IGSU, mesaj pe Facebook în scandalul imaginilor din Colectiv: Toată lumea arată cu degetul spre pompieri! Credeți că ei merită asta? -UPDATE

de MH     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 19:09 Actualitate | Esenţial


IGSU
Foto: Facebook
La trei zile de la publicarea imaginilor cu intervenția din clubul Colectiv, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență postează un mesaj pe Facebook în care acuză că "salvatorii au fost supuși unei presiuni publice uriașe" și au fost "acuzați pe nedrept de ascunderea unor probe". La câteva ore distanță, Departamentul pentru Situații de Urgență a postat un mesaj în care face apel la opinia publică să nu își piardă încrederea în profesioniștii care ”prin forța ochilor lor plini de iubire pot resuscita funcțiile vitale ale oamenilor pe care îi îngrijesc necondiționat”.

Sâmbătă seară, IGSU a postat pe pagina de Facebook a instituției un mesaj intitulat "toată lumea arată cu degetul spre pompieri", în care acuză că "în ultimele zile salvatorii au fost supuși unei presiuni publice uriașe".
  • "Istoria se repetă în fiecare an! În ultimele zile, salvatorii au fost supuși unei presiuni publice uriașe!
  • De ce? Pentru că se contesta public modul lor de intervenție la incendiul din 30 octombrie 2015 și sunt acuzați pe nedrept de ascunderea unor probe.
  • Să nu uităm eforturile pe care le-au depus și le depun zilnic pompierii, precum și miile de vieți salvate în fiecare an. Și ei sunt oameni! Îi vedeți la incendii, inundații, cazuri de prim ajutor, accidente, absolut în toate situațiile în care sunt solicitați. Credeți că ei merită asta?", scrie IGSU.
În aceeași postare, pompierii sunt îndemnați să "poarte cu demnitate haina militară, să plece în misiuni cu același curaj și să își respecte scopul în salvarea de vieți".

Tot sâmbătă seara, la câteva ore distanță, Departamentul pentru Situații de Urgență condus de Raed Arafat a postat un mesaj în care face apel la opinia publică să nu își piardă încrederea în profesioniștii care ”prin forța ochilor lor plini de iubire pot resuscita funcțiile vitale ale oamenilor pe care îi îngrijesc necondiționat”.
  • ”În spatele oricărei sirene aducătoare de speranță, se ascund oameni. (...) Fără echipamentele de protecție, fără uniforme, dezbrăcați de reguli în afara orelor de program...sunt tot ei, salvatorii, oamenii pe care viața i-a îndrumat să iubească oamenii necondiționat.
  • Sunt deținători ai focului sacru. Cine? Ei...colegii pompieri, pompierii SMURD, colegii de la serviciile de ambulanță, medicii, asistenții, piloții, salvamontiștii.
  • Prin forța ochilor lor plini de iubire pot resuscita funcțiile vitale ale oamenilor pe care îi îngrijesc necondiționat. Dar în spatele acestei iubiri necondiționate oferite nouă, tuturor se instalează și frica. Frica de a nu mai fi iubiți, apreciați, de a nu mai simți căldura omului pe care au vegheat-o tocmai în ideea de a nu se stinge”, se arată în mesajul DSU.
În aceeași notă, reprezentanții DSU cer opiniei publice respect: ”Vă cerem să repectați haina militară a pompierilor și să iubiți așa cum ați iubit mereu Roșul plin de pasiune al salvatorilor din cadrul situațiilor de urgență.
Nimeni nu merită să fie supus unei asemenea presiuni, această încărcătură din ultimele zile care a alimentat și a stârnit tot felul de emoții, dintre care cele mai negative. Noi suntem oamenii cei mai apropiați de dumneavoastră! Mereu...pentru ca alții să trăiască!”.

