Subiecte Simulare Evaluarea Nationala 2018 Subiectele de la simularea la Matematica si baremul de corectare a problemelor, clasa a VIII-a

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 6 martie 2018, 11:35 Actualitate | Educatie


Fragment din subiectele de la simularea la Matematica
Foto: edu.ro
Subiectele de la simularea la Matematica, pe care elevii de clasa a VIII-a au sustinut-o marti, sunt construite pe structura subiectelor de la examenul propriu-zis. Elevii au avut trei cerinte principale, fiecare cu mai multe sub-puncte. Simularea probei de Matematica din cadrul Evaluarii Nationale 2018 a inceput la ora 9:00 si a durat 2 ore. Acesta este al cincilea an cand Ministerul Educatiei organizeaza simularea examenelor de Evaluare Nationala la nivel national - ceea ce inseamna ca simularile au loc la aceeasi data, incepand cu aceeasi ora in toate scolile, cu aceleasi subiecte de rezolvat.
  • UPDATE Ministerul Educatiei a publicat si baremul de evaluare si de notare a lucrarilor. Vezi mai jos subiectele integrale si baremul, pe care le poti descarca in format PDF
Subiectele de simulare, la fel ca subiectele de la examenele propriu-zise, sunt elaborate de Centrul National de Evaluare si Examinare (CNEE), aflat in subordinea Ministerului. Rezultatele simularii nu pot fi contestate si sunt trecute in catalog numai in situatii exceptionale, cand elevii depun solicitari scrise in acest sens.

Subiectele de la simularea de marti, 6 martie, la Matematica - clasa a VIII-a:
Click pe foto pentru a mari imaginea






Baremul de corectare a problemelor:
Click pe foto pentru a mari imaginea






Corectarea lucrarilor este realizata de catre doi profesori din scolile in care elevii sustin simularea, in baza unor bareme "care asigura unitatea si obiectivitatea evaluarii si notarii la nivel national", informeaza Ministerul Educatiei.

Potrivit Ministerului Educatiei, obiectivele simularii sunt familiarizarea elevilor cu rigorile examenului pe care il vor sustine la finalul ciclului gimnazial, stabilirea nivelului real de pregatire atins in aceasta etapa, precum si optimizarea pregatirii in vederea obtinerii unor rezultate satisfacatoare la probele din luna iunie.

Calendarul simularii Evaluarii Nationale de la clasa a VIII-a este urmatorul:
5 martie 2018     Simulare Limba si literatura romana - proba scrisa
6 martie 2018     Simulare Matematica - proba scrisa
7 martie 2018     Simulare Limba si literatura materna - proba scrisa
16 martie 2018   Afisarea rezultatelor


Citeste si:


Citeste mai multe despre   


















43287 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    10 radical din 3 (Marţi, 6 martie 2018, 14:14)

    LazDan [utilizator]

    Subiectul 3 punctul 2 c) imi da 10 radical din 3 lungimea lui DM.
    • +1 (1 vot)    
      Nu (Marţi, 6 martie 2018, 14:43)

      Sorin.Borodi [utilizator] i-a raspuns lui LazDan

      Unghiul ∢DON nu are 60°.
    • 0 (0 voturi)    
      Si mie la fel.... (Marţi, 6 martie 2018, 15:06)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui LazDan

      Dar nu bag mana in foc ca n-am incurcat ceva.
    • +1 (1 vot)    
      ai identificat gresit unghiul (Marţi, 6 martie 2018, 16:12)

      lp [utilizator] i-a raspuns lui LazDan

      pt unghiul dintre cele doua plane, trebuie dusa inaltimea in triunghiul DAC- notam P, si apoi unit cu N. Se demonstreaza cu teorema celor trei perpendiculare ca NP este perpendicular pe AC. Unghiul diedru va fi unghiul DPN, nu DON
      • 0 (0 voturi)    
        nu trebuie (Marţi, 6 martie 2018, 19:09)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui lp

        Aplicata terorema celor 3 perpendiculare -

        trebuie numai sa stii cum se masoare ungiurile intre doua planuri
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Marţi, 6 martie 2018, 19:03)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui LazDan

      DM = 2 DN

      DN se afla din triunghiul dreptunghic NDH, unde H este piciorul inaltimii duse din D pe diagonala AC.

      DN = DH*radical de 3

      iar DH = AD*DC/AC , unde AC = 10 ( numar pitagoric in triunghiul adc cu catetele 6 si 8)

      asadar DH = 24/5, DN =24/5*radical 3, DM- 48/5*radical 3
  • 0 (2 voturi)    
    Subiectul 5 (Marţi, 6 martie 2018, 16:33)

    Soarele [utilizator]

    Liniile AB' şi CC' sunt paralele în 3D.
    Doar proiecţiile lor se intersectează la 45 de grade.
    Poate se predă altfel la şcoală azi...
    • +2 (2 voturi)    
      intre doua drepte in spatiu (Marţi, 6 martie 2018, 19:23)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      se defineste unghiul intre 2 drepte necoplanare unghiul format intr-un plan oarecare prin constructia unor drepte paralele la dreptele date care evident se pot:

      1. intersecta si deci formeaza un unghi care este mai mic sau egal cu 90 de grade

      2. nu se intersecteaza si sunt paralele

      asa zice definitia - spor.

      Planurile continute de cele 2 drepte sunt paralele, dar unghiul este de 45 pentru ca se construieste in planul CC'D'D o paralela la AB' si se vede rapid unghiul dintre DC'- paralela la AB' - si CC'

      si un adult mai poate uite uneori ...
  • 0 (0 voturi)    
    Astea sunt subiecte??? (Sâmbătă, 17 martie 2018, 20:30)

    Sthelian [utilizator]

    La o prima vedere, subiectul 1 este elementar. Sa stii ordinea operatiilor, sa stii proprietattile proportiilor, sa faci o inecuatie, sa stii ceva de baza despre un cub....
    La subiectul 2 sa desenezi o prisma??? Sa faci un calcul polinomial de gradul 2 si rezultatul sa fie un numar natural???
    Sa faci o adunare de 3 termeni, e drept, cu trecere peste ordin???)
    Si se iau note sub 5?????
    Subiectul I obligatoriu 1,2,3,5. Ar trebui si 6...
    Subiectul II 1,2,5. ar trebui si 3 ca e problema de clasa a IV-a cu metoda grafica.
    Subiectul III 1a si 2a.
    Total:4x5+3x5+5+5+ 10(din oficiu)=55. Daca face si II 3 se ajunge la 60.
    Deci cine face mai putin de 55 de puncte nu are de ce sa absolve 8 clase.