VIDEO Cristian Radu, IGSU: Nu am ascuns imaginile de la Colectiv / Cum explică faptul că filmul nu a fost dat corpului de control: Nu a fost cerut punctual

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 24 octombrie 2019, 13:25 Actualitate | Esenţial


Colectiv
Foto: Libertatea
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență nu a ascuns imaginile filmate cu intervenția la clubul Colectiv de acum patru ani, pentru că astfel de filmări sunt furnizate organelor abilitate doar la cerere, a susținut joi, colonelul Cristian Radu, prim-adjunct al inspectorului general.

UPDATE Întrebat dacă ar trebui să-și de demisia, colonelul Radu a răspuns că ”nu se impune și nu-și va da demisia”. Reprezentanții Inspectoratului General prezenți la conferință nu au putut să dea un răspuns coerent atunci când au fost întrebați de ce nu au dat imaginile către procurori, care ceruseră identificarea tuturor camerelor de luat vederi și obținerea înregistrărilor audio-video de la fața locului. ”Eu cred că e bine să lăsăm instituțiile abilitate ale statului român să facă toate cercetările”, a spus Radu spunând că este vorba de termeni juridici și că ”nu avem pregătirea necesară.


”Nu dăm niciodată, din oficiu, imagini care pot avea impact emoțional major asupra populației. Nu am făcut asta niciodată”, a afirmat Radu în conferința de presă convocată după ce Libertatea a făcut public filmul realizat de pompieri la Colectiv.

”Nu am ordonat nimănui (ascunderea lor), vor fi puse la dispoziția oricărei instituții care solicită acest lucru, ele nefiind în niciun fel viciate”, a adăugat acesta.

Oficialul IGSU a susținut că imaginile nu au fost furnizate corpului de control al premierului Dacian Cioloș pentru că ”imaginile nu au fost cerute punctual în acea solicitare” a corpului de control.

El a spus că patru-cinci oameni din IGSU au văzut aceste imagini, adăugând că ”nu difuzăm imagini pentru vizualizări”.

Întrebat decă în urma acestor imagini își dă cineva demisia și dacă își reproșează ceva, Cristian Radu a răspuns: ”Amploarea intervenției în cazul Colectiv a fost una fără precedent. Procedural, nu am identificat aspecte care să arate încălcări ale procedurii de intervenție. Repet, nu am ascuns nimănui aceste imagini, nu se furnizează din oficiu astfel de imagini. Nu a fost o decizie în acest sens, să nu difuzăm acele imagini.”

Colonelul Cristian Radu a spus și că nu l-a informat Raed Arafat despre film, confirmând declarația secretarului de stat, care a susținut că nu a știut despre el.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11124 vizualizari

  • +39 (39 voturi)    
    mda (Joi, 24 octombrie 2019, 13:33)

    dum_i [utilizator]

    logica de bugetarr rrroman "nu le-au cerut".

    Pai cum sa le ceara, daca nu stiau ca exista.

    O tara atat de bolnava...
    • +4 (4 voturi)    
      la brutarie cu ei ...... (Joi, 24 octombrie 2019, 16:33)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      la brutarie cu ei ...... chiar si in Africa astia erau acum la puscarie ......
  • +25 (25 voturi)    
    pff (Joi, 24 octombrie 2019, 13:33)

    Soljenitin [utilizator]

    ce scuza de trei lei.
    La parnaie cu tine!
  • +34 (34 voturi)    
    Adica (Joi, 24 octombrie 2019, 13:35)

    Luk [utilizator]

    N-au dat filmarile care pentru a nu-i afecta emotional pe cei care ancheteaza. Plus ca n-a fost cerut "punctual" de parca aia putea sa stie ca exista filmul pentru a-l cere. Mananca fecale cu doua maini. Au ascuns probe si ar trebui cercetata penal conducerea.
    • 0 (0 voturi)    
      Scuze, erata. (Joi, 24 octombrie 2019, 20:35)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      "puteau"
  • +13 (13 voturi)    
    Cata indolenta! (Joi, 24 octombrie 2019, 13:36)

    sim18 [utilizator]

    Ba, voi sunteti sanatosi la cap?????? Au cerut doar documente si inscrisuri, cica... Se vede de la o posta ca mintiti.... aici nu e incompetenta, este premeditare! Stati bine merci patru ani, afirmand ca nu v-a cerut nimeni!! In ce lume traiti.... Nu va ganditi la rudele decedatilor...va ganditi doar la voi sa nu intrati la puscarie.
  • +15 (15 voturi)    
    Eu nu cred (Joi, 24 octombrie 2019, 13:43)

    sim18 [utilizator]

    Nu cred ca Arafat nu a vazut filmul... Este imposibil... doar a vazut ca era filmat....era logic ca va verifica cum a fost filmat... daca situatia il avantaja sau nu... Prost nu este! Trebuie verificate inclusiv apelurile telefonice.
    • +3 (3 voturi)    
      mister (Joi, 24 octombrie 2019, 19:17)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      Misterul e cum de Arafat cade mereu in picioare. Dupa atata timp si dupa atatea evenimente. Nu poti sa treci cu vederea ca astia il apara pe Arafat cand mint ca nu au trimis filmarea. Dar cine erau ei sa decida ca nu o trimit. Mai degraba Raed Arafat dupa ce a vazut-o le-a transmis: "Asta nu a ajuns niciodata la mine!". Ce anume ii tine pe asa-zisii barbati in formatie?
  • +18 (18 voturi)    
    M-am uitat la asta (Joi, 24 octombrie 2019, 13:44)

    omezu [utilizator]

    Parca ii auzeam pe fratii lui "gemeni" de la Jandarmerie, Cucos, Cazan si Sindilie. Incoerent, agramat, robotic, cu scuze de doi lei, colonel si asta. Ma mir ca nu a pupat vreo icoana. Cu asa sefi de institutii nu-i de mirare ca murim pe capete. Poporul ce zice? Tot cu P$D-ul?
  • +14 (14 voturi)    
    Ati ascuns probe dragilor (Joi, 24 octombrie 2019, 13:45)

    t4v1 [utilizator]

    Veti face puscarie, ca si responsabilii pentru 10 august si multi, multi altii.

