Reactie rapida: Turcia a doborit un avion rusesc de bombardament. Cum va juca Putin, ce mutari va face Erdogan, ce impact are criza asupra regiunii

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:15 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Asistam la o premiera absoluta de cind Putin e presedinte: un stat membru NATO a atacat intentionat echipament militar al Rusiei. Turcia a doborat marti un avion rusesc de bombardament pe motiv de violare a spatiului aerian. Rusia sustine ca avionul sau era in spatiul aerian sirian. Criza militara dintre Turcia si Rusia vine intr-un moment cum nu se poate mai prost pentru Kremlin: Putin tocmai se repozitiona cu succes ca partener al Vestului in lupta impotriva terorismului. Cum va raspunde Putin umilintei suferite din partea Turciei? Are Erdogan interesul sa acutizeze criza? Ce impact va avea criza de azi asupra NATO si asupra celor doua punte fierbinti de pe planeta: Orientul Mijlociu si estul Europei?


  • Putin context: De cind Rusia a inceput sa bombardeze pozitiile rebelilor anti-Assad si cele ale ISIS in Siria, bombardierele rusesti au violat in mod repetat spatiul aerian turcesc. NATO a discutat problema in mod oficial. Mai mult: secretarul american de stat John Kerry a avertizat Rusia inca din octombrie ca violarile repetate ale spatiului aerian al Turciei (membru NATO) sint inacceptabile. In plus, Kerry a spus cu subiect si predicat ca avioanele rusesti risca sa fie doborite. Ca sa fie clar mesajul, SUA au trimis in Turcia cateva avioane de vinatoare.

Inapoi la situatia de azi. Inevitabilul s-a intimplat. "Aglomerarea" spatiului aerian sirian cu avioane de vinatoare din Rusia, SUA, Franta si Turcia a facut de ne-evitat incidente precum cel de astazi.

Criza militara izbucnita la primele ore ale diminetii are doua posibile dezvoltari. Prima (si cea mai plauzibila, in opinia mea) este stingerea rapida dupa citeva schimburi de replici diplomatice. A doua e si cea mai nedorita: o escaladare politica a crizei militare, cu final deschis.

Cheia crizei e la doua personaje detestate in lumea civilizata: Putin si Erdogan. Doi lideri cu tendinte despotice, care isi conduc tarile cu mina de fier si cu o propaganda exceptional de bine orchestrata. Pentru a ghici intentiile celor doi presedinti imprevizibili, o sursa primara este reactia presei controlate. Aici Kremlinul, de exemplu, da tonul.

Ce face Putin

Presedintele rus e intr-o asidua campanie de rebrenduire ca partener al Vestului in lupta contra terorismului islamic. Campania e aproape de reusita, vezi apelurile Frantei, Marii Britanii sau SUA la colaborarea cu Rusia in Siria impotriva ISIS. Pentru Putin, e un obiectiv primordial sa scape de imaginea de lider care incalca dreptul international prin anexarea ilegala a Crimeei si implicarea fatisa in razboiul din estul Ucrainei. Iar scopul sau final e slabirea sanctiunilor economice si politice care au secatuit bugetul Rusiei.

O criza in acest moment cu Turcia si, prin extensie, cu NATO ar fi devastatoare pentru noul curs pe care s-a asezat Putin. Ar pierde intr-o secunda tot ce a construit cu migala in ultima jumatate de an. De aceea cred ca presedintele rus va incerca sa se opreasca doar la replici diplomatice la adresa Turciei. Putin va trata incidentul intr-o cheie minora, calcindu-si pe mindrie.

Un prim indiciu ca Putin joaca in cheie minora e modul in care presa guvernamentala rusa trateaza evenimentul in primele ore dupa producerea sa: stiri in general neutre, cu putine - spre zero - accente critice la adresa Turciei. Iar editorialele dure (care dau tonul dezbaterii interne) nu au aparut inca. Sa ne amintim de comportamentul propagandei ruse in cazul Ucrainei: mii de articole dure, editoriale devastatoare, anchete la secunda etc.

Dar aici Putin are de infruntat doua obstacole. Primul e opinia publica interna, careia el - cu ajutorul masinariei infernale de propaganda - i-a insuflat un nationalism agresiv. Cum va rezista Putin cererilor oamenilor de a da Turciei o riposta pe masura? Al doilea obstacol e reprezentat de cercul lui apropiat, asa-numitii siloviki, toti reprezentanti ai complexului militar si de securitate: FSB, ex-KGB, armata, politie. Toti sint adeptii unei posturi militaroase, dure, si vor pune presiune pe liderul de la Kremlin sa joace dur impotriva Ankarei.

Ce face Erdogan

Si liderul turc e intr-o postura dificila, dar are mai multe avantaje decit Putin. Nici Erdogan nu-si doreste escaladarea conflictului cu Rusia, pentru ca are nevoie de liniste la granite si pentru ca are nevoie de Rusia din punct de vedere economic.

Dar Erdogan si-a asigurat prin lovitura de astazi o pozitie mai buna in interiorul NATO. El a demonstrat ca e un gardian de nadejde al frontierei externe a NATO, chiar cu riscul declansarii unui conflict politic cu Rusia. Asadar, are un ascendent asupra organizatiei nord-atlantice, sperind sa fie lasat mai departe sa bombardeze in Siria pozitiile kurde.

Practic, Rusia a testat in ultimii doi ani de nenumarate ori soliditatea NATO si capacitatea de reactie. Violarile repetate ale spatiului aerian turc fac parte din acelasi arsenal rusesc. Reactia de azi a Turciei arata ca NATO nu e sat fara ciini, iar Erdogan isi va primi meritele pentru actiunea decisiva.

Este pentru prima oara cind un stat membru NATO ataca direct si decisiv echipament de lupta al Rusiei de cind Putin e presedinte.

Ce se intimpla in regiune

Nu ma astept din partea presedintelui turc la gesturi radicale fata de Rusia daca Putin va juca in cheie minora. Si Erdogan va incerca sa treaca lin peste eveniment, odata ce si-a aratat muschii.

Daca insa Putin va declansa spirala violentei politice, orice dezvoltare e posibila. Cu impact asupra NATO, care are obligatia, potrivit Articolului 5 din Tratatul fundamental, sa-si apere aliatii.


