Depunerea Juramantului: Presedintele a intarziat sa dea mana cu Andrei Marga/ Marga spune ca seful statului i-a reprosat comparatia cu Mussolini

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 7 mai 2012, 22:37 Actualitate | Politic


Traian Basescu si Andrei Marga
Foto: Colaj foto
Moment de tensiune intre presedintele Basescu si Andrei Marga la ceremonia de depunere a Juramantului la Cotroceni, presedintele intarziind in prima faza sa dea mana cu acesta parand ca-l avertizeaza. Dupa putine momente in care i-a soptit grav cateva cuvinte seful statului i-a intins mana lui Marga.

Sociologul Sebastian Lazaroiu a declarat la "Discutia de Luni" de pe HotNews.ro ca "am auzit ca a avut un prieten imaginar in perioada comunista, un alter ego, Andrei Muresan... Cum sa-l pui pe Andrei Muresanu ministru de externe"? Lazaroiu a evitat sa spuna clar daca sugereaza ca Marga ar avea dosar la CNSAS, spunand doar ca "ii placea sa semneze cu numele asta mai sonor".

Andrei Marga a explicat ulterior la Romania TV  incidentul avut cu presedintele Traian Basescu spunand ca presedintele i-a reprosat declaratiile facute luni prin care-l compara cu Mussolini.

Marga i-a raspuns ca nu a fost bine informat despre sensul acestor declaratii sustiand ca nu l-a asemanat pe presedinte cu dictatorul italian ci doar ca a facut o comparatie intre anumite masuri luate de seful statului si dictatorul italian.
  • Guvernul Ponta a depus luni seara jurmantul de investitura in fata presedintelui Traian Basescu. Presedintele a semnat luni seara decretul pentru numirea Guvernului Romaniei

Presedintele Traian Basescu si-a inceput alocutiunea de la finalul ceremoniei printr-o ironie la adresa actualului Guvern spunand ca-i felicita pentru votul obtinut in Parlament care se apropie de "celebrul 322, o cifra care v-a adus noroc data trecuta".

Seful statului i-a avertizat pe guvernanti ca le va fi partener doar daca vor continua munca facuta pana acum si ca nu va accepta "daca un proces de restauratie" s-ar produce in Invatamant, in domeniul Muncii sau Justitie. "M-as astepta la o continuare la ce s-a facut bun pana acum. Poate ca Legea Sanatatii si Legea reorganizarii administrative pot fi promovate pana la alegeri", a declarat acesta.



Declaratiile presedintelui Traian Basescu la finalul ceremoniei:
  • Incep prin a va felicita pentru votul impresionant obtinut astazi. Va apropiati de 322, o cifra care "v-a adus noroc" data trecuta, a declarat razand seful statului.
  • M-as astepta la o continuare la ce s-a facut bun pana acum. Poate ca Legea Sanatatii si Legea reorganizarii administrative pot fi promovate pana la alegeri.
  • O izolare a institutiilor statului de partide. Ma refer la parchete, la parchetul genera si DNA, la serviciile de informatii, la ICCJ si CSM. Cred ca sunt niste castiguri extraordinare prin faptul ca aceste institutii nu au mai fost niste anexe ale partidelor aflate la guvernare
  • Sa gasiti solutii de creare de noi locuri de munca. Deficitele structurale majore pe care le avem la fondul se sanatate si de pensii deriva din faptul ca nu resusim sa cream noi locuri de munca. 
  • Exploatarile de aur si de cupru sunt o solutie (n.r la problema locurilor de munca) datorita cresterii pretului acestora. Modul in care poate fi facut tine de fiecare Guvern.
  • Ma astept la o buna colaborare. In mine veti avea un bun partener.
  • Nu pot ramane impasibil daca un proces de restauratie s-ar produce in Invatamant, in domeniul Muncii sau Justitiei
  • Va asigur de toata buna credinta atata timp cat lucrurile vor merge inainte. Va doresc succes pentru ca de succesul dumneavoastra depinde viitorul tarii

Reamintim ca Parlamentul a acordatul luni votul de incredere pentru guvernul format de premierul desemnat Victor Ponta.

