Cum reactioneaza Rusia la criza militara provocata de Turcia: avionul de vanatoare doborit de Turcia e un subiect tratat sumar de presa Kremlinului

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2015, 12:12 Actualitate | Russia Report

Rossia 24 - live cu subiectul avionului prabusit
Foto: Captura Rossia 24
Prabusirea avionului de vanatoare Suhoi-24 al Rusiei, doborit de Turcia, este tratat mai degraba sumar in presa oficiala rusa. Spre pranz, subiectul deschidea paginile principale ale site-urilor Sputnik, Tass, Ria.ru sau Interfax, pe site-ul Pervii Kanal stirea video avea doar 1.30 minute. Subiectul era tratat ca breaking news pe postul Rossia 24.

Sputnik, Tass si Interfax tratau subiectul succint: avionul Suhoi "s-a prabusit" (nu este folosita, in primele fraze, formula "a fost doborit") la frontiera turco-siriana, conform unui anunt al Ministerului rus al Apararii.

Stirea, ce are o constructie aproape identica pe cele trei site-uri, continua cu formularea ministerului, anume ca acesta este "cel mai probabil rezultatul unei lovituri de la sol" (nu este atribuit nici aici atacul asupra avionului) si ca avionul s-a prabusit pe teritoriul Siriei.

Sursele citate mai precizeaza, in stirile mentionate, ca avionul zbura in spatiul aerian sirian la o altitudine de 6.000 de metri, conform ministerului Apararii, dar si ca pilotii s-au parasutat, aparent, in siguranta inainte ca aparatul sa se prabuseasca.

In functie de sursa, se mai spune ca este in curs de desfasurare o ancheta sau ca "unele media au pretins ca avionul violase spatiul aerian al Turciei si ca a fost doborit de avioane ale armatei turce" (Tass.ru).

Tonul folosit de sursele citate este mai degraba neutru, iar articolele de deschidere se limiteaza la cateva paragrafe. Pe masura ce apar informatii noi, site-urile mentionate publica scurte stiri separate.

Sursele citate reprezinta "vocea Kremlinului", iar ceea ce publica ele este strict controlat de aparatul de propaganda al statului rus.


Citeste si:



Citeste mai multe despre   









15400 vizualizari
  • -10 (26 voturi)    
    Manipulare (Marţi, 24 noiembrie 2015, 12:29)

    mannix [anonim]

    Si care este problema de unde atata indignare? parca voi nu folositi metode asemanatoare de manipulare? Masuri trebuiau luate impotriva turciei deoarece sprijina terorismul, de ce nimeni din trusturile de presa nu ataca Turcia? Avioanele Turciei nu au violat spatiul sirian cand au atacat pe kurzi? Rusia ar trebui sa puna niste sisteme s 400 la granita siriei cu turcia si sa se asigure ca nici o aeronava militara nu mai violeaza spatiul aerian al siriei.
    • -3 (15 voturi)    
      Turcia (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:03)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui mannix

      Plateste bine ca sa taca lumea din gura. Cumpara petrol foarte ieftin de la ISIS, il vand relativ ieftin in Vest. Vestul tace. VVezi ce simplu e? Apoi Vestul are nevoie de Turcia pentru accesul prin Bosfor.

      In Turcia presa este 0. Sunt toti in buzunarul, in puscariile sau in cimitirele lui Erdogan.

      In rest, ca-i Romania, Rusia, urcia sau America presa functioneaza in acelasi mod: propaganda pro sau contra unui subiect in functie de interese. HN e un exemplu bun cand te uiti cu cat interes acopera anumite subiecte si cat de ignorate sunt altele, care nu avantajeaza "finantaroii".
      • +3 (3 voturi)    
        Nu chiar (Marţi, 24 noiembrie 2015, 15:45)

        CristianRusu [anonim] i-a raspuns lui Close

        E o diferenta mare intre Rusia, Romania sau America. Aproape toate canalele de media din Rusia apartin statului. 0 critci la adresa puterii, deci sanatate "a4a putere in stat". De bine de rau la noi Antena 3 critica orice nu e PSD, dar macar critica. La americani, Fox-ul il desfiinteaza pe Obama de cate ori poate.
    • 0 (8 voturi)    
      corect (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:16)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui mannix

      cam asa sta treaba, fiecare pentru el (inclusiv cu manipularea)... Totusi, Turcia care e tara membra NATO de ce sustine ISIS si omoara kurzii? (adica de ce e lasata sa faca asta?)
      • +2 (4 voturi)    
        . (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:43)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui un om