Citeste si:



Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
39168 vizualizari
  • -10 (40 voturi)    
    dar daca (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:23)

    Nevermind [utilizator]

    rusii vor dobora avioanele turcilor care se plimba prin Siria ca la ele acasa? 1, eventual 2, ca sa fie si dobanda inclusa
    • -1 (27 voturi)    
      nu e o idee buna (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:51)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      vezi pe harta cat de aproape sunt bazele rusesti fata de teritoriul turcesc. Rachetele aer-sol si aer-aer ar putea fi trase de pe teritoriul turc cu riscuri mici de catre turci si sa le faca viata foarte grea la rusi.
      Practic avioanele rusesti pot fi doborate destul de usor. Iar daca rusii ar ataca teritoriul turc, activeaza articolul 5 si sunt pa
      • +9 (19 voturi)    
        Cine sunt pa? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:43)

        Felix [anonim] i-a raspuns lui DSS

        In astfel de context, trebuie evitate glumele... Chiar si pe forum...
        • +7 (25 voturi)    
          bine spus (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:09)

          PaoloCorbera1 [anonim] i-a raspuns lui Felix

          dar degeaba, sunt pe aici o mulțime de băieței care cred că e vorba de filme cu cowboy pe aici... băieței nu e o insultă, cred că asta sunt, nu au copii, nu-i interesează nimic decât să nu-și întrerupă visările, în timp ce în lumea reală se întâmplă lucruri (se moare mai ales...) care i-ar putea afecta crunt. Un război mondial înseamnă, pentru noi toți, dacă vom supraviețui, indiferent de cine câștigă, că restul vieții va fi un coșmar... dar nu le pasă, ca vitele merg înainte, nu le pasă că la capăt e numai abatorul...
          • -9 (21 voturi)    
            Mujicia are nevoie de Tungus (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:24)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui PaoloCorbera1

            altfel nu va fi liniste pe Terra, cum iti place vita mujica ? well done sua in sange ?
          • +7 (31 voturi)    
            pfuai (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:29)

            ampersand [utilizator] i-a raspuns lui PaoloCorbera1

            Sa-nteleg ca-n opinia ta ar trebui ca noi, Romania, sa lasam suhoaiele rusnace sa ne survoleze dupa bunul plac al lui putin iar noi sa nu le doboram pentru ca, nu-i asa, am declansa un conflict mondial? Esti tare-n logica. RT va face instructajul voua, astora?
          • -1 (15 voturi)    
            bravo domule (Marţi, 24 noiembrie 2015, 17:18)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui PaoloCorbera1

            corect si bine zis.insa,ghinion,ai gresit site-ul.ia incercati dvs si postati cele de mai sus la pravda sau cum s-or mai numi oficialele rusesti.macar cu translate daca nu stiti rusa.

            baltata romaneasca.
          • -2 (14 voturi)    
            cel mai bun exemplu de lasitate (Marţi, 24 noiembrie 2015, 18:12)

            Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui PaoloCorbera1

            De ce sa protestezi cand avioanele rusesti pot trecepe peste tara ta cum au chef. Eventual poate prind curaj si aduc niste tancuri prin capitala, doar doar sa nu ii suparam pe Rusi. De tezaur se mai aude ceva ?
    • +1 (19 voturi)    
      Bullshit (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:58)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Asta este limba lui Putin.
      • -3 (3 voturi)    
        Turcia avea o poliță de plătit din 2012 (Marţi, 24 noiembrie 2015, 23:21)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Sirienii au doborât un F-4 turcesc în iunie 2012. Au făcut-o cu asistență rusească și se pare că serviciile secrete au capturat piloții turci, pe care ulterior i-au omorât și i-au aruncat în mare la locul prăbușirii avionului.

        Turcia, Siria și Rusia sunt națiuni barbare care omoară piloții, astfel încât să fie învățătură de minte și pentru alții. Așa merg lucrurile în partea aceea de lume. Turcia era de peste 3 ani ”datoare” Rusiei și acum a egalat scorul.
  • -18 (44 voturi)    
    cum vine asta? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:24)

    real politic [anonim]

    Americanii trimit avioane de vanatoare special sa doboare avioane rusesti si tot Putin e acuzat ca va escalada spirala violentei.
    Eu sper sa le inchida gura turcilor cu dovezi ca au zburat doar deasupra Siriei si sa isi tina avioanele alea americane la sol.
    • +15 (27 voturi)    
      Rusii au zburat doar vreo 4-5 km... (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:41)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui real politic

      ... deasupra Turciei.

      Nu e mult dar cand faci asta zilnic si ignori avertismentele, tot ti-o iei la un moment dat.

      Urmareste linia rosie in poza din link:
      https://twitter.com/CNNTURK_ENG/status/669096544650600448/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw

      Deci?
      • -7 (43 voturi)    
        turcia principalul vinovat (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:09)

        real politic [anonim] i-a raspuns lui JestersTear

        Daca i-a somat de 10 ori la viteza aia trebua sa parcurga multi km asa ca cineva minte,mai mult ca sigur turcii sunt recunoscuti de mincinosi.
        Poate i-a somat in turca sa dea bacsis daca zboara pe teritoriul turciei si rusii au spus niet.
        • +4 (10 voturi)    
          ca rusii sint vazuti foarte onesti? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 17:55)

          ilie de la scularie [anonim] i-a raspuns lui real politic

          Daca te uiti mai bine, dupa ce au trecut o data, s-au intors sa mai treaca si a doua oara, pilotul turc probabil ca avertizeaza si cand vede directia rusului. De obicei atentionezi cand vezi ca se apropie, se pare ca rusul o facea intentionat.
          • +2 (2 voturi)    
            Turcia nu-i Ucraina (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 11:41)

            irinel [anonim] i-a raspuns lui ilie de la scularie

            Rusii nu au ce cauta acolo. Li s-a spus adesea. Se dau mari. Mai bine ar ajuta refugiatii, vezi cati is in Turcia, nu e usor. Pilotii stiu pe unde zboara, misiunile is secrete si au luat-o pe scurtatura la dus si intors, lucru usor de evitat. Au fost somati cu f mult inainte (as crede ca a fost un act deliberat de ambele parti, gen daca vii trag, -trage nu ai curaj). Era de asteptat. Era plin de bombe nu o jucarie sau drona. Turcia are un razboi urat si lung la granita, acu si cu rusii pe cap in sud, ca in nord is vecinii, nu tocmai buni,e un care nu cred ca le convine la turci -buni negustori, dar profita din trafic, ca peste tot in zone de conflict, exemplu Ucraina/Crimea. Siria ar avea nevoie de un alt presedinte, apoi va fi pace. Un om va aduce pacea nu 5 armate (Rusia, US, Franta, Turcia, Iran).
        • -1 (7 voturi)    
          nu incalci teritoriul altei tari ca asa vrei tu (Marţi, 24 noiembrie 2015, 18:14)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui real politic