ISU a trimis la Parchet doar câteva cadre din interiorul clubului Colectiv / Ce explicații îi cere lui Raed Arafat unul dintre patronii Colectiv

În ziua apariției filmării, trei dintre șefii Inspectoratului General pentru Situații de Urgență au ieșit într-o conferință de presă în care au susținut că nu au ascuns filmarea, dar că nu au furnizat-o organelor abilitate pentru că nu le-a fost cerută. ”Nu dăm niciodată, din oficiu, imagini care pot avea impact emoțional major asupra populației. Nu am făcut asta niciodată. Nu am ordonat nimănui (ascunderea lor), vor fi puse la dispoziția oricărei instituții care solicită acest lucru, ele nefiind în niciun fel viciate”, a afirmat colonelul Cristian Radu, prim-adjunct al inspectorului general, adăugând că ”nu difuzăm imagini pentru vizualizări”. Oficialul IGSU a susținut că imaginile nu au fost furnizate corpului de control al premierului Dacian Cioloș pentru că ”nu au fost cerute punctual în acea solicitare” a corpului de control. El a mai spus că patru-cinci oameni din IGSU au văzut aceste imagini și că nu l-a informat pe Raed Arafat despre film.

Secretarul de stat Raed Arafat a reacționat vineri, printr-un mesaj video postat pe Facebook, după ce cu o zi în urmă susținea că va comenta filmul din noaptea tragediei din Colectiv abia după comemorarea victimelor. El a susținut că nu știa despre existența acelui filmuleț, că nu a cerut să fie ascuns, dar și că "nu aduce aspecte noi asupra intervenției". Șeful DSU mai spune că înregistrările nu arată per ansamblu toată intervenția, locul unde erau duși răniții și unde au fost tratați. El acuză manipulările și speculațiile și spune că nu va demisiona, dar că dacă i se va cere nu va mai "sta un minut mai mult".

Parchetul General a anunțat vineri că a disjuns dosarul Colectiv și a transmis Parchetului Militar cauza pentru a fi anchetat modul în care au intervenit primele echipaje de salvatori de la ISU ajunse la locul tragediei în care au murit 64 de oameni.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















14358 vizualizari

  • +22 (46 voturi)    
    pregatire (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 19:51)

    anion [utilizator]

    90% din personalul formatiilor smurd care se deplaseaza la accidente nu au habar de medicina. Am avut ocazia de 2 ori; odata pentru fractura articulatie mana si altadata pentru ca am fost acrosat de o masina intr-o parcare. Mai bine intareau cu personal medical ambulantele pentru ca nu cred ca diferenta de salariu este atat de mare. De, PSD crede in Yaser Arafat!
    • -22 (42 voturi)    
      Șefule, tu ai habar de medicină? (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 19:59)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui anion

      Puțini oameni au. Pompierii sunt cu tulumba, nu-i băga la medicină, că nu-i de nasul lor. Ăștia de la ISU sunt ca milițienii sau apeviștii, atât și nimic mai mult.
      • +23 (39 voturi)    
        Mai citește o dată (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 20:15)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Cel căruia îi răspunzi vorbește de SMURD.
      • -1 (9 voturi)    
        Pai daca pompierii nu au pregatire in medicina.. (Duminică, 27 octombrie 2019, 0:47)

        farty [utilizator] i-a raspuns lui prec

        ... atunci de ce nu au trimis echipaje specializate in salvarea oamenilor? Adica, suna Ionel la 112, spune ca au ars oameni... iar tu ce faci? In loc sa trimiti ambulante de prim ajutor, tu imi trimiti pompieri care stau degeaba, mai ales ca acel foc a tinut 153 de secunde. Deci, cand apelurile de la 112 au fost initiate, focul era deja stins. Prin urmare, cine e de vina ca in loc de echipaje specializate in medicina a trimis DOAR pompieri?
        • +3 (7 voturi)    
          Vai de capul nostru !!! (Duminică, 27 octombrie 2019, 11:34)

          democtrates [utilizator] i-a raspuns lui farty

          Ce legatura are SMURD cu stingerea incendiilor. Acum se vede clar cat de prosti suntem. A confunda ISU cu SMURD ? Doamne in ce tara traim si cat de inculti sunt unii.
    • 0 (8 voturi)    
      De unde stii? (Duminică, 27 octombrie 2019, 11:31)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui anion

      Ai tu pregatire in domeniul medicinii ? E usor a arunca cu petarde, dar fara sa stii chestii elementare.
  • -5 (31 voturi)    
    Emai simplu sa ceri despagubiri de la salvator (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 20:03)

    D-or [utilizator]

    decit de la faptas.

