ISU a trimis la Parchet doar câteva cadre din interiorul clubului Colectiv / Ce explicații îi cere lui Raed Arafat unul dintre patronii Colectiv

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 25 octombrie 2019, 9:39 Actualitate | Esenţial


Colectiv 2018 (13)
Foto: Hotnews
Costin Mincu, unul dintre patronii clubului Colectiv, susține că reprezentanții ISU au mințit încă de la început când au spus că nu știau despre existența clubului. El a spus că planul de evacuare fusese făcut de inspectorii ISU, aceiași care făcuseră mai multe controale în club. Declarațiile au loc în contextul publicării noilor imagini din noaptea tragediei, ținute la sertar de către ISU timp de 4 ani. Filmarea arată modul haotic în care au intervenit autoritățile.

"Prima dată și prima dată când această instituție minte este când spune într-un document oficial că nu știe de noi. După ce află de aceste controale, va rog să remarcați că instituția se delimitează de cei doi ofițeri care ne-au controlat, spunând că dânșii au fost acolo, nu știu cum să vă spun, de capul lor. Doar că dânșii nu ne-au controlat doar pe noi, au controlat toată platforma Pionierul. Dânșii nu au venit doar o dată, au fost de cinci ori în control în clubul Colectiv”, a spus Costin Mincu, pentru Digi24.

Cei doi foști pompieri dați afară din ISU București-Ilfov sunt trimiși în judecată în același dosar în care sunt inculpați și patronii clubului Colectiv.

"Dânșii au pretins să facem un contract cu o firmă la care dl. inspector lucra. Adică este momentul în care funcționarul public care te controlează îți cere să faci un contract comercial legal cu o firmă la care același domn este prestator de servicii. Aș vrea să-l întrebați pe dl. Arafat dacă dânsul poate să-mi explice cum poate să funcționeze după aceste criterii instituția dânsului?”, a adăugat patronul clubului Colectiv.

Declarațiile sunt făcute în contextul în care Libertatea a publicat joi o filmare de aproape 21 de minute cu intervenția haotică a pompierilor, care a fost ținută ascunsă de către Inspectoratul General pentru Situații de Urgență. Filmarea a fost furnizată de un ofițer de pompieri care spune că a făcut acest lucru pentru că ”în imaginile filmate de Departamentul de Informare și Relații Publice al ISU se vedea altceva decât versiunea care fusese comunicată oamenilor, anume că intervenția de salvare a vieților a fost impecabilă”.

ISU a trimis la Parchet doar câteva cadre din interiorul clubului Colectiv. Șefii ISU ar putea fi audiați

Parchetul General a anunțat joi că nu a avut la dosarul Colectiv filmulețul legat de intervenția de la locul tragediei și nici nu știa despre existența acestuia. Procurorii mai spun că au cerut Inspectoratului pentru Situații de Urgență aceste înregistrări, pentru a fi incluse în dosarul care vizează modul în care au intervenit autoritățile.

Surse din Parchetul General au confirmat pentru Digi24 că încă de acum patru ani, când a fost deschis dosarul penal pentru ucidere din culpă, procurorii au transmis ISU două solicitări. Una se referea la un raport care privea activitatea din seara respectivă și imagini, dacă acestea existau. Cei de la ISU au transmis, într-adevăr, niște imagini, dar este vorba doar de câteva cadre filmate în interiorul clubului Colectiv.

Conform surselor citate, nu va fi deschis un dosar separat pentru ce s-a întâmplat cu aceste imagini, dar este posibil ca cei trei șefi ai ISU București să fie chemați la audieri de către procurori în dosarul pe care ei l-au deschis în 2016, în care se fac cercetări cu privire la intervenția din seara tragediei.

După publicarea imaginilor din noaptea incendiului din 30 octombrie 2015, în urma căruia și-au pierdut viața 64 de oameni, trei dintre șefii Inspectoratului General pentru Situații de Urgență au ieșit într-o conferință de presă în care au susținut că nu au ascuns filmarea, dar că nu au furnizat-o organelor abilitate pentru că nu le-a fost cerută. ”Nu dăm niciodată, din oficiu, imagini care pot avea impact emoțional major asupra populației. Nu am făcut asta niciodată. Nu am ordonat nimănui (ascunderea lor), vor fi puse la dispoziția oricărei instituții care solicită acest lucru, ele nefiind în niciun fel viciate”, a afirmat colonelul Cristian Radu, prim-adjunct al inspectorului general, adăugând că ”nu difuzăm imagini pentru vizualizări”.

Oficialul IGSU a susținut că imaginile nu au fost furnizate corpului de control al premierului Dacian Cioloș pentru că ”nu au fost cerute punctual în acea solicitare” a corpului de control.

El a mai spus că patru-cinci oameni din IGSU au văzut aceste imagini și că nu l-a informat pe Raed Arafat despre film, confirmând declarația secretarului de stat, care a susținut că nu a știut despre el.

Președintele Asociației Colectiv, Eugen Iancu, tatăl unuia dintre tinerii morți în Colectiv, a avut o concluzie, la finalul zilei de joi: "Un număr de 5 ofițeri de grad superior din Inspectoratul de Urgență au văzut filmările din noaptea Colectiv și le-au ascuns superiorilor ierarhici dar și organelor de control. Ei au anunțat că nu își vor da demisia. Ce face șeful mințit? Ce fac procurorii?".