Iata lista ministrilor din Guvernul Ponta:

Finante si vicepriministru: Florin Georgescu - Profil Florin Georgescu
Afaceri Externe: Andrei Marga - Profil Andrei Marga
Justitie: Titus Corlatean - Profil Titus Corlatean
Economie: Daniel Chitoiu - Profil Daniel Chitoiu
Interne: Ioan Rus - Profil Ioan Rus
Aparare: Corneliu Dobritoiu - Profil Corneliu Dobritoiu

Agricultura: Daniel Constantin - Profil Daniel Constantin
M. Muncii - Mariana Campeanu - Profil Mariana Campeanu
Educatie - Ioan Mang - Profil Ioan Mang
Transporturi - Ovidiu Silaghi - Profil Ovidiu Silaghi
Sanatatii- Vasile Cepoi - Profil Vasile Cepoi

Dezvoltare si Turism: Eduard Hellvig - Profil Eduard Hellvig
Cultura: Mircea Diaconu
Comunicatii: Dan Nica - Profil Dan Nica
Afaceri Europene: Leonard Orban,
Ministrul Administratiei: Victor Paul Dobre
Mediu: Rovana Plumb

Trei ministri delegati:

Dialog social: Liviu Marian Pop
Mediul de Afaceri: Lucian Isar
Relatia cu Parlamentul: Mircea Dusa









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11284 vizualizari

  • +46 (60 voturi)    
    Doar nu era sa-l si pupe! (Luni, 7 mai 2012, 23:00)

    madame [utilizator]

    Mi-ar fi placut sa aud si ce i-a spus, din pacate nu am putut vedea toata\ ceremonia in direct. Am avut chiar impresia, dupa imagini si expresia fetei, ca i-a adresat si cateva vorbe. Poate gresesc! Totusi sugerez mare precautie, din partea domnului Presedinte! Am urmarit cu interes emisiunea domnului Moraru si am dedus din comentariile dumnealui cu a domnului Tapalaga, faptul ca Voiculescu insista la instigarea si defaimarea, atat a Presedintelui, cat si a Romaniei. Imi doresc sa se gaseasca o solutie ca limba acestuia sa-i fie strivita din radacina.
    • +29 (45 voturi)    
      dinozaurul rosu (Luni, 7 mai 2012, 23:22)

      BIZONUL [anonim] i-a raspuns lui madame

      I-o fi soptit, frate, stai calm, ca acusi afla presa ca ai fost colaborator la securitate cu nume de cod Andrei Muresan?!
      • +34 (38 voturi)    
        Romani asta ati vrut? (Luni, 7 mai 2012, 23:57)

        dan [anonim] i-a raspuns lui BIZONUL

        V-ati lasati manipulati de Voiculescu cu campaniile lui cu Arafat, vanzarea 'bogatiilor' si alte abureli si acum intelegeti unde v-au adus? La picioarele lui Voiclescu si ale lui Adrian Nastase.

        E o zi de umilinta pentru Romania dar depinde de voie de votul vostru, al familiilor si prietenilor vostri sa ridicati Romania de jos si sa o ajutati sa poata tine capul sus.

        Nu banii sunt cei mai importanti in viata, mai ales ca acum sunt mai multi ca in alte timpuri. E cinstea, speranta in dreptate, libertatea de a spune liber ce crezi, lucruri pentru care mii de tineri si-au sacrificat viata la Revolutie. Treziti-va acum sau niciodata!!
        • +23 (27 voturi)    
          O zi foarte trista (Marţi, 8 mai 2012, 1:31)

          Cetatean [anonim] i-a raspuns lui dan

          Din pacate, unii dintre noi par sa fi uitat de idealurile Revolutiei. Este intr-adevar umilitor sa vezi ca dupa atitia ani acesti securisti care s-au imbogatit fara sa fi facut nimic sint din nou in prim plan.
          Din pacate unii dintre noi ne-am axat prea mult in a critica ce a facut rau guvernul Boc (sint de acord ca nu totul a functionat asa cum ne-am fi dorit..) uitind ca alternativa este intr-adevar teribila. Sper ca PD-ul sa isi revina dar mai ales sper ca oamenii onesti sa se organizeze si sa isi ia soarta in miini. Poate un nou partid in care ideile de integritate ale Monicai Macovei sa fie puse in practica?? Schimabarea nu va fi usoara dar sintem multi care am sustine un altfel de partid, un mod diferit de a face politica.
          • -3 (9 voturi)    
            ce-o fi facut Base la Anvers? (Marţi, 8 mai 2012, 8:33)

            gigiel [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

            democratie si capitalism?
            • +2 (6 voturi)    
              In nici un caz ceea (Marţi, 8 mai 2012, 9:38)

              , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui gigiel

              ce a facut bombonel; avocatul lui Ceausescu!
              Toar'su cetatean, asta nu/ti aduci aminte, sau nici macar nu stiai?
              A, am uitat, nu se da asa ceva pe latrine!
            • +3 (5 voturi)    
              diversiune ! (Marţi, 8 mai 2012, 10:21)

              mariusxmarius [utilizator] i-a raspuns lui gigiel

              asta a facut ! diversiune !
              tu ce ce faci acum ?
        • -1 (3 voturi)    
          votati (Marţi, 8 mai 2012, 10:19)

          taher [anonim] i-a raspuns lui dan

          In '96 intra pnt-cd la guvernare ,in 2000 ,a disparut, in 2008,intra pd (pdl) la guvernare,in 2012 ,va disparea, asa ca, vorba ta,votati!
      • +12 (16 voturi)    
        deja stie (Marţi, 8 mai 2012, 0:37)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui BIZONUL

        loooool
      • +7 (11 voturi)    
        iresponsabil.... (Marţi, 8 mai 2012, 8:15)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui BIZONUL

        ....acest domn Marga. Se vede ca este nepregatit pentru ministerul pe care il conduce din moment ce poate face asemenea afirmatii la adresa sefului statului.
        Probabil ca inca se mai crede in opozitie si ca orice declaratie ii este permisa.
        USL chiar nu are oameni pregatiti pentru a ocupa o astfel de functie?
        Este vorba de MINISTRUL DE EXTERNE AL ROMANIEI !
        • +4 (6 voturi)    
          un simplu protocol! (Marţi, 8 mai 2012, 10:58)

          curios [anonim] i-a raspuns lui translativus

          Marga, la preluarea MAE, isi declara admiratia pt. Cr.Diaconescu. Cu cateva zile in urma si la comisii declara ca MAE e ruginit etc. Vezi daca UNPR a semnat un protocol cu PSD? a disparut rugina si nu mai trebuie impuscat Diaconescu, ba chiar se doreste pastrarea lui AUrescu (artizanul de la Haga), care era deviant saptamana trecuta .
    • -3 (9 voturi)    
      protocol si buna crestere(?) (Marţi, 8 mai 2012, 8:04)

      suliman pasa [utilizator] i-a raspuns lui madame

      Indiferent ce opinii divergente ar avea ,protocolul este protocol.In cazul de fatza(si nu numai)presedintele a fost mitocan !
      • +5 (7 voturi)    
        ce-ar fi sa te injur? (Marţi, 8 mai 2012, 11:02)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui suliman pasa

        si pe urma sa zic de protocol. Cand iti permiti sa zici ca seful de stat are purtari de Mussolini o . chemi politete sau MARLANIE (mitocanie e prea bland). Cand spui ca 3,5 mil. de roamni care au votat la referendum sunt FASCISTI (au obsesia unicameralului) asta ce este? [cele 13 tari din UE care au unicameral or fi tot fasciste?]. Cand o tzara NATO -pron Min.de Externe il admira pe Putin e mitocaqnie sau tradare de tzara? Sulimane, du-te in Orient!
        • +1 (1 vot)    
          Multumesc! (Marţi, 8 mai 2012, 20:33)

          madame [utilizator] i-a raspuns lui naiv

          Nici eu nu as fi avut o replica mai potrivita! As mai adauga totusi, inspirata desigur, tot de domnul Moraru si Tapalaga si faptul ca, acelasi domn, care il preapupa in... acum, pe Putin, l-a acuzat in anii precedenti pe Presedintele Romaniei de dictatura in stil Putin. Of, doamne! Dar chiar il doresc pe Basescu dictator, decat un ministru de externe atat de mucegait! Cel putin am convingerea ca Traian Basescu, chiar a pus suflet pentru Romania si nu ar trada-o, nicicand! Aseara am avut si dovada loialitatii dumnealui! N-am s-o expun acum, pentru ca se vor face interpretari rau intentionate!
    • +1 (5 voturi)    
      Felix, pericolul public nr. 1? (Marţi, 8 mai 2012, 8:28)

      Ciprian [anonim] i-a raspuns lui madame

      Nu stiu, da' in primii 10 tot o fi. Totusi, chestia cu limba e ciudata, si nici nu se intelege clar la cine va referiti.
  • +28 (40 voturi)    
    Ce oroare! (Luni, 7 mai 2012, 23:29)

    Trojan.H [utilizator]

    Cabinetul Victor Ponta!
  • -13 (25 voturi)    
    Iarasi cu banda (Luni, 7 mai 2012, 23:34)

    dumi [anonim]

    Asta daca nu o toaca cu rosia montana si "miracolul de la rmgc", nu isi ia simbria.