        Asa am un feeling ca daca nu era Turcia in NATO situatia pe jumatate de glob era mult ,dar mult mai calma. Posibil ca nici Kosovo sa nu se fi intamplat ...adica sa nu-l fi "intamplat" NATO.
        • +1 (1 vot)    
          Planul li Petru cel Mare (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:44)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          Adica erau rusii deja la Constantinopol? Pai s-au chinuit cateva secole si vad ca n-au ajuns...
        • +3 (3 voturi)    
          Kosovo (Marţi, 24 noiembrie 2015, 15:46)

          CristianRusu [anonim] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          In Kosovo a fost implicata si Rusia si a devenit o actiune ONU. Mai usor cu gargara te rog.
  • +4 (10 voturi)    
    mda. (Marţi, 24 noiembrie 2015, 12:41)

    g01an [utilizator]

    au bagat coada intre picioare momentan.

    sa vedem cum evolueaza subiectul.
    • +4 (6 voturi)    
      pai ce alternativa au (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:06)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      daca ataca turcia, s-a terminat cu povestea cu interventia ruseasca frateasca in siria.
      stii cum zicea chinezul ala, da-te tare cand esti slab.
      • +2 (2 voturi)    
        Cum o ataca fiule? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:47)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui giigi

        Aerian vrei sa spui ca tancuri n-au cum aduce peste mare. Si mai exista ceva numit Art.5 la NATO. Adica interventia automata a statelor semnatare cand un stat este atacat. Asa ca, mai usurel....
  • +3 (13 voturi)    
    Cum adica? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 12:52)

    Cutarescu [anonim]

    Cum adica "criza militara provocata de Turcia"? Cine a incalcat spatiul aerian al cui? Reactia armatei turce a fost legitima.
  • +8 (10 voturi)    
    AVION "PRABUSIT", "DOBORAT", DAR PILOTII UNDE-S? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 12:58)

    Susufler0 [utilizator]

    Sunt atat de rezervati de parca s-ar simti cu musca pe caciula.
  • -3 (11 voturi)    
    Hotnews spune adevărul (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:09)

    Mazeta [utilizator]

    Cine nu crede se poate convinge uitându-se la

    https://www.rt.com/on-air/
  • +1 (1 vot)    
    ! (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:10)

    daN GUINA [anonim]

    SU 24 nu este un avion de vanatoare ci un aparat de bombardament si atac la sol.Este transonic si similar cu IAR 93 si deoarece dateaza din anii 60 a fost modernizat.
  • -4 (12 voturi)    
    era de asteptat (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:23)

    Gigi [anonim]

    S-au suparat turcii ca le-au pus rusii pe butuci in ultimele zile contrabanda cu petrol sirian.
  • 0 (4 voturi)    
    N-ai cu cine (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:31)

    Alex [anonim]

    Asta se numeste totalitarism voalat. In totalitarism ai de regula o sursa de informare, aici mai multe, dar toate cu acelasi ton.
    • +1 (1 vot)    
      Mai sus e data si Russia Tuday (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:49)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      ... cea independenta si impartiala. Deci pluralism in toata regula!
  • +5 (7 voturi)    
    Razboi (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:16)

    Trojan.H [utilizator]

    Rusia sa declare razboi NATO daca e puternica. Dar nu e. E un catelus care schelalaie dupa gard. Pentru Europa starea de razboi ar fi numai buna sa mai faca ordine si prin ghetourile islamizate.
  • -2 (6 voturi)    
    mda... (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:27)

    Incomod [anonim]

    cred ca Erdogan a facut greseala vietii lui... tocmai a semnat actul de destramare a Turciei... :) Kurzii si grecii asteapta cu interes :)
    • +2 (2 voturi)    
      Cred ca tremura! (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:50)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Incomod

      Sa incepem si noi sa postam pisici ca bruxelezii?