VIDEO Londra: Proteste violente in cartierul Tottenham, jafuri, cladiri si masini incendiate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 7 august 2011, 10:18 Actualitate | Internaţional

Tottenham noaptea trecuta
Foto: Reuters
​Politia britanica incearca sa preia controlul in cartierul multietnic Tottenham, de la periferia de nord a Londrei, teatrul unor proteste violente izbucnite sambata. Opt politisti au fost raniti in urma confruntarilor, iar protestele au fost marcate de jafuri si de incendierea unui autobuz si a doua masini de politie, potrivit AFP. Protestele au izbucnit dupa ce un barbat a fost ucis, joi, de politisti inarmati.

Barbatul ucis joi de politisti avea 29 de ani si era tatal a patru copii.



Incidentele reprezinta cele mai grave proteste inregistrate la Londra in ultimii ani, desi capitala Marii Britanii a fost, in ultimele luni, scena unor manifestatii organizate de studenti si sindicalisti.

Noaptea trecuta, fortele de ordine care au intervenit la Tottenham au fost atacate cu cocktail-uri Molotov de catre protestatari. Mai multe magazine au fost jefuite dupa ce geamurile au fost sparte, iar apoi au fost incendiate.

Duminica dimineata, politia britanica a anuntat ca situatia revine incet-incet la normal pe strazile principale din Tottenham, dar exista inca, in unele zone, grupuri de protestatari care opun rezistenta.

Fortele de ordine nu au facut arestari, spunand ca prioritara este restabilirea ordinii.

Opt politisti raniti in urma confruntarilor au fost spitalizati.

David Lammy, deputat care reprezinta Tottenham in Parlamentul de la Londra, a lansat duminica dimineata un apel la calm.























8512 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    motivul? (Duminică, 7 august 2011, 10:51)

    bizonul [anonim]

    care a fost motivul protestului?
    • -4 (6 voturi)    
      ? (Duminică, 7 august 2011, 18:39)

      baubau [anonim] i-a raspuns lui bizonul

      voi nu stiti sa cititi tot articolul?
      "Protestele au izbucnit dupa ce un barbat a fost ucis, joi, de politisti inarmati."
      • +6 (10 voturi)    
        protest? (Duminică, 7 august 2011, 23:03)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui baubau

        au dat foc la intamplare la cladiri si masini, au furat tot ce au putut din magazine si au atacat pe oricine s-a opus. cine protesteaza asa?

        de cateva zile politia londoneza a lansat o operatiune impotriva detinerii ilegale de arme in comunitatile de negri. joi un gigel a fost ucis intr-un schimb de focuri cu politia (politistul a apucat sa traga pt ca un glont s-a 'oprit' in statia radio). ieri 'protestatarii' s-au strans la sediul politiei suparati ca familia celui ucis nu primea informatii de la politie. atat de suparati.. ca au inceput sa arunce cu pietre in sediul politiei.
    • -6 (12 voturi)    
      asta ziceam si eu (Duminică, 7 august 2011, 18:56)

      chavalito [anonim] i-a raspuns lui bizonul

      am vazut un articol pe un blog legat de niste proteste in londra impotriva bancheriilor internationali pe care i acuza de situatia economica a UK ... si priveste cum te dezinformeaza presa care e tot in mana lor
    • +12 (18 voturi)    
      Iata cum isi 'fac reclama' imigrantii islamici (Duminică, 7 august 2011, 18:58)

      Londonistan [anonim] i-a raspuns lui bizonul

      E un cartier locuit de imigranti africani din Caraibe, de imigranti din Pakistan, etc.

      Nu imigrantii romani, polonezi sau bulgari, dau foc, distrug si agreseaza politia, ci imigranti non-europeni carora nu le pasa de cultura, civilizatie europeana, civism, etc, notiuni care le sunt total straine.

      Ceea ce fac ei acum starneste indignarea unei majoritati de britanici si va incuraja si mai mult votul anti-imigratie si anti-islam.