    Deja e penibil de evident.

    Altfel, un discurs prost, agresiv, care nu va face decat sa ii intarate pe uslasi si mai tare sa distruga tot ce au facut pedelistii.

    Basescu se duce la fund,
    • +2 (8 voturi)    
      poate (Marţi, 8 mai 2012, 8:38)

      break a leg [utilizator] i-a raspuns lui dumi

      te intrebi totusi de ce, in loc sa fie intaratati sa distruga ce a facut guvernul boc sau guvernul ungureanu au preluat, fara nicio rusine, in programul lor de guvernare, toate marile proiecte incepute de pdl?

      au lasat-o moale acum cu criticile, tot ce huleau si promiteau sa distruga din secunda doi de guvernare s-a dovedit a fi, totusi, suficient de bun, pentru a fi continuat si arogat de ei.

      bleah...
  • +26 (32 voturi)    
    Basescu i-a spus... (Luni, 7 mai 2012, 23:38)

    Daniel [anonim]

    Stiu ca de la Kremlin ti-au zis sa o bagi pe aia cu Musolini...si ca Putin e barbat potent...

    La fel cum si Tariceanu a declarat dupa iesirea de la CSAT acum cativa ani ca nu e de acord cu presedintele ca Rusia e o amenintare...

    Astea sunt niste semnale pe care anumiti actori politici le dau unor anume persoane, ambasadori, servicii straine, etc, prin care arata ca stiu foarte bine ce au de facut si pe cine au de servit..

    In Romania este o oarecare misculatie pe scena politica intre influentele vestice si pro-europene si cele pro-moscova...

    Voi credeti ca faptul ca suntem practic vecini cu rusii si ca ne ambitionam cu scutul anti-racheta si le dam o mana de ajutor moldovenilor cu ue, le pica bine la stomac beutorilor de vodka ?

    Cum poti sa il acuzi pe Ungureanu ca e securist si sa spui ca il admiri pe Putin, care practic a prigonit opozitia , de la arestari pana la asasinate...
    • -12 (20 voturi)    
      Base (Marţi, 8 mai 2012, 1:34)

      jrvnerkj j kj kj ; [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Intrebarea e cum o sa-l mai aparati pe Base de demiterea lui Voiculescu si s-a terminat.
      • +23 (29 voturi)    
        Si s-a terminat ce? (Marţi, 8 mai 2012, 3:42)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui jrvnerkj j kj kj ;

        Da' cine este asta Voiculescu, de demite el presedinti? Unde suntem, in America de Sud, in Africa? Du-te bai de-aici cu penibilul ala. S-ar putea sa aveti niste surprize, voi astia cu Voiculescu al vostru si cu demiterea. Eu cred ca daca se ajunge acolo incat Voiculescu iarasi sa fie "regizorul" demiterii, multi care nu-l plac pe Basescu s-ar putea sa voteze pentru Basescu, pentru ca oricat de urat ar fi Basescu, Voiculescu este si mai urat. Este cred personajul politic cel mai urat la ora actuala din tara asta. O avea Basescu 10% popularitate, dar Voiculescu are 1%. Asa ca nu se stie.. cum "il vom apara". Vedem atunci (daca se strang 9 milioane de votanti).
        • -4 (6 voturi)    
          comentriu (Marţi, 8 mai 2012, 10:50)

          Leo [anonim] i-a raspuns lui Alius

          Mai Aleluia {Alius} , continui si acum sa-l pupi in fund pe Base,pe cel care impreuna cu PDL-ul a adus tara intr-un colaps social care a dat nastere unui genocid.Dupa cum vad ca judeci, cu parere de rau trebuie sa-ti spun ca ratiunea si logica ta este nula.Dupa ce va muri Base,ca sa nu-i duci dorul ,continua sa-l mai pupi.
          • 0 (2 voturi)    
            Mai Bleao {Leo}, (Marţi, 8 mai 2012, 13:29)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui Leo

            Mai bine il pup pe Basescu decat pe Voiculescu, asa cum faci tu. Nu vad unde este genocidul, dar o sa ai tu timp sa-mi explici dupa ce mai inveti gramatica limbii (nu aia pe care i-o tot dai lui Voiculecu) romane.