          Ii scuzi ca nu i-au somat? Da ce cautau pe teritoriul turc? Bine le-a facut cu distrugerea porcariei rusesti!
      • 0 (6 voturi)    
        vezi ca ai o rigla pe google.earth (Marţi, 24 noiembrie 2015, 17:12)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

        Distanta pare mica, dar este de cel putin 40-50 km pe drumul cel mai scurt, care nu e sigur ca a fost urmat de avion.
      • +4 (10 voturi)    
        Turcia a doborit avion vinatoare rusesc (Marţi, 24 noiembrie 2015, 19:49)

        Wiseman [anonim] i-a raspuns lui JestersTear

        Si Turcia survoleaza repetat spatiul aerian al Greciei. Ce ar trebui sa faca Grecia? Sa doboare avioanele turce? Occidentul vrea razboi cu Rusia si asta va avea loc intr-un final. Acum, cine va cistiga? E mai putin important decit faptul ca toate fortele implicate vor avea pagube inimaginabile. Chiar daca UE/SUA ar avea resurse militare mai mari decit ale Rusiei, Rusia este capabila sa produca daune imense, chiar si asupra partii vestice a SUA. China si Coreea de Nord atit asteapta. Este bine de retinut ca Rusia impreuna cu China formeaza o fortareata compacta, cu mobilitate interna a armatei extrem de mare, ceea ce asigura suplimentarea imediata a oricarui front este deschis. Un razboi de asa anvergura nu va exclude posibilitatea unui atac nuclear reciproc ceea ce va afecta in primul rind tarile implicate direct sau indirect (chiar si Romania) si e mai bine sa fiti mai retinuti (ma refer la hotnews.ro) in a lua partea cuiva. Cind ati spus ca Putin si Erdogan sint cei mai detestati de LUMEA CIVILIZATA cred ca nu v-ati oferit la Occident, caci occidentul se afla ca civilizatie inca in PALEOLOTIC. Caci daca detine o tehnologie cu care isi arata muschii, nu este atit de civilizat sa inteleaga ca sabia cu doua taisuri are si riscurile ei.
      • +3 (7 voturi)    
        Turcii tot musulmani sunt (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 0:13)

        Stoltenberg [anonim] i-a raspuns lui JestersTear

        Se vede pe harta din imaginile publicate cum avionul rusesc pur si simplu a "taiat" ruta trecand pret de cateva secunde printr-un colt de turcie unde linia de frontiera e orcum ciudata si unde oricum nu se afla nimic. A trecut pur si simplu din Siria in Siria in linie dreapta si nici un moment n-a avut o traiectorie orientata spre interiorul turciei pentru a suspecta o posibila intentie ostila.
        Mai mult totul s-a intamplat in vecinatatea zonei de conflict din Siria, unde nu e un secret pentru nimeni: e razboi.
        Nu era nicidecum un motiv sa-l doboare cu atat mai mult cu cat lupta impotriva unui dusman comun (sau poate ca nu... cine stie de fapt ce interese avea turcia cu isis-ul; sa fie oare petrolul de contrabanda pentru acolitii lui Erdogan de care se tot vorbeste iar rusii le cam stricau planurile, ca pe americani nu puteau sa-i doboare ca doar sunt aliati?)
        Cert este ca in astfel de situatii acest gen de incalcari tangentiale ale spatiilor aeriene sunt inerente. Sa ne amintim de bombele cazute pe teritoriul romanesc cand Nato bombarda fosta Yugoslavie pe vremea cand Romania nu era inca memnbru Nato? Ce ar fi trebuit sa faca Romania atunci? Sa se apuce sa traga dupa avioanele Nato? E absurd.
        Turcia a tinut ea motis sa se umfle in pene. N-au facut decat sa arate lumii intregi sa sunt tot niste barbari precum fratii lor musulmani.
    • +4 (14 voturi)    
      cateva avioane (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:55)

      pixu [utilizator] i-a raspuns lui real politic

      Crezi ca turcii stau in "cateva" avioane americane? Aici cred ca autorul articolului are niste lacune.
    • -4 (16 voturi)    
      Alooo, anonim (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:59)

      vladf [anonim] i-a raspuns lui real politic

      Aia in Rusia va spala pe creier? Dupa logica ta toti teroristii sunt finantati si incurajati de Rusia, doar folosesc Kalasnikov?

      Hai ca esti prea neted pe creier ca sa-ti mai dam explicatii
    • +13 (21 voturi)    
      Dar daca era invers (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui real politic

      Daca avioane NATO violau spatiul aerian al federatiei ruse, cum a r fi reactionat Putin?
      • +3 (5 voturi)    
        E si invers... (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 0:22)

        natio [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        ...chiar mai des decat ne putem inchipui. Si americanii incalca spatiul aerian rusesc si rusii pe cel al altor tari. E valabil si pentru apele teritoriale.
        Insa pana acum toti au fost responsabili si nu au escaladat la nivel de conflict deschis. S-au luat pozitii, s-au dat avertismente s-a actionat politic insa nimeni pana acum nu a apasat pe tragaci cum au facut turcii.
        Gestul lor este de neinteles si condamnabil cu atat mai mult cu cat totul s-a petrecut la granita cu Siria unde nu era un secret pentru nimeni ca e zona de razboi.
        Turcia risca in mod iresponsabil sa declanseze un razboi in care sa antreneze intreaga europa de parca actualul razboi cu terorismul nu era suficient.
        Turcia a demonstrat ca nu-si are locul in Nato.
        • 0 (0 voturi)    
          Ai un exemplu? (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 14:49)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui natio

          Cind au incalcat americanii spatiul aerian rusesc fara permisiune? Prin apele teritoriale se trece cu acceptul tarii respective, nu altfel.