      Mai ales ca politia nici macar n-a procedat la arestari, asa ca unii dintre cei care au incendiat si jefuit se simt acum in siguranta, au sentimentul impunitatii si asta e foarte rau, pt ca nu vor ezita sa comita din nou acte de violenta.
  • -12 (20 voturi)    
    a da? (Duminică, 7 august 2011, 11:22)

    chavalito [anonim]

    si impotriva ce si cui protestau? asta nu se zice a? din cate stiu protestau impotriva bancheriilor internationali si i acuzau pentru situatia economica din UK
    • +11 (19 voturi)    
      bai (Duminică, 7 august 2011, 15:49)

      bai [anonim] i-a raspuns lui chavalito

      bai nene, bai tovarase, la ce naiba nu iti infiintezi si tu o banca daca iti ploua in gura de invidie si jind?

      toti visati bani nemunciti si care sa pice din cer, natafletilor!

      puneti mana si munciti sau intreprindeti ceva, m-am saturat de dobitoci cretini si incuiati care cred ca o sa pice mana cereasca din... cer.

      din ce pestera ati fost culesi? aveti cumva o bata de-a lui captain caveman in mana? sunteti buni de gradina zoologica, zau...
      • -5 (13 voturi)    
        da? (Duminică, 7 august 2011, 19:20)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui bai

        eu zic sa te mai informezi...sa-ti dai seama ca bancile sunt de fapt problema,o problema mai mare decat crezi
        • +3 (9 voturi)    
          cum (Duminică, 7 august 2011, 22:39)

          cum [anonim] i-a raspuns lui Dan

          cum spuneam, du-te si infiinteaza tu o banca si apoi da credite gratis la toata lumea, atrage depozite bine recompensate si fa-ti reclama ca tu esti o altfeld e banca, nu una "problema".

          altceva in afara de "eu sunt sigur ca sunt destept pentru ca sunt prea prost ca sa imi dau seama ca sunt prost" mai stii sa reciti?
          • -2 (2 voturi)    
            probabil lucrezi la banca (Luni, 8 august 2011, 3:11)

            Dan [anonim] i-a raspuns lui cum

            vezi...daca nu esti informat,insulti.
            http://www.youtube.com/watch?v=lXb-LrVkuwM
            • 0 (2 voturi)    
              daca (Luni, 8 august 2011, 10:37)

              daca [anonim] i-a raspuns lui Dan

              daca esti informat, de ce nu iti deschizi tu propria ta banca, sa le dai peste bot fraierilor de bancheri si sa ii bati cu propriile lor arme?

              va lasati orbiti de ideologii, de promisiuni si de utopii.

              noroc cu englezii si chinezii ca au sa cucereasca lumea, prefer o romanie populata de chinezi, macar aia sunt muncitori, modesti si practici.
    • +5 (5 voturi)    
      Bancheri internationali si alte timpeni. (Luni, 8 august 2011, 4:28)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui chavalito

      Daca Occidentul nu ar fi facut greseala monumentala de a accepta ca emigranti pe negri, pe arabi, pe pakistanezi si alete deseuri umane situatia social, economica si politica ar fi fost mult mai suportabila.

      De ce nu se revolta comunitatile de vitenamezi, chinezi, est-europeni dar se revolta si jefuiesc tocmai membrii comunitatilor cele mai lenese?
  • +6 (16 voturi)    
    foarte bine... (Duminică, 7 august 2011, 11:54)

    me [anonim]

    asta se-ntampla daca le dai nas strainilor in tara ta. sa vada si ei cum e.
    urlau ca sa nu dea drept de munca la romani da negrii si musulmani primeau fara probleme (cum faceau si francezii)... acu sa vada si ei ce inseamna emigranti rai...l
  • -4 (8 voturi)    
    gz (Duminică, 7 august 2011, 12:15)

    pegassus [utilizator]

    scuze, dar: cam tirziu :) asta era breaking news aseara, pe lumina...
  • +9 (19 voturi)    
    Multikuli naste monstri! (Duminică, 7 august 2011, 13:42)

    XXL [anonim]

    uite cum se radicalizeaza Europa!
    Dupa revoltele din Paris, de acum cativa ani, urmeaza Londra.
    Germanii sunt inca timorati de WW II, dar nu mai dureaza mult pana cand cartierele musulmane din Koln vor lua foc
    Traim timpuri ce vor ramane in istorie.
    Fiecare generati a avut parte de evenimentele ei.
    Din pacate omenire nu e pregatita pentru multiculturalism si toleranta. E mult prea devreme; acum nici 200 de ani indienii din America erau exterminati si comertul cu sclavi era infloritor. Negrii americani au fost discriminati ingrozitor pana mult dupa WW II
    De ce-ar trebui sa credem ca mujicul englez sau american e tolerant, cand strabunicii lui erau proprietari de sclavi
    Chestiile asteasnu se uita/iarta de azi pe miine
    Daca niste birocrati din Bruxelles sau Washington decreteaza politically corectness, affirmative act si mai stiu eu ce alte filosofii inalte, asta inseamna mai degraba ca se indeparteaza de masa de alegatori, dacat faptul ca asemenea aberatii pot fi si puse in practica.
    Dumnezeu sa ne fereasca!
  • +8 (8 voturi)    
    motivul.. (Duminică, 7 august 2011, 14:38)

    frank [anonim]