            Hai sa-ti explic: "ratiunea si logica ta SUNT nule". E la plural, bai agramatule, ca "este" doua. Deci, ratiunea mea si logica "este" nula ca-l prefer pe Basescu unui hot si ticalos ca Voiculescu. Mai Bleao, prefer sa merg cu ratiunea asta a mea nula, decat cu aia a ta de obtuz si spalat pe creieras.

            Dupa ce moare Voiculescu, continua sa-l pupi, ca sa nu-i duci dorul (la "logica" ta, alta rima si logica, nu am gasit). Sa ti-l imbalsamezi ca pe Lenin si sa continui sa-i aduci osanale.
      • +3 (9 voturi)    
        Il aparam bazandu-ne... (Marţi, 8 mai 2012, 7:51)

        Nemesis [anonim] i-a raspuns lui jrvnerkj j kj kj ;

        ....pe bunul simt si logica unei realitati evidente. Mi-e teama ca mintea ta de interjectionist usl-ist, coclita de miresmele pestilentiale ale unui securist bashinos, nu e capabila sa inteleaga asta!
      • +3 (5 voturi)    
        Strada (Marţi, 8 mai 2012, 8:04)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui jrvnerkj j kj kj ;

        Iesim in strada.
  • -23 (31 voturi)    
    enough is enough (Luni, 7 mai 2012, 23:47)

    Mazeta [utilizator]

    FMI o sa se faca de ras cu oameni ca Basescu. Eu inteleg ca le-a slujit interesele, ca au facut afaceri bune cu el, inrobind inca o tara, dar se compromit total lasand la putere pe mascariciul asta ticnit. Gata, porcul cand imbatraneste, pune paie si-l parleste!
    • +20 (28 voturi)    
      Ce aberatii post sa scoti din tine. (Marţi, 8 mai 2012, 1:13)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai fi bun de analist politic la Antena 1-3. Ia vezi pe-acolo, poate te accepta. Te prezinti cu aceste comentarii, asta asa, ca un "Portfolio".

      Pe astia de la FMI de asta ii doare: compromiterea institutiei din cauza lui Basescu. Si da, mai au pe lista schimbarea presedintilor din Romania. Si da, tot pe lista aia, ca o prupunere de pus presedinte, au de ales dintre personalitatile politice de la noi din tara care pana mai acum cateva zile spuneau c-o sa-i alunge din tara pe-astia de la FMI si o sa anuleze toate acordurile cu aceasta institutie. Dar da, Basescu sta la putere ca-l lasa FMI-ul.

      Scuza-ma ca-ti spun asta, dar o spun prieteneste, pentru tine, poate resuesti sa te faci bine, poate mai sunt sanse: mare prost mai esti bai! Pacat ca ai drept de vot, pacat ca ai si un calculator cu acces la internet. Mare pacat!
    • +4 (8 voturi)    
      pai (Marţi, 8 mai 2012, 8:44)

      break a leg [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      daca FMI-ul a inrobit tara, de ce face sluj la ei Ponta impreuna cu Georgescu? de ce nu rup acordul cu FMI, asa cum ii placea lui Ponta sa spuna oricui avea chef sa il asculte in urma cu cativa ani?
  • +23 (25 voturi)    
    probabil legat de Mussolini.... (Luni, 7 mai 2012, 23:50)

    Reader [anonim]

    Cred ca a fost complicat pentru presedintele Basescu sa-i intinda mana omului care a spus in fata comisiei de audiere ca el este comparabil cu Mussolini. Una e sa spui asta la Antena 3 ca sa faci pe plac "fanilor" fideli trustului, alta e sa declari intr-un cadru oficial unde se fac stenograme si poti spune ca ramane in istoria oficiala a tarii.
    O sa fie penibil si pentru viitorul min. de externe Marga sa se duca la intalniri oficiale insotit de "Mussolini".