          Cit despre razboi... n-au nici unii bani de asha ceva. Rusii nu se pot razboi cu NATO decit daca dau cu bombe atomice. Intr-un razboi conventional au sanse zero.
  • +4 (22 voturi)    
    putin va juca un cazacioc (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:26)

    snowflake [utilizator]

    iar erdogan va plati gazul mai scump, asa, amical, ca sa plateasca pentru aparatul doborat :)
    • -1 (25 voturi)    
      in interiorul Mujiciei samovarul popular (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      e la presiune maxima, nu cred ca ii arde de cazaciok la phutin, mai degraba isi face testamentul
  • +1 (21 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:42)

    xvlad [utilizator]

    Daca e adevarat ca Putin are multe de pierdut in urma acestui incident, de ce la mai provocat?

    Mie imi vine greu sa cred ca a fost o eroare a pilotilor si nu un ordin deoarece Rusia a demonstrat in trecutul recent dorinta de a provoca (testa reactia?) unor tari NATO prin incalcarea spatiului arerian sau zborul la mica distanta de frontiera.
    • +3 (19 voturi)    
      . (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:09)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      Pai ti-ai raspuns singur la intrebare

      A crezut ca poate sa se joace asa cu provocarile la nesfarsit pentru a hrani masina propagandista din interiorul Rusiei cu cat de tari sunt ei si cum fac ce vor pe unde vor.
      • +5 (13 voturi)    
        nu cred! (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:48)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui silmix

        Nu cred ca "rusul mediu" urmareste pe unde zboara avioanele de razboi; de asemenea, nu prea cred ca Putin ar fi dat dispozitie sa apara in presa rusa articole ref. la "oau, stai sa vezi cum violeaza avioanele noastre spatiul aerian al Turciei deci ce destepti si frumosi suntem noi" >:
    • +1 (1 vot)    
      Rusia '' ne-a surpirns'' in Siria, de ce? (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 11:08)

      irinel [anonim] i-a raspuns lui xvlad

      Rusul o face ca si cum ar fi un tip solid cu pusca si glont pe teava, ce se plimba prin fata casei tale, intra in casa ta asa pt putin timp sa vada le ce film te uiti, banuind ca ai alti actori preferati ca el, apoi, chiar daca tu il avertizasi ieri ca nu vrei deranj si ca nu va fi bine sa te mai caute, insa el ignorant, tupeist, sfidator grosolan , cu nesimtire revine iar la tine in curte, ba intra in odaie si iti sperie copii, iar tu de frica il somezi, nimic si apoi tragi fara placerea de a o face, fara sa stii intentia celullalt, care e stiut ca a intrat si il alte acsa, deci un criminal conoscut, de aceea te-ai aliat cu unii, altii in acest sens. Chiar si politia se teme de el. Cine e politia, va dati seama.
  • -2 (36 voturi)    
    dumnezeule mare! (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:53)

    PaoloCorbera1 [anonim]

    asta vine într-un moment prost pentru Putin?!!! Despre strategia de imagine a lui Putin este vorba aici?! Rusofobia v-a luat mințile! E vorba despre fanatismul religios ISIS care face morți mii în toată lumea (de Boko Haram ați auzit?), iar Putin a intervenit în sprijinul singurei forțe care luptă efectiv, pe teren, la sol, împotriva fanaticilor.. iar aici nu vedeți decât o mișcare de imagine... Siria e kaput, cu Assad, fără Assad, imbeciliatea și iresponsabilitatea US și NATO au produs efectele anticipate... Ați auzit de Chuck Hagel? Căutați interviul de duminică, de pe CNN cu el, să aveți o șansă la ceva bun simț!
    • 0 (22 voturi)    
      despre ce discutam? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:15)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui PaoloCorbera1

      Siria e una si violarea in mod repetat a spatiului aerian al Turciei e alta. Oare cum ar fi reactionat Rusia daca avioane NATO i-ar fi incalcat spatiul aerian?

      Cit despre razboiul din Siria, acolo vinovati sunt toti, in frunte cu Rusia, SUA si UE.
      • +11 (19 voturi)    
        Turcii (Marţi, 24 noiembrie 2015, 15:19)

        Zulu [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        Turcia e parte interesata in Siria. Si sa-i tupaiasca pe kurzi si este principala beneficiara a titeiului ISIS. Asa ca dai in ISIS cam dai in turci. Si-au aratat adevarata fata, interesul actual a primat, consecintele ... mizeaza ca-i apara NATO.
        • 0 (0 voturi)    
          hehe (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 14:53)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Zulu

          Corect, la fel si Rusia, la fel si Sua, la fel si Franta. In arabia saudita cele mai mari distractii sunt fotbalul si decapitarea, ca sa nu mai spun ca aceeasi arabie saudita sustine terorismul. Si? S-a scandalizat careva? Prin congo se omoara aia de 50 de ani, si nimeni nu s-a dus sa-i invete democratie. Toti astia mari sunt interesati de zonele cu resurse, de zonele strategice.

          E clar ca Turcia a reactionat in primul rind nervos, dar era dreptul ei sa o faca. Trebuie invatata cumva si Rusia ca nu poate face orice oriunde
      • +7 (23 voturi)    
        informare (Marţi, 24 noiembrie 2015, 15:38)

        PaoloCorbera1 [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        există un protocol semnat la Bagdad cu privire la treceri ale avioanelor care bombardează ISIS prin spațiile aeriene ale țărilor limitrofe Siriei și Irakului, tocmai pentru ca așa ceva să nu se întâmple. Turcii l-au ignorat. De asta Putin vorbește de înjunghiere pe la spate. În plus, după atentatele de la Paris exista așteptarea și presiunea (cel puțin din partea lui Hollande și Steinmeier) pentru o alianță NATO-Rusia-Iran împotriva ISIS. Care sunt șansele acum? Sau, ce semne dă acest atac?
        NATO - dacă nu era clar până acum - servește din plin interesele ISIS.