Dosarul privind intervenția medicală din clubul Colectiv este în lucru la Parchetul General de 3 ani. Mai exact, în noiembrie 2016, părinţii victimelor au depus o plângere penală la Parchet în care mai mulţi oficiali guvernamentali şi din sistemul de sănătate erau acuzaţi în legătură cu modul în care au intervenit autorităţile după incendiul din clubul Colectiv.

Ulterior, Parchetul General a deschis un dosar penal in rem pentru ucidere din culpă în formă agravată, abuz în serviciu şi neglijenţă în serviciu, privind intervenţia autorităţilor şi acordarea primelor îngrijiri medicale la locul incendiului, respectiv privind asistenţa medicală acordată acestor victime, împrejurările legate de posibile infecţii nosocomiale şi de acţiunile ori inacţiunile funcţionarilor publici în legătură cu transferul persoanelor vătămate la unităţi de spital din străinătate.

Marți, a fost audiat pentru prima dată în acest dosar Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență. Fostul ministru al Sănătății Nicolae Bănicioiu a fost citat pentru miercuri la audieri, fiind chemat pentru prima dată să dea explicații privind intervenția din seara incendiului din clubul Colectiv, la aproape patru ani de la tragedie. Bănicioiu nu s-a prezentat, însă, invocând motive personale.

În dosarul principal, în 28 aprilie 2016, au fost trimişi în judecată patronii clubului - Alin George Anastasescu, Paul Gancea şi Costin Mincu, dar şi fostul primar Cristian Popescu-Piedone.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















13358 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Din astea 20 min, cate ore de filmare ar mai fi? (Vineri, 25 octombrie 2019, 9:54)

    farty [utilizator]

    Aici e problema. Cei de la ISU au spus ieri in conferinta de presa ca nu au transmis imaginile catre procurori deoarece nu li s-au cerut. De parca procurorii ar fi trebuit sa stie ca acel filmulet de 20 minute era existent. Totusi, aici avem doar 20 minute, din cate ore de filmare? Mi-e greu sa cred ca acel cameraman a filmat doar 20 de minute. Restul minutelor/orelor, unde sunt? Ca peste alti 4 ani ne vom trezi cu alte minute din acel intreg de cateva ore, in timp ce sefii ISU (care vor fi liberi in continuare, evident) vor spune acelasi lucru: nu ni s-a cerut!!!
    • -7 (27 voturi)    
      Nu ISU a provocat incendiul, ci altii. (Vineri, 25 octombrie 2019, 10:36)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui farty

      Concentrarea pe ISU si pe injuraturile unui om ingrozit e o diversiune pentru refularea furiei, instigata - cel mai probabil - chiar de catre faptasi.

      Victimele invinovatesc exclusiv statul, pentru ca de la stat pot obtine bani de tratamente si despagubiri. Dar ar trebui sa insiste si pe devoalarea faptasilor.
      • +4 (12 voturi)    
        poate n-ai inteles (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:29)

        Ciprian Nedisan [anonim] i-a raspuns lui D-or

        ....dar faptasul principal este statul!
        Statul care promoveaza si tine in functii oamenii incompetenti si de multe ori chiar rau intentionati!
        Deobicei omul prost e si rau si fudul. Este un sindrum cunoscut in psihologie care arta ca deobicei cei mai prosti se cred mai destepti, se numeste efectul Dunning-Kruger.
        La colectiv, nu a mers nimeni cu intentia de a ucide in masa, a fost involuntar, inconstienta.
        Cei care trebuiau sa stie de pericol, si care trebuia sa-l previna, erau cei ce la ISU.
        Care is cu salarii uriase. Ceea ce ce multi pompieri fac in romania pe bani grei, altii in germania/austria fac pe gratis ca voluntari!
        Incompetena in romania este la o scara incredibila, dar evident ca e vizibila doar daca ai trait/crescut in strainatate. Evident ca peste tot mai sunt si oi negre...... dar in romania e chiar invers... prin romania mai sunt si niste oi albe nu doar negre.
        • -5 (5 voturi)    
          Prietene, "statul" e format din oameni. (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:30)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian Nedisan

          Prietene, "statul" e format din oameni. Iar oamenii aia sunt romani. Asta-i materia prima, nu o poti schimba.
          O sa-ti dau un exemplu: am vazut un filmulet in care politicianul nr 1 sustinea politicianul nr 2. Sustinere romaneasca, libidinoasa; pur si simplu te umpli de scarba.

          Apoi afli ca:

          - politicianul nr 1 si-a facut studiile la Moscova (printre ultimele relicve in Ro), desi toti alegatorii lui "sunt oripilati" de rusi si spionita rusa. Alegatorii stiu bine asta; e publica.

          - intre timp, politicianul nr 2 (modelul pentru politicianul nr 1) a devenit penal in toata puterea cuvantului, cu condamnare definitiva.
          Votantii politicianului 1 sunt OK cu sustinerea anterioara neconditionata a politicianului 2 (penalul), desi, declarativ, ei sunt fani ai initiativei "fara Penali" si a tot ce presupune asta.