    Salutari !
  • +14 (14 voturi)    
    Vin vremuri grele... (Marţi, 8 mai 2012, 1:18)

    timantius-raptor [anonim]

    Și pentru unul, și pentru ceilalți...
    Norocul candidaților independenți!
    • +6 (8 voturi)    
      in sfarsit (Marţi, 8 mai 2012, 5:41)

      gogu al mic [anonim] i-a raspuns lui timantius-raptor

      in sfarsit vede unul altfel decat stanga fomista sau dreapta fomista.
  • +11 (15 voturi)    
    uite si presa independenta : (Marţi, 8 mai 2012, 1:20)

    math [utilizator]

    Pe site-ul Antena3, televiziune de stiri obiectiva exista comentarii. La un articol despre Basescu si privatizari (relativ OK) apare comentariul de mai jos. Pe langa educatia aleasa a postacului am remarcat ca exact acelasi comentariu apare cateva minute mai tarziu de la un alt postac !? Deci suntem putini dar neuronii nostri multi se inteleg prin telepatie. Iata comentariul:

    "4. Tedy1947 | 07 Mai 2012 12:00
    Chorule nu te va inteba ce ai vrea ca tarie la masa de panz. Dupa ce ai golanit 8 ani ai a iesti un .....acum ce ai vrea ca cineva sa te si mai asculte dobitocule tu nu ai cadere morala sa iti mai dai cu parerea pt ca in mandatul tau s-au facut cele mai mari hotii talharii si golanii. Daca erai lumint cum ar trebui sa fii atunci cand Roberta a adunat si a scazut si a iesit ca 80=170 chioru trebuia sa spuna ROBERTA eu an cerut sa rezolivi ceva si ce a iesit, tinerete trebuie sa pleci pt eu nu pot sprijini toate eventualele voastre stangacii si era boier.
    Dar sa declari ca nici nu se pune problema in fata unui flagrant este dobitocie curata ei asta la costat pe betivan mai mult ca micsorarea saariilor .
    Prostia si nesimtirea costa si uneori f.scump.
    Tot din cauze similare va fi alungat si chioru."
    • +1 (5 voturi)    
      asta e .. (Marţi, 8 mai 2012, 7:19)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui math

      corina dumitrescu...cea cu studii la standford:)))
    • -1 (5 voturi)    
      tu monitorizezei presa? (Marţi, 8 mai 2012, 8:35)

      jiji [anonim] i-a raspuns lui math

      Ai timp sau asta e serviciu tau?
  • +3 (7 voturi)    
    Mă miră (Marţi, 8 mai 2012, 7:56)

    ION [anonim]

    Cum!?! Au acceptat să facă guvern sub dictatura lui Băsescu ? Cum, dictatorul a semnat decretul fără să-i aresteze pe toți? Cum, n-au răcnit ei în timpul ceremoniei de investire că e dictatură? Cu alte cuvinte, au mâncat r.... timp de nu mai știu câți ani?
  • -3 (7 voturi)    
    comparatie vs. analogie (Marţi, 8 mai 2012, 8:36)

    Basil [anonim]

    deh, de unde nu-i, ce sa ceri?

    Marga a scris carti, Basescu a citit o carte...
    • +2 (4 voturi)    
      marga a scris carti (Marţi, 8 mai 2012, 9:24)

      ginel din obor [anonim] i-a raspuns lui Basil

      singur ?!
      depre putin ce'a scris ?
    • 0 (4 voturi)    
      Da, Marga a scris carti... (Marţi, 8 mai 2012, 9:47)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Basil

      ... de socialism stiintific, sau ai uitat ca e profesor de "filosofie" inca din perioada comunista, cand asta era principala materie predata in scoli de profesorii astia ?

      Sau poate esti prea tanar ca sa stii amanunte din astea "nesemnificative" din biografiile politicienilor...
  • 0 (4 voturi)    
    Nesuferita Constitutia asta (Marţi, 8 mai 2012, 8:52)

    Gogu de la scularie [anonim]

    "Nu voi accepta, nu voi fi impasibil", bla, blauri. Uita ca in afara de a retrimite o lege in Parlament nu poate face altceva ?A doua oara va fi obligat sa o promulge, cum de altfel s-a mai intamplat, fara a se fi modificat nici macar o virgula.
    • +2 (2 voturi)    
      porumbel pe gura! (Marţi, 8 mai 2012, 11:06)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Gogu de la scularie

      deci Gogule, atunci de ce urlai ca e dictator? sau atunci luai simbria pe "dictator" si acum pe tzucat Ponta?
  • +3 (7 voturi)    
    Marga (Marţi, 8 mai 2012, 9:05)

    Vizitiul [utilizator]