        PS dacă filmulețul cu pilotul rus mort e autentic, atunci, cu puțină traducere din arabă, ne putem face o imagine destul de clară despre rebelii ”moderați”...
        • +6 (22 voturi)    
          de acord... (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:13)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui PaoloCorbera1

          eu cred ca turcia tocmai a recunoscut oficial alianta cu isis
          • -8 (18 voturi)    
            lasati pufoaika pour les conneseurs (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:26)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            inteleg ca va afectat..sau ia cu Captagon..poate iti va fi mai bine
            • -1 (1 vot)    
              Mai savuşkinule (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 9:32)

              Bizon Inaltator [anonim] i-a raspuns lui un domn

              Văd că te pricepi foarte bine la situaţia internă din Rusia. Se vede că eşti de-al locului.

              De fapt, tu şi cu Direwolf am impresia că sînteţi papagalii celulei de postare ... se uită toţi cu milă la voi ... "ia uite-i mă şi pe ăştia, se cred deştepţi că postează conspirativ mesaje antiruseşti deşănţate ... hai să nu-i dăm afară, totuşi, că+s caraghioşi ..."

              Mai trage un gît de pufoaikă aşa cum îţi place ţie, şi treci la programul de somn,.
        • -7 (9 voturi)    
          care ISIS (Marţi, 24 noiembrie 2015, 17:56)

          DSS [utilizator] i-a raspuns lui PaoloCorbera1

          o fi un astfel de protocol, dar e valabil doar pt atacurile asupra ISIS, care nu e in zona, deci protocolul nu se aplica.
          Iar nu v-au facut astia informarea cum trebuie, tavarshici
        • 0 (0 voturi)    
          Cine a semnat protocolul ala? (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 14:57)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui PaoloCorbera1

          Protocolul ala era anti isis, nu anti opozitia din Siria. Iar Turcia ceruse deja Rusiei sa nu-i mai incalce teritoriul. La fel a cerut si NATO rusiei. Mai mult pilotii fusesera avertizati de 10 ori sa schimbe traseul. Deci... hai sa urmarim toate sursele de informare, nu doar vocea rusiei...
    • -12 (24 voturi)    
      fanatismul tau Mujicesc (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui PaoloCorbera1

      este ceva..inimaginabil
  • +5 (21 voturi)    
    reactie rapida (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:53)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu va fi , putin a dat peste un tampit la fel de mare si agresiv ca si el asa ca o sa maraie oleaca si pleca iar sa-i sperie pe englezi cu zboruri ' la limita".
    • +1 (5 voturi)    
      mai nou (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:35)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      au trimis si submarine.
  • +9 (23 voturi)    
    Probabil (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:55)

    Jay [anonim]

    Putin va reactiona dur verbal, dar ponderat actional, insa cu discutii discrete extrem de violente intre serviciile Ru/Tr/NATO. Va obtine probabil un ascendent in negocierile viitoare. Daca se probeaza indubitabil ca decizia de lovire a fost luata cat inca Su24 se afla "la metru" pe verticala teritoriului sirian, situatia devine dura. Su24 a fost prezent peste teritoriul Tr. cam 16-20 sec., imposibil sa fie avertizat de 10 ori de trespass.
    • -14 (18 voturi)    
      Cine stie cu adevarat... (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:49)

      teopaul [utilizator] i-a raspuns lui Jay

      ...daca traiectoria prezentata era a avionului cazut? Poate era a unui avion care a trecut ieri pe acolo. Doar nu o sa cred aparatul de propaganda rus fara nicio verificare.
      Nu mai puneti la suflet toate manipularile rusesti!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e imposibil (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 0:29)

      tatu [anonim] i-a raspuns lui Jay

      Ai vazut ce debit verbal au turcii cand vand in bazar? (acum daca rusii au fost in stare sa inteleaga la un asemenea debit e alta problema)
  • +1 (17 voturi)    
    Romanii isi fac iluzii asupra ART 5 (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:01)

    benone [anonim]

    Toti occidentalii pe care ii intrebi, considera art 5 drept " un articola neconstrangator".
    Daca ii spui asta "unui estic" sare ca ars.
    In caz de probleme insa " intrepretarea occidentala" va prevala.
    • +1 (11 voturi)    
      habar nu ai (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:36)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui benone

      despre ce vorbesti!
      • +5 (7 voturi)    
        Tu nu ai habar, uite mai jos (Marţi, 24 noiembrie 2015, 17:57)

        benone [anonim] i-a raspuns lui thatchme

        de exemplu:

        "That such differences can arise was demonstrated during the 1991 Gulf war when, faced with the possibility that Turkey might suffer Iraqi military retaliation, some senior German politicians argued, contrary to explicit NATO decisions, that Article 5 might not even apply."
    • +4 (10 voturi)    
      posibil (Marţi, 24 noiembrie 2015, 15:09)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui benone

      Dar forta principala a NATO nu-s vest-europenii, ci americanii. Iar aia nu-s asa c..ve.
      • +3 (7 voturi)    
        Usa abia asteapta sa nu fie unanimitate (Marţi, 24 noiembrie 2015, 17:58)

        benone [anonim] i-a raspuns lui igorashu

        pentru a spune pas.
    • -3 (5 voturi)    
      asa si? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 18:18)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui benone

      Pe teritoriul romaniei exista armata americana, deci despre ce vorbim?
  • +14 (30 voturi)    
    hmm (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:06)

    dum_i [utilizator]

    "El a demonstrat ca e un gardian de nadejde al frontierei externe a NATO, chiar cu riscul declansarii unui conflict politic cu Rusia."

    Asa e. Prin "frontiera nato" trec linistiti teroristii isis in siria si inapoi petrol sirian in turcia.

