Traian Basescu: Doborarea avionului de vanatoare rus de catre Turcia, cel mai grav incident de securitate petrecut intre NATO si Federatia Rusa de 50 de ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2015, 15:17 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Mihai Ivascu / Hotnews.ro
Doborarea avionului de vanatoare Suhoi-24 al Rusiei, marti dimineata, dupa ce aparatul de zbor a patruns in spatiul aerian al Turciei, reprezinta "cel mai grav incident de securitate care s-a petrecut intre NATO si Federatia Rusa de 50 de ani incoace", a declarat fostul presedinte Traian Basescu la B1 Tv.


Fostul presedinte al Romaniei a mai afirmat ca "Cred ca trebuie sa privim la realitatea geografica. Ca sa treci frontiera siriano-turca este o chestiune de secunde. Asta nu e o scuza ca s-a intrat in spatiul aerian al Turciei".

Traian Basescu a subliniat insa ca "Sper ca NATO si Federatia Rusa sa aiba o abordare tehnica si nu una politica legata de acest incident. Sper din tot sufletul sa existe o analiza tehnica si nu una politica si acest incident extrem de grav sa fie tratat ca o intamplare."

NATO va organiza o "reuniune extraordinara" marti dupa-amiaza la Bruxelles, in urma crizei militare majore izbucnite marti dimineata intre Turcia si Rusia: aviatia turca a doborat un avion de vanatoare rusesc in apropiere de granita turco-siriana. Ulterior, Rusia a anuntat ca avionul ii apartine, insa a sustinut ca nu a violat spatiul aerian turc. Ministerul turc al Apararii sustine insa ca avionul rusesc Suhoi-24 a violat spatiul aerian si ca a fost avertizat de 10 ori, inainte de a fi doborat.


Citeste si:



Citeste mai multe despre   









15802 vizualizari
  • +1 (19 voturi)    
    "chestiune de secune " (Marţi, 24 noiembrie 2015, 15:30)

    Metusala [utilizator]

    da, de vreo 1500 de secunde
    ca sa aiba timp sa-i avertizeze de 10 ori si sa-i doboare
    Trebuia sa se tina departe de granita cu Turcia.
    • +13 (15 voturi)    
      Avionul rusesc a parcurs 2-3 km din Turcia (Marţi, 24 noiembrie 2015, 15:36)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      2-3 km care taie un fel de peninsula care intra destul de adanc in teritoriul sirian.

      Cred ca a fost o riposta la bombardarea turkmenilor de rusi, zilele trecute.

      https://twitter.com/fak2345/status/669097116887814144
  • -13 (21 voturi)    
    A vorbit... (Marţi, 24 noiembrie 2015, 15:35)

    Tati [anonim]

    A vorbit si nea Ion , ca e si el om !
    • +13 (13 voturi)    
      Tati, Ion sau Bula ? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 15:48)

      Diaspora [anonim] i-a raspuns lui Tati

      Pai, spune Tati ca te numesti Ion ! altfel, gindesti ca Bula.
  • -17 (19 voturi)    
    nea caisa, pensia merge? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 15:53)

    citizen kane [anonim]

    Nea caisa asta ar trebui sa stie ca Federatia Rusa de azi nu are legatura cu URSS, care era actorul/subiectul acum 50 de ani
    apoi ca ar fi cel mai grav incident - nea caisa de pe biruinta ar trebui sa stie ca au fost si altele in trecut, mult mai grave, si prin Asia, si prin Cuba
    dar pentru nea caisa, e ok sa isi dea cu parerea intre 2 pensii
    nu e ok sa fie atata bagat in seama, dar fiecare cu datoriile lui ...
    • +5 (5 voturi)    
      bre ... (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:57)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui citizen kane

      ... treci inapoi la curatat grajdul ... daca nu termini treaba la timp, nu primesti nici banii, nici cinzeaca ... adica maine o sa fii treaz si fara net - asta-i viata ?!?!?
    • 0 (2 voturi)    
      Poate ne deslusesti ce are NATO cu (Marţi, 24 noiembrie 2015, 20:29)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui citizen kane

      Asia si Cuba?
  • -10 (20 voturi)    
    lol (Marţi, 24 noiembrie 2015, 15:56)

    CRMS [utilizator]

    Acum, ca am aflat parerea lui Basescu despre asta am vrea sa aflam si parea lui Constantinescu. Ca si el, ca fost presedinte, are cam tot atata cadere sa-si dea cu parerea despre lucrurile astea.
    • +8 (10 voturi)    
      uite-acilishea de ce: .. (Marţi, 24 noiembrie 2015, 17:01)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui CRMS

      ... Iliescu a aratat cum NU trebuie sa fie un presedinte
      - Constantinescu a aratat ca ORICINE poate ajunge prsedinte
      - Basescu a aratat CUM TREBUIE SA FIE un presedinte
      - oha a aratat ca ne descurcam si FARA presedinte
      • +3 (3 voturi)    
        E bună (Marţi, 24 noiembrie 2015, 18:07)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui dana eugenia