    Suntem in 2019, nu mai e mult...
  • +15 (15 voturi)    
    cerere punctuala (Joi, 24 octombrie 2019, 13:51)

    micul_licurici [utilizator]

    Daca statul nu ne cere punctual sa nu ii calcam cu masina peste indivizii astia inseamna ca putem sa o facem ?
  • +11 (11 voturi)    
    minciuni sfruntate !! (Joi, 24 octombrie 2019, 13:53)

    lp [utilizator]

    vor sa se creada ca sunt doar cretini. Dar de fapt sunt niste minciuni, care ascund adevaruri groaznice. Vor sa-l scoata pe Arafat .... In cazul (extrem de putin probabil) ca el nu a vazut filmul, a aparut in imagini - era acolo, vedea cu proprii ochi, dupa care ne-a spus ca totul a fost exact cum trebuia sa fie??!! Plus incompetenta sa, din moment ce e seful de acolo, de ce nu stia de film ? ca doar ni se explica faptul ca mereu se filmeaza. El cum studiaza daca interventia a fost buna, de ce nu se uita la aceste filme, din moment ce pentru asta sunt facute ?
  • +11 (11 voturi)    
    Nu ati ascuns... (Joi, 24 octombrie 2019, 14:03)

    sim18 [utilizator]

    Nu, le-ati tinut doar pentru voi... cam la fel.
  • +14 (16 voturi)    
    Procurorul de caz mai are trei "clienti": (Joi, 24 octombrie 2019, 14:03)

    Susufler0 [utilizator]

    Pe dobitocul cu "punctualul" si pe ceilalti doi nauci (mai bine zis presupusi nauci) care ii stau de o parte si de alta si, in fine - creme de la creme, pe Raed A Rahat care apare in film la fata locului !

    PS. Y compris pe Nicu Banicioiu (fost la Sanatate in acea vreme, ala de s-a dat in fapt singur acum cativa ani ca mergea la fete pe banii viitorului primar al sectorului 3 !

    PPS. "Unde-s postacii unde-s netotiI (asa canta parca Mircea Vintila la Hanul lui Manuc ! ! :))

    PPPS. HN, evident ca acest commment este un pamflet si rog sa fie tratat ca atare ! Merci ! :)))
  • +1 (1 vot)    
    afara (Joi, 24 octombrie 2019, 17:06)

    TrueBlue [utilizator]

    Cum sa ceri punctual daca nu stii ca exista. Dati-l afara pe nemernic!!!!!!! Nu pentru cea a facut ci pentru ca ne trateaza in continuare ca pe niste tampiti uitand ca isi ia leafa din banii nostri.
  • +3 (3 voturi)    
    Logica de militian (Joi, 24 octombrie 2019, 17:13)

    bigbrother [utilizator]

    "Traiti, raportez, eu n-am vazut decat daca mi se spune sa vad, altfel nu ma uit sau ma uit si uit".

    Adica un film de 20 de minute in care se vede clar cum s-a desfasurat acea actiune de salvare TREBUIE CERUT punctual? E ca si cum cineva ar filma o crima si cand e intrebat daca a vazut ceva ar cere sa fie intrebat punctual daca a filmat sau nu crima, altfel nu recunoaste ca are vreo dovada?

    Art. 275 Cod Penal

    (1) Sustragerea, distrugerea, reţinerea, ascunderea ori alterarea de mijloace materiale de probă sau de înscrisuri, în scopul de a împiedica aflarea adevărului într-o procedură judiciară, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani.
  • -4 (4 voturi)    
    CORECT sa nu ceara filmarile (Joi, 24 octombrie 2019, 21:00)

    vigni [utilizator]

    Procurorii trebuiau sa ancheteze cauza incendiului nu interventia IGSU

    filmarile erau despre interventia IGSU, la destul timp dupa incepere incendiu si iesire supravietuitori din Beciul mortii

    Procurorii au avut datoria sa investigheze cauzele incendiului si nu interventia IGSU, deci NU ERA O PRIORITATE sa ceara filmari de dupa

    Pariti si rude critica IGSU dar ei erau putini fata de cei 3-400 inconstienti din discoteca. CUM SA TE BAGI intr-o astfel de icapere fara iesiri si cu pereti sintetici?

    Pacat, doamne fereste.
    Tinerii azi nu fac armata, scoala si facultatea nu face educatie civila, parintii sunt plecati sau ocupati, media le fura mintea si logica.
    • +1 (1 vot)    
      Ce educatie se face in armata? (Vineri, 25 octombrie 2019, 8:15)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui vigni

      De la cine sa primeasca educatia la care te referi? De la col. Cristian Radu?