    Bravo!
    • +7 (13 voturi)    
      cred ca... (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      mai degraba acesti incident are legatura cu petrolul sirian (de fapt a lui isis) in turcia pe care rusii l-au cam atacat...
  • +4 (20 voturi)    
    NATO (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:10)

    gogu [anonim]

    Avertizarea avionului s-s facut cu mult inainte sa intre pe spatiul aerian turc. Cand a intrat au trimis o racheta dupa el care a lovit avionul cand acesta era deja in Siria. Aici nu este vorba de Erdogan. Hotararea de a dobori avioanele care violeaza spatiul aerian turc s-a luat cu mult inainte in cadrul NATO. Nu a fost o decizie de moment.
  • +5 (11 voturi)    
    Articolul 5 NATO - cum e privit (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:11)

    Articolul5 [anonim]

    In all these cases, NATO's Article 5 commitment in principle would come into play, thus necessitating an Alliance response. In practice, however, the allies are unlikely to agree on the nature of either the challenge or the preferred response because their interests would be affected in different ways if any of these situations occurs. Whereas during the cold war forward defense in Germany was seen as the best way to defend not only Germany but also one's own country against a Soviet invasion, a regional conflict or a single ballistic missile attack on one NATO country would have different implications for those allies not directly affected by the attack. The risks of direct military involvement would consequently differ, raising the likelihood that not all allies would respond similarly. That such differences can arise was demonstrated during the 1991 Gulf war when, faced with the possibility that Turkey might suffer Iraqi military retaliation, some senior German politicians argued, contrary to explicit NATO decisions, that Article 5 might not even apply. In other words, when the source and specific circumstances for an attack on a NATO member are uncertain or contested, the interests of individual allies—and their willingness to respond militarily—are likely to differ as well.

    Some situations in which allied territory is confronted with a direct armed attack may not be regarded by all allies as constituting the type of attack envisaged under Article 5. Two examples can help illustrate the point. First, if Iraq had responded to the four-day air campaign by the United States and Great Britain in December 1998 by launching a ballistic missile attack against Incirlik Air Force base in Turkey, some allies who objected to the British and U.S. action might have been unwilling to consider this an attack on a NATO member of the kind that would fall under Article 5. In a sense, the Iraqi retaliation was provoked by the U.S. and British air strikes and might, as such, be v
  • -4 (16 voturi)    
    o formulare (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:20)

    victor L [utilizator]

    care imi place si ar trebui extinsa si la analizele interne:
    "(si cea mai plauzibila, in opinia mea)".
    Totusi, exista si a treia varianta: in continuare mici şicane din partea Rusiei in dorinta de a-l scoate pe adversar din rabdari sau a ceda.
    Pentru ca incidentul de acum a fost provocat de rusi; dupa atitea avertizari, nu poti spune ca ai gresit :P
  • +4 (18 voturi)    
    . (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:36)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Pare un articol decent de acum 2 luni,lucrurile s-au schimbat.
    In prezent delirul lui Merkel este egalat de megalomania lui Erdogan. Calitatea de membra NATO este pusa la indoiala ,in general reactia unui om care afla ca Turcia eset in NATO este de genul "whaaaaaa? pe buneeee?".
    Putin incepe sa fie perceput ca ultimul colac de salvare al Europei ( oh,the irony) , daca va da inapoi foarte multi se vor simti tradati si descurajati ,daca va escala va avea simpatia unei mari parti a vestului.
    • -2 (14 voturi)    
      ten hut! (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:41)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      ... solda de la mujicul sef (taica putin) maine dupa-amiaza, la locul obisnuit :)
      • +2 (10 voturi)    
        + (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:49)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui dana eugenia

        Un plus de la mine pentru intuitie si analiza :)
  • +8 (10 voturi)    
    Ce se va intampla cu pilotii (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:59)

    Anonim [anonim]

    Stimate Domnule Pantazi,
    Mai exista un element de care depind multe: ce se va intampla cu pilotii.
  • 0 (6 voturi)    
    rubrica politica externa (Marţi, 24 noiembrie 2015, 15:39)

    Maria [anonim]

    ar fi cazul sa faceti o rubrica serioasa profesionista de politica externa ca sa inteleagem si noi in ce lume traim
  • -5 (17 voturi)    
    reguli (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:09)

    Dani Anonimu [anonim]

    Turcia a actionat dupa regulile jocului.
    Trebuie admirat faptul ca a avut curajul s-o faca intr-o situatie in care alti au actionat doar la nivel declarativ.
    Poate asa au si rusii mai mult respect pentru dreptul international.
    Bravo Turcia!
    • +2 (2 voturi)    
      nu ma innebuni! (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 1:43)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Dani Anonimu

      deci bombardarea de catre turci a pozitiilor kurde din Siria este conforma dreptului international? hai ca esti dulce, puiule :))
  • -2 (18 voturi)    
    problema mi se pare mult mai complicata... (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:09)

    liviu_ [utilizator]

    in contextul in care turcia este foarte ofticata de interventia rusiei in siria ... se poate pune problema unui act intentionat de a opri atacul asupra teroristilor sirieni...

    mai mult avionul, conform radarelor turcesti... a fost doborat pe terioriul siriei... ceea ce pune alte semne de intrebare!

    cred ca ue ar trebui sa fie mult mai reticenta fata de turcia ! si sa o terminam odata cu integrarea turciei in ue...
    daca turcii au dreptate... clar rusii i-au calcat putin pe coada, dar rusia e , teoretic un aliat... ori nu ataci un aliat cu una cu 2. eu cred ca e un semnal al turciei de a se potoli atacurile asupra siriei... ca ei tin cu teroristii
    • -2 (14 voturi)    
      Lviu Postacu De La Cremlin (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:25)

      Anti Postacu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Liviule, mirosi de la o posta a postac platit.
      Pai rusii au intrat cu un avion inarmat pe teritoriul Turciei. Trebuiau sa astepte turcii sa-l dobare cand ajungea la Istambul?
      Daca Turcia nu si-a dat acordul ca avioane rusesti sa-i incalce spatiu aerian, fiind o tara suverana are dreptul sa doboare orice aparat ce-i incalca teritoriul cu somatie in prealabil.