    ..joi, un sifilitic a fost impuscat intr-un schimb de focuri cu un politist, fiind ucis. se pare ca uciderea barbatului de 29 de ani, de ocupatie, gangster local, tata a 4 copii, a starnit indignarea scandalagiilor dintr-o zona destul de violenta a londrei. iata si poza victimei: http://a.yfrog.com/img735/9753/rrqqo.jpg
  • +1 (13 voturi)    
    romanii sunt nashpa nu? (Duminică, 7 august 2011, 15:28)

    dadan [utilizator]

    romanul e privit ca un paria in Anglia si sunt aratati cu degetul ca saracul europei...de-aia englejii ne inchid usa in nas....insa majoritatea romanilor care ajung acolo sunt buni muncitori si imbratiseaza cu bucurie cultura tarilor care ii adopta....la polul negativ mai sunt romanii plecati la cersit sau furat insa foarte putini in comparatie cu muncitorii...iar pana la proteste violente si anarhie mai este mult.... englejii astia sunt cu nasul pe sus insa in realitate sunt praf - poftim cultura , poftim educatie..
  • +9 (11 voturi)    
    nu inteleg (Duminică, 7 august 2011, 19:47)

    daroc [utilizator]

    Eu nu inteleg ceva. Citesc in articol: opt politisti raniti, doua masini de politie incendiate (deci distruse), plus incendierea unui autobuz si jafuri. Si.... fortele de ordine nu au facut arestari!
    Ce trebuiau aia sa faca ca politia britanica sa faca arestari? Sa dea foc Londrei? Sa asasineze familia regala?
    Cu asemnea atitudini, astfel de evenimente grave se vor repeta oricand.
    Nu stiu cum sa zic, dar... nu poti ataca politia, pur si simplu nu poti, decat daca vrei sa te sinucizi! Fugi de ea, ii injuri, etc etc, dar nu poti sa ataci politia. Si daca totusi cineva o face, chiar si la noi in Romania, in prima faza un foc de avertisment in aer si daca nu se opreste imediat, foc in plin. Si e absolut normal! Si aia in Londra, nici macar o arestare? Pai cine pe cine domina acolo, politia infractorii sau infractorii politia?
    Eu zic ca nu-i bine deloc asa. Atacarea politie de catre civili mi se pare un fapt extraordinar de grav, care trebuie pedepsit exemplar! Nu conteaza rasa, cetatenia, etc! Pana la urma, societatile astea sunt societati democratice, ori una dintre stalpii de baza a democratiei este egalitatea cetatenilor, INDIFERENT DE RASA SAU RELIGIE in fata legii! Si aici "corectii politci" nu au ce comenta! Punct!
    • +4 (6 voturi)    
      ei... (Duminică, 7 august 2011, 23:22)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui daroc

      scandalagiii sunt urmasii celor exploatati colonial, cateva generatii nu sunt indeajuns pt. a spala exploatarea, tralala! asta e explicatia pt. care occidentalii ii lasa pe maimutoi sa le toarne oala de noapte in capete, incontinuu, fara sa ia masuri.
      • +2 (2 voturi)    
        calea spre dezastru (Luni, 8 august 2011, 11:19)

        daroc [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Da, dar asta e calea sigura spre dezastru social, mai ales, mai ales in conditiile in care minoritatile etnice in genere de religie musulmana care creeaza probleme sociale sunt tot mai numeroase si reprezinta un procent tot mai ridicat din populatie.
        Mie imi face impresia ca este rasism pe fata, cand gasesti motive ca sa tolerezi comportamente anumitor cetateni doar fiindca au o anumita etnie (pe baza unui argument.... stupid, ala cu exploatarea de nu stiu cand, din nu stiu ce tara a fostului imperiu britanic).
        Din ce in ce mai mult imi face impresia ca acest curent, "corectitudinea politica" este de fapt o forma mascata dar feroce de rasism, rasism impotriva bastinasilor europeni. Parca era vorba ca legea se aplica egal tuturor cetatenilor....
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 8 august 2011, 11:43)