          -politicianul nr 1, cel cu studii la Moscova, sustinatorul penalilor, e propus Nr. 2 in noul Guvern ("Statul"); sustinatorii lui, "anti frauda", "antipenali" si "rusofobi" sunt in delir; ceilalti, "neutrii" sunt de negasit.

          Asta-i tara, astia-s oamenii: frumoasa, dar locuita de romani.

          Daca e sa vorbim despre "competente", politicianul nr 1, cel cu studii la Moscova, are diploma in "rusa comerciala". Nu vorbesc despre spionita, dar te las sa apreciezi singur "competenta" ei in politica romanesca, sau in orice altceva romanesc. Nu, nu ma refer la competenta trecutului prin patul unor politicieni asa cum se referea candva primul ministru desemnat azi, cel ce a propus-o pe madama nr 2 in guvernul sau.
      • -1 (7 voturi)    
        Înjurăturile unui gunoi. (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:34)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Ale unui incompetent, ale unui redus.
    • +3 (7 voturi)    
      Raed Arafat (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:13)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui farty

      Raed Arafat are pe constiinta faptul ca s-a opus Reformei din Sanatate in 2014 si ca a scos in strada oamenii pentru a-l da jos pe Boc.

      Mai tarziu legea reformei a fost votata in Guvernul Ponta unde Arafat era Consilier, coincidenta ?
      • +4 (6 voturi)    
        Corect (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:59)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Tin minte si acum o pancarta a studentilor din Iasi parca "Privatizarea ucide" si marele curent de pe Facebook cu "Arafat presedinte", desi era clar cine era in spatele acestor miscari si nu numai a acesteia. Voiculescu isi freca mainile de bucurie, ii iesisera combinatiile contra dusmanului sau de moarte: Basescu. Din pacate evenimentele legate de politistul lui Oprea si Colectiv i-au stricat jocurile cu pretul vietilor omenesti nevinovate...

        Cat despre oile predispuse la idolatrizare, care pot fi manate cu o portavoce si un mesaj aparent anti-sistem de catre oricine, asta e alta discutie care ma face destul de pesimist cu privire la viitorul acestei tari.
      • -4 (4 voturi)    
        "Am si eu parerea mea..." (Vineri, 25 octombrie 2019, 14:16)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        "Am si eu parerea mea...da' nu-s de acord cu ea!"

        ======================
        Prietene, in prima ta fraza"Arafat s-a opus reformei"...in a doua fraza "Arafat a sustinut reforma".

        Deci, care-i parerea ta? Are sau n-are "pe constiinta" reforma aia, oricare ar fi ea?
  • -17 (29 voturi)    
    ha! (Vineri, 25 octombrie 2019, 10:01)

    Mazeta [utilizator]

    Piromanul cere explicații pompierilor.
    • -7 (13 voturi)    
      parca e campanie electorala (Vineri, 25 octombrie 2019, 11:47)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Maus, Barna nu au nimic de declarat despre planurile de viitor?

      E adevarat...Colectiv a fost o tragedie, de ce filmul acum, si nu dupa prezidentiale? Vad ca toti vor executii, iar in cazul de fata toti vor executia amaratilor care au venit sa salveze situatia. Adica na prosti, rai au facut ce s-au priceput.

      Multi vor servicii ca afara, dar la costuri romanesti. Cand li s-au marit salariile in sistemul medical, au murmurat toti. Acum vad ca noii guvernanti propun reduceri de personal, comasari spitale, etc. Pai oamenii buni se duc unde sunt platiti mai bine, nu are cum sa fie servicii de calitate la cost de subzistenta. De aia au emigrat 3 milioane de oameni, din cauza de capitalism de vest salbatic.

      Ma uit cum #resist mai ia o placuta suedeza, parca ei erau in strada si l-au aparat pe Arafat....acum sunt oripilati? Pai ce s-a schimbat intre timp?
  • +14 (22 voturi)    
    M-am saturat ca niste criminali sa ma ia de prost, (Vineri, 25 octombrie 2019, 10:05)

    Susufler0 [utilizator]

    sa ia de prosti niste procurori, cu niste justificari de genul celor pt care fi-miu a fost trimis acasa de la gradinita saptamana trecuta ! :)))

    PS. Pe fruntea celor trei dar si a lui A Rahat si Banicioiu scrie "inculpat" ! Sper sa vada si procurorii !
    • -9 (21 voturi)    
      BA, tu ne iei de prosti. Care e interesul tau? (Vineri, 25 octombrie 2019, 10:41)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Cine te pune/plateste sa distragi atentia spre Arafat si Banicioiu?

