuiesc acte de violenta sau infractiuni
  • Analizarea nevoii de extindere a prerogativelor in caz de stare de asediu si a ordinelor de evacuare
  • Prerogative suplimentare acordate politiei pentru a putea ordona unei persoane sa-si scoata masca de pe fata atunci cand este supectata de infractiuni
  • Instantele de judecata sa poat da sentinte mai dure
  • Mai multe prerogative de a evacua infractorii din locuintele sociale
  • Planuri de extindere a sistemului de destructurare a benzilor de infractori in intreaga tara si programe anti-bande, similare cu cele din SUA
  • Cameron a precizat ca guvernul va respecta cererile "legitime" de compensatie din partea populatiei si va mari termenul de depunere a cererilor de la 14 la 42 de zile
  • Un ajutor de 10 milioane de lire sterline pentru consilii pentru a face zonele "sigure" si "curate"
  • Un ajutor de 20 milioane de lire sterline pentru a ajuta afacerile afectate sa se puna inapoi pe picioare si sa intre inapoi in functiune cat mai repede
  • Planuri ale guvernului sa asigure locuinte de urgenta pentru familiile ramase fara case in urma violentelor
"Este un moment ca toata tara sa lucreze impreuna. Catre persoanele care respecta legea sic are sunt majoritatea covarsitoare din tara noastra le zic urmatoarele: Lupta a inceput. Va vom proteja. Daca ati suferit pagube, va vom oferii compensatii. Suntem de partea voastra.

Catre minoritatea fara de lege, criminalii care au luat tot ceea ce le-a cazut in mana, le spun asa: Va vom da de urma, va vom gasi, va vom acuza si va vom pedepsi. Veti plati pentru ceea ce ati facut", a mai declarat Cameron in fata membrilor parlamentului britanic.


Citeste mai multe despre   






















1956 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Ooo, da (Joi, 11 august 2011, 19:33)

    nano2k [utilizator]

    Sa atacam Internetul.
    • +2 (8 voturi)    
      au invatat (Joi, 11 august 2011, 19:50)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      din experienta revolutiilor arabe, acum ii vor impiedica pe-ai lor sa faca la fel
    • +1 (7 voturi)    
      n-ar avea de ce (Joi, 11 august 2011, 20:48)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      ICANN, IANA, GPS, plus bonus-ul Windows Automatic Update, sunt toate americane :)

      Partea proastă e că anarhişti d-ăştia, la fel ca anonopşii, nu-şi dau seama că, prin ceea ce fac, nu fac decât să le ridice mingea la fileu corporaţiilor şi guvernelor de-a introduce restricţii şi diverse variante de cenzură.

      Idioţii de anonopşi încercau să explice că, prin publicarea de către ei a datelor personale a nu-ştiu-câte milioane de utilizatori Sony, ei de fapt luptă împotriva "sistemului".

      Tot aceiaşi idioţi, care cică "luptă" împotriva regulilor sistemului, încercau să vândă preconizatul atac împotriva Facebook drept un lucru bun - care fras e deosebirea dintre a mă forţa sistemul sau idioţii de anonopşi să accept ce cred EI că e bun pentru mine?

      Cu cât "sistemul" le-o va da-n bot mai repede ;i mai eficient, cu-atât mai bine. Împotriva sistemului ai votul, împotriva anarhiştilor anonimi n-ai nimic. Prefer sistemul.
  • +1 (5 voturi)    
    Anglo-saxon Patriot Act - part two (Joi, 11 august 2011, 20:19)

    SchultzX [utilizator]

    Dupa limitarile aparute in urma controversatelor atacuri teroriste de la data de 11 septembrie care au dus la doua rezultate cel mult justificabile in nici un caz justificate - razboaiele din Irak si Afganistan cat si ingradirea abuziva a libertatilor cetatenesti si drepturilor consemnate in Declaratia universala a drepturilor omului - asist cu stupefactie la noua emanatie care ar trebui sa reinstaureze linistea sociala in UK.
    Deja nu mai reprezentam tara-cobai in care se doreste urmarirea si stocarea pe sase luni a comunicatiilor personale... deja vom primi in plic (ca pe un model de succes) solutiile adoptate - sa speram ca nu - ale unei tari cu o istorie seculara si care iata ... trebuie sa adopte masuri "dure, drastice ... dar necesare" pentru a restabili pacea sociala si bunastarea cetatenilor ei ... pe cand revine si la noi cenzura comunicatiilor personale??!
  • +1 (1 vot)    
    da da (Joi, 11 august 2011, 20:39)

    eu [anonim]