      Cipster [anonim] i-a raspuns lui daroc

      Arestari au fost facute dupa incident. In momentul de fata pest 100 de suspecti au fost ridicati. Am fost acolo cu 2 ore inainte de proteste venind de la un meci Tottenham Spurs, zona este una dintre cele mai defavorizate din oras ca si multe altele Brixton, Walthamstow, Harlesden zone predominant imigranti africani, mai bine spus generatii deja naturalizate de mult timp. Cand am ajuns in fata sediul politiei erau 200-300 de protestatari, majoritatea cu pancarde cerand explicatii pt uciderea suspectului, dar mergand mai departe de sediu deja vedeam gastii de tineri mascati pregatiti pentru ceva ... era clar ca ceva se va intampla. Organizarea a fost proasta de la inceput, doar 3-4 masini de politie parcate in jurul sectiei si cativa politisti raspanditi pe afara, o masina de politie fiind chiar lasata la intamplare pe o straduta laturalnica fara nici un poitist in zona, asta a fost mai mult decat o invitatie pentru scandalagii. Cum am spus foarte multe zone din Londra sunt defavorizate cu o groaza de gasti organizate pe coduri postale, un lucru care primaria Londrei nu a reusit sa rezolve nici pana in momentul de fata. Politica lor este foarte pasiva din punctul meu de vedere, au avut o groaza de campanii ineficiente impotriva crimei printre adolescenti (majoritatea sunt comise de persoane de orgine africana). Din punctul meu de vedere daca ceva radical nu se intampla, lucrurile vor deveni din ce in ce mai sensibile.
  • +6 (6 voturi)    
    De ce poporul englez este foarte tolerant ? (Luni, 8 august 2011, 1:16)

    arcil [anonim]

    De ce nu le retrage cetatenia la nemernicii aia ? De ce nu ii expulzeaza in tarile de unde au venit ? Milioane de lighioane si-au facut culcus in Londra . Sunt liberi sa plece in ce tari vor imputitii pamantului . Ar trebui sa le pupe mana la englezi . Poporul crestin englez munceste si le da ajutoare la putorile alea .

    De ce anglicanii nu construiesc 10 catedrale anglicane imense in Tottenham ?
    • +3 (3 voturi)    
      raspuns (Luni, 8 august 2011, 11:14)

      daroc [utilizator] i-a raspuns lui arcil

      Iti inteleg indignarea, dar solutiile propuse de tine nu sunt realiste.
      De ce nu le retrag cetatenia? Fiindca nu pot. Majoritatea minoritatilor arabe, pakistaneze, africane din Occident nu sunt emigranti, sunt nascuti acolo din parinti sau bunici emigranti dupa cel de-al doilea razboi mondial. Majoritatea sunt nascuti cu cetatenie britanica si nici o alta, ori nu poti sa retragi cetatenia unui om care s-a nascut cu acea cetatenie. Sigur, e trist si ar trebui sa dea de gandit ca foarte multi dintre ei, desi s-au nascut si si-au petrecut toata viata in mijlocul societatii britanice au ajuns sa se izoleze cultural si fizic de societate, si s-au radicalizat, dar asta e o alta problema. O problema grava, as zice puternic incurajata de corectitudinea politica, care a ridicat in slavi minoritatile si le-a incurajat sa-si pastreze integral "cultura", fara sa admita ca multe componente din acele "culturi" sunt pur si simplu infractionale.
      Numarul lor e asa mare si continua sa creasca in principal datorita natalitatii net superioare bastinasilor. Uite si la asta ucis acum de politie: 29 de ani si deja avea 4 copii.
      Cat despre 10 catedrale anglicane imense in Tottenham, nu mai este posibil in Anglia. In prezent, englezii nu mai sunt un popor crestin decat in mica masura. O minoritate dintre ei se considera crestini, majoritatea sunt fara religie. Inca in Anglia, dar nu numai, dar in special in Anglia exista de cateva decenii o miscare de masa anti-crestina. Crestinismul este privit cu multa suspiciune si deseori denigrat public (a se vedea recentul sondaj BBC in care majoritatea britanicilor considera crestinismul un lucru rau). Si aici nu e vorba de musulmani: paradoxal, musulmanii britanici, chiar si cei extremisti, nu denigreaza crestinismul, ci englezii... englezi, ca sa zic asa.
      Strict parerea proprie - poate ma insel - este ca societatea britanica, constient sau inconstient se pregateste de adoptarea islamului ca religie de masa.
  • +3 (5 voturi)    
    analogie (Luni, 8 august 2011, 1:45)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pai acum vreo doi ani cam tot asa protestau si ''tinerii"" din hlm-urile pariziene, si totul a ramas cam in coada de peste, fara prea multi arestati, iar de condamnari n-am prea auzit. "Tinerii", "protestatarii:", militantii", cam acelasi lucru. Dar altfel, este ca breivik este un nebun fara motivatie?
    Am pomenit pe undeva cuvintul "islam",sau arab?
    Daca da, imi cer scuze, orice asemanare cu persoane sau evenimente actuale este pura intimplare.