    Uitati-va la el, comunist! Ba voi chiar ati uitat de anii Ceausescu si PSD? Romanii isi merita soarta.
    • +3 (3 voturi)    
      Dar cand l-a numit CDR ministru (Marţi, 8 mai 2012, 9:43)

      Margarina [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      nu era comunist ? Marga a fost seful pe linie de UASCR Cluj a lui Boc si a lui Rus fost si actual ministru de interne.
  • -5 (9 voturi)    
    inceputul sfarsitului lui Basescu..... (Marţi, 8 mai 2012, 9:15)

    costica [anonim]

    Fierbe Traian Basescu, ce-a fost in anii in care era Prim Ministru Tariceanu, dar ce va fi de-acum incolo ?!
    Tariceanu nu-l baga in seama si nu-i raspundea mereu, in schimb in Ponta si Antonescu si-a gasit nasii Presedintele Basescu !!
    Mult nu-l mai vad la Cotroceni, daca maine ar fi Referendum pentru suspendarea Presedintelui, va fi la fel de suspendat pe cat de repede s-a destramat mizeria politica numita PDL cu al lui Guvern Boc ipocrit, incompetent si sfidator la adresa majoritatii romanilor!!!
    Mult nu-l mai vad pe Traian Basescu la Cotroceni, majoritatea romanilor s-au saturat de "experienta" nefericita numita Traian Basescu!!
    Vedem in toamna asta in toata splendoarea ne-portocalie!!!!
    Scapam !!!!!!!!!!
    Mult nu mai este....
    • +2 (4 voturi)    
      Si asta te bucura? (Marţi, 8 mai 2012, 9:42)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui costica

      Cred ca esti printre cei care vor contribui la prabusirea guvernului USL.Provocarea continua,insultele vor duce la schimbarea atitudinii opiniei publice,mai ales ca masurile de mai bine trambitate sforaitor se vor topi curand in marete nerealizari.Si poate ca lumea ar intelege.Daca nu au putut ailalti,astia de unde sa poata.Dar cand insulti si nu ai un comportament civilizat ,democratic,e normal ca lumea sa spuna"valea".
    • +3 (5 voturi)    
      Ce-i costica, ravnesti la ajutorul (Marţi, 8 mai 2012, 9:48)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui costica

      ..social promis de "guvernul ponta"? de aceea lingi galoshi acum? Asteapta mult si bine.. Ei nu au venit acolo pentru voi pomanagii, ci doar sa-si aranjeze conditiile pentru a lua puterea ... Nu-i rau daca te apuci de muncit.. E mult mai sanatos decat sa te prostituezi pentru 10 lei promisi de ponta
    • +2 (4 voturi)    
      Felix, nu mai posta anonim... (Marţi, 8 mai 2012, 9:50)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Si in 2007 Parlamentul a intrat in fibrilatie cu suspendarea si a luat un sut in dos de la votanti. Din fericire nu mai merge cu suspendarea asa usor, iar "majoritatea romanilor" nu a fost niciodata intrebata ce o doare, ci doar a fost folosita ca pretext pentru diverse mismasuri ale politicienilor.
      • -2 (4 voturi)    
        Hmmm (Marţi, 8 mai 2012, 10:31)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        =Din fericire nu mai merge cu suspendarea asa usor=
        Mda...ales cu cateva milione se vrea demis cu dublu.
        A mai si schimbat bese regulile cand a simtit ca i se prabuseste sandramaua pe nume pdl, ca sa se protejeze...foarte democrat acest individ.
  • -1 (1 vot)    
    Traian Basescu ar fi putut reforma Romania, dar... (Marţi, 8 mai 2012, 10:07)

    lili [anonim]

    "Nimic nu e mare dacă nu e onest.
    Caracterul fără înţelepciune poate mult, dar inteligenţa fără caracter nu valorează nimic."
    Cicero
  • -4 (4 voturi)    
    Nu ma surprinde nimic ! (Marţi, 8 mai 2012, 10:56)

    Mircea [anonim]

    Atâta frustrare, slugărnicie, invidie şi unghii în gât am văzut in rîndurile pe care le daţi pe gură, încăt mi-e scârbă de pupuincurişti ca voi. Nişte retardaţi aflaţi în padocul lui Basescu....a propos..nu am preferinte politice insa m-am saturat de golaniile analfabetilor portocalii...de "branconieri" si ospatari pusi sa conduca destinele unei natiuni !!!!!!