    -Ma intreb cum vor bloca accesul huliganilor pe facebok si twitter. Vor infiinta MI-Facebook si MI-Twitter? :)))
    -Cel mai bine ar fi sa inghita in continuare revoltele, care sunt consecinta a neglijentei, pentru ca huliganii nu se vor linisti indiferent de pedepse... ba dimpotriva cei care mor sau merg la inchisoare devin eroi printre huligani.
    -Educatia sta la baza unei societati civilizate!
    -In lipsa ei, vom chema armata pe strada sa ne apere.
  • 0 (4 voturi)    
    aha. deci asta a fost scopul revoltelor (Joi, 11 august 2011, 21:04)

    george [anonim]

    ca sa aiba motiv sa dea o lege care sa limiteze anumite drepturi. Si nu m-as mira ca masura sa fie extinsa la nivelul intregii Europe. Au vazut potentialul imens al retelelor de socializare in organizarea unor revolte si vor sa limiteze accesul la aceste retele de socializare in vederea viitoarelor revolte in masa care vor avea loc in Europa cand economia se va prabusi. Este acelasi scenariu ca si in Norvegia unde politia a ajuns pe insula cu barca, dupa o ora si jumatate ca sa aiba timp suficient criminalul sa isi faca treaba, Nu m-as mira ca in final acel criminal sa fie elibrat. Iar in Anglia politia nu a intervenit in forta si nu intervine in forta nici acum. Daca s-ar fi intamplat revoltele alea in Canada, revolta ar fi fost imprastiata in cateva ore. Adica sa nu folosesti tu tunuri cu apa sau gaze lacrimogene cand vezi ca huliganii distrug magazile si alte cladiri mi se pare hilar. In Toronto la revoltele de la mittingul G20 politia a aruncat atatea gaze lacrimogene incat aerul nu mai era respirabil iar cei care au facut distrugeri au avut de suferit cateva zile dupa inhalarea acestor gaze. Asa ca premierul britanic e un mare criminal daca spune ca politia nu a putut interveni. Nu au vrut sa intervina ca sa poata veni acum cu niste legi de limitare a accesului la internet
    • 0 (2 voturi)    
      Niet! (Joi, 11 august 2011, 22:14)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui george

      Taica pe ce lume traiesti? La Vancouver cine dracu`a fost pedepsit? Lasa G20 ca aia erau bossi planetei. La Vancouver si-a luat-o plebea si n-a basit nimenea! Hai ,trezeste-te, mai canadianule!
  • 0 (0 voturi)    
    Ha, ha, ha (Joi, 11 august 2011, 21:36)

    revelare [utilizator]

    Cameron si soc.brit vs. mineriada lor
  • 0 (6 voturi)    
    estimp... (Joi, 11 august 2011, 22:12)

    Tzompi [anonim]

    Exact cand vorbim acum, in SUA faimosul FBI blocheaza accesul la Facebook si la alte saituri de acest gen (adica violeaza confidentialitatea traficului internet) pentru supravietuitorii si rudele celor morti la atacurile sept. 2001, care planuiesc un mare miting de comemorare si protest pe 11 sept. 2011 la "ground zero". Cu care Obama Hopey Changey nu e de acord pentru ca asta e conventia cu Elitele, sa nu se spuna in veci adevarul despre 9-11.
    • +1 (3 voturi)    
      ia lumineaza-ne! (Vineri, 12 august 2011, 1:15)

      daroc [utilizator] i-a raspuns lui Tzompi

      Afirmi ca asa a convenit Obama cu "Elitele, sa nu ne spuna in veci adevarul despre 9-11".
      Am asa o senzatie ca tu cunosti exact adevarul "ultra-extra" secret despre acele atentate.
      Lumineaza-ne, conspirationistule!
  • 0 (4 voturi)    
    Angle (Joi, 11 august 2011, 22:51)

    Marian [anonim]

    Cica sunt Huligani

    Ba caisarilor asta este rezultatul Capitalismului de Jungla
    unde oamenii nu au de lucru.

    Englezii o baga strimba ....cu huliganismul (intradevar sa furat ceea ce nu este normal).....dar multi au facut-o si din nevoie......
  • 0 (2 voturi)    
    Sigur (Vineri, 12 august 2011, 8:38)

    SKB [anonim]

    Cenzurarea internetului, montarea de camere, cip-uri, suplimentarea bugetului politiei, etc.

    Astea sunt solutiile. Nu stiu de ce "1984" e inca considerat ca fiind distopie...