    Sustin ca statul trebuie sa acorde tot sprijinul material necesar victimelor. Dar nu neaparat sub titlul de despagubire, ceea ce implica si vinovatie.

    Ori, invinovatirea salvatorilor exonereaza de responsabilitate adevaratii vinovati, criminalii. Cine vrea sa ucida sau sa faca rau gaseste sau creaza solutii.
    • +7 (25 voturi)    
      Ce alt ceva mai sustii? (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 22:10)

      Adrianos [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Ce inseamna salvator? Stie sa ofere primul ajutor sau tine doar un furtun in mana? Ce inseamna situatie de urgenta? 500 de pompier care se scobesc in nas iar vitimele intinse pe trotuar fara sa fie resuscitate?

      IGSU= Inspectoratul General pentru Situații de Urgență , cum sa te victimizezi spunand ca esti un simplu pompier?
      Patetic!!!!
    • +2 (10 voturi)    
      aiurea (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 22:51)

      Ipse1954 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Salvatorii de care vorbesti au dat autorizatie de functionare cind nu erau intrunite conditiile. Daca nu dadeau Colectiv nu functiona, nu mai avea ce salva si nu aveai tu acum sa-i dezvinovatesti!
    • +1 (11 voturi)    
      Vai, sunt şi ei oameni (Duminică, 27 octombrie 2019, 7:58)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Vai, sunt şi ei oameni... sau au sute de intervenţii la activ.... Vai....

      TOŢI VINOVAŢII TREBUIE SĂ PLĂTEASCĂ !
      NU TREBUIE SĂ IERTĂM INCOMPETENŢA pentru că o să se REPETE FAPTELE îngrozitoare de INCOMPETENŢĂ şi NEPĂSARE, NESIMŢIRE !!

      Mulţi pompieri se duc la muncă doar ca să aibă de unde se întoarce, nu învaţă nimic sau o fac în scârbă, dar vor salarii şi mai mari şi se laudă cât de importanţi sunt ei.

      Nu ştiu nimic bine din ceea ce trebuie să ştie LA PERFECŢIE, LA VIRGULĂ aceeaşi delăsare nesimţită care trebuie pedepsită aspru.

      Daţi afară imediat cei care nu îşi cunosc la perfecţie meseria, atât toată partea teoretică cât şi dacă nu fac faţă la partea tehnică.

      Şi angajaţi doar după un concurs DUR.
  • +27 (47 voturi)    
    Care „toată lumea?” (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 20:10)

    finutza [utilizator]

    Înseamnă că așa este, sunteți vinovați, dragi pompieri, dacă așa crede „toată lumea”!

    Am citit câteva comentarii de sub postarea de pe pagina voastră de facebook. Mi s-a făcut lehamite! Laude, urale, felicitări, eroi, va iubim... mai ceva ca pe timpul lui Ceaușescu.

    Punctual, în cazul Colectiv nu ați făcut nimic. Foc nu mai era, deci n-ati avut nimic de stins, de salvat n-ați salvat pe nimeni, în nici un raport nu se scrie „salvat de pompieri”, doar v-ați plimbat printre furtunuri și șefi care-și băgau p#$a în morți (cum zice CTP, nu onor Orlando ăla de la voi - s-a umplut lumea de Orlanzi!).