      Sau simti tu asa, instinctiv, ca orice om cit de cit valoros trebuie compromis preventiv sa nu va incurce vreodata?
      • +14 (22 voturi)    
        @D-or, inseamna ca nu ai vazut cele 20 de minute (Vineri, 25 octombrie 2019, 11:10)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        in care apare si remarcabilul domn Raed A Rahat vorbind intr-una la telefon, in vreme ce in jurul lui e un haos de nedescris. Daca esti curios cauta pe net cu 4 ani in urma si te vei dumiri ca ca insul luase televiziunile la rand la telefon ca sa le explice cat merge totul de bine sub inteleapta lui conducere. ( Avorbit zeci de minute la Latrine, la Cotet Tv, B 1 Realitatea, etc Si apropo ! De ce Banicioiu ? Pt ca a spus in fata lumii intregi ca totul e bine, ca nu avem nevoie de ajutor in vreme ce stia de la Lascar ca Sectia de Arsi de la Floreasca e ceva SF ! Baiatu' diferenta dintre noi doi e ca eu nu am parti prisuri mai pe romaneste si mai dur pt tine, ca nu sunt postac ca tine Salut O zi buna !
        • -7 (15 voturi)    
          Asa, si? (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:20)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Asa, si?
          Arafat A MERS ACOLO si a vorbit la telefon. Ce-i rau in asta? Trebuia sa imbrace un costum antiincendiu si sa intre in fum?
          Ce nu-ti convine...in afara ca ai primit sarcina sa dai cu laturi pe salvatori si sa nu sufli o vorba despre faptasi?

          PS: Reciti dupa fituica, da' n-ai parti-prisuri...hahahaha!
          • +4 (6 voturi)    
            Ai aparut tovarase colonel ? :)))))) (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:07)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            L-ai trimis in permisie pe subalternul ala care scria ce-i dictai ca nu mai putea sa scrie liber (la fel cum Veorica e dusa cand nu mai are text in fata ?) Acum vreo doi ani pareai un postac interesant. Ai ramas insa unul jalnic ! Adios !

            PS. Poate te inspiri de la @Mazeta ! Cel putin nu scrie la ordin !

            PPS. Si apropos (ti-am mai spus dar se vede ca ai uitat) : Inca nu s-au nascut aia care sa aiba banii cu care sa ma poata plati pe mine, darami-te sa ma convinga sa vorbesc pe gratis !
          • +5 (5 voturi)    
            Esti in eroare (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:23)

            Anjo [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Cineva spunea ca o armata de oi condusa de un leu este mai periculoasa decat o armata de lei condusa de o oaie. Numele acelui cineva este Alexandru cel Mare sau Macedon cum ii spun mioriticii nostri. In cazul de fata, Raed Arafat este oaia. Pentru stiinta ta, trupele de pompieri au functionat de la inceputul lor pe principii militare (citeste despre cei 7000 de vigili romani care aparau Roma -un oras cu 1 milion de suflete- de incendii). Ulterior, la noi se numeau pompierii militari, incepand cu anul de gratie 2000, sa fuzioneze cu unitatile protectiei civile in IGSU. Sa revenim la oile noastre (adica la berbecul Arafat), care medic fiind, cu alte cuvinte fara competente organizatorice pe linie militara si cu atat mai putin pe partea de interventie la un incendiu se invartea pe acolo ca o nuca intr-o caldare vorbind la telefon si explicand el privitorilor de la TV cat de mare este el si cat de bine decurge interventia din Colectiv, cand de fapt acolo era un haos total. El trebuia sa vada de ranitii care ieseau sau erau deja iesiti din Colectiv, sa le puna etichete colorate in functie de gravitatea ranilor, sa directioneze ambulantele spre diferitele spitale, sa dea alerta generala astfel incat toate cadrele medicale sa fie chemate la datorie si sa accepte ajutorul ambulantelor particulare care in 8 cazuri din 10 sunt mai bine echipate decat cele de stat (serviciul de Ambulanta a devenit o cenusareasa din clipa in care Arafa s-a ajuns tartor pe fondurile IGSU/SMURD)t, lasand interventia de stingere a incendiului celor in masura sa poata lua decizii si sa coordoneze eliminarea unui focar. Dar el ce a facut? Nici de coordonat nu a coordonat nimic, nici de lasat pe cei capabili sa faca treaba nu i-a lasat, dar ne explica noua cat de minunat este sistemul de urgenta pus la cale de el pe la toate televiziunile. Pacat ca nu mai exista pedeapsa cu moartea la noi sau macar temnita grea sau munca grea pentru aceste scursuri umane care ne conduc....
            • -5 (5 voturi)    
              Ce frumos si doct vorbesti (Vineri, 25 octombrie 2019, 14:29)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui Anjo

              Ce frumos si doct vorbesti...din fotoliul tau, la patru ani distanta despre interventia altora la o nenorocire fara precedent in Ro!

              Te pricepi si la asta, asa-i?
              • +3 (3 voturi)    
                Daaa.. (Vineri, 25 octombrie 2019, 16:42)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                ..asa este, la 4 ani distanta despre interventia altora. Oricne ar fi fost a conducerea ISU, tot se intervenea. Asa cum voi ziceti de Basescu si ca a taiat salarii etc pe vremea crizei, asa pot sa spun si eu: ce bine vorbesti tu acolo din fotoliul ala al tau despre unii care au intervenit la o criza economica fara precedent in Romania.