      Eu cred ca rusii o sa mai riste inc o data sa violeze spatiul aerian turcesc ca sa-si arate arogant, iar turcii o sa traga dinou, iar tie tot nu o sa-ti vina sa crezi.
  • -4 (12 voturi)    
    ai fi vrut copy paste citate din Mujicia today ? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:47)

    un domn [utilizator]

    putina decenta se poate ?
  • +7 (13 voturi)    
    Despre ce joc si despre ce mutari vorbesti? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:51)

    Luchian [utilizator]

    Armata siriana se lupta cu teroristii. In ajutorul lor a venit armata rusa. Tocmai se alaturasera si francezii in lupta contra teroristilor din Siria. Zilele trecute, instalatiile de petrol prin care teroristii se finantau vanzand petrolul Siriei, Turciei au fost bombardate. Azi, Turcia se simte amenintata si isi aduce aportul la evenimente doborand un avion al aliatilor ce lupta impotriva teroristilor. Putea sa fie un avion francez.
    Se pare ca rebelii moderati de la sol au ucis unul din pilotii care se parasutasera.

    Despre ce joc si despre ce mutari vorbesti?

    Poti sa afli de cate ori au incalcat avioanele Turciei spatiul aerian al Siriei in ultimii 4 ani?
    Sau pe cine bombardeaza Turcia in nordul Siriei si in sprijinul cui?

    Poate ca turcii viseaza ca Islamic State sa devina un nou Imperiu Otoman, dar nu ca pe vremuri pe fata, ci cu o strategie noua adaptata vremurilor noastre.
    Sau poate gaseste altcineva o alta explicatie...
    • -4 (4 voturi)    
      mai calmeaza-te (Marţi, 24 noiembrie 2015, 23:00)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Luchian

      luchian, avioanele rusesti trebuie sa se inteleaga cu turcii, daca vor sa zboare peste spatiul turciei chiar si 1m si daca vor sa zboare in zona apropiata cu hotarul turciei

      au fost avertizati de nenumarate ori, de acum incolo sau invata ca nu se poate, sau probabil turcii vor da jos si alte avioane, sau distrug aeroportul rusesc, iar rusia nu prea vad cum il va recrea

      pacat de piloti, dar tie nu iti pasa de oameni, tu esti platit sa scrii propaganda aici
  • -4 (14 voturi)    
    Su-24 (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:59)

    AdrianMaftei [anonim]

    Su-24 nu e avion de vanatoare, e bombardier. Era evident pentru toata lumea ca avionul nu incerca sa bombardeze Turcia, dar nu cred ca se afla din intamplare acolo. E posibil ca rusii sa testeze apararea anti-aeriana turca. Pana cand turcii s-au saturat...
    • -2 (10 voturi)    
      Mujicii sunt de o nesimtire notorie (Marţi, 24 noiembrie 2015, 17:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui AdrianMaftei

      la ei in loc de buna ziua trebuie s ail palmuieshti..altfel nu beneficienzi de atentia lui...https://www.youtube.com/watch?v=6QI0Y8Wr5CA
    • -4 (12 voturi)    
      Nu se fac presupuneri (Marţi, 24 noiembrie 2015, 17:10)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui AdrianMaftei

      Si mujicii is avertizati de peste 50 de ani...nu mai incalcati nici pamantul NICI AERUL altor state. Nah ca s-au fript, turcii au avut curajul sa le dea o lectie.
      Copii obraznici trebuie educati...altfel te trezesti cu mujicii peste tot.
    • +6 (8 voturi)    
      Pai... (Marţi, 24 noiembrie 2015, 17:46)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianMaftei

      daca rusii vroiau sa testeze apararea anti-aeriana a turcilor au reusit!

      Nu stiu insa daca le si place ce au aflat! :P

      Problema este mult mai complexa insa...:S

      Este clar ca Turcia are dreptul sa-si protejeze teritoriul (iar rusii au incalcat in mod repetat spatiul lor aerian), insa sunt atatea zvonuri despre turci si "relatia" lor cu ISIS incat nu poti decat sa te intrebi...Viza cumva avionul rus un convoi ISIS?

      Erdogan va trebui la un moment dat sa se delimiteze clar de ISIS...
      • +3 (5 voturi)    
        Corect (Marţi, 24 noiembrie 2015, 18:01)

        AdrianMaftei [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Ai dreptate. Nu stiu cum va face asta. Mai e si problema kurda. Turcia nu vrea un stat kurd in sud.
  • -4 (8 voturi)    
    probabil crezi ca astept vreun (Marţi, 24 noiembrie 2015, 17:04)

    un domn [utilizator]

    Mujic cu paine si sare...cu gloante de sare da...asta da
  • -2 (6 voturi)    
    cand te joci cu focul (Marţi, 24 noiembrie 2015, 17:04)

    cikician [utilizator]

    asta se intampla, rusnacii au fost rugati o luna si ceva sa nu mai incalce teritoriul Turciei
    Turkey has again summoned the Russian ambassador after a second violation of its airspace by a Russian warplane operating in Syria in two days.
    It did the same after the first violation on Saturday, after which two Turkish F-16 jets were scrambled.
    Turkey said the second violation occurred on Sunday.
    Nato has urged Russia to end air strikes "on the Syrian opposition and civilians". Russia says it is targeting Islamic State and other Islamists.
    Russia said Saturday's violation was for just a few seconds and due to poor weather. It has not officially reacted to Sunday's incident.
    Saturday's interception took place near Yayladagi in the southern Hatay region, Turkey says.
    A statement by Nato's 28 members, which include Turkey, warned of "the extreme danger of such irresponsible behaviour" and urged Russia "to cease and desist".
    US Secretary of State John Kerry said Turkey would have been within its rights to shoot the jets down.
  • +7 (13 voturi)    
    Răzbunare (Marţi, 24 noiembrie 2015, 17:16)

    devis [utilizator]

    Nota de plata a lui Erdogan pentru cisternele ISIS pline cu petrol care nu au mai ajuns in Turcia, principala beneficiara a petrolului extras de teroriști.
    Celebra alianța din 62 de state (!) nu s-a atins de afacere, care a mers ca unsă. Pana mai ieri.
    • -5 (7 voturi)    
      de curiozitate (Marţi, 24 noiembrie 2015, 18:56)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui devis

      cate milioane de barili de petrol erau in cisternele alea?
      • +2 (6 voturi)    
        Ei, un fleac! (Marţi, 24 noiembrie 2015, 23:46)

        Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Cam 50 de MILIOANE de dolari peZI!
  • -5 (13 voturi)    
    postaci de postaci (Marţi, 24 noiembrie 2015, 17:41)

    morcoveata [anonim]