    Nu vă victimizați. Sunteți pe primul loc la incredere în instituțiile statului în inimile românilor, nu încercați prin astfel de materiale să vă compromiteți.
    • +7 (29 voturi)    
      I-a apucat grija, dupa 4 ani (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 21:00)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Care o fi adevaratul motiv?
      • +4 (12 voturi)    
        Doamne... dar ce ironic esti... (Duminică, 27 octombrie 2019, 0:40)

        farty [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

        Campanie electorala, stim ce vrei sa spui. Am auzit chestia intr-una la Antena 3. Totusi, acum te intreb si eu pe tine: oare atunci cand e campanie electorala nu ai voie sa zici nimic rau de partidul aflat la putere? Nu ai voie sa le readuci aminte cetatenilor ca membri acestui partid au omorat oameni (cel mai mare criminal in viata este presedintele lor de onoare... si liber). Eu zic ca da. Mai ales in campania electorala. Da! Acesti oameni au omorat alti oameni, si este normal ca in campania electorala sa li se readuca aminte cetatenilor aceste lucruri, tocmai pentru a nu-i vota din nou pe criminali. E o chestie logica.
    • +11 (31 voturi)    
      N-au vina pompierii .....asa sunt condusi (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 21:11)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Idiotii sunt cei care conduc si lepadaturi sunt sefii idiotilor ! Adica, lipsa profesionalismului la conducatori naste idioti pe linie ,in toate domeniile.....
    • -7 (29 voturi)    
      Prin definitie (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 21:23)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      DEX:
      Pompier: Persoană care face parte dintr-un corp (militar sau civil) special instruit și dotat cu utilaje speciale pentru a stinge incendiile.
      Pompierii nu sunt instruiti sa acorde ajutor medical.
      Sa ma edifice cineva ce ar fi trebuit sa faca pompierii. De cand a aparut aceasta "dezvaluire", toata lumea zice ca pompierii sunt vinovati ca nu au facut nimic. De fapt ce ar fi trebuit sa faca?
      • +10 (28 voturi)    
        sa dea primul ajutor (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 22:11)

        Adrianos [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Dar au preferat sa stea in hora (stateau in grupuri la barfa), cand victimele nu erau resuscitate!!!
      • +2 (12 voturi)    
        Da și nu (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 22:38)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Da, fiindcă prima lor îndatorire e să stingă incendiile. Dar după? Lasă victimele în casa arsă? Se uită la ele cum mor? Înseamnă că li se părea (pompierilor) foarte ciudat că niște civili le dădeau primul ajutor victimelor. Poate d-aia se justificau înjurăturile, nu?
        Las la o parte faptul că acolo n-au mai găsit nici un incendiu, focul ucigaș a durat 153 secunde. După logica ta, ar fi trebuit să se cărăbănească de acolo în grabă.
      • +1 (13 voturi)    
        lasa vrajeala (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 22:44)

        torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        se cheama IGSU...si nu conteaza ca este formata din bucatari,pompieri sau astronauti!
        inseamna ca cei din acel corp/departament trebuie sa fie pregatati pentru situatiile de urgenta!!!!!!!!
        ceea ce inseamna ca trebuie sa stie cum sa acorde primul ajutor nu doar sa care cadavre ca,deh ,asa scrie in DEX!
        numai patetici si manipulatori.scarba!!!
        ****************
        sa desfiinteze IGSU,SMURD sau cum draq le cheama si sa scrie POMPIERI/CULEGATORI CADAVRE.
        Nici ca pompieri nu stiu ce draq faceau acolo...ca se invarteau ca niste gaini fara cap.Nu era unul sa intinda un furtun...doar zombi cu casca!
      • +1 (11 voturi)    
        Domnu', dar nimeni nu i-a criticat pe pompieri.. (Duminică, 27 octombrie 2019, 0:33)