                Impotant este cum s-a intervenit si cum sunt pregatiti pentru astfel de ecenimente. Si ca sa spui ca totul a decurs impecabil, trebuie sa ai mult tupeu. De borfas, ca si tine.
          • +2 (4 voturi)    
            Trebuia sa-i coordoneze .. (Vineri, 25 octombrie 2019, 15:20)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            .. pe cei de-acolo, care se loveau unii de altii, asta trebuia sa faca acea conducere ISU, Dar dupa borfasi, nimic nu trebuie condus, organizat, doar stat la telefon si noaptea mers prin parcari sa se afle ce parlamentari mai iau avionul.

            Nimic de reprosat pentru nimeni din PSD, doar ca n-au pus bastoanele pe protestatari, asta e reprosul borfasilor. Gunoaie.
    • +5 (11 voturi)    
      daca aia sunt procurori , eu sunt popa (Vineri, 25 octombrie 2019, 11:31)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      mai degraba toti sunt papa lapte in cel mai fericit caz, niste carpe de oameni care freaca menta ani de zile

      procurorii tremura si fac pe ei de 4 ani si imping dosarul pina ies la pensie iar la sfarsit vine un judecator jigarit si da sentinte iarasi de 3 luni cu suspendare ..... sunt satul de justitia asta maronie care pute a hoit

      da , e adevarat : arafat si banicioiu sunt vinovati clar ce au facut procurorii 4 ani ???????????
    • +1 (1 vot)    
      Trist. (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:05)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Hai sa iti zic ce se intampla cu poporul asta cand se satura sa fie luat de prost: se duce si se arunca in bratele altuia care va face acelasi lucru.

      Nu relativizes: si in 89 oamenii erau satui de frig si foamete, chestii care ii atingeau direct, si l-au votat ca oile pe Iliescu.

      Am vazut studentii si hipsterimea dusi cu portavocea de indivizi care ii aveau in spate pe Voiculescu si PSD, doar ca sa il termine pe Basescu. Fara sa stie, credeau ca apara Rosia Montana, sistemul de sanatate, samd., si au facut jocurile unei gasti.

      Concluzie: indignatii de serviciu sa lase nervii si sa judece lucrurile la rece, altfel stim ce ne asteapta, istoria se (tot) repeta. Nu, pe bune, actuala situatie necesita o analiza mai atenta, daca ne multumim doar a striga "hotii", asta nu e nici vreo mare gandire si nici nu rezolva problema, mai ales ca stim cu totii asta. E ca si cum ai avea hemoragie deschisa si in loc sa o opresti, ai striga in gura mare "priviti, cerul e albastru".
  • -7 (19 voturi)    
    Totul a mers prost la acest eveniment. (Vineri, 25 octombrie 2019, 10:08)

    Habermas [utilizator]

    Incepand cu locatia, ideea evenimentului, respectiv, ... , continuand cu - imi pare rau s-o zic - iresponsabilitatea oamenilor care au intrat in subteran si nu s-au uitat putin in jur - au intrat ca oile, si terminand cu haosul institutional. "Spiritul" locului ... "locul de unde se da ora exacta" - ce exemplu de impostura nationala este acest oras.
    • +8 (12 voturi)    
      gresit (Vineri, 25 octombrie 2019, 10:50)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      se putea intampla in orice oras din tara asta. Si se va mai intampla pentru ca avem aceleasi mentalitati peste tot. Ministrii nu au fost niciodata Bucuresteni in marea lor majoritate. Si nici primarii. S-au adunat toti veneticii pusi pe capatuiala rapida pe aici. La fel ca in toate marile orase de fapt.
      Dar tu de ce te bagi in seama cu ura asta netarmurita pentru Bucuresti si postezi fara rost pana si la acest articol ? Te temi ca daca tii in tine mizeria faci combustie spontana ?
      • -9 (9 voturi)    
        Păi ăsta-i moldovean, Mitic moldovean. (Vineri, 25 octombrie 2019, 11:44)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

        „Bancher” este holtean. Ei sunt vinituri la voi.
        • +3 (5 voturi)    
          Termina cu prostiile (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:24)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui prec

          ce treaba ai cu moldovenii ? Esti rus, cumva ?
          Si.. nu, nu sunt moldovean.
        • 0 (0 voturi)    
          Este un haos in capul tau. (Vineri, 25 octombrie 2019, 15:13)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui prec

          Restul ("productia ta de text") este doar consecinta acestei realitati.
      • 0 (0 voturi)    
        Ma bag pentru ca Romania este condusa PROST. (Vineri, 25 octombrie 2019, 14:52)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

        Din Bucuresti - orasul fara identitate, orasul care a deturnat Romania. Nu ma mai f.. la cap cu "in Bucuresti au venit din toata tara". Nu conteaza de unde au venit, conteaza ca functioneaza dupa "spiritul", "cultura" acestui oras TOXIC.
      • 0 (0 voturi)    
        Hai s-o luam metodic. (Vineri, 25 octombrie 2019, 15:12)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