    Doamne, mare-i gradina postacilor rosii!
  • +5 (9 voturi)    
    De data asta nu sunt de acord (Marţi, 24 noiembrie 2015, 19:05)

    Maniu [utilizator]

    Turcia nu pentru NATO a actionat ci pentru ea insasi, pentru interesele ei in zona. Nu a actionat ca sa arate ca ea pazeste NATO cand Turcia a sustinut ISIS! Nato ar trebui sa-l cheme la ordine pe Erdogan.
    • +2 (4 voturi)    
      Ar trebui sa-i excluda (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 0:33)

      trancaneala [anonim] i-a raspuns lui Maniu

      Nato ar trebui sa excluda Turcia din alianta.
      Nu are nevoie de un membru care provoaca conflicte.
  • +5 (9 voturi)    
    nu cred (Marţi, 24 noiembrie 2015, 19:20)

    carp [anonim]

    "Presedintele rus e intr-o asidua campanie de rebrenduire ca partener al Vestului "

    poate, dar nu din cauza asta nu a luat inca o pozitie clara fata de aberatia turceasca - ce tara doboara avioane ale coalitiei ptr ca i-a fost incalcat teritoriul, cand atacurile se dau tocmai in teritoriile vecine? Inerent vor aparea astfel de incalcari, si de piloti care se vor da zmei fata de restrictii impuse - Erdogan a aratat doar ca e un cretin patent, o simpla marioneta nato, si Putin probabil se gandeste daca merita sa puna pe butuci atatea proiecte comune din cauza gestului unui imbecil. Putin oricum se stie partener al vestului de cand cu ocupatia crimeii, cand inalti oficiali europeni au aratat ca inteleg pozitia rusa si sunt de parere ca de fapt crimea ar fi de drept a rusiei..

    mi-e teama ca Putin va avea grija sa doboare cu prima ocazie un avion nato, pasand pisica deciziei in curtea vestului. poate nu in siria, poate in alta parte, dar n-o sa lase sa treaca evenimentul fara repercursiuni, cu atat mai mult cu cat stie ca fara declaratiile belicoase americane, turciei nici nu i-ar fi trecut prin cap sa faca asa ceva.
    • -3 (7 voturi)    
      Bati campii!Nimeni nu a recunoscut raptul Crimeeii (Marţi, 24 noiembrie 2015, 20:56)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui carp

      in romaneste se scrie "Crimeea" gaspadin. Si n-are nicio legatura cu USA. NATO a spus clar "This highlights the importance of having and respecting arrangements to avoid such incidents in the future. " Asa ca pashol.
    • -1 (5 voturi)    
      si "repercusiuni" (Marţi, 24 noiembrie 2015, 20:57)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui carp

      .
      • -2 (6 voturi)    
        pashol na turbinca! (Marţi, 24 noiembrie 2015, 22:20)

        carp [anonim] i-a raspuns lui Maniu

        esti plin de BS ca un comunist notoriu.. ocazional apar typos, mai ales cand ai editor setat pe engleza, indiferent de cat incerci sa corectezi la sfarsit, tot iti scapa; sau din graba. Spun ca esti comunist notoriu ca numai aia aruncau cu barna cand altii au alta opinie. oameni bolnavi, a caror flexibilitate si deschidere spre pluralism e zero, un zero d'ala fanatic, care te pune la zid fara remuscare. da'i cu raptul in sus si'n jos, ca sa stii ca pe cei din comisia europeana ii doare in realitate de crimeea asa cum ne doare pe noi de insulele falkland..
        • 0 (0 voturi)    
          Pashol am folosit-o eu pe Hotnews in (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 19:50)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui carp

          premiera si am copy right moral. Si da, am setat pe Engleza, ca e un lenovo nu o ceaika.
  • +1 (7 voturi)    
    mare zgomot pentru nimic (Marţi, 24 noiembrie 2015, 20:56)

    visio [anonim]

    presa a primit ordin dela patroni să facă spume; oare ce va face Putin? Woaw!....
    • 0 (4 voturi)    
      ați uitat de ambasadorul american ucis (Marţi, 24 noiembrie 2015, 22:17)

      visio [anonim] i-a raspuns lui visio

      cu ceva ani în urmă într-o țară barbară...însă știți să dați minusuri....trăiți prost pentru că gândiți prost!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce vor rusii de fapt?..pardon, ce vrea Putin? (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 10:57)

    alin [anonim]

    1. Rusia a violat de nenumarate ori si o face si acum spatiul Canadei in arctic. La fel a facut cu micile cuminti tari scandinave;
    2. Rusia a agresat o tara europeana de la care le-au luat armele nucleare spre a-i oferi garantii, e vb. de Ucraina unde a ocupat grosolan Crimea fara sa recunoasca; + detine arme in Transnistria, ameninta dur Moldova, se uita urat la Romania, Polonia, a ocupat Georgia si altele, ameninta tarile Baltice, sugruma Mongolia, e rece cu Japonia, constrange Corea N, da mana cu China din interes-dragoste cu forta;
    3. Rusia a atacat un avion civil plin de inocenti fara drept si fara sa fie pedepsita (Olanda a fost in doliu);
    4. Rusia a intimidat in cele din urma si Turcia, implicit NATO si zburat fara voie, ba mai mult i s-a spus politic, de joi: STOP!
    5. Rusia a dat mana cu Iranul in ceea ce este un razboi intre mai multe state, nu e mondial dar indirect toti sunt implicati;
    6. Rusia ajuta un dictator sirian odios-care a inceput si-a distrus tara si pribegit poporul(din orgoliu), fara sa primeasca macar un refugiat la Moscova.
    De ce? Pentru influenta, energie si vanzarile de arme! Stiti cat costa un avion F-22 Raptor: $350 million iar B-2 Spirit: $2.4 billion...mult peste PIB-ul multor tari africane, contientul gazda al testelor.

    Singura forta e US, Europa e la pamant.
  • 0 (0 voturi)    
    Reactia Rusiei (Joi, 26 noiembrie 2015, 5:34)

    costin [anonim]

    Rusia poate raspunde usor si fara alte pierderi umane sau de imagine: inarmandu-i cu armament modern pe kurzii din toate tarile.