        farty [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        ... inca odata, nu pompierii sunt vinovatii. Ei au niste superiori, care la randul lor au alti superiori... si tot asa. Mai mult... oare de ce in acea filmare nu exista nimeni care sa acorde primul ajutor ranitilor? Ok, pompierii trebuie sa stinga focul. Dar de ce nu era acolo absolut nici o ambulanta? Cum de pompierii (stigatorii de flacari) au ajuns acolo inaintea celor care trebuia sa salveze vieti (iar atunci cand au ajuns, nu mai ardea nimic, focul a tinut 153 de secunde, iar pompierii au venit dupa 20 minute... daca ar fi sa ne luam dupa ideile tale, atunci pompierii au venit degeaba, nemaifiind nici un foc acolo)? De ce Arafat nu a permis ambulantelor care nu apartineau SMURD sa vina si sa acorde primul ajutor? De ce aceste probe nu au fost aduse in instanta? De ce cei care trebuie sa faca parnaie ne sfideaza in fata prin comunicate pe Facebook?
      • -3 (15 voturi)    
        Prin definiţie eşti p....t (Duminică, 27 octombrie 2019, 8:01)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        În toate filmele pompierul care scoate victima din foc sau chiar dacă este scoasă de altcineva, pompierul face resurecţia victimei !!!

        Chiar ne crezi idioţi ????

        Repede un DEX incorect, dar în atribuţiile unui pompier ai citit ?
  • +1 (13 voturi)    
    nu doar asta, chiar mult mai mult ! (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 21:15)

    rectificare [utilizator]

    .
  • +11 (31 voturi)    
    De (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 22:02)

    Coco_papagal [utilizator]

    vina nu sunt pompierii ci sefii acestora.
    Insa acesti sefi se ascund in spatele pompierilor...mari oameni, puternice caractere.Sila.
  • -1 (9 voturi)    
    nu asa se comunica, mergeti la scoala (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 22:46)

    Coco Whistle [utilizator]

    la aia adevarata.nimeni nu e mai presus de nimic. daca un individ in uniforma are un comportament neadecvat nu numai ca nu face cinste uniformei dar pedeapsa trebuie sa fie pe masura. onorati cetatenii aceste tari, pe cei care inca au ramas tratatii ca pe sfinti iar oe infractori, cei care comunica cu p intre dinti, e timpul sa-i cernem. rusine ptr comunicat iar ptr acel 'ofiter' cu p intre dinti, sper ca asa sa ramina, si fara uniforma. romanii adevarati nu vor astfel de exemplare inregimentate sa serveasca populatia.
  • 0 (10 voturi)    
    REMEMBER AZOTATUL DE AMONIU (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 23:21)

    pointless man [utilizator]

    După catastrofa de la Mihăilești, cu ziariști și pompieri morți, am fost furios la culme. Adică avem un film (bunicel) ”Explozia” (1973) care se învîrte 112 minute în jurul azotatului de amoniu supus focului și ”cei de specialitate” nu știu nimic despre pericolul de a sări în aer ? Filmul s-a reluat la TV de mai multe ori și înainte și după 1989. Mai mult - au fost destule documentare, filme ”de acțiune” și articole despre bombe artizanale construite tocmai cu azotat de amoniu. Incredibilă ignoranță !. Drept consecință spectacolul grotesc de la ”Colectiv” nu m-a mai surprins deloc - doar m-a amărît și mai mult fiindcă valida încă odată ceea ce știam deja.
  • +2 (12 voturi)    
    Parsiv mesaj (Duminică, 27 octombrie 2019, 0:01)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    Conducerea IGSU, responsabila pt proasta coordonare si lipsa de organizare, incearca in mod parsiv sa-si asocieze imaginea cu pompierii si membrii echipajelor de interventie. In mod normal trebuie sa cada niste capete, care din cauza politizarii excesive si-au atins nivelul maxim de incompetenta. Nimeni n-are nimic cu pompierii care isi risca viata in interventii sau cu asistentele de pe Salvari. In schimb sunt niste colonei pe acolo carora ar trebui sa li se smulga epoletii in piata publica.
  • +2 (12 voturi)    
    Ce comunicat rusinos !!! (Duminică, 27 octombrie 2019, 0:25)

    farty [utilizator]

    Dar nu a zis nimeni de pompieri, ci de sefii lor. Sefii pompierilor sunt de vina, nu pompierii in sine. Doamne fereste!