        și m-am amuzat, dar poate-i mai dai o șansă d-lui Iohannis, ar fi și în interesul nostru. Eu încă mai sper. Cu restul îți dau dreptate (deci plusul e doar 3/4).
  • -8 (20 voturi)    
    De neînțeles (Marţi, 24 noiembrie 2015, 15:59)

    marki [utilizator]

    ... cum de au omis NATO și Federația Rusă să-l consulte pe fostul președinte, veritabilă reîncarnare a „oracolului din Dămăroaia”?
  • -2 (20 voturi)    
    cel mai grav... (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:00)

    liviu_ [utilizator]

    mi se pare faptul ca turcia arata clar de partea cui este (a lui isis)..
    avertizeaza ambasada rusiei sa nu mai bombardeze siria (ca doar cumparau petrol de la isis) si acum asta...
    cred ca ue ar trebui sa incheie de urgenta orice idee de colaborare cu turcia!
    turcia a dovedit de multa vreme ca este o tara chiar mai totalitara decat rusia ... nu inteleg ce cauta turcia in tratative cu ue ... (si asta fara sa pun acest incident la socoteala)
  • -4 (14 voturi)    
    PS: (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:02)

    liviu_ [utilizator]

    eu pe cine sa cred?!
    pe comunistu rus care spune ca avionul nu a facut prostii...
    sau pe comunistu turc care spune ca doar s-au aparat?!?!?!?!
    PS: fie vorba intre nou chiar daca ii crezi pe turci... avionul a fost doborat pe teritoriul sirian ceea ce pune niste semne de intrebare
    • -7 (9 voturi)    
      Poți să-l crezi pe ăla român (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:34)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      E fost comunist declarat.
      Nu prea înțeleg nevoia de a-ți da cu părerea despre tot ce mișcă pe planeta asta dacă nu ai nimic de schimbat. Mai ales că ar fi atâta de lucru pe la noi și atâta curățenie de făcut și în PMP...
      • -1 (3 voturi)    
        PR (Marţi, 24 noiembrie 2015, 17:58)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        Omu' isi face singur PR doar doar ii va mai vota cineva partidul la urmatoarele alegeri. Mai ramane de stabilit daca va fi si Udrea pe liste.
    • 0 (2 voturi)    
      nu chiar (Marţi, 24 noiembrie 2015, 17:56)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Avionul a cazut pe teritoriul Sirian (sau cel putin pilotii au cazut acolo). LA viteza lui de deplasare (sa zicem ca era doar Mach1 adica vreo 350 m/s ), inertia pilotului pana i s-a deschis parasuta si eventual vantul care a purtat parasuta si vedem ca usor avem o marja de cativa Km fata de locul de aterizare al pilotului.
  • -1 (7 voturi)    
    uite la el, (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:21)

    PaoloCorbera1 [anonim]

    de când nu mai e președinte i s-a mai dus cowboy-ismele, cu axa Washington-London-București, una din puținele voci lucide. Dar lasă că îl avem pe Johannis, guvidul deutsch(ent)sprechend, hispterimea e fericită.
  • +4 (4 voturi)    
    La Rovine (Marţi, 24 noiembrie 2015, 16:22)

    Rusii + Turcii [anonim]

    Treaba e să nu se ia la bătaie la Rovine ...
  • +1 (1 vot)    
    BASESCU VORBESTE, NU DA CU PARUL ! (Marţi, 24 noiembrie 2015, 18:53)

    Susufler0 [utilizator]

    E tare distractiv sa-i auzi pe unul sau pe altul, imediat ce-si spune parerea Basescu intr-o chestiune de politica interna sau externa de interes, cum incep sa se vaite, ca de ce mai vorbeste asta, ca pe cine intereseaza ce spune el, ca mai bine si-ar vedea de treaba lui si alte asemenea. Pe aceiasi ii auzi apoi, dupa un timp, ca PNL nu e interesat sa -si precizeze pozitia in legatura cu chestiunea x sau y (chestiuni asupra carora isi spusese parerea Basescu), ca Iohannis prea tace, in loc sa ia pozitie si sa arate ca... si , surpriza, carcotasii lui Basescu incep sa dea sfaturi Alinutei si lui Blaga si lui Iohannis, repetand argumentele lui Basescu , pe care anterior il somasera sa taca. Nu-i asa ca-i misto ? Mai baieti si fete, ce-o sa va faceti daca intr-o zi, Basescu o sa taca si n-o sa-si mai dea cu parerea ? Ce sfaturi o sa mai dati atunci politicienilor nostri ? N-ar fi mai potrivit sa-i comentati ideile decat sa incercati sa-i bagati pumnul in gura ?