        1. Da, se poate intampla oriunde, dar sansa (probabilitatea) de a se inampla asa ceva in Bucuresti este mult mai mare, din mai multe motive, si am sa evoc numai unul aici: Bucurestiul este de 5 ori mai aglomerat de oricare din celelalte orase mari din Romania (Iasi, Cluj, Timisoara ...); asta inca n-ar fi o problema, dar Bucurestiul NU are organizare ca oras, este otova, ceea ce inseamna ca dimensiunea populatiei se transforma automat in aglomeratie. DE ACEEA, oamenii sunt obisnuiti sa traiasca ca intr-un ghetto, si au ajuns asa de desensibilizati incat nu le mai suna beculetul de alarma cand intra in subteran cu 400 de oameni cu o singura iesire. In oricare alt oras din Romania, oamenii (cel putin barbatii, sau barbatii adulti) s-ar fi sesizat si n-ar fi stat acolo, ba chiar i-ar fi scos si pe majoritatea celorlalti de acolo, explicandu-le celorlalti (si acestia ar fi inteles, cei mai multi), ca nu este in regula situatia de acolo si ca este mai bine sa schimbe planurile.

        2. Nu este ura ci aversiune.
        3. Nu este netarmurita. Este foarte tarmurile, tarmurile fiind foarte bine definite de reperele realitatii logicii si civilizatiei (bunul simt).

        4. Nu ma bag in seama, asta la tine este o reactie tipica de Bucurestean irational, slab la minte si plin de propria importanta. Din contra, ma bag ca sa atrag atentia asupra unei probleme (alternativa ar fi sa ma fac ca nu vad, ca nu aud). Exact geneul asta de menatlitate si comportament, ca ale tale (dupa cum reies din comentariul tau), sunt la originea acestei tragedii devastatoare. Nu numai coruptia ucide, ci si prostia aroganta. Ai inteles?

        5. Nu ma tem de nimic, iar interiorul meu este tinut curat.

        Pa.
  • -4 (16 voturi)    
    Consecintele Colectiv. Ce facea Ponta. Dodon (Vineri, 25 octombrie 2019, 10:59)

    D-or [utilizator]

    Ce facea Ponta inainte de Colectiv si nu s-a mai facut dupa aceea?

    Pai, Ponta intreprindea masuri concrete unioniste, spre deosebire de altii care pastrau tema doar pentru campanii electorale. Alocase fonduri importante pentru Moldova, in transe. Iar in Moldova se apropiau alegerile.

    Dupa demisia lui Ponta, banii promisi au fost blocati exact inainte de alegeri, iar discursul unionist a fost inlocuit cu unul europenist, steril pentru majoritatea votantilor.
    Mai mult, aminarea si conditionarea acordarii fondurilor semana a dresura, iar moldovenii raspund rau la dresaj.
    Banii ar fi fost un fleac pentru Rusia sa-i dea ea cu prisosinta. Importanta era tema nationalista, dar aceasta a fost abandonata chiar inainte de alegeri.
    • +2 (8 voturi)    
      Mai lasa-ne cu mincinosul asta... (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:25)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      N-am uitat de pinochio al Romaniei.
      • -2 (4 voturi)    
        Nu e vorba de Ponta ca persoana. (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:46)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Doar de niste fapte care e posibil sa aiba sau nu legatura intre ele.
  • +3 (7 voturi)    
    Costin mincu (Vineri, 25 octombrie 2019, 11:20)

    gt86 [utilizator]

    acest individ ar putea sa taca macar. Sunt multe capete vinovate in toata tragedia dar principalii vinovati sunt tot patronii clubului. Nu ISU a facut tigania aia pe tavan, nu ISU a pus artificii.
    ce inseamna sa omori 60 de oameni si tu inca sa fii in libertate dupa 4 ani.
  • +3 (7 voturi)    
    Asta ierea statul condus de Ponta! (Vineri, 25 octombrie 2019, 11:22)

    shuly [utilizator]

    Zilele acestea in care urmeaza sa se voteze Guvernul Orban ,Ponta apare pe la televizor atacand PSD-ul si avand tot felul de cerinte de la cei care au trimis la culcare guvernul Dancila ca si cum el este salvatorul calare pe cal alb.
    Cat tupeu sa ai sa mai apari in spatiul public cand esti omul sub a carui conducere s-a intamplat cel mai mare carnagiu de la revoluti eincoace si institutiile statului (la fel ca si in cazul Caracal)nu intervin pentru ca sunt sufocate de oameni care nu fac altceva decat sa sifoneze banu public.Incepand de sus si pana la ultimul angajat de la ISU ,Salvare ,Politie etc.
  • +19 (27 voturi)    
    ce-mi plac (Vineri, 25 octombrie 2019, 11:41)

    Toreador [utilizator]

    comentariile facute de tot felul de cunoascatori.
    Lucrez in domeniul constructiilor si va pot spune ca TOTI, absolut TOTI factorii implicati au vina penala. Hai sa detaliez:
    1. Patronii pt ca functionau fara autorizatie ISU;
    2. Pompierii ca nu au inchis clubul;
    3. Raed Arafat pt ca a musamalizat faptul ca interventia a fost un dezastru;
    4. 112 pt ca nu au fost in stare sa realizeze gravitatea situatiei si sa trimita salvari. Este cert faptul (marturii si filmari) ca prima oara a fost trimisa o salvare care a anuntat la dispecerat "macelul". Este o doctorita de pe salvare filmata in timp ce cere rapid salvari.
    5. Romania si romanii in general pt ca nu ne dezvatam de sintagma "lasa ca merge si asa".