    Ideea e urmatoarea. Pompierii au niste sefi care dau niste ordine si care ii coordoneaza. Pentru ca daca ar face de capul lor, se presupune ca ar actiona haotic. Evident, in realitate, asa a si fost... au actionat haotic. Iar asta s-a intamplat din doua motive: superiorii au dat niste ordine total anapoda, si doi... nu au existat ordine, ci chiar au actionat de capul lor.

    Iar problema celor 20 de minute (din cel putin 3 ore de fimlare) nu este modul haotic in care s-a actionat, ci faptul ca acestea nu au fost prezentate in instanta ca probe. Au fost ascunse. Sunt oameni care trebuie sa faca ani grei de puscarie din cauza acestor motive. Chiar daca a fost vorba si de incompetenta din partea superiorilor pompierilor, cel mai tare doare ascunderea acestor probe. Sunt convins ca nimeni nu va face puscarie nici macar o zi, asemeni criminalului Ion Iliescu. Stim deja povestea. Dar cu toate acestea, doare!!!
  • -1 (9 voturi)    
    VAX (Duminică, 27 octombrie 2019, 0:36)

    neagoe [utilizator]

    Nimeni nu a zis ca pompierii sunt vinovati. Vinovati sun sefii popierilor, sefii IGSU, ministrii, secretari de stat etc. Adica cei care aveau datoria de a organiza astfel de interventii.
    Pompierul de interventie a facut MAI MULT decat a fost instruit din dedicatie.

    Demisia, sefilor!
  • +1 (11 voturi)    
    - (Duminică, 27 octombrie 2019, 1:00)

    gogo1234 [utilizator]

    Problema noastra e ca am vazut prea multe filme si documentare straine in care pompierii chiar salvau vieti, chiar erau antrenati pt ceea ce faceau, iar acum ii tragem de maneca pe astia spunandu-le "ba, ui' la aia ca se poate". Ca si ai nostri salveaza vieti? Clar ca da. Dar oare cate vieti s-au pierdut datorita incompetentei lor? Asta e intrebarea care se tem sa si-o puna, vazand clipul cel nou.
  • +3 (13 voturi)    
    Obraznicie tipic pesedista (Duminică, 27 octombrie 2019, 2:03)

    Luk [utilizator]

    In loc sa-si ceara scuze si sa-si dea demisia cel putin 2-3 sefi, au tupeul sa ne atace. Asa au facut si cei de la politie dupa Caracal, la fel si jandarmii dupa 10 august.
    Ministerul de Interne e o cloaca jegoasa imputita de la cap.
  • +2 (12 voturi)    
    MANIPULARE!!! (Duminică, 27 octombrie 2019, 6:16)

    alizee [utilizator]

    Mă loghez foarte rar să comentez.
    Acum „mi-au sărit capacele”.

    Şefii ISU iar manipulează şi încearcă să devieze vinovăţia spre cei de jos.
    Nu pompierul de rând e vinovat de cum s-a intervenit la COLECTIV (şi în alte cazuri de criză) ci cei care coordonează acţiunea, cei care nu au instruit corect şi eficient trupele.

    Afirmaţia dovedeşte că se încearcă o „deviere” clară a responsabilităţii.

    Câţi dintre dumneaostră când zic „pompier” se gândesc la un ofiţer ISU? Marea majoritate îşi imaginează un simplu pompier echipat pentru intervenţie, cu un futun, lângă flăcări!

