Criza turco-rusa: John Kerry a avertizat Rusia inca din octombrie ca avioanele de vanatoare care incalca spatiul aerian al Turciei risca sa fie doborate

de A. Florea     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2015, 11:47 Actualitate | Internaţional

Un avion de vanatoare Suhoi-24 a fost doborat, marti, de catre armata turca, dupa ce ar fi incalcat spatiul aerian suveran. Insa nu este pentru prima data cand Rusia violeaza spatiul aerian al Turciei. Secretarul de stat al SUA, John Kerry, a avertizat Kremlinul inca de la inceputul lunii octombrie ca avioanele de vanatoare ruse care incalca spatiul aerian al Turciei pot fi doborate de armata turca, potrivit The Guardian. Kerry a lansat avertismentul dupa ce doua avioane ruse care au zburat pentru scurt timp in spatiul aerian turc au provocat o criza diplomatica, iar ambasadorii statelor NATO s-au intalnit de urgenta la Bruxelles pentru a condamna incidentul.

"Avioanele ruse care incalca spatiul aerian turc risca sa fie doborate [...] Suntem foarte preocupati de acest lucru, pentru ca este exact genul de lucruri pentru care Turcia isi apara drepturile si ar fi putut dobori", a comentat atunci John Kerry.

"Este exact genul de lucruri cu privire la care am avertizat [...] de aceea am inceput discutii cu Rusia, pentru a fi siguri ca nu exista posibilitatea unui conflict accidental", a precizat secretarul de stat american.

La intalnirea de urgenta a ambasadorilor NATO din octombrie, aliatii au condamnat Kremlinul pentru incalcarea repetata a spatiului aerian turc, in special dupa intensificarea bombardamentelor ruse asupra fortelor insurgente siriene.

"Aliatii sublineaza pericolul extrem pe care-l implica un astfel de comportament iresponsabil. Cerem Federatiei Ruse sa inceteze, sa se abtina in viitor si sa explice imediat aceste violari", a declarat atunci NATO.

In octombrie, doua avioane de vanatoare ruse au incalcat spatiul aerian al Turciei, Kremlinul sustinand ca pilotii sai se adaposteau pur si simplu de vremea rea de pe partea cealalta a granitei, scrie The Guardian.

Background: Statele Unite au trimis, inca din luna august, avioane de vanatoare F-16 in Turcia, "in sustinerea luptei impotriva Statului Islamic", relateaza Agerpres.

Statele Unite au semnat un acord cu Turcia, pentru ca avioanele sale de vanatoare sa poata decola de la o baza strategica turca. Un contingent de 300 de militari americani a fost de asemenea desfasurat la aceasta baza, pentru a coordona operatiunile terestre.

Pana in luna august, avioanele americane erau nevoite sa decoleze din Iordania sau Kuweit pentru a ataca tintele jihadiste din Orientul Mijlociu.


Citeste si:











8225 vizualizari
  • -14 (24 voturi)    
    big brother (Marţi, 24 noiembrie 2015, 12:05)

    Mazeta [utilizator]

    Interesant este că România poate fi obligată să susțină Turcia chiar și în cazul în care avionul a fost doborât în spațiul aerian al Siriei.

    De aia Turcia își flexează mușchii, crezând că îi va apăra fratele NATO. S-ar putea să aibă o surpriză.
    • +9 (9 voturi)    
      etete (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:23)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      S-a trezit si mujicu mazet cu comentariul. Cu ce sa sustina Romania Turcia? Sa traga cu prastia dupa avioanele rusesti?
      Si inca ceva, dezinformarea e arma primara a mujicului. Desi SUA zice clar ca sustine turcia, mujicu' o tine tot pe-a lui.
    • +3 (3 voturi)    
      Pai supriza au avut-o rusnacii (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:47)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cand avionul ce nu putea fi doborat a cazut ca o caramida la prima salva. Banuiesc ca pilotul a aruncat in aer avuionul pentru a nu se descoperi secretul avionului de nedoborat.
  • -14 (22 voturi)    
    mda... (Marţi, 24 noiembrie 2015, 12:10)

    Gustav555 [utilizator]