    Astia suntem noi. Asta e Romania. Si ma doare undeva ca o sa ma umpleti voi de "-". Daca va supara realitatea si nu vreti sa pricepeti ca "merge si asa" e boala nationala, faptul ca coruptia este in sangele nostru ca natie, atunci viitorul tarii asteia este incert. Vom continua sa aruncam gunoiul sub pres sperand ca nimeni nu o sa caute acolo. Aceasta tara a fost acaparata de infractori (atentie va rog) de orice culoare politica... PSD, PNL, PMP, UDMR, Partida Romilor, ALDE si mai nou aflu ca si USR pute a hotie la cel mai inalt nivel...
    Asta s-a intamplat acolo unde 2 prieteni buni de-ai mei au ramas mutilati si unul a decedat.
    Luati la rand cluburile din centru vechi ... uitati-va cate sunt in regula. Va zic eu ... 99.99% sunt adevarate Colectiv 2....Colectiv 3 .... Colectiv 4.... etc... Si sa va zic un lucru, punere lor in siguranta nu costa asa de mult ... un club de 300 mp echipat cu sprinklere costa in jur de 50000 de euro cu tot cu rezervor si pompe de incendiu. Dar un jegos de patron calculeaza simplu si barbar: " pai cu 50000 de euro imi iau un seria 5 brand new" ... ca ne place sau nu dragi prieteni asta e Romania ... asta e tara in care ne incredem.
    • +4 (12 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:19)

      Hydra [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

      Ma uit la felul in care e tratat furtul de lemne. Aud multi concetateni: "austriecii aia ne fura padurile". Pai nene, ala le vinde. Insa lemnul e taiat de mana de roman neos. Hotii de lemne sunt romani, nu austrieci.
      Iar exemple acestea (cel legat de Colectiv dar si alte cluburi, cel legat de atitudinea fata de jaful din paduri) se pot extrapola cam in orice alt domeniu. Trebuie sa incepem sa ne schimbam noi (cetatenii) in prima faza, apoi ca o consecinta vor urma si alte schimbari.
      • -3 (3 voturi)    
        Ia lasa tu umilirea colectiva (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:04)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Hydra

        Absolut orice fapta se transforma in pretext de jignire, de terfelire, de umilire.
        Ai uitat sa scrii "Asta e Romania, astia suntem noi", dar se subintelege.

        Cea mai necesara schimbare e chiar la nivel mindrie si demnitate, incepind cu a protesta fata de oricine isi aroga dreptul de a da lectii insultatoare.
        • 0 (2 voturi)    
          zice (Vineri, 25 octombrie 2019, 15:00)

          Hydra [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          un personaj ce considera ca o eleva ce a semnalat o ilegalitate trebuie pedepsita intro instanta. (ca ti-am raspuns la un comentariu de la stirea cu pricina). Daca vrei dreptul de a vorbi despre demnitate, mai intai sa stabileste cat de demn si onest esti tu. Apoi deschide gura.
          Nu "dau 2 lei" pe oricine incurajeaza/apara abuzuri sau ilegalitati. Cum le incurajai la stirea mentionata de mine. Daca ai locui in zona cu paduri sigur ai fura lemne, daca esti vreun inspector la stat, sigur esti spagar. Ca ai mentalitatea necesara.
          • 0 (0 voturi)    
            A folosi elevii in politica e onest? (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 20:42)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui Hydra

            AEC s-a compromis definitiv cind a cerut scurtarea vacantei de vara doar ca sa sprijine un ex-ministru in confruntarea cu PM.

            Da, acea implicare ar trebui cercetata de DNA si, daca se gasesc verigi de legatura cu zona politica, ar trebui date pedepse. Oneste.
    • -2 (8 voturi)    
      Zi asa, "patronii jegosi" nu au luat sprinklere (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:33)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

      Si lasa Romania in pace.
      Mi-e destul de jegosenia cu "astia suntem noi" (adica voi), "asta e Romania".
      • +3 (3 voturi)    
        cand am zis (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:48)

        Toreador [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        asta e Romania si astia suntem noi sa stii ca nu m-am exclus din ecuatie...nu m-am suit pe un piedestal arantand cu degetul spre restul oamenilor... si eu sunt vinovat .... si tu ca imi zici sa las Romania in pace ... toti ... noi ca natie nu avem cultul dreptatii ... noi suntem ovine sau bovine ce mergeam ca o turma si ascultam docili comenzile unor nemernici ... si da, din acest "noi" fac si eu parte
        • 0 (0 voturi)    
          Zise Toreadorul catre bovine (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 20:50)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

          Ce te faci insa cu unii ca mine care nu asculta nicio comanda si nici nu se lasa prostiti de toreadori care se dau pastori.
    • 0 (6 voturi)    
      Corectă descrierea patronului mioritic. (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:37)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

      Ca, de altfel, întregul articol.
    • 0 (4 voturi)    
      Dar de proprietarul spatiului, nimic? E strain. (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:40)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

      Curios e ca nimeni nu se ia si de proprietarul spatiului - care nu e roman - care a inchiriat acel spatiu pentru a deveni club de noapte, desi era impropriu pentru aceasta destinatie.