    DA! POMPIERII SUNT VINOVAŢI!!! Dar nu cei de la tulumbă, CEI DE LA COMANDĂ!!!
    • -3 (7 voturi)    
      Adevarat. (Duminică, 27 octombrie 2019, 10:38)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui alizee

      Foarte corect comentariul.
  • 0 (12 voturi)    
    Fara subiect ca e la obiect (Duminică, 27 octombrie 2019, 7:03)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    O sa ajungem sa-i alergam pe pompieri cand vin sa stinga incendii sa dam cu pietre in SMURD asa cum fac mexicanii nostri sau interlopii cu doctorii la urgenta nemultumiti ca stau la coada. Se face confuzie intre primul ajutor si medicina. Cati doctori iti trebuie ca sa ai unu in fiecare echipaj in toata tara disponibil 24/7? Si cata experienta trebuie sa aiba un doctor pentru tragedii si accidente? Un doctor cu experienta e un doctor in varsta peste 45 de ani poti sa-l mai tii treaz si sa alerge de colo cu SMURD? De unde atatia? Si ce sa faca un medic la locul accidentului? Poate sa-ti puna piciorul la loc? Iti cauta splina prin masina si ti-o lipeste la loc? In prafu ala si in locu unde te gaseste poate sa opereze ceva? Primul ajutor inseamna oprirea hemoragiei si stabilizarea victimei cat sa ajunga la UPU. Iar Arafat nu poate sa-i controleze pe toti cum fac interventiile el ii pregateste acum mai conteaza si cum isi face fiecare treaba important e ca aia care nu stiu ce fac sa plece. Si stati sa vedeti la cutremur sa vedeti atunci isterie si urlete cand vor cadea blocuri si-o sa se largeasca Magheru cu inca 2 benzi. De la Firea la Arafat o sa fie iures. Doar Iohannis daca o fi atunci va fi ferit cum e ferit si acum de toate belele din cauze care-mi scapa. Si Basescu era Presedinte dar el era cauza a tot ce se intampla rau. La Iohannis sunt alte unitati de masura.
  • +1 (11 voturi)    
    STAU SI MA INTREB... (Duminică, 27 octombrie 2019, 7:54)

    schroedinger [utilizator]

    Ce dreaqului invatati la facultatea aia de pompieri, ca numai porcarii faceti!
    Remember Mihailesti?!
    Am citit despre descarcerari facute dupa 3 ore!!!
    Voi sunteti profesionisti sau niste bieti amatori?
    P.S. Si amatorii s-ar descurca mai bine!
  • +2 (14 voturi)    
    Credeți că ei merită asta? (Duminică, 27 octombrie 2019, 8:35)

    NME [utilizator]

    „IGSU, mesaj pe Facebook: Toată lumea arată cu degetul spre pompieri! Credeți că ei merită asta?”

    Ce frumos ați „întors” înjurăturile!
    Nu, domnilor! Nu înjură nimeni pompierii! Cei înjurați sunt șefii acestora! Cei care-și bagă p#!a în morți, cei care-și fac poze la locul dezastrelor, cei care ies în conferințe de presă ca jandarmii, ca să spună că ei nu dau informații decât la cererea expresă!

    Nu, „domnilor”! Voi sunteți cei înjurați, nu pompierii! Iar prin reacția asta total idioată, de a vă asocia cu unii care-și fac treaba doar pentru a ieși voi basma curată, dovediți că vă meritați înjurăturile cu vârf și îndesat!
  • 0 (12 voturi)    
    Inregistrare (Duminică, 27 octombrie 2019, 9:07)

    nevada [utilizator]

    ISU fiind o institutie militarizata ar trebui sa existe un registru cu toate imaginile inregistrate la diverse interventii, deci si al celei de la Colectiv. Prin urmare respectiva inregistrare trebuie sa aiba un numar de ordin ,eventual un cod, astfel incat cei care-l solicita "punctual" sa stie de existent lui, altfel cum sa ceri ceva punctual despre care nu sti ca exista? Bataie de joc? Acest registru de inregistrari este public, sau este la secret? Cine poate avea acces la el ca sa ceara ceva "punctual"? Arafat stie de registru si il consulta din cand in cand, asta ca sa mai stie ce mai este este pe lume?
  • +1 (13 voturi)    
    Pompieri (Duminică, 27 octombrie 2019, 9:13)

    GICOMANU [utilizator]