    La fel cum vor fi doborate avioanele turcesti care zboara deasupra Siriei.
    • +7 (11 voturi)    
      De catre cine? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:25)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      A devenit cumva Siria parte din federatia rusa? Rusia intr-un conflict cu NATO are sanse zero spre minus 1.
  • -15 (19 voturi)    
    turcia (Marţi, 24 noiembrie 2015, 12:41)

    millenium [anonim]

    Se pune cu Putin crezand ca NATO o apara.
    Nu cred ca romanul de rand ar lupta pentru turcii care sute de ani au cotropit tara noastra.
    Turcia o sa si-o fure nasol de tot.
    • +5 (7 voturi)    
      Romanul de rind (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:28)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Pai normal ca romanul de rind n-ar lupta pentru turci, ca el oricum face pipi pe tratatele semnate, ca asha e invatat din mosi stramosi. Cind doi se bat, asteapta intii sa vada care cade jos, dupa care se aliaza cu celalalt si da si el doua suturi. Iar daca ala de jos se ridica cumva si da semne ca ar fi mai tare, romanul verde schimba imediat tabara. Cam asta ne arata istoria.

      Dar lasand asta la o parte, romanul de rind nici n-ar avea cu ce sa lupte, ca avioane nu mai are, pina ajunge cu tancurile in Turcia se termian razboiul, si tot asha. La ce forta militara avem, mie i-ar si fi rusine sa deschidem subiectul asta....
  • -8 (8 voturi)    
    interesant (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:16)

    PaoloCorbera1 [anonim]

    că în zilele astea când Hollande, după atentatele de la Paris, se străduiește să realizeze o alianță Nato-Rusia-Iran împotriva ISIS, un membru NATO, Turcia, doboară un avion rusesc... deja activele turcești cad masiv la bursă, iar Nato nu va interveni pentru Turcia în caz de conflict cu Rusia... Erodgan e un imbecil!
    • +3 (3 voturi)    
      Activele turcesti cad doar la bursa la Moscova (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:50)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui PaoloCorbera1

      In rest cam cresc.
  • +3 (9 voturi)    
    ba ma tem ca v-o furati voi trei trollilor (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:24)

    stefan2008 [utilizator]

    Rusia poate fi facuta bucati in 2 saptamani de NATO+China. Asa ca stati voi linistiti ca nu-i Rusia voastra vibratorul chilotilor omenirii.

    Cunoaste toata lumea comportamentul iresponsabil al pilotilor rusi. Ar trebui sa va obicnuiti de acum incolo sa va vedeti pufoaicile zburatoare doborate nu doar de Turcia dar si de tarile baltice si scandinave.
    • -4 (4 voturi)    
      NATO+China? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:34)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      pe asta de unde ai mai scos-o tati?
      Mult rataciti pe lumea asta....
      Pana una alta, Bruxelles-ul e in continuare in alerta de grad 4 dar vad pe unii ii intereseaza mai mult avionul lui Putin.
    • -3 (3 voturi)    
      wow (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:38)

      stefan2009 [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      nu ți-a spus nimeni cât ești de idiot? te lasă pe internet la Socola? cu cianură ai încercat?
      • +1 (1 vot)    
        Tu ai incercat ? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:51)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2009

        Mai priveste oglinda daca vrei sa vezi idioti.
  • 0 (2 voturi)    
    Prosti, multi si cu gura mare. (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:38)

    AlexCostea1 [anonim]

    Asta a ajuns Romania
  • +4 (4 voturi)    
    DE CATE ORI A MERS ULCIORUL RUSILOR LA APA ? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:43)

    Susufler0 [utilizator]

    Kerry i-a avertizat... Turcii, de 2 saptamani i-au tot avertizat. Ce credeau rusii ? Au primit ce au cautat si o sa vedeti ca ei insisi o sa minimizeze criza. Poate ca incidentul asta o sa-i faca pe rusi sa fie mult mai atenti in viitor. Asa ar trebui !
  • +2 (2 voturi)    
    avion de vanatoare? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 15:45)

    rsbl [utilizator]

    Nu mai folositi avion de vanatoare! este un avion de atac la sol. E ca si cum ai zice ca troleul este tramvai.