      Trebuie adus neaparat in instanta si contractul de inchiriere pentru a vedea daca era trecut si scopul in care urma sa fie utilizat spatiul.

      Nu este corect ca el sa ia doar banii, in fond, toate amenajarile si reparatiile cad in sarcina proprietarului, nu a chiriasului, daca nu se prevede in mod explicit altfel.
    • -2 (4 voturi)    
      Eh, alt specialist in penal (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:41)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

      "Lucrez in domeniul constructiilor si va pot spune ca TOTI, absolut TOTI factorii implicati au vina penala."

      ========================

      Pai daca "lucrezi in Constructii si asta te face eSpert in penal", du-te draguta si ajuta procurorii care ancheteaza.
      Nu vezi ca 4 ani nu le-a ajuns sa ajunga la o concluzie? Vad ca despre competenta lor n-ai scris nimic, doar esti "expert in penal"!
      • +2 (2 voturi)    
        nu-s expert in penal (Vineri, 25 octombrie 2019, 14:11)

        Toreador [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        nu-s expert in drept sau justitie ... insa am construit multe chestii la viata mea si stiu sigur ca daca se respecta legea nu se intampla ce s-a inatmplat acolo ... pt ca stiu cum sunt pompierii ... am avut la verificari de la ei pt darea in functiune a unei lucrari de mi s-a luat ... vin ...verifica casa pompelor ... functionarea hidrantilor ... exteriori-interiori ... sprinklerele ... desfumarea ... matricea de incendiu ... de asta zic ceea ce zic ... de asta stiu ce vorbesc ... de asta sunt avizat sa stiu ca ce s-a intamplat acolo e o nemernicie fara precedent ... spagi ... nerespectarea normelor etc
        • -2 (2 voturi)    
          Atunci taci cand vorbesti despre penal (Vineri, 25 octombrie 2019, 15:59)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

          "nu-s expert in penal"
          =========================
          Atunci taci cand vorbesti despre penal. Vorbeste despre constructiile matale si ATAT.

          Stii de ce?
          La patru ani de la eveniment, parerismul tau si al altora NU ar mai trebui sa existe.

          Ar trebui sa existe concluzii clare ale celor care se ocupa cu penalul, mai clar, a procurorilor despre toate problemele penale: ca nu au respectat nu stiu ce lege a stingatoarelor, ca kk, ca mk.
          Singurul subiect care ar trebui discutat acum este asta: cum se face ca la patru ani NU EXISTA NIMIC, ca procurestii romanesti, platiti regeste, NU AU NICIUN REZULTAT CLAR pe un caz (umil, in sensul de putin complicat) in care au avut totul, dar absolut totul, la dispozitie: resurse, sprijin, simpatie.
  • -2 (8 voturi)    
    Bai deja traim intr-o lume suprarealista (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:08)

    Incomod3 [utilizator]

    adica un individ care ar trebui sa fie in puscarie demult, cere socoteala, celor care, mai bine, mai rau au salvat victimele ticalosiei si lacomiei lui... ireal...
    • -1 (3 voturi)    
      Extraordinara sinteza! (Vineri, 25 octombrie 2019, 14:35)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Extraordinara sinteza!

      "...deja traim intr-o lume suprarealista:
      adica un individ care ar trebui sa fie in puscarie demult, cere socoteala, celor care, mai bine, mai rau au salvat victimele ticalosiei si lacomiei lui... ireal..."

      Nimic de adaugat!
    • 0 (4 voturi)    
      Am crezut ca n-am citit bine (Vineri, 25 octombrie 2019, 15:06)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      "Ce explicații îi cere lui Raed Arafat unul dintre patronii Colectiv". In loc sa fie in puscarie de 4 ani, "omul de afaceri" cere explicatii.
      Chiar ca-i o lume de nebuni...
  • 0 (6 voturi)    
    Romania: salvatorii sunt de vina, piromanii nu (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:19)

    andipetre [utilizator]

    Sigur ca da, in Romania asta, inventata de o presa aberanta, de vina sunt cei care, de bine de rau, au facut tot ce puteau ei sa salveze oamenii. Dar patronii iresponsabili care, practic, au pus focul (prin inconstienta de a folosi acel spatiu impropriu, neglijenta, lacomie, probabil) nu sunt deloc de vina, sunt inca liberi si isi dau cu parerea. Hai sa ii arestam pe pompieri, in schimb!

    Sa nu va mai mirati daca data viitoare la o problema din asta n-o sa mai aiba nimeni curajul sa intervina, de teama ca se gasesc dupa razboi viteji care sa ii acuze de tot felul de minuni. Sau daca nu se mai face nimeni pompier, politist sau medic si ramanem fara serviciile de baza. Great work!
    • 0 (0 voturi)    
      Ca sa aiba cui cere despagubiri. (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 19:47)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      De la piromani ar fi mai greu. De la stat, e simplu si sigur si nelimitat.

      Corect ar fi sa obtina ajutoare si sprijin de la stat, dar nu sub forma de despagubiri.