    Ei,pompierii au fost in control de doua ori si au permis neregulile la club.Sunt vinovatii principali .
  • +3 (15 voturi)    
    in cazul Colectiv pompierii sunt vinovati 100%.... (Duminică, 27 octombrie 2019, 9:15)

    viziru [utilizator]

    in cazul Colectiv pompierii sunt vinovati 100%.... deci 2 ofiteri de la POMPIERI iau MITA si dau semnatura ca clubul Colectiv poate functiona ..... ce naiba vreti mai mult ???? vreti sa va deseneze cineva treaba asta ????!!!! sunt legi dar nu se aplica pentru ca CORUPTIA ucide .....
  • 0 (12 voturi)    
    In principiu, este ca la o nationala din sport. (Duminică, 27 octombrie 2019, 9:32)

    Cataleya [utilizator]

    Indiferent ca e vb de volei, handbal sau fotbal, echipele nationale sunt formate din jucatori si jucatoare care luati individual pot fi foarte buni, la cluburile la care joaca.
    Cand insa sunt convocati la nationala, poate sa iasa un talmes balmes iar jocul lor sa fie execrabil.
    Daca lipseste buna coordonare a echipei , de catre cei responsabili este normal sa spui ca Nationala Romaniei a jucat foarte prost.
    Exact asa s-a intamplat si in cazul Colectiv.
    Pompierii nu au fost antrenati pt o tragedie de asemenea amploare si nici nu stiau sa conlucreze intre ei, ca echipe, iar cand au vazut mormanele de cadavre arse, niciunul nu stia ce sa mai faca, pe cont propriu, iar coordonarea lipsind cu desavarsire s-a creat acel haos.
    Da, pompierii n-au facut fata situatiei. Nu din nepricepere sau nepasare, ci pt ca erau ca o gaina fara cap.
    Asta e realitatea.
    Iar sefii sunt principalii responsabili, incepand de la ministrii, de la Arafat si pana la comandantii de pompieri, cu locotenentii si sublocotenentii lor, practic fiecare individ care avea putere de comanda este vinovat pt haosul de acolo.
    Pompierii trebuie sa treaca peste asta, fara ranchiuna si fara resentimente fata de populatie, pt ca in sinea lui, fiecare pompier de la fata locului nu are cum sa nu recunoasca faptul ca opinia publica are tot dreptul sa fie revoltata pt felul in care s-au petrecut lucrurile acolo.
    Macar sa invete ceva.
    Raed Arafat nu a invatat nimic, ba dimpotriva, anunta ostentativ ca el nu are motiv sa isi dea demisia, ci va pleca doar prin demitere, considerand aceasta atitudine ca fiind una de onoare!
    Adica ceva de genul "eu nu plec de bunavoie din functie, ca sa nu mi se reproseze ca am fugit"
    Pai bine, bine, dar au trecut 4 ani de-atunci. dle Arafat!
  • +1 (13 voturi)    
    La noi ca la arabi (Duminică, 27 octombrie 2019, 9:39)

    BehehePapu [anonim]

    La noi în asemenea situații se crează haos în rândul salvatorilor, fără organizare, fără disciplină, toți dau indicații, care mai de care mai deștept decât altul. Există fișa postului pentru fiecare salvator SMURD ? Nu. Toți sunt niște heirupiști. Ca la nebuni. Mai vezi așa ceva la arabi sau indieni. Și colac peste pupăză își mai bagă nasul și civilii gură cască de pe margine fără să li se ceară ajutorul. Mai mult încurcă. Noi românii ne pricepem la toate și suntem buni la dat „indicății”. Mediocritatea arabului Arafat și-a spus cuvântul la tragedia de la Colectiv. În plus acest individ s-a adaptat perfect „mediului înconjurător” din România, mă refer la corupție.
  • 0 (0 voturi)    
    Au dat navala... (Duminică, 27 octombrie 2019, 17:17)

    Cataleya [utilizator]

    ...puii de pavian
    alaptati